Προς το περιεχόμενο

NDISWRAPPER στο Ubuntu 9.04, και ένα άλλο προβληματάκι


Think_Tank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλή σας μέρα.

 

Είπα κι εγώ ως άνθρωπος να βάλω το Ubuntu 9.04, αφού το είδα σε pc ξαδέρφου και το γούσταρα. Αν και είχα άσχημες εμπειρίες με το 7.10, στο οποίο απλά δεν μπορούσα να αναγνωρίσω την κάρτα μου, και στο οποίο ήταν ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κάνω update, μη ρωτάτε γιατί, μάζεψα το θάρρος να το ξαναδοκιμάσω.

 

Προς μεγάλη έκπληξή μου εγκαταστάθηκε άψογα σε ένα λαπτοπάκι που επιχείρησα να το βάλω, με μόνο προβληματάκι την αναπαραγωγή ταινιών. Κι αυτό το είναι το ένα άλλο προβληματάκι του τίτλου του θέματος: όποτε πάω να το βάλω να παίξει ταινία, κι ειδικά κάτι bluray rips που έχω, απλά κολλάει στο καρέ που έχω επιλέξει, ακούγεται κανονικά ο διάλογος, αλλά το βίντεο εκεί, ακίνητο. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω; Μήπως είναι θέμα drivers;

 

Τέσπα, πάμε στο σημαντικό μου και ακατανόητο πρόβλημα τώρα. Παίρνω το στικάκι στο οποίο είχα βάλει τη διανομή, το πάω στο pc μου, το τρέχω live, και το ndiswrapper, το οποίο κάτι εκδόσεις πριν απλά μου έκανε νερά, αναγνώρισε pronto την κάρτα δικτύου μου (D-LINK στο όνομα) και συνδέθηκε αμέσως στο νετ. Χαρά εγώ, κάνω την εγκατάσταση, και λέω από δω και πέρα θα δουλέψω λίνουξ.

 

Αμ δε. Όταν πάω να τρέξω το ndiswrapper από το σκληρό μου το λειτουργικό μου βγάζει error message, λες και προσπαθεί να το κατεβάσει από το νετ και δεν έχω σύνδεση για να κάνει κάτι τέτοιο. Error, error, error, error, όσες φορές κι αν προσπαθήσω, τη στιγμή μάλιστα που στην live έκδοση του ίδιου ακριβώς προγράμματος από την ίδια ακριβώς πηγή το ndiswrapper τρέχει μια χαρά.

 

Κατ'επέκταση, όπως καταλαβαίνετε, δεν μπορώ να αναγνωρίσω το μόντεμ και να συνδεθώ στο νετ. Δηλαδή μπακ του Γουίντοους, θέλω δε θέλω.

 

Υπάρχει κανείς εκεί έξω που να έχει μια ιδέα του τι συμβαίνει;;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιούς driver θέλεις να βάλεις με το πρόγραμμα και άνοιξες το πρόγραμμα οδηγοί υλικού μήπως υπάρχουν ήδη εκεί οι driver και πρέπει μόνο απλά να τους περάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα βιντεο, codecs, w32codecs για την ακριβεια.

 

Για ποιο λογο χρειαζεσαι το ndiswrapper? Για να αναγνωρισει την καρτα σου? Πως την αναγνωριζει το lspci/lsusb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιούς driver θέλεις να βάλεις με το πρόγραμμα και άνοιξες το πρόγραμμα οδηγοί υλικού μήπως υπάρχουν ήδη εκεί οι driver και πρέπει μόνο απλά να τους περάσεις?

 

Πως το κάνω αυτό;

 

Χρειάζομαι τους drivers με τίτλο net5513.inf που βρίσκονται στο cd της wireless κάρτας μου, της D-LINK DWL-G520M.

 

Για ποιο λογο χρειαζεσαι το ndiswrapper? Για να αναγνωρισει την καρτα σου? Πως την αναγνωριζει το lspci/lsusb?

 

Ναι φίλτατε, για να μου αναγνωρίσει την κάρτα, μιας και στο pc μου (σε αντίθεση με το προαναφερθέν λαπτοπάκι) το λειτουργικό δεν αναγνωρίζει αυτόματα την κάρτα δικτύου. Εεε... τι εστί lspci/lsusb??? Έχει να κάνει με τις αντίστοιχες θύρες σε περιβάλλον windows να υποθέσω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η καρτα σου ειναι εξωτερικη σε usb, για να δεις πως την αναγνωριζει το linux δινεις σε ενα τερματικο

>lsusb | grep Wireless

Ομοιως, αν ειναι εσωτερικη δινεις

>lspci | grep Wireless

 

Το κομματι "grep Wireless" απομονονει τις γραμμες που λενε "Wireless", ωστε να μην χαθεις στις πολλες γραμμες απο την εξοδο των εντολων lspci ή lsusb.

 

Απο την 7.10 μεχρι σημερα εχει περασει 1,5+ χρονος, κατι που στο linux μεταφραζεται σε 8-10 πυρηνες διαφορα*. ΠΟΛΛΑ εχουν μπει στον πυρηνα απο τοτε, και ισως η καρτα σου σημερα να υποστηριζεται αμεσα απο αυτον και να μην θες ndiswrapper και ματσακονιες.

 

* Το 7.10 ειχε τον 2.6.20 πυρηνα, το 9.04 εχει τον 2.6.28 και ο τελευταιος stable πυρηνας (σημερα 10/7/09) ειναι ο 2.6.30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρχισω να λεω για τον network manager κλπ, κανε καλου κακου ενα

>sudo iwlist scan

Εκει μεσα θα πρεπει να δεις

- ενα interface για το ασυρματο, πχ wlan0, αρα αναγνωριζει την καρτα φορτωνοντας το καταλληλο module για αυτη

- (δεξια του wlan) αποτελεσματα απο το σκαναρισμα για δικτυα γυρω απο το pc σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[ @localhost ~]lspci

Network controller: Intersil Corporation Prism 2.5 Wavelan chipset (rev 01)

 

[ @localhost ~]$ lspci -vv

02:05.0 Network controller: Intersil Corporation Prism 2.5 Wavelan chipset (rev 01)

Subsystem: AMBIT Microsystem Corp. Device 0200

Control: I/O+ Mem+ BusMaster+ SpecCycle- MemWINV+ VGASnoop- ParErr- Stepping- SERR+ FastB2B- DisINTx-

Status: Cap+ 66MHz- UDF- FastB2B+ ParErr- DEVSEL=medium >TAbort- <TAbort- <MAbort- >SERR- <PERR- INTx-

Latency: 64, Cache Line Size: 64 bytes

Interrupt: pin A routed to IRQ 11

Region 0: Memory at e0500000 (32-bit, prefetchable)

Capabilities: <access denied>

Kernel driver in use: orinoco_pci

Kernel modules: orinoco_pci, hostap_pci

 

[root@localhost ]# iwlist scan

lo Interface doesn't support scanning.

eth2 Interface doesn't support scanning.

eth1 No scan results

[root@localhost ]#

σε φορητο με κουμπι ενεργοποιησης

ομως δεν μπορω να το κανω να δουλεψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζιμάρα,

 

το lspci μου έβγαλε το εξής

 

04:01.0 Ethernet Controller Athens Communications Inc. AR5513 802.11abg Wireless NIC (rev 01)

 

To iwlist scan μου έβγαλε τρία values, και στα τρια με ένα μηδέν δίπλα. Καμιά ιδέα;;; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπλεξατε! Εψαχνα τοση ωρα για την καρτα του sergyma!

 

@sergyma

Απο αυτα που βλεπω, φαινεται οτι το orinoco_pci εχει αναλαβει την λειτουργια της καρτας σου. Με ενα προχειρο googling ειδα οτι και τα modules prism2 και hostap μπορουν να δουλεψεουν με την καρτα σου. Δυστυχως απο mandriva δεν ξερω τιποτα, γιαυτο θα μιλησω γενικα.

 

Εγκατεστησε τα παραπανω modules αν δεν ειναι ηδη εγκατεστημενα στον πυρηνα. Το hostap ειναι στον πυρηνα και το prism το βρηκα σε ενα πακετο linux-wlan-ng-source.

 

Μετα την εγκατασταση κανεις τη γνωστη διαδικασια trial and error. Ξεφορτωνεις με rmmod το orinoco, φορτωνεις το hostap, σκαναρεις κλπ

 

@Think_Tank

Λογικα το module που θες ειναι το ath5k, και λογικα ειναι ηδη φορτωμενο. Δες με ενα

>lsmod | grep ath

και μετα συνεχιζουμε...

 

Και ειναι Atheros, οχι Athens :P

 

Και το 0 διπλα στα interfaces δεν ειναι κατι κακο, ειναι απλα αριθμηση πχ eth0 = το πρωτο interface ενσυρματης συνδεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sergyma

Απο αυτα που βλεπω, φαινεται οτι το orinoco_pci εχει αναλαβει την λειτουργια της καρτας σου. Με ενα προχειρο googling ειδα οτι και τα modules prism2 και hostap μπορουν να δουλεψεουν με την καρτα σου.

Εγκατεστησε τα παραπανω modules αν δεν ειναι ηδη εγκατεστημενα στον πυρηνα. Το hostap ειναι στον πυρηνα και το prism το βρηκα σε ενα πακετο linux-wlan-ng-source.

Μετα την εγκατασταση κανεις τη γνωστη διαδικασια trial and error. Ξεφορτωνεις με rmmod το orinoco, φορτωνεις το hostap, σκαναρεις κλπ.

 

το hostap υπαρχει αφου φαινεται στο Kernel modules: orinoco_pci, hostap_pci

επισης εχω εγκαταστησει και το hostap-utils και το prism2-utils

τη διαδικασια trial and error δεν την ξερω

με το rmmod (η modprobe-r)προτεινεις να ξεφορτωθω τον Kernel modules: orinoco_pci ωστε να αναλαβει τον ελεγχο το hostap_pci?

ανεβαζω μια εικονα απο mcc wizzflhi5ohpq2fksowl_thumb.pngοπου φαινεται η καρτα αλλα δεν σκαναρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hostap_pci υπαρχει αλλα το pc σου επελεξε να χρησιμοποιησει το orinoco_pci για να κανει την καρτα να δουλεψει. Δεν του το απαγορευει κανεις. Επειδη δεν δουλευει κανονικα ομως (δεν σκαναρει κλπ), δοκιμαζεις το αλλο.

 

Η διαδικασια trial and error ειναι αυτο το πραγμα ακριβως. Εχεις κατι, το δοκιμαζεις, βλεπεις αν δουλευει. Αν δουλευει το κρατας. Αν δεν δουλευει πας στο επομενο, το δοκιμαζεις, βλεπεις αν δουλευει και παλι απο την αρχη μεχρι να βρεις το σωστο.

 

πχ

Ξεφορτωνεις το orinoco

>rmmod orinoco_pci

Φορτωνεις το hostap

>modprobe hostap_pci

Σκαναρεις να δεις αν δουλευει ή απλα κοιτας στο iwconfig αν το εχεις σαν interface (μιας και ειναι ασυρματο)

>iwlist scan

Εστω οτι δουλευει. Για να φορτωθει αυτο (hostap) στην επομενη εκκινηση, το βαζεις κατω κατω στο /etc/modules (*) ΚΑΙ κανεις blacklist το αλλο (orinoco) στο /etc/modprobe.d/blacklist.conf (*) και τελειωσες.

 

Εστω οτι δεν δουλευει. Συνεχιζεις με το prism2 που (για το debian) περιλαμβανεται στο linux-wlan-ng-source και κανεις την διαδικασια απο την αρχη.

 

* Τα παραπανω αρχεια ρυθμισεων ειναι για το debian, οποτε στο mandriva μπορει να ειναι αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Think_Tank

Λογικα το module που θες ειναι το ath5k, και λογικα ειναι ηδη φορτωμενο. Δες με ενα

>lsmod | grep ath

και μετα συνεχιζουμε...

 

Και ειναι Atheros, οχι Athens :P

 

Και το 0 διπλα στα interfaces δεν ειναι κατι κακο, ειναι απλα αριθμηση πχ eth0 = το πρωτο interface ενσυρματης συνδεσης.

 

Τζιμάρα το έτρεξα στο τέρμιναλ αλλά δε μου έβγαλε τίποτα. Λες και πάτησα απλά το enter. Τι κάνουμε τώρα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος οτι εχεις ubuntu 9.04? Το συγκεκριμενο module περιλαμβανεται στον πυρηνα απο την εκδοση 2.6.27 και μετα, αρα θα επρεπε να φορτωνεται με την μια ή εστω να φορτωνεται το ath_pci!

 

Για να δεις ποια εκδοση του ubuntu εχεις κανε ενα

>lsb_release -a

 

Δοκιμασε να φορτωσεις το module με ενα

>sudo modprobe ath5k

και μετα δοκιμασε παλι να σκαναρεις απο το τερματικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ubuntu 9.04, Jaunty.

 

Βάζοντας τη δεύτερη εντολή στο τερματικό, μου ζήτησε κωδικό, έδωσα, κι αυτό ήταν. Τίποτα άλλο δεν μου έγραψε. Όταν σκάναρα ξανά δε, πήρα και στα τρία απάντηση interface doesn't support scanning.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...