Προς το περιεχόμενο

Περιεργο μηνυμα σε gnome


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τερμα τα ψεμματα, τερμα τα λογια!

 

Εβαλα xfce και εχω μεινει με το στομα ανοιχτο!

Ειχα να το δω απο την εκδοση 4.4 που δεν μου αρεσε και πολυ και μπορω να πω οτι η 4.6 απλα τα σπαει. Η μερα με τη νυχτα!

 

Μενουν 3 πραγματα τωρα...

- Να πεισω τον ακαταστατο αδερφο μου με τα 25-30 εικονιδια στην επιφανεια εργασιας να τακτοποιηθει.

- Να τον πεισω οτι το xfce ειναι το ιδιο καλο

- Να φυγουν ολα τα σαπια προγραμματα του gnome (nautilus κλπ) και να αντικατασταθουν με αλλα που θα κανουν την ιδια δουλεια. Με ενδιαφερει παρα πολυ ενας file browser που να ανοιγει obex:// και nfs shares χωρις να ειναι mounted καπου απο πριν. Η απαντηση εδω ισως να ειναι konqueror, αλλα το σκεφτομαι.

 

Πολύ ωραία! Στείλε μήνυμα και στην ομάδα του gnome να κλείσουν το bug, να πάνε να βάλουν και αυτοί xfce... :devil::X

 

Έλεος ρε φίλε, σε λίγο θα μας πεις πως έβαλες windows 7 και κατενθουσιάστηκες... :lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τι να εκανα?

Να καθομουν να βλεπω τον nautilus και τα λοιπα gnomοειδη να μου σπανε τα νευρα? Kde 4 δεν μπορω να βαλω εχοντας μονο 512MB.

 

ΟΛΑ οσα προταθηκαν τα εκανα απο τις πρωτες ωρες/μερες που εντοπιστηκε το προβλημα. Ουτε με νεο χρηστη εγινε κατι, ουτε σβηνοντας τις ρυθμισεις του gnome, ουτε κατι αλλο. Δεν θα κατσω να σκασω αν ενα DE ειναι προβληματικο, και ακομα περισσοτερο για ενα DE στο οποιο μπλεχτηκε αμεσα το ubuntu και το εκανε ετσι.

 

Αφου ο μικρος δεχτηκε το xfce, μενει μονο να το φερω στα μετρα του. Οσο για τις διαφορες του 4.4 με το 4.6, πιστευω οτι ειμαι αρκετα εμπειρος για να κρινω και να πω οτι το DE προοδευσε σημαντικα.

Εσυ εχεις δει καποιο αλλο DE περα απο το gnome και κατι αλλο περα απο το ubuntu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να εκανα?

Εσυ εχεις δει καποιο αλλο DE περα απο το gnome και κατι αλλο περα απο το ubuntu?

Ναι, έχω δει αρκετά, και μάλιστα σε κάποια παρακολουθώ όλη την ανάπτυξη τους από την εμβρυική τους κατάσταση έως την τωρινή. Όπως θα κατάλαβες δεν ήθελα να σου επιτεθώ, αλλά μου φαίνεται παράλογο να αλλάξεις DE μόνο και μόνο επειδή βγαίνει ένα μήνυμα στην εκκίνηση χωρίς να δημιουργεί άλλο πρόβλημα.

 

Δεν έχω ubuntu αλλά debian testing με gnome 2.26.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε παιρνω πισω οσα ειπα. Συγγνωμη.

 

Τα αλλα προβληματα που δεν εχουν αμεση σχεση με το μηνυμα αλλα με την ubuntoποιηση του gnome ειναι

- ο nautilus που δεν τρεχει με δικαιωματα root

- ο nautilus που δεν αναγνωριζει τα obex:// και network://.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

 

Μετα το σημερινο update διαπιστωσα οτι ενα απο τα καλυτερα gnomoεργαλεια "ευνουχιστηκε", μαλλον γιατι δεν ηταν αρκετα user friendly...

 

To gnome-network-admin (εικονα) απο την εκδοση 2.26 και μετα δεν παρεχει επιλογες ρυθμισης των interfaces δικτυου, που ηταν ο κυριως λογος υπαρξης του, αλλα μονο επιλογες ρυθμισης δευτερευοντων παραμετρων οπως ειναι οι dns, hosts κλπ.

Εχει αφαιρεθει το 1ο και σημαντικοτερο tab. Το περιεργο ειναι οτι στην προηγουμενη εκδοση του απεκτησε την ικανοτητα να θετει wpa κλειδι μεσα απο το interface του (για wep υπηρχε ηδη επιλογη). Ενα βημα μπροστα, ΔΕΚΑ πισω!

 

Και ρωταω εγω με το μικρο μου μυαλο...

Και τωρα πως θα ρυθμισω τα περι δικτυου? Εστω οτι εχω τις περιορισμενες γνωσεις του αδερφου μου, αρα δεν μπορω να επεξεργαστω ενα αρχειο ρυθμισεων γιατι δεν καταλαβαινω τι λεει.

Πρεπει να παω αναγκαστικα σε "layer διαχειρησης δικτυου" (network manager ή wicd) για να εχω μια εφαρμογη (frontend) που θα εχει gui για να ρυθμισω κατι βασικο που το ιδιο το (δημοφιλες) DE δεν μου δινει την δυνατοτητα να το κανω! Δεν θα ειχα την ιδια απαιτηση απο xfce ή *box, αλλα εδω μιλαμε για το gnome!

 

Ελεος πια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ρωταω εγω με το μικρο μου μυαλο...

Και τωρα πως θα ρυθμισω τα περι δικτυου? Εστω οτι εχω τις περιορισμενες γνωσεις του αδερφου μου, αρα δεν μπορω να επεξεργαστω ενα αρχειο ρυθμισεων γιατι δεν καταλαβαινω τι λεει.

Πρεπει να παω αναγκαστικα σε "layer διαχειρησης δικτυου" (network manager ή wicd) για να εχω μια εφαρμογη (frontend) που θα εχει gui για να ρυθμισω κατι βασικο που το ιδιο το (δημοφιλες) DE δεν μου δινει την δυνατοτητα να το κανω! Δεν θα ειχα την ιδια απαιτηση απο xfce ή *box, αλλα εδω μιλαμε για το gnome!

 

Ελεος πια!

 

Φίλε να λες πάλι καλά που έγινε αυτό γιατί έτσι θα καταλήξεις να βάλεις το wicd που είναι φοβερό εργαλείο. Δεν θα σε δυσκολέψει καθόλου στην εγκατάσταση και στην χρήση του, και είναι ελαφρύτερο από το network manager.

 

Άν έχεις χρόνο/όρεξη μπορείς στο μέλλον να παίξεις με τις απεριόριστες δυνατότητες που σου δίνονται μέσα από τη χρήση scripts πριν/μετά από τη σύνδεση και πριν την αποσύνδεση από ένα δίκτυο. Εγώ πχ μετά τη σύνδεση στο δίκτυο του σπιτιού μου κάνω mount όλα τα δικτυακά shares με nfs και κατά την αποσύνδεση δίνω unmount. Έτσι όταν συνδέομαι σε οποιοδήποτε άλλο δίκτυο δεν ψάχνει να βρει ανύπαρκτα shares.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι το wicd ειναι καλο, το εχω για καβατζα στο λαπτοπ οταν βγαινω εκτος σπιτιου. Δεν θελω κατι σε "layer διαχειρησης δικτυου" γιατι:

 

- Εφοσον μιλαμε για σχεδον μονιμες αλλαγες στα interfaces, πχ το λαπτοπ που ειναι κατα 99,9% μεσα στο σπιτι, θελω να εχω τα περι δικτυου μεσα στο /etc/network/interfaces και να εχω δικτυο με το που θα ξεκινησει το service του δικτυου και οχι με το που θα ξεκινησει ο daemon της εκαστοτε εφαρμογης διαχειρησης.

 

- Αν χρειαστει να εκκινησω σε init 1 για καποιο λογο, τοτε ο εκαστοτε daemon δεν ξεκινα, αρα δεν με συνδεει καπου. Αντιθετα, το service του δικτυου ξεκιναει παντα σε init 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κάτω κάτω αν είσαι τόσο σκληροπυρηνικός χρήστης και εκκινείς σε init 1, τη μια φορά στις 100 που θα γίνεται αυτό ρύθμιζε το δίκτυο με το χέρι.

 

Μου φαίνεται ότι στην περίπτωση αυτή βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...