Προς το περιεχόμενο

Επιτέλους ati και ubuntu 9.04


ata1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω να πω κάτι ουσιαστικό πάνω στο θέμα,απλά με την ευκαιρία να μοιραστώ την εμπειρία μου.

 

Είχα Ati και ήμουν συνεχώς σε μια αναζήτηση για την σωστή χρήση της κάρτας μου.Θυμάμαι πως με τον 9.1 της ati είχαν λυθεί τα προβλήματα που είχα στην αναπαραγωγή βίντεο.

 

Εκείνη την εποχή έπεσε στα χέρια μου τυχαία μια nvidia λίγο κατώτερη απο την ati.Την έβαλα δοκιμαστικά και απο τότε ξέχασα προβλήματα ,αναζητήσεις κλπ.Όλα δουλεύουν σωστά και η κάρτα ήρθε για να μείνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ata1983

Κανεις δεν ειπε οτι ο radeon ή ο radeonhd υποστηριζει πληρως την 4670 που εχεις. Πληρως σημαινει ΚΑΙ επιδοσεις σε 3d, κατι που μονο ο fglrx το κανει για καρτες σειρας απο 2xxx και πανω.

 

Αλλα, απο το να εχεις εναν fglrx που μισοδουλευει με τον xorg 1.6, και να μην μπορεις να αλλαξεις τον xorg, αλλαζεις τον fglrx με καποιον απο τους αλλους και τουλαχιστον κερδιζεις σε 2d acceleration.

 

2d acceleration ειναι ποσο ανετα ο driver ζωγραφιζει τα διαφορα κουμπακια, sliders, checkboxes κλπ του interface. Βαλε το gtkperf, κανε ενα test με radeon και ενα με fglrx.

 

Στο δικο μου pc (3850) ο radeon ειναι περιπου 3 φορες πιο γρηγορος του fglrx σε θεματα 2d, αλλα σε θεματα 3d... μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η fedora 11 ειναι σε 2.6.29, οποτε καμια εκπληξη.

 

Το μονο που μας σωζει (τους εχοντες καρτες της ati) ειναι να γινει το ubuntu ρεον ή να αλλαζει πυρηνα ενδιαμεσα στα releases. Τοτε να δεις προοδο η ati. Δυο φορες το μηνα θα βγαινει ο fglrx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...