Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομη?


PrimitiveSix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά θέλω την βοήθειά σας πριν καταστρέψω το pc και τα νεύρα μου. Δεν ξέρω πια διανομή linux να χρησημοποιήσω. έχω δοκιμάσει θα έλεγα πολλά αλλα έχω μπερδευτει. Λοιπον, θέλω μία διανομή κυρίως για multimedia χρήση και surfing στο internet, αλλά είμαι και ελαφρός κολημένος και θέλω ότι τελευταίο υπάρχει στο χώρο του software. Για παράδειγμα , καλό το ubuntu αλλά έχει pidgin 2.5.5, gnome 2.26.1 , openoffice 3.0.1 , Αυτό που με ενθουσίασε στο χώρο του software ήταν το fedora 11. Ότι πιο τελευταίο υπήρχε αυτό το είχε ! αλλά ...πολλά προβλήματα με palmistest και ιστορίες, καθώς δεν μου bootare σε windows κτλ κτλ κτλ. Λοιπόν πια διανομή μου προτείνετε ? (και μην μου πείτε να βάλω ubuntu και μετα να τρέχω σε getdeb.net... θέλω απλά πράγματα απο repos. Επίσης δεν είναι ανάγκη να είναι linux, ας είναι και unix. καθώς το opensolaris με ενθουσίασε αλλά δεν έχει τα καλύτερα repos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες

- ρεουσα διανομη, για να εχεις την τελευταια εκδοση* των προγραμματων οταν βγαινει και πακεταρεται και οχι στην επομενη εκδοση της διανομης

- με πολλα πακετα ετοιμα στα repos, για να μη καταφευγεις σε aur, ppa και getdeb

τοτε debian unstable ή sidux αν δεν σε ενοχλει το kde.

 

Αλλα...

Για να πας σε bleeding edge διανομη, δηλαδη με xorg 1.6 και πυρηνα 2.6.30, καλο ειναι να μην εχεις ati ή να μην σε απασχολει ο fglrx γιατι δεν δουλευει με κανενα απο τα παραπανω.

 

* Ο firefox 3.5, λογω της libjpeg7, ειναι ακομα στο experimental κομματι του debian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

debian unstable (sid) ή sidux (βασισμένο στο debian unstable) αν έχεις ati και θες τον κλειστό οδηγό της ati ξέχνα το sidux και προς το παρόν και το debian unstable.

Υπάρχουν διανομές που έχουν πιο καινούργια πακέτα από το debian (κυρίως όταν υπάρχει freeze) αλλά το debian έχει ένα από τα μεγαλύτερα (αν όχι το μεγαλύτερο) repo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σαν το debian unstable απο πλευρας bleeding edge πακετων, αλλα αυτο το aur ειναι παραδεισος και κολαση μαζι.

 

Παραδεισος γιατι

- μπορεις να βρεις ακομα και σπανια πακετα που δεν θα βρεις στο debian, πχ amsn2,

- ενα σωρο -git ή -svn πακετα για να βλεπεις πως ειναι η σημερινη, under development εκδοση ενος πακετου πριν γινει stable, πχ k3b-svn

- πολυ πιο απλο packaging σε σχεση με το .deb.

 

Αυτο το τελευταιο ειναι και το τρωτο σημειο του aur, μιας και πακεταρει ο καθενας το ιδιο πακετο με διαφορετικες επιλογες στο compile και ετσι βαφτιζεται "developer-maintainer" του Χ πακετου. Φυσικα, το καθε πακετο εχει ελεγχθει για την σωστη λειτουργια του μονο στο pc αυτου που το πακεταρει.

 

Να μην ξεχασω οτι το arch εχει ηδη libjpeg 7 που εινια αναγκαια για τον ff 3.5, και τα 2 στο "μαμα" repo.

 

Αν εχεις προβληματα πχ με την ati, τον νεο xorg και τον fglrx στο debian unstable/sidux, τα ιδια ακριβως θα εχεις και στο arch. Αλλα στο debian μπορεις να κανεις μια υποχωρηση και να παρεις οτι σε βολευει απο το testing ή το stable, στο arch τι θα κανεις σε παρομοια περιπτωση?

 

Και οπως εχω πει και αλλου

"Αν φυγω απο debian, που λεει ο λογος, σε arch θα παω... που λεει ο λογος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Λιγότερα προβλήματα = ubuntu από εμένα, αλλιώς Mint που είναι και βασισμένο σε ubuntu.

Imo πάντα δεν αξίζει να βασανίζεσαι με τα προβλήματα της κάθε διανομής.

Έχω δοκιμάσει Opensuse, Fedora, Mint,Debian,Ubuntu(Ku- Xu-) και τα λιγότερα προβλήματα μέχρι στιγμής σε Kubuntu,στην fedora από την άλλη τίποτα δεν δούλεψε απόλυτα σωστά ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως με gentoo θα εχεις τις περισσοτερες επιλογες

 

Θα συμφωνήσω.

Αν θέλεις να έχει τις τελευταίες εφαρμογές θα πρέπει εσύ να κάνεις το πρόγραμμα compile.

Το Gentoo σου προσφέρει ένα εύχρηστο περιβάλλον για να το κάνεις αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο λίνουξ για μένα είναι η Μαντρίβα. Έχει πλούσιο repository είναι πολύ εύκολη στη χρήση και έχει και ένα φοβερο και τρομερό γραφικό περιβάλλον. :-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...