Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγορά πολυμηχανήματος!


sarantatessera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω ιδεα αν ειναι καλυτερος ή χειροτερος απο τον SX205 στην πραξη...

 

Φαινεται οτι ειναι καλυτερος ο SX205 αλλα πολλοι θα δουν λιγοι θα καταλαβουν κατα τη γνωμη μου... Ενα σκαλι πανω αλλα αν ειναι αυτος που θες και ειναι διαθεσιμος τωρα που επειγει η αγορα του τι το σκεφτεσε;

 

Δεν ειμαι ομως ειδικος... Μην με ρωτας σαν να ειμαι...

Τα λινκ για τα μελανια ειναι σωστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Παιδιά, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στις παραπάνω ερωτήσεις;

Αυτο που θες το κανει οποιοδηποτε μηχανημα, παρε οτι γουσταρεις και αυτο που αναφερεις μια χαρα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προφανώς είναι συμβατός και με Vista, έτσι;

 

Προφανως... ;)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 10:44 ----------

 

Όχι τίποτα άλλο αλλά για τον 205 λέει διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας, ενώ ο 115 είναι άμεσα διαθέσιμος και εγώ το βιάζομαι.

Πες μου σε παρακαλώ τη γνώμη σου.

 

Αν δεν βιαζεσαι και τοσο περιμενε μεχρι τελος της εβδομαδας για διαθεσιμοτητα του Sx205...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρήγγειλα ήδη...

Εντάξει, νομίζω θα κάνω τη δουλειά μου και με τον 115.

Είναι μεγάλες οι διαφορές με τον 205; Μην το μετανιώσω κιόλας... Άσε που είναι και λίγο πιο φτηνός (ο 205) αφού είναι σε προσφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μη το μετανιωσεις κιολας ρε... Μια μερα μετα την παραλαβη του θα εχεις ξεχασει καθε συζητηση περι του θεματος...

 

ΚΑι φυσικα θα κανεις τη δουλεια σου... Εκτυπωτης ειναι... Δεν ειναι διαμερισμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μη το μετανιωσεις κιολας ρε... Μια μερα μετα την παραλαβη του θα εχεις ξεχασει καθε συζητηση περι του θεματος...

 

ΚΑι φυσικα θα κανεις τη δουλεια σου... Εκτυπωτης ειναι... Δεν ειναι διαμερισμα...

 

Πολυμηχάνημα είναι! :P

Σωστός πάντως, και πολύ ασχολήθηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μην τρελαθουμε κιολας.... Τι σημαινει κοστος ανα σελιδα; Και ποιος ξερει τι σημαινει σελιδα για τον καθενα;

Αλλος ειναι plain text, αλλος ειναι κειμενο με φωτο, αλλος ειναι εικονα...

Τωρα θα μου πεις 5% ανα σελιδα... Καλα....

 

Πως λες ποσα λιτρα καιει ενα αυτοκινητο στα 100χλμ?Προφανως ενδεικτικος αριθμος που χρησιμευει εαν θελεις να κανεις συγκρισεις για προιοντα ιδιας εταιριας .

 

Και οπως και να χει 27 ευρω για 15ml μελανι εγω λεω οτι ειναι κοροιδια...

 

Μαλλον το βλεπουμε διαφορετικα,εγω σελιδες,εσυ ml τα οποια οντως δεν λενε κατι μιας και εξαρτατε και απο το ποσο ικανος ειναι ο εκτυπωτης να διαχειριστει αποδοτικα το μελανι...

 

Και να θες να βλεπεις κοστος ανα σελιδα που σου ειπα οτι σε εμενα δεν λεει και πολλα... Κατι λεει αλλα οχι και πολλα... Δεν ξερω τι θα χρειαστει να τυποωσω αυριο...

 

Απο αυτα που λες θεωρω πως μαλλον εκτυπωνεις σχετικα περιστασιακα(και στην συγκεκριμενη ισως αυτο να ειναι το ζητουμενο, μιας και ο φιλος μαλλον κατι τετοιο ψαχνει).

 

Παραδειγμα μελανι Pelican συμβατο με το μελανι του Epson SX205 (μιλαω για αυτον γιατι αυτον εχω ψαξει) 6 ευρω απο e-shop. Ειναι 9 ml. Ποσο θελεις να τυπωνει... Να πουμε 250 σελιδες; Κοστος ανα σελιδα 2.4 cents.... Θες 200 σελιδες; 3 cents ανα σελιδα...

 

Πραγμα που σημαινει οτι η διαφορα αναμεσα σε αυτον που προτεινεις εσυ και σε αυτον που προτεινω εγω για τις 1000 σελιδες ειναι περιπου ενα ευρω;...

 

Εδω εντελως εισαι λαθος...

Συγκρινεις ανομοια πραγματα,εργοστασιακη με μη εργοστασιακη μελανη(με οτι συνεπαγετε αυτο).

Και στο κατω κατω ποιος ειπε οτι δεν παιζουν ιμιτασιον hp cartridges,που ακομα κ ετσι να το πας παλι ειναι σοφοτερη επιλογη η hp μιας και εχει τις κεφαλες εκτυπωσης πανω στην μελανι...

 

Αυτο ισχυει βεβαια για τα συγκεκριμενα γιατι υπαρχουν και noname compatibles με χαμηλοτερες τιμες... Οπως και επαναγεμιζομενα που δουλευουν μια χαρα...

 

Επισης αν σε ενα εκτυπωτη με ενα δοχειο μελανη για τα τρια χρωματα σου τελειωσει ενα απο αυτα πετας ουσιαστικα τα υπολοιπα για να το αντικαταστησεις... Ενω σε εναν εκτυπωτη με 3 χρωματα + μαυρο αντικαθιστας οποιο τελειωνει...

 

Δε προσπαθω να πεισω καποιον απλα ετσι το βλεπω εγω...

 

Εκει εχεις ενα point,αλλα συνηθως συμβαινει με το μπλε και εκτυπωση φωτογραφιων με θεμα θαλλασα/ουρανο...

Θεωρω ομως πως οσο κ να το ψαξεις δεν αξιζει να τυπωνεις φωτο σε τετοια μηχανακια,και πιο ακριβα θα βγει κ το αποτελεσμα θα υπολειπετε...

 

 

Oποιος δεν βαριεται ας ριξει μια ματια στο ποστ 14 που ειχα βγαλει κοστος για 5 διαφορετικα μηχανηματα με σχετικα μεγαλο ογκο εκτυπωσεων σε διαρκεια 5 ετων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται πως τυπωνω περιστασιακα και δεν με απασχολουν οι "επαγγελματικες" αποδοσεις... Νομιζω αυτο ηταν αυτονοητο ηδη απο την αρχη του thread. Με τι λογικη οτι τετοιες ερωτησεις σε ενα φορουμ ειναι για να διαφωτισουν ενα χρηστη στο σπιτι και οχι εναν επαγγελματια ή καποιον με υψηλες απαιτησεις...

 

Οσων αφορα για το σημειο που λες "Συγκρινεις ανομοια πραγματα,εργοστασιακη με μη εργοστασιακη μελανη(με οτι συνεπαγετε αυτο)..." για εμενα προσωπικα δεν συνεπαγεται απολυτως τιποτα παραμονο θεμα κοστους. Ξερω οτι προφανως εννοεις διαφορα στην ποιοτητα αλλα αν θελω να τυπωσω ενα κειμενο για να το διαβασω με την ησυχια μου, μια αιτηση, να βγαλω μια φωτοτυπια ή να τυπωσω κατι για αρχειο, τοτε εφω αδιαφορω για τη λεπτομερεια...

 

Η αναφορα που κανεις για το κοστος ανα σελιδα ειναι οντως αρκετα χρησιμη για καποιον που τυπωνει συνεχως οποτε ο τεραστιος ογκος εκτυπωμενων διαμορφωνει εναν μεσο ορο κοντα στον πραγματικο... Τωρα εγω αμα τυπωνω 100 σελιδες το τριμηνο και μπω στη διαδικασια να μετρα τα δεκαδικα ψηφια των cents ana σελιδα νομιζω οτι χανω χρονο ...

 

 

 

 

* EDIT *

Ok... Ριχνοντας μια ματια στο ποστ για το κοστος για 5 διαφορετικα μηχανηματα σε διαρκεια 5 ετων και διαβαζοντας οτι σε ενδιαφερει ογκος εργασιας με 10000 σελιδες το μηνα καταλαβα οτι μιλαμε για τελειως διαφορετικα πραγματα. Και φυσικα αν καποιον ενδιαφερουν τετοια νουμερα δεν θα αφορασει εκτυπωτη των 50 ευρω... Τωρα συμφωνουμε που τα ξεκαθαρισαμε..

 

Ποσο σιγουρος εισαι οτι o Epson Sx205 και ο SX115 δεν εχουν τις κεφαλες πανω στα cartridges;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται πως τυπωνω περιστασιακα και δεν με απασχολουν οι "επαγγελματικες" αποδοσεις... Νομιζω αυτο ηταν αυτονοητο ηδη απο την αρχη του thread. Με τι λογικη οτι τετοιες ερωτησεις σε ενα φορουμ ειναι για να διαφωτισουν ενα χρηστη στο σπιτι και οχι εναν επαγγελματια ή καποιον με υψηλες απαιτησεις...

 

Και εγω δεν εκτυπωνω "επαγγελματικα" αλλα λογω μεταπτυχιακου τις 700-800σελιδες ανα μηνα τις εχω...

 

Οσων αφορα για το σημειο που λες "Συγκρινεις ανομοια πραγματα,εργοστασιακη με μη εργοστασιακη μελανη(με οτι συνεπαγετε αυτο)..." για εμενα προσωπικα δεν συνεπαγεται απολυτως τιποτα παραμονο θεμα κοστους. Ξερω οτι προφανως εννοεις διαφορα στην ποιοτητα αλλα αν θελω να τυπωσω ενα κειμενο για να το διαβασω με την ησυχια μου, μια αιτηση, να βγαλω μια φωτοτυπια ή να τυπωσω κατι για αρχειο, τοτε εφω αδιαφορω για τη λεπτομερεια...

 

Για να γινει μια συγκριση τιμης αναλωσιμων πρεπει να παρεις ως δειγμα τα αυθεντικα αναλωσιμα η μη αυθεντικα αλλα κ για τα δυο.

Δεν εχει να κανει τοσο με την ποιοτητα,ειδικα στο κειμενο,αλλα περισσοτερο με την φασαρια να μην δουλευει σωστα και να μην μπορεις να κανεις την δουλεια αμεσα.

Οπως επισης οτι υπαρχει περιπτωση να βουλωσουν καποια στιγμη οι κεφαλες(βεβαια στην περιπτωση που ειναι ενσωματωμενες στην μελανη δεν σε πειραζει).

Τελος οσα ιμιτασιον εχω δοκιμασει οι σελιδες ηταν παντα λιγοτερες απο το αντιστοιχο εργοστασιακο μελανι(παρολο που οι ονομαστικες σελ/Ml ηταν το ιδιο η και περισσοτερες/α)

 

Η αναφορα που κανεις για το κοστος ανα σελιδα ειναι οντως αρκετα χρησιμη για καποιον που τυπωνει συνεχως οποτε ο τεραστιος ογκος εκτυπωμενων διαμορφωνει εναν μεσο ορο κοντα στον πραγματικο... Τωρα εγω αμα τυπωνω 100 σελιδες το τριμηνο και μπω στη διαδικασια να μετρα τα δεκαδικα ψηφια των cents ana σελιδα νομιζω οτι χανω χρονο ...

 

Σεβαστο..

 

 

 

* EDIT *

Ok... Ριχνοντας μια ματια στο ποστ για το κοστος για 5 διαφορετικα μηχανηματα σε διαρκεια 5 ετων και διαβαζοντας οτι σε ενδιαφερει ογκος εργασιας με 10000 σελιδες το μηνα καταλαβα οτι μιλαμε για τελειως διαφορετικα πραγματα. Και φυσικα αν καποιον ενδιαφερουν τετοια νουμερα δεν θα αφορασει εκτυπωτη των 50 ευρω... Τωρα συμφωνουμε που τα ξεκαθαρισαμε..

 

Ποσο σιγουρος εισαι οτι o Epson Sx205 και ο SX115 δεν εχουν τις κεφαλες πανω στα cartridges;

 

Sorry, το συγκεκριμενο δεν το γνωριζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τελικά τον SX115.

Πέρασα το software, το συνέδεσα, έβαλα τα μελάνια αλλά δεν μπορώ να τυπώσω με τίποτα!

 

Λέει ότι δεν έχει κίτρινο μελάνι* (καλά κι αυτοί άδειο μου το έδωσαν; ), λέτε να μην τυπώνει γι' αυτό το λόγο; Εγώ ένα κείμενο θέλω να τυπώσω (ασπρόμαυρο) πάντως.

 

Η ένδειξη του μελανιού αναβοσβήνει συνέχεια. Τα έχω βάλει καλά πάντως, τα έχω τσεκάρει πολλές φορές.

 

Επίσης πάω να σκανάρω κάτι και μου λέει: ο σαρωτής θερμαίνεται ή χρησιμοποιείται. Περιμένετε έως ότου ετοιμαστεί και δοκιμάστε πάλι.

 

Τι γίνεται ρε γαμώτο;

 

*Μήπως κάθε φορά που τελειώνει ένα μελάνι, πρέπει να το αντικαθιστάς για να μπορείς να τυπώσεις ακόμα και όταν χρησιμοποιείς μόνο το μαύρο;

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:51 ----------

 

Ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...