Προς το περιεχόμενο

Θέλω να μπορώ να ξεκινάω σε ξένα pc το usb linux μου.


SV8XXX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντί να ψάχνω F2 F8 ή ότι άλλο χρησιμοποιεί ο κάθε κατασκευαστής για την είσοδο στο biοs ,πού σε φέρνει σε δύσκολη θέση μπρος στον ιδιοκτήτη του pc ,υπάρχει τρόπος να φτιάξω ένα bat file που τρέχοντας το μέσα από win,να λέει στο bios για μια φορά μετά το reboot να δει το usb ??

Εικονικές μηχανές και τέτοια δεν θέλω.

Το σκεπτικό δλδ είναι :συνδέω το flash drive ,τρέχω το batch file ,κάνει reboot ,ξεκινάει το linux .Σβήνω το pc το ξανά-ανοίγω ξεκινάνε τα win.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δύσκολο αυτό που θέλεις. Συνήθως το bios δεν δέχεται τέτοιες εντολές από το λειτουργικό σύστημα. Αν το κάνει τότε συνήθως γίνετε μέσω προγράμματος της κατασκευάστριας εταιρίας της μητρικής. Τώρα, το κατα πόσο είναι εφικτό να "μιλήσεις" με το πρόγραμμα (που πρέπει να είναι εγκατεστημένο) μέσω ενός batch file δεν το ξέρω. Ίσως να μπορεί να γίνει κάτι μέσω του debug αλλά και πάλι θα σε περιορίζει σε συγκεκριμένα μοντέλα μητρικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά γίνεται να τρέχεις ένα script που θα κάνει backup το MBR του σκληρού δίσκου και στη συνέχεια θα εγκαθιστά έναν boot manager σε αυτό, ο οποίος, στην επόμενη εκκίνηση, θα εκκινεί την εγκατάσταση του Linux που βρίσκεται στο flashάκι -και όταν τελειώσεις με τη χρήση, να τρέχεις από το Linux ένα άλλο script το οποίο θα επαναφέρει το MBR όπως ήταν.

 

Αλλά δε ξέρω πόσο εύκολο είναι να υλοποιηθεί αυτό ώστε να δουλεύει αξιόπιστα ανεξάρτητα από παράγοντες που μπορεί να διαφέρουν από σύστημα σε σύστημα, όπως το πλήθος τον δίσκων (και άρα η ονομασία του usb drive στον bootloader, η οποία προκύπτει από την αρίθμηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά γίνεται να τρέχεις ένα script που θα κάνει backup το MBR του σκληρού δίσκου και στη συνέχεια θα εγκαθιστά έναν boot manager σε αυτό, ο οποίος, στην επόμενη εκκίνηση, θα εκκινεί την εγκατάσταση του Linux που βρίσκεται στο flashάκι -και όταν τελειώσεις με τη χρήση, να τρέχεις από το Linux ένα άλλο script το οποίο θα επαναφέρει το MBR όπως ήταν.

 

Αλλά δε ξέρω πόσο εύκολο είναι να υλοποιηθεί αυτό ώστε να δουλεύει αξιόπιστα ανεξάρτητα από παράγοντες που μπορεί να διαφέρουν από σύστημα σε σύστημα, όπως το πλήθος τον δίσκων (και άρα η ονομασία του usb drive στον bootloader, η οποία προκύπτει από την αρίθμηση).

 

Νομίζω ότι τα Windows θα βαρέσουν κόκκινο αν πάει κάτι να γράψει στον mbr. Θα έπρεπε πρώτα να πεις στο σύστημα να κάνει reboot και να εκτελέσεις στο start up τις απαραίτητες εντολές για τον mbr.

 

Ίσως θα ήταν καλύτερα να αλλαχτεί το boot.ini και να παραπέμπει στο usb. Με την προϋπόθεση ότι ο boot loader των Windows έχει τέτοιες δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήλπιζα να έχεις δίκιο για να βρω αφορμή να βρίσω τα Windows :P

 

αλλά φαίνεται ότι υπάρχει ακόμη και port της dd για Windows:

http://www.chrysocome.net/dd

 

και νομίζω υπάρχει dd στα Windows Services for Unix.

 

Οπότε λογικά μπορείς να έχεις raw access σε δίσκους κάτω από τα Windows (εκτός αν διαφωνήσει κάποιο antivirus).

 

Ο Boot loader των Windows μόνο τα Windows μπορεί να εκκινήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Boot loader των Windows μόνο τα Windows μπορεί να εκκινήσει.

Ο boot loader των Windows μπορεί να ξεκινήσει και τον LILO και τον Grub. Αρκεί να πάρει κανείς ένα image με dd τα 512 πρώτα bytes του σκληρού στον οποίο έχει εγκατασταθεί ο lilo/grub και αυτό το image να περαστεί στο boot.ini. O ntloader μετά δίνει τη θέση του στον linux boot loader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι έχεις δίκιο Nullscan -νόμιζα ότι ξεκινούσε κατευθείαν το ntoskrnl.exe.

 

Αναλυτικές οδηγίες:

http://www.oreillynet.com/pub/h/2337

 

Καλημέρα Gtroza

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα nske

 

η απάντηση στο αρχικό ερώτημα

μπορεί να ήν προέρχεται απο τον τεχνικό χώρο

αλλά απο των "δημοσίων σχέσεων":mrgreen:

 

κερνάς καφέ στον πελάτη (ή ζητάς, αν είσαι στο χώρο το)

και πατάς με άνεση όποιο Fτάδε χρειάζεται

 

είδα κάπου αλλαγή στοιχείων του bios απo vbscript

αν το βρώ θα το γράψω

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς πλέον υπάρχει ο grub2 και δεν χρειάζονται χακιές με dd και λοιπά:

http://goodbye-microsoft.com/

...και μπαίνει ο grub2 χρησιμοποιώντας τον ίδιο τον boot manager των windows, είτε boot.ini είτε bcdedit. :)

 

(και το wubi σε grub2 θα μεταβεί σιγά σιγά)

 

Όμως για να δει ο boot manager το usb stick χρειάζονται drivers, ενώ αντίθετα το ίδιο το BIOS το βλέπει χωρίς drivers (αφού είναι ειδικά προγραμματισμένο για τη συγκεκριμένη μητρική).

Επομένως υπό κανονικές συνθήκες και εφόσον ο boot manager δεν έχει usb drivers δεν είναι δυνατή η εκκίνηση πρώτα από σκληρό και μετά από usb stick (χωρίς το κουμπί Fx εννοείται).

 

Ευτυχώς στην πράξη το usb support στον grub2 έχει προχωρήσει αρκετά, και έτσι πιθανώς να μπορεί να γίνει: http://grub.enbug.org/USBSupport

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...