Προς το περιεχόμενο

mini-Linux media players?


the_valliant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έκανα δοκιμές με δύο 'μικρά' Linux (τα gOS+gadgets & Mint 7 "Gloria") τρέχοντάς τα από live-CD. Και στα δύο είχα το ίδιο πρόβλημα: όταν έβαζα να παίξουν (από NTFS partition) κάποιο βιντεάκι divX/Xvid δεν μου έδειχναν εικόνα. Υποθέτω ότι λείπουν οι codecs? Μήπως δεν εγκαθίστανται όταν τρέχω από live-CD παρά μόνο όταν κάνω κανονική εγκατάσταση? Ή δεν υπάρχουν by default στις διανομές και πρέπει να τις προσθέσω 'με το χέρι'?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τα codecs, που αμφιβαλω αν λειπουν απο το mint, πρεπει ο media player να μπορει να δωσει εικονα στο video output που εχεις επιλεγμενο.

Αν δεν μπορει να δωσει εικονα εκει, θα εβγαζε καποιο σχετικο σφαλμα (ετσι τουλαχιστον κανει ο mplayer, πες μου αν θες screenshot).

 

Κανονικα αυτο το video output ειναι το xv και το βασικοτερο πραγμα που θες για να το πετυχεις ειναι σωστοι drivers για την καρτα σου.

 

Με vesa (= generic drivers) πχ, επειδη λες οτι ειναι livecd, δεν υπαρχει περιπτωση να δεις εικονα σε xv. Σε x11 και πολυ ειναι.

 

Γιαυτο δοκιμασε προς το παρον να αλλαξεις την εξοδο σε x11 και βλεπεις.

 

Οι "δοκιμες" γινονται στο pc της υπογραφης σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τα codecs, που αμφιβαλω αν λειπουν απο το mint, πρεπει ο media player να μπορει να δωσει εικονα στο video output που εχεις επιλεγμενο.

Αν δεν μπορει να δωσει εικονα εκει, θα εβγαζε καποιο σχετικο σφαλμα (ετσι τουλαχιστον κανει ο mplayer, πες μου αν θες screenshot).

 

Κανονικα αυτο το video output ειναι το xv και το βασικοτερο πραγμα που θες για να το πετυχεις ειναι σωστοι drivers για την καρτα σου.

 

Με vesa (= generic drivers) πχ, επειδη λες οτι ειναι livecd, δεν υπαρχει περιπτωση να δεις εικονα σε xv. Σε x11 και πολυ ειναι.

 

Γιαυτο δοκιμασε προς το παρον να αλλαξεις την εξοδο σε x11 και βλεπεις.

 

Οι "δοκιμες" γινονται στο pc της υπογραφης σου?

 

Όντας αρχάριος, σε ψιλο-έχασα.

Το πρόγραμμα που ξεκινάει με διπλό κλικ στο αρχείο βίντεο είναι όντως ο Media Player. Τι είναι τα xv & x11 που αναφέρεις και πως τα αλλάζω στο πρόγραμμα; Από που μπορώ να δω αν έχει βάλει τους σωστούς drivers για την κάρτα γραφικών μου ή τους generic?

 

Οι δοκιμές γίνονται σε ένα laptop Fujitsu-Siemens AmiloD: Intel IV 2,4 GHz, 512MB RAM, ATI Radeon Mobility 9000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δοκιμές γίνονται σε ένα laptop Fujitsu-Siemens AmiloD: Intel IV 2,4 GHz, 512MB RAM, ATI Radeon Mobility 9000.

 

Ας τα παρουμε ενα ενα...

 

Στο linux ο media player ειναι απλα το backend που χρησιμοποιεις για να παιξεις κατι. Το frontend εινια ενα οποιοδηποτε αλλο προγραμμα που σου παρεχει κουμπακια για play, pause, playlist κλπ, και χωρις frontend θα ειχες μονο ενα ξερο παραθυρο που θα επαιζε το βιντεο. Οι δυνατοτητες ομως του καθενος καθοριζονται απο το backend και μονο.

 

Με βαση το παραπανω, υπαρχουν 3 δημοφιλεις players για linux, οι xine, mplayer και vlc και παρα πολλα frontends για αυτους, πχ για τον mplayer υπαρχουν τα kmplayer, gnome-mplayer, smplayer και o vlc εχει το δικο του.

 

Ολοι οι παραπανω media players προσφερουν επιλογες για τους υποτιτλους, την εξοδο του ηχου, την εξοδο του βιντεο κλπ. Μιας και δεν γινεται καποιος να τις θυμαται ολες απεξω ή να ανατρεχει σε αρχεια ρυθμισεων για να αλλαξει κατι, τα frontends απλοποιουν αυτη τη δουλεια με μενου ρυθμισεων, playlists κλπ.

 

Αυτο που το ubuntu λεει "Media player" ειναι ο "μαμα" media player του gnome, ο totem, και ειναι frontend για τον xine. Αρα, αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να βρεις στις επιλογες του totem την εξοδο του βιντεο και να την αλλαξεις σε x11. Δεν εχω totem για να ξερω που εινια ακριβως, αλλα σιγουρα υπαρχει καπου μεσα εκει.

 

Στην πραξη τωρα...

 

Μιας και εχεις ati, ο ΜΟΝΟΣ τροπος να εκανε boot απο το livecd και να σε εβγαλε σε γραφικο περιβαλλον ειναι να εβαλε για driver τον vesa (απο μονο του). Αρα xv γιοκ. Αρα για να δεις εικονα θες x11 οπως και να χει.

 

Για να σιγουρευτεις οτι δεν παιζει σε xv δωσε σε ενα τερματικο "xvinfo" σαν απλος χρηστης. Θα σου βγαλει κατι σαν

>$ xvinfo 
X-Video Extension version 2.2
[b]screen #0
no adaptors present[/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα καταλάβαινε ακόμα και ο 3-χρονος γιος μου :-)

Πιο αναλυτικά δεν γινόταν! Ευχαριστώ, μόλις παώ σπίτι θα δοκιμάσω.

Αν όντως δεν έχει φορτώσει drivers, πως τους φορτώνω;

(όχι για να δω βίντεο, απλά για να δει την κάρτα γραφικών και να δοκιμάσω παιχνίδια κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα, αρκει ενα "sudo modprobe radeon" και μια επανεκκινηση του γραφικου περιβαλλοντος (logout - login), αλλα επειδη εισαι με live cd φοβαμαι πως το παραπανω δεν στεκει. Βασικα, το μεγαλυτερο εμποδιο για οποιοδηποτε τροπο πω ειναι το οτι εισαι με live cd.

 

Δοκιμασε να κανεις ενα απλοικο xorg.conf οπως λεω εδω.

Εκει που λεω "fglrx" βαζεις "radeon".

 

Ο απλος τροπος για να κανεις τα παραπανω ειναι να κανεις ενα αρχειο στο /home σου, με οτι ονομα θες, εστω mitsos.conf, να γραψεις μεσα οτι θες και να το αντιγραψεις μετα στη σωστη θεση.

 

πχ

Ανοιγεις τον φακελο home, δεξι κλικ > Create Document > το λες mitsos.conf.

Διπλο κλικ για να το ανοιξει με τον επεξεργαστη κειμενου. Αντιγραφεις μεσα εκει τα οσα λεω στο αλλο post, αλλαζοντας το "fglrx" σε "radeon", το σωζεις και το κλεινεις. Μετα ανοιγεις ενα τερματικο και δινεις

>sudo cp mitsos.conf /etc/X11/xorg.conf

και κανεις logout - login.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα, αρκει ενα "sudo modprobe radeon" και μια επανεκκινηση του γραφικου περιβαλλοντος (logout - login), αλλα επειδη εισαι με live cd φοβαμαι πως το παραπανω δεν στεκει. Βασικα, το μεγαλυτερο εμποδιο για οποιοδηποτε τροπο πω ειναι το οτι εισαι με live cd.

 

Δοκιμασε να κανεις ενα απλοικο xorg.conf οπως λεω εδω.

Εκει που λεω "fglrx" βαζεις "radeon".

 

Ο απλος τροπος για να κανεις τα παραπανω ειναι να κανεις ενα αρχειο στο /home σου, με οτι ονομα θες, εστω mitsos.conf, να γραψεις μεσα οτι θες και να το αντιγραψεις μετα στη σωστη θεση.

 

πχ

Ανοιγεις τον φακελο home, δεξι κλικ > Create Document > το λες mitsos.conf.

Διπλο κλικ για να το ανοιξει με τον επεξεργαστη κειμενου. Αντιγραφεις μεσα εκει τα οσα λεω στο αλλο post, αλλαζοντας το "fglrx" σε "radeon", το σωζεις και το κλεινεις. Μετα ανοιγεις ενα τερματικο και δινεις

>sudo cp mitsos.conf /etc/X11/xorg.conf

και κανεις logout - login.

 

Φυσικά και είναι πρόβλημα το liveCD, το ξέρω. Κακώς δεν διευκρίνησα ότι η ερώτησή μου αφορούσε κανονική εγκατάσταση του Μιντ, την οποία αποφάσισα να κάνω! Επειδή είμαι όμως εντελώς αρχάριος στο linux, είμαι πολύ διστακτικός. Θα επανέλθω μόλις δοκιμάσω όλα όσα μου είπες. Ευχαριστώ ξανά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...