Προς το περιεχόμενο

Αποσυμπίεση με 7z


ellhnac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ευχαριστήσω το forum για την βοήθεια που μου έχει προσφέρει μέχρι τώρα,(βλέπεται έχω παθιαστεί με το linux από τότε που το ανακάλυψα),και να ρωτείσω κάτι ακόμα.

 

Δεν θειμάμαι πως έχω βάλει στο ubuntu 9.4 το 7z για να κάνω αποσυμπίεση file rar και ενώ στο προσθαφαίρεση φαίνεται

 

εγκατεστημένω, στο synaptic δεν υπάρχει ούτε στις εφαρμογές>βοηθείματα υπάρχει. Οταν αποσυμπιέζω καποια files δουλεύει το unrar το οποίο είναι πολύ

 

αργό. ενώ το 7z που χρεισιμοποιούσα στα w/s πετούσε .Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα κάνω εγκατάσταση το 7z

 

να είναι προεπιλογή, η να εμφανίζεται σαν επιλογή μα δεξί κλικ? Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>sudo apt-get install p7zip-full unrar

 

Δεν ειναι το frontend που κανει την αποσυμπιεση, αλλα το αναλογο plugin.

 

Και επειδη frontends υπαρχουν πολλα, αλλα κανενα δεν με ενθουσιαζει και δεν κανει την δουλεια του 7zip για windows, εχε καβατζα το 7zip εγκατεστημενο μεσω wine για καλο και για κακο. Δουλευει χωρις κανενα απολυτως προβλημα, σαν να εινια σε native εγκατασταση windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρωτησω κατι παρεμφερες για να μην ανοιγω νεο θεμα.

 

Αφου το buggy (και αλλα 10 ακομα "κοσμιτικα" επιθετα που τα παραλειπω) fileroller 2.26 δεν με καλυπτει πια, σκεφτομαι να το αλλαξω. Αλλα με τι?

 

Υπενθυμιζω οτι ο κυριοτερος λογος που το κραταω ειναι η επιλογη που παρεχει στον nautilus: δεξι κλικ > extract here και το αντιστροφο για συμπιεση.

 

Ακουω τις προτασεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το nautilus μπορείς να προσθέσεις shell scripts στο μενού του για τη συμπίεση/αποσυμπίεση αρχείων.

 

Θυμάμαι ότι σε αυτό το θέμα ο Alkisg είχε δώσει μερικά παραδείγματα για την χρήση scripts στο nautilus.

 

Επίσης δες και το nautilus-actions.

 

Για εναλλακτικά front-ends σε GTK υπάρχουν και τα:

http://xarchiver.xfce.org

http://squeeze.xfce.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν προσπαθω να επιλεξω καποια απο τα αρχεια που περιλαμβανονται στο συμπιεσμενο αρχειο, ο κερσορας αλλαζει σε αυτον που ειναι οταν θελω να τα κανω extract με drag n drop (χερακι ή βελακι με εγγραφο κειμενου διπλα) και μενει ετσι για αρκετη ωρα, και φυσικα δεν κανει extract. Μετα τα παιρνω κανονικα και το κλεινω και ξεκιναω απο την αρχη. Αυτο το κανει σε μερικα αρχεια και ειναι ανεξαρτητο απο τον τυπο τους.

 

Εβαλα δοκιμαστικα το xarchiver, και πειραματιζομαι. Τo squeeze θελει μερικες εξαρτησεις απο thunar και προς το παρον το αφηνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ έβαλα το 7zip αλλά δεν εμφανίζεται στις εφαρμογες>βοηθείματα . Στο synaptic δείχνη εγκατεστημένο. Ξέρεις πως μπορώ να το έχω σαν προεπιλογή,

 

η να το επιλέγω με δεξί κλίκ πάνω στο συμπιεσμένο αρχείο ? και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλεω οτι ΔΕΝ ειναι το προγραμμα που κανει extract το εκαστοτε αρχειο, αλλα το plugin.

 

Εχοντας λοιπον εγκατεστημενο το p7zip-full (plugin) μπορεις να κανεις extract αρχεια .7z με ark, fileroller, xarchiver, squeeze κλπ (προγραμματα).

 

Και μιας και ειναι plugin, δεν το βλεπεις καπου στο μενου. Αλλα αν κανεις δεξι κλικ > "συμπιεση σε", θα πρεπει να εχεις επιλογη για .7z.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρωτησω κατι παρεμφερες για να μην ανοιγω νεο θεμα.

 

Αφου το buggy (και αλλα 10 ακομα "κοσμιτικα" επιθετα που τα παραλειπω) fileroller 2.26 δεν με καλυπτει πια, σκεφτομαι να το αλλαξω. Αλλα με τι?

 

Υπενθυμιζω οτι ο κυριοτερος λογος που το κραταω ειναι η επιλογη που παρεχει στον nautilus: δεξι κλικ > extract here και το αντιστροφο για συμπιεση.

 

Ακουω τις προτασεις σας.

 

δοκίμασε το Q7z

http://www.kde-apps.org/content/show.php/Q7Z?content=45453

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...