Προς το περιεχόμενο

Ubuntu mini jack πρόβλημα


varathro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά τώρα όπως είναι δεν με αφήνει να δω τις ρυθμίσεις π.χ. Χρήστες και 'Ομάδες ούτε υπηρεσίες.... μάλλον ο καινούργιοσ χρήστης που εφτιαξα είναι κατώτερος του προηγουμένου... πως θα τον αναβαθμίσω;;;;

 

Προσπάθησα να εισέλθω ως ροοτ από το login screen αλλα μου λέει ότι ο διαχειριστής δεν σας επιτρέπει να εισέλθετε από αυτή την οθόνη και λέω από μέσα μου (ρε βλαμένο αφού εγώ είναι ο διαχειριστής, συνδέομαι σαν root..... και μου λες ο διαχειριστής δεν σας επιτρέπει να εισέλθετε...) Τι συστήματα είναι αυτά δεν καταλαβαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δωσεις su στο τερματικο και τον κωδικο του root το δεχεται?

ανεβασε το αποτελεσμα του id varathro(πχ)

 

αν δεν δεχεται τον κωδικο σου αλλαξε τον με sudo passwd root

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοίγω το τερματικό και γράφω sudo gpasswd -a arxwn root

μου ζητάει κωδικό και τον βάζω και μετα μου λέει:

 

arxwn is not in the sudoers file. This incident will be reported.

 

αν γράψω id arxwn δεν έχει αλλάξει τίποτα.

 

Αν τώρα συνδεθώ σαν ροοτ στο τεςρματικό με το su και γρλαψω μετα την παραπάνω εντολή το δέχεται μια χαρά. Μόλις πατήσω id arxwn μου βγάζει αυτά:

 

>uid=1001(arxwn) gid=1001(arxwn) ομάδες=1001(arxwn), 0(root)

 

Αλλά και πάλι δεν έχω δικαιώματα, . Χρήστες και 'Ομάδες ούτε υπηρεσίες...

 

και κάτι άλλο... ενώ έχω χωρίσει τον σκληρώ σε 2 παρτιτιονσ ενα για σβίστα και το αλλο για λινυχ μέσα από το ουμπουντου πορώ να δω και να ανοιξω επεξεργαστω το άλλο παρτιτιον (αυτό γινόταν κάλλιστα με τον άλλο χρήστη που είχα φτιάξει στην αρχή κατά την διαδικασία εγκατάστασης των ubuntu) με αυτό το χρήστη μπορώ να κάνω τα βασικά ιντερνετ και να use τισ εφαρμογες που είναι εγκαταστημένες (και αυτές που είχα εγκαταστησει με τον άλλο χρήστη) και όχι π.χ. να δώ τα δεδομένα του άλλου παρτιτιον μολις κάνω άνοιγμα του "παρτιτιον" μετά από κανα 3λεπτο μου βγάζει το εξής μήνυμα:::

>Αδυναμία προσάρτησης Δεδομένα 165,9 GB
DBus error org.freedesktop.DBus.Error.NoReply: Message did not receive a reply (timeout by message bus)

 

Πείτε μου αν ξέρετε τι να κάμω...

 

Ξέρετε ποιο είναι το παράξενο οτι και παλιότερα δούλευα σε fedora αλλά ποτέ δεν είχα πάρει την απόφαση να χρησιμοποιώ μόνο το λινουξ. και τώρα που είπα να μείνω στα ubuntu, ο Πολύδωρ αφοδευτικε εις αλώνιον.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...