Προς το περιεχόμενο

Παράνομη χρήση προγράμματος.... (VisualRoute)


wert

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα δεν ξέρω άν πρέπει να μπεί στο software ή είναι καλά εδώ αλλά άν είναι άς γίνει η μεταφορά...

Η υπόθεση έχει τώρα ώς εξής.. Είχα κατεβάσει εδώ και ένα με ενάμιση μήνα το πρόγραμμα visual route αυτό που βάζοντας το e-mail κάποιου ή το ip σου δείχνει την διεύθησνη του ... Το πρόγραμμα ήταν trial και δεν το χρησιμοποίησα παρά μόνο κάνα δύο φορές για να δώ τι μπορεί να κάνει.. Με άφησε αδιάφορο και το ξέχασα μέσα στα προγραμματά μου.. Δεν μπήκα κάν στον κόπο να το αφαιρέσω.. Αλλά μου ήταν τόσο αδιάφορο που δεν ήθελα ούτε να το αποκτήσω έστω και από astalavista μεριά...

 

Σήμερα όμως έλαβα ένα e-mail από τον OTE και έχει ώς εξής...

 

Αξιότιμε/η Κύριε/α,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η υπηρεσία μας δέχτηκε καταγγελία

από την εταιρία Visualware Inc. για παράνομη χρήση του λειτουργικού

της μέσω του λογαριασμού σας. Παρακαλούμε να αποφύγετε ανάλογες ενέργειες.

Επισυνάπτουμε την ιστοσελίδα στην οποία η εταιρία τοποθετείται σχετικά με

την παράνομη εγκατάσταση και χρήση του προιόντων λειτουργικού της:

http://www.visualware.com/about/piracy.html

 

Με εκτίμηση,

 

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών OTEnet (NEXT2U)

Network Abuse Team

 

Με λίγα λόγια κατέβασα ένα trial να το δοκιμάσω και αυτοί μου λένε ότι χρησιμοποίησα το πρόγραμμα τους παράνομα... ΔΥΣΤΗΧΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΡΑΨΩ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ e-mail ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΩ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥΣ...

Μα τόσο ωραίο πρόγραμμα νομίζουν ότι έχουν φτιάξει στο κάτω κάτω ; Δεν κατάλαβα ποιά ήταν η τρομερή αξία του αφού βάζοντας ας πούμε το e-mail μου έδειχνε ότι είμαι στην Αθήνα και εγώ είμαι 500 χιλιόμετρα μακριά.. Φοβερή κατασκευή προγράμματος ... Τρείς πόλεις όλες και όλες στην Ελλάδα.. Από εκεί και πέρα το χάος.. Αν νομίζουν ότι έχουν φτιάξει κάτι το φοβερό άς το χαίρονται..

ΑΥΤΑ B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Issue: We have detected someone within your network attempting to activate one of our software products with a copyrighted (and 'blacklisted') license key -- a license key that they do not have our permission to use.

 

ekanes kamia mpinia? lene oti ama pas na baleis cracked key to katalabainoune!

anyway:

 

Hello,

 

I received an email from my ISP and I quote:

 

Αξιότιμε/η Κύριε/α,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η υπηρεσία μας δέχτηκε καταγγελία

από την εταιρία Visualware Inc. για παράνομη χρήση του λειτουργικού

της μέσω του λογαριασμού σας. Παρακαλούμε να αποφύγετε ανάλογες ενέργειες.

Επισυνάπτουμε την ιστοσελίδα στην οποία η εταιρία τοποθετείται σχετικά με

την παράνομη εγκατάσταση και χρήση του προϊόντων λειτουργικού της:

http://www.visualware.com/about/piracy.html

 

Με εκτίμηση,

 

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών OTEnet (NEXT2U)

Network Abuse Team

 

Since you are not intelligent enough to understand what it is, I will clear it out for you. My isp is claiming that you send them an email saying that I am running illegal software. I downloaded a trial of your (useless) program, which I used just a couple of times; I couldnt even be bothered to uninstall it from my computer.

Can you please tell me what is going on? Since when is it illegal to use TRIAL software TWICE?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0a tous egrafa auto:

 

hello,

 

a friend of mine has downloaded and used twice a copy of your program, he said that an email was sent to his isp saying that he has been using illigal software, after a quick look at your webpage i come up with this:

 

 

" Sep 26, 2002 13:38:13 EST: A license key is purchased via credit card fraud and published on www.crackz.ws and other cracker web sites:

 

VR-V7C1-0gHYa6oNysjvP7SsCXwxsa6F0WL5eLGhidSvOj2JomZv "

 

thus:

 

" If you are affiliated with any government, ANTI-Piracy group or any other related group, Or were formally a worker of one you CANT join this Ftp Server and cant view any of its contents. If you enter this Ftp Server you are agreeing to these terms and you are violating code 431.322.12 of the internet Privacy Act. This means that you CANT threaten our ISP(s) or any person(s) or company hosting this Ftp Server, And cant prosecute any person(s) affiliated with this Ftp Server which includes family, friends or individuals who run or enter this Ftp Server. "

 

i hope you understand what i am saying,

thank you for your time, i am waiting for a responce to this

 

sicerely,

Apostolis

 

 

alla den exei tetoio statement to warez.ws, opote paketo!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου άν και δεν πολυκαταλαβαίνω τι λέει το σκέφτωμαι να τους το στείλω ...

Θα ήθελα όμως να τους πώ το εξής .. Όταν δίνεις ένα πρόγραμμα για δοκιμή θα πρέπει να υποστείς και τις συνέπειες. Τώρα η μαλακία μου ήταν ότι δεν το πέταξα με την πρώτη μέρα αλλά το άφησα γιατί βαριόμουν να το βγάλω.

Προσέξτε τώρα μια δοκιμή που είχα κάνει και με έπεισε ότι το πρόγραμμα είναι καταπληκτικό. Εβαλα το e-mai ενός φίλου ο οποίος είναι στη Γερμανία με σύνδεση στον AOL . Αμερικάνικη εταιρία είναι αυτό το ξέρω . Ο φίλος μου όμως είναι 100% στη Γερμανία. Το υπερπρόγραμμα αυτό όμως είδε ότι προέρχεται από τον AOL και μου είπε ότι ο φίλος μου είναι στην Αμερική.. Τέτοιες μαλακίες κάνω και εγώ δεν είναι ανάγκη να τις αγοράσω.. Μα και γιατί να το σπάσω το πρόγραμμα ; Αφού μου είναι άχρηστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιότιμε\η Κύριε/α,

 

Έλαβα το συννημένο e-mail από το τμήμα σας και το θεωρώ προσβλητικό. Με βάση την αδικαιολόγητη αναφορά κάποιας εταιρίας για παράνομη χρήση λειτουργικού, με εγκαλείτε για κάτι που αρνούμαι. Αν η εν λόγω εταιρία πιστεύει ότι έχει δίκιο, ας προβεί στα νόμιμα δικαστικά μέτρα. Με ποιά ιδιότητα το τμήμα Network Abuse του ISP εγκαλεί ιδιότη για την χρήση του υπολογιστή του όταν αυτή δεν έχει να κάνει με επιβαρυντικές (DoS) ή παράνομες ασχολίες (hacking) μέσω της σύνδεσης; Παρακαλώ ως προς την μή επανάληψη τέτοιου περιστατικού.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,

ΓΖΔσφΖΣΔφΣαδφαΦασδφσδΑΦφφαʽδφΑʽφτεΔΦΡΓσεΓας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Agaphte kurie ths OTEnet,

 

Elava ena email sas gia paranomh xrhsh tou programmatos VisualRoute. Epeidh to monadiko gnhsio software pou exw installed einai to VisualRoute kai auto se trial morfh, parakalw na me enhmerwsete an htan la8os mou pou den phga sto astalavista amesws na katevasw ton kwdiko. Katalavainw oti san etairia sas dusfhmizw me to na exw trial programma sto PC mou, alla sas uposxomai oti den 8a ksanaginei.

 

Filika, Gousgounis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πρόγραμμα δεν χρησιμοποιήθηκε μετά τη λήξη της trial περιόδου αυτό σημαίνει ότι το πρόγραμμα επικοινωνεί κρυφά με τον server της εταιρίας όταν ο χρήστης είναι online και στέλνει πληροφορίες ακόμη και όταν το πρόγραμμα δεν χρησιμοποιείται.

Και μετά έχουν και το θράσος να κατηγορούν τους χρήστες γιά παρανομίες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote dim_b:</font><hr> Αν το πρόγραμμα δεν χρησιμοποιήθηκε μετά τη λήξη της trial περιόδου αυτό σημαίνει ότι το πρόγραμμα επικοινωνεί κρυφά με τον server της εταιρίας όταν ο χρήστης είναι online και στέλνει πληροφορίες ακόμη και όταν το πρόγραμμα δεν χρησιμοποιείται.

Και μετά έχουν και το θράσος να κατηγορούν τους χρήστες γιά παρανομίες...

<hr /></blockquote>

 

Λογικώτατη η τοποθέτηση του φίλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή είχα πρόβλημα με το PC μου και δεν τραβούσε άλλο δεν είχα εγκαταστήσει firewall.. Αποφάσισα λοιπόν και έβαλα ένα τσιπάκι που περίσευε σε ένα φίλο μου.. Εγκατάστησα και το Norton personal firewall μπάς και δώ τι γίνεται εδώ και τιτρέχει με το σύστημα. Τα μισά προγράμματα ξεκίνησαν και ήθελαν λέει να επικοινωνήσουν με τον έξω κόσμο ... Φαντάσου τι έκανε αυτό.. Χτές κάποια στιγμή έβγαλε Alert ότι δέχομαι επίθεση και προσπαθώντας να δώ λεπτομέρειες είδα ότι ο Norton χρησιμοποιεί το ίδιο πρόγραμμα σε προηγούμενη όμως έκδοση από αυτήν που είχα σε trial.

Τι έγινε όμως με το trial που είχα; Μια μέρα πρίν λάβω το e-mail το διπλοκλικάρισα να το δώ και είδα ότι έχει λήξη. Ευτηχός που δεν έχω και τίποτα σπουδαίο στον υπολογιστή μου γιατί φαντάζομαι τώρα τι μπορεί να μεταδίδουν αυτά τα κολοπρογράμματα.. Αναρωτιέμαι εκτός από το ip μου τι άλλα στοιχεία πήρε μαζί του και έδωσε..

Και το καλύτερο απ'όλα είναι το εξής.. Αφού έκανα απεγκατάσταση σε αυτό το πρόγραμμα πήγα στα program files να κοιτάξω. Τι είδους απεγκατάσταση έκανε αυτό το πράγμα τώρα; Ολόκληρος ο φάκελος του ήταν εκεί χωρίς να του λείπει τίποτα όπως ακριβώς όταν έγινε η εγκατάσταση.. Αυτόν το έσβησα χειροκίνητα δεν ξέρω όμως άν έχει αφήσει και τίποτα άλλο σε κάνα άλλο σημείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...