Προς το περιεχόμενο

SONY HDR-SR12E vs Canon HG21


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τυπος το εχει ψαξει αρκετα καλα.Δες εδω για τη βιντεοκαμερα και εδω για την επεξεργασια .

Γι αυτο και θα την παρω μεχρι τον ΣεπτεμβριοB)

 

Διάβασα αρκετά για τα interlaced και progressive και ομολογώ ότι δεν είχα ιδέα για αυτά.

 

Και εγώ προς HG 21 το βλέπω να κινούμαι. Κοστίζει όμως αρκετά σε σχέση με το όριο των 1000 που είχα στο μυαλό μου. Το e-shop και άλλα καταστήματα την έχουν 799 αλλά αυτοί κάνουν ανεξάρτητες εισαγωγές από έξω και πέφτει τόσο χαμηλά η τιμή. Τώρα είμαι σε διακοπές και όταν επιστρέψω Αθήνα θα δω πόσο μπορεί να μου τη δώσει ο γνωστός μου. Δυστυχώς δεν μπορώ να την αγοράσω από αλλού γιατί τα χρήματα (1000 ευρώ) έχουν ήδη κατατεθεί σε αυτόν.

 

Τρεις ερωτήσεις για τον vag3d

1. Όταν κάνω editing σε SD video μιας ώρας περίπου, από miniDV, το αποτέλεσμα είναι ένα αρχείο dv avi μεγέθους 20+ Gb. Όταν το γράφω σε δισκάκι DVD συμπιέζεται (με την αντίστοιχη απώλεια ποιότητας) στα 4+ Gb.

Σε HD τώρα, το αντίστοιχο αποτέλεσμα πόσα Gb θα είναι ασυμπίεστο; Εσύ σε ποια μορφή το αποθηκεύεις στους σκληρούς σου;

 

2. Δέχεται extra φακούς π.χ zoom ή άλλα όπως οι φωτ. μηχανές; .

 

3. Δέχεται και κάρτα μνήμης. Εκεί μπορεί επίσης να γράψει video ή χρησιμοποιείται μόνο για αποθήκευση φωτογραφιών; Είναι φτηνές αυτές οι κάρτες;

 

interlaced---> ;-) (εγώ πριν αγοράσω την HG21 είχα πάρει μια φθηνή Sony (απο τις λίγες αυθόρμητες αγορές που έτυχε να κάνω όσο ζώ...looll) και καλά για να έχω μια κάμερα οικονομική με σκληρό δίσκο για οικογενειακές στιγμες και video editing, και σκεφτόμουνα --> "τι στο καλό, θα έχει προχωρήσει η τεχνολογία"...!!!Είχε και "νυκτερινή λήψη η Sony εκείνη"...!! Cool σκέφτηκα...!!! Θα τραβάω και βράδυ - ποιός την χάρη μου...!!! Αμ δε...!!! Μόλις έβαλα στο PC μου να δω ένα βίντεο που είχα τραβήξει και είδα οτι ήταν interlaced, φρίκαρα...(σκεπτόμενος όλα όλες τις πληροφορίες για το interlaced σαν και μερικές απο αυτές που σου υπέδειξα...)...!!!

Ε, όχι και Interlaced εν έτος 2009...!!! Ελεος....!!! Την πήγα πίσω και αγορασα την HD Canon HG21 που έχω τώρα...!!! Το τελευταίο μοντέλο της Canon (τότε)...!!!

Ασε, δεν την ξαναπατάω ,.,....μακρυά απο αυθορμητισμούς...!!! χιχιχιιι :P :P :P :P Loooll....

 

 

800 Euro...??? Πωπω...!!! Τζάμπα πράμα...!!! Έχουν πέσει θεαματικά οι τιμές...!!!! Πολύ Ωραία...!!!

Εγώ την αγόρασα περίπου τα Χριστούγεννα απο Mediamarkt και μου βγήκε κάπου 1100-1200 Euro...!!! Μάλιστα δεν την είχαν διαθέσιμη τότε και αναγκάστηκαν να μου την παραγγείλουν *(φαίνεται τότε άρχισε να πρωτοκυκλοφορεί στην Ελλάδα)...

 

1. Η μορφή που αποθηκεύονται τα AVCHD Videos της Camcorder είναι η μορφή *.MTS.

Εγώ τα βίντεο τα αποθηκεύω στην αρχική τους μορφή (*.MTS). Θεωρητικά είναι το καλύτερο Format διότι έχει και την μέγιστη ποιότητα και καταλαμβάνει και τον λιγότερο χώρο...

 

Κάτσε να δω ένα-δύο δείγματα και να σου πω χρόνους βίντεο και Χωρητικότητες.

Λοιπόν:

 

  • Video σε τρίποδα (σταθερή λήψη, τραβούσα πχ. το χελωνάκι στο ενυδρείο και είχα στήσει την camera στο 1.5 - 2 μέτρα μακρυά και απλώς έκανα Zoom in και Zoom out καθώς και λίγο Paning) indoor σε μορφή *.MTS διάρκειας 10 λεπτά και 39 seconds στα 24Mbps και γενικά Full ποιότητα, έχει χωρητικότητα 1,74 GB. Ο φωτισμός στο video ήταν φωτισμός σπιτιού και πίσω απο το ενυδρείο ήταν τοίχος. (και το νερό της χελώνας ήταν βρώμικο το είχε κατα-λέρώσει η χελώνα) .....lllooollll.....χχιχιχ
  • Το επόμενο βίντεο (αυτό που διαβάζετε τις πληροφορίες του αυτή τη στιγμή και στις παρακάτω γραμμές...lool) θα το ανεβάσω στο site μου (κομμένο βέβαια κάποιο μικρό κομμάτι) κάποια στιγμή, σαν Sample Video της HG21 με περισσότερο ζωηρά χρώματα (έχω και τα άλλα Samples στο madseeds στο άρθρο που ανέφερε ο vrodinos πιό πρίν) Φωτισμός γραφείου (Indoor) λήψη κάμερας "με το χέρι" (χωρίς τρίποδα κλπ) πάλι στα 24 Mbps, διάρκειας 4 minutes και 11 Seconds πιάνει 710 ΜB (πάντα μιλάω για *.MTS μορφή όπως τα αποθηκεύει η κάμερα...).
  • Video *.MTS (κομμάτι απο το παραπάνω βίντεο που σου αναφέρω οτι θα το βάλω στο madseeds) διάρκειας 475 Frames (δηλαδή, 19 Second με 25 Fps Speed Rate και χωρίς τον ήχο) Encoded σε AVI -->με h.264 Codec σε 1920Χ1080 διαστάσεις (μπορεί να το κάνει Decode - σε αντίθεση με τα *.MTS - κανονικά ο DivX decoder στον Media Player), επεξεργασμένο όσον αφορά την μετατροπή μόνο με την βοήθεια του BlenderAVC (BlenderAVC - Πως το Εγκαθιστούμε, το Ρυθμίζουμε και το Χρησιμοποιούμε (Greek Tutorial) )
    κατέλαβε χωρο 31,8 MB...!!!

Εδώ οι ρυθμίσεις που είχα βάλει για το AVI στο Blender AVC

 

post-131442-129063016884_thumb.png

 

 

 

2. Ναι, δέχεται εξωτερικούς φακούς Φ37. Αυτά που κυκλοφορούν επίσημα απο την Canon είναι Wide Angle και Zoom. Εγώ αγόρασα πχ. Ημιτασιόν (όχι της Canon Wide Angle) φακό (ο οποίος γενικά καρα-λέει) made in Japan - μάρκας Raynox, αλλά ενώ το αποτέλεσμα είναι θεαματικό, σε κάποια σημεία στα άκρα δεν είναι καθαρή η εικόνα και λέω να αγοράσω τον Original της Canon (πανάκριβος)...!!!Απο εκεί και πέρα αγόρασα και άλλους φακούς που χρησιμοποιούνται στις φωτογραφικές μηχανές και ταιριάζουν μια χαρα...!!! Σου συνιστώ όμως αν αγοράσεις Wide Angle φακό να μήν δώσεις 50-60 Euro και πάρεις "Οχι Canon" φακό. Πάρε τον γνήσιο. Λογικά πρέπει να έχει απο 150-300 Euro.

 

3. Δεν έχω αγοράσει εξωτερική κάρτα μνήμης - δεν χρειάστηκε. Με καλύπτει ο σκληρός δίσκος άνετα...και χαλαρά...!!! Ναι γράφεις και βίντεο και τραβάς και φωτογραφίες εκεί (απο όσο θυμάμαι - ψάξτο λίγο μήπως κάνω λάθος). Τιμές δεν γνωρίζω - δεν πιστεύω παραπάνω απο 50-60 euro τις 16GB...!!! Να προσέξεις όμως την ταχύτητα των καρτών. (Class 4 νομίζω οτι είναι οι πιό γρήγορες ?? Το αναφέρει και το Manual για το ποιές μνήμες είναι οι κατάλληλες για την Camcorder μας).

 

Υστερόγραφο: Πάρε οπωσδήποτε και την μεγαλύτερη μπαταρία που θα βρείς για την HG21 (περι τις 6 ώρες αν θυμάμαι καλά και ίσως έχει καμια 150 euro). Ο χρόνος που διαρκεί η Default μπαταρία είναι περίπου 85 λεπτά. Αν πάρεις μπαταρία, πάρε και εξωτερικό φορτιστή.

Έχε την μικρή μπαταρία για να την φορτίζεις όποτε να'ναι και να μη σε νοιάζει αν χαλάσει και την άλλη για μακρέεεεςςς λήψεις εκτός δικτύου της ΔΕΗ...χιχιχ

 

Επίσης: Αν ξέρει κανείς και τίποτα απο καλά τρίποδα για την Camera (Δοκιμασμένα) ας ποστάρει εδώ το Link για το καινούριο Thread που θα ανοίξει για να το ακολουθήσουμε (μην είμαστε και Of topic .... χιχιχιχι):lol:

Εγώ έχω ένα τρίποδα της τάξεως των 80 Euro και δεν ειμαι ικανοποιημένος με το Paning και το Tilt. Θέλω κάτι πιό Smooth που να νιώθω οτι έχω καλύτερο έλεγχο και smooth-ίλα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μια χαζομάρα τρίποδο έχω και εγώ. 30 ευρώ το είχα πάρει

 

Χάζευα και πέτυχα αυτό. Εκεί γράφει ότι είναι 1920x1080P. Τι εννοεί? Σκόπιμη παραπλάνηση ή κάτι άλλο?

 

25/8/2009

Εν αναμονή του τέλους των διακοπών και αναζήτηση της HG21 σε καλύτερη τιμή. Το Πάσχα πήγα ένα ταξιδάκι που μου έφερε 3,5 ώρες αμοντάριστο video. Τραβούσα με μια miniDV Sony. Μετά το μοντάρισμα το video περιορίστηκε στις 3 ώρες. Σε DV ποιότητα (δηλαδή σχεδόν ασυμπίεστο) έχει μέγεθος γύρω στα 40 Gb. Το μετέτρεψα σε mpg2 720χ576 και έπεσε στα 6 Gb. Εμφανίζει όμως σε κάποιες σκηνές το φαινόμενο interlaced που έλεγες σε άλλο σου μήνυμα.

 

Για να γράψω το video σε μορφή DVD (vob) να το δώσω σε κάτι φίλους, σκέφτηκα να βάλω το video σε mpg2 μορφή στο NEroVision και να το κάψω σε 2 δισκάκια. Μου βγάζει όμως όπως είπα παραπάνω σε κάποιες σκηνές το interlaced.

 

Ποιες επιλογές μου προτείνεις για να κάψω τα 2 δισκάκια με το video χωρίς να έχω πρόβλημα με το interlaced. Δηλαδή τι format πρέπει να χρησιμοποιήσω. Το DV και ας είναι από 20 Gb το καθένα ή κάτι άλλο σε συμπιεσμένη μορφή τύπου mpg2;

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θα πρέπει σε πρώτη φάση να το μετατρέψεις απο interlaced σε Progressive. Εαν καταφέρεις να κάνεις την μετατροπή τέλεια, δεν θα φαίνεται το artifact.

Αν το αφήσεις όπως είναι (interlaced) και το γράψεις σε DVD, στην προβολή στην τηλεόραση πολύ πιθανόν να μην το αντιληφθείς αυτό το φαινόμενο τόσο έντονα η και καθόλου (εξαρτάται και απο την τηλεόραση πλέον νομίζω).

Όσον αφορά το τι format θα πρέπει να το μετατρέψεις, νομίζω δεν έχεις πολλές επιλογές.

Αν σκοπεύεις να το παίζεις σε DVD φέτα που βλέπουμε τις ταινίες, τότε αναγκαστικά Mpeg2 (*.vob αρχεία).

Ενα πολύ καλό Format αρχείου σε σχέση με την ποιότητα και την χωρητικότητα είναι το DivX αλλά θα πρέπει να ορίσεις πολλά passes καθώς και αρκετά kbps δειγματοληψίας για να σου βγεί καθαρό στις γρήγορες σκηνές που η camera κουνιέται αρκετά και που γενικά το πλάνο δεν είναι σταθερό. (πχ. εναλλαγές φωτισμού όπως στο Club, η να είσαι μέσα σε τραίνο και να τραβάς ενώ κινήστε πλάνα, κλπ). Αν τα πλάνα είναι πχ ένα σταθερό τοπίο και δεν υπάρχει ιδιαίτερη δράση (πχ. άνθρωποι που κάθονται και τρώνε η που βλέπουν τηλεόραση στον καναπέ, κλπ και η κάμερα δεν πολυ-κουνιέται τότε οκ μπορείς να χαμηλώσεις λίγο την ποιότητα για να ρίξεις την χωρητικότητα που θα σου καταλάβει το αρχείο). Βέβαια το DivX για καλύτερα αποτελέσματα προβολής, καλό είναι να παίξει σε υπολογιστή (διότι κυκλοφορούν αρκετές φθηνές φέτες που παίζουν DivX αλλά η ποιότητά του Decoder τους διαφέρει μεταξύ τους θα έλεγα (ή έστω γενικότερα του "output" τους, επειδή δεν το έχω ψάξει σχετικά με αυτές τις φέτες πολύ).

 

Απο εκεί και πέρα για PC ένα καλό Format είναι το Η264 μέσα στο γνωστό container "Matroska" (πολυκάναλος ήχος, υπότιτλοι, κλπ).

(αν και δεν έχω ασχοληθεί με Matroska ακόμα γενικώς)

 

Ανακεφαλαίωση:

Με το interlaced artifact, θα φαίνεται σε όποιο format και να επιλέξεις πιστεύω.

Για να το παίξουν οι φίλοι σου σε "Φέτα" (το DVD εννοώ, όχι το Ελληνικό τυρί...χιχιχι) αναγκαστικά θα το κάνεις DVD (Mpeg2).

Εαν το φτιάξεις για να παίζει σε PC, μια χαρά θα είναι και με το διαδεδομένο DivX (που θα παίζει και παντού). (Avi Container με DivX Codec και Mp3 Audio).

Άλλως μπορείς να επιλέξεις h.264 (το οποίο ουσιαστικά - αν δεν κάνω λάθος - είναι ουσιαστικά το τελευταίας γενιάς DivX Codec) με όποιο Container σου αρέσει (Avi, Matroska, Mov, κλπ)

 

PS.: Οσον αφορά την Sony την Camera και το link που βρήκες, δεν ξέρω για την εγκυρότητα του Site. Εγώ όταν το είχα ψάξει, είχα αντιληφθεί οτι η Sony Camera τραβάει μόνο interlaced, αλλά όπως σου είπα ακόμα και progressive να τραβούσε, ήθελα και τους φακούς της Canon και το Optical Image Stabilization και τα 24Mbps, και λοιπά και λοιπά.... ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά.

 

Έχω ακουστά για το Η264 αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Τώρα στις διακοπές που έφτιαξα το video του ταξιδιού μου ήταν μια καλή ευκαιρία, αλλά είχα μαζί μου το lap-top και όχι το desk-top. Στο desk-top έχω εγκαταστήσει το Premiere cs3 που έχει δυνατότητα εξαγωγής σε format Η264. Στο lap-top έχω το Premiere 7 που δεν την έχει αυτή τη δυνατότητα. Όταν επιστρέψω από την Πελοπόννησο θα προσπαθήσω να εισάγω το αρχείο ως project από το 7 στο cs3 και αν πετύχει θα το δοκιμάσω με το Η264.

 

Πάμε στα format τώρα.

Μου άρεσε η ιδέα σου να έχουμε τα video σε σκληρούς δίσκους κωδικοποιημένα μη απωλεστικά και αφού το Premiere 7 δεν έχει δυνατότητα εξαγωγής σε Η264 αναγκαστικά πήγα σε mpg και ειδικότερα mpg2 Pal 720χ576.

 

Σημαντικές ερωτήσεις:

1. Το πηγαίο video προερχόταν από camcorder miniDV. Η maximum ανάλυση που μπορεί να δώσει είναι 720x576 ή πάει και παραπάνω; Αν "σηκώνει" παραπάνω, η αύξηση της ανάλυσης είναι συνυφασμένη με αύξηση και της ποιότητας του video ή δεν έχει καμία σημασία. Απλά το βλέπουμε "μεγαλύτερο";

 

2. Τα divx υποστηρίζουν video full HD; Από τη στιγμή που έχω αποφασίσει ότι θα πάρω την Canon HG21 το πηγαίο σήμα θα είναι 1920x1080. Υποστηρίζει συμπιέσεις το πρωτόκολλο divx σε τέτοιες αναλύσεις ή το matroska είναι μονόδρομος; Εσύ το κρατάς σε συμπιεσμένο μη απωλεστικό avi, αν θυμάμαι καλά με τη βοήθεια του Blender;

 

3. Με ποιο τρόπο μετατρέπουμε ένα video από interlaced σε Progressive;

 

Sorry που σε πρήζω, αλλά με ενδιαφέρει το θέμα (ερασιτεχνικά πάντα) και δεν είναι εύκολο

1. Να βρεις κάποιον που να έχει τις σχετικές γνώσεις

2. Και ίσως σημαντικότερο, να έχει την υπομονή και τον τρόπο να σου μεταφέρει αυτή τη γνώση (και όχι πληροφορίες) αυτός που τη διαθέτει. Παράθεση link μπορεί να κάνει και η θεία μου. Δεν μπορεί όμως σε 10-15 γραμμές να σου δώσει μια συγκεκριμένη γνώση. Αυτή είναι μια ικανότητα που θεωρείται ιεραρχικά η top στα εκπαιδευτικά επαγγέλματα. Μήπως έχεις σχέση με αυτά; Αν όχι, κρίμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια χαρά.

 

Έχω ακουστά για το Η264 αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Τώρα στις διακοπές που έφτιαξα το video του ταξιδιού μου ήταν μια καλή ευκαιρία, αλλά είχα μαζί μου το lap-top και όχι το desk-top. Στο desk-top έχω εγκαταστήσει το Premiere cs3 που έχει δυνατότητα εξαγωγής σε format Η264. Στο lap-top έχω το Premiere 7 που δεν την έχει αυτή τη δυνατότητα. Όταν επιστρέψω από την Πελοπόννησο θα προσπαθήσω να εισάγω το αρχείο ως project από το 7 στο cs3 και αν πετύχει θα το δοκιμάσω με το Η264.

 

Πάμε στα format τώρα.

Μου άρεσε η ιδέα σου να έχουμε τα video σε σκληρούς δίσκους κωδικοποιημένα μη απωλεστικά και αφού το Premiere 7 δεν έχει δυνατότητα εξαγωγής σε Η264 αναγκαστικά πήγα σε mpg και ειδικότερα mpg2 Pal 720χ576.

 

Σημαντικές ερωτήσεις:

1. Το πηγαίο video προερχόταν από camcorder miniDV. Η maximum ανάλυση που μπορεί να δώσει είναι 720x576 ή πάει και παραπάνω; Αν "σηκώνει" παραπάνω, η αύξηση της ανάλυσης είναι συνυφασμένη με αύξηση και της ποιότητας του video ή δεν έχει καμία σημασία. Απλά το βλέπουμε "μεγαλύτερο";

 

2. Τα divx υποστηρίζουν video full HD; Από τη στιγμή που έχω αποφασίσει ότι θα πάρω την Canon HG21 το πηγαίο σήμα θα είναι 1920x1080. Υποστηρίζει συμπιέσεις το πρωτόκολλο divx σε τέτοιες αναλύσεις ή το matroska είναι μονόδρομος; Εσύ το κρατάς σε συμπιεσμένο μη απωλεστικό avi, αν θυμάμαι καλά με τη βοήθεια του Blender;

 

3. Με ποιο τρόπο μετατρέπουμε ένα video από interlaced σε Progressive;

 

Sorry που σε πρήζω, αλλά με ενδιαφέρει το θέμα (ερασιτεχνικά πάντα) και δεν είναι εύκολο

1. Να βρεις κάποιον που να έχει τις σχετικές γνώσεις

2. Και ίσως σημαντικότερο, να έχει την υπομονή και τον τρόπο να σου μεταφέρει αυτή τη γνώση (και όχι πληροφορίες) αυτός που τη διαθέτει. Παράθεση link μπορεί να κάνει και η θεία μου. Δεν μπορεί όμως σε 10-15 γραμμές να σου δώσει μια συγκεκριμένη γνώση. Αυτή είναι μια ικανότητα που θεωρείται ιεραρχικά η top στα εκπαιδευτικά επαγγέλματα. Μήπως έχεις σχέση με αυτά; Αν όχι, κρίμα....

 

 

 

 

 

  1. Το miniDV απο όσο γνωρίζω είναι ψηφιακή κασέτα.
    Γράφει ψηφιακό βίντεο μέσα. Ουσιαστικά μπορεί κανείς να γράψει και δεδομένα απο υπολογιστή μέσα σε αυτή την κασέτα. Και η Canon HV20 έχει miniDV αλλά γράφει σε 1920Χ1080 (Εξαρτάται απο τις ικανότητες της Cameras νομίζω).
    Μία στατική εικόνα είναι καλύτερης ποιότητας αν είναι μεγαλύτερης ανάλυσης? Πχ. μια εικόνα 100Χ100 pixels είναι καλύτερη η χειρότερη απο μία εικόνα 8.000Χ8.000?
     
    Η απάντηση είναι γενικώς "Ναι", η μεγαλύτερη ανάλυση προσφέρει καλύτερη ποιότητα σαν Container πληροφορίας, αλλά εξαρτάται και απο το μέσο που χρησιμοποιήθηκε για να τραβηχθεί η φωτογραφία και το βίντεο.
     
    Για παράδειγμα, ένα βίντεο ανεστίαστο σε High Definition (δηλαδή σε ανάλυση 1920Χ1080) είναι χειρότερο απο ενα καθαρό και εστιασμένο σε 720X576. Παρόλα αυτά οι μεγαλύτερες αναλύσεις προσφέρουν και καλύτερο ποιοτικά αποτέλεσμα.
     
    Σημαντικό ρόλο επίσης στην ποιότητα παίζει και η συμπίεση.
    Μία εικόνα jpeg για παράδειγμα με μεγάλη συμπίεση παρουσιάζει artifacts. Μια εικόνα ίδιων διαστάσεων αλλά σε *.png που είναι μη απωλεστικό format, δεν θα έχει κανένα artifact (εφόσον και το original είναι καθαρό πάντα εε..!!).
     
    Γενικά πάντως οι μεγαλύτερες αναλύσεις περιέχουν για την ίδια εικόνα περισσότερη πληροφορία μέσα τους - άρα είναι και καλύτερες σε ποιότητα...!!!
  2. Το άρθρο που έχω γράψει στο Site μου, το έχεις διαβάσει άραγε καθόλου?
    AVCHD Video Editing (MTS, M2TS to Avi Conversion) - Canon Vixia HG21 Camcorder (Greek Article)
    Το αρχείο που έχω για Download σε κάποιο post παρακάτω είναι *.avi
    Πάρε και το απευθίας Link για download για να μην κουράζεσαι. :-)
    Madseeds_Canon_Vixia_HG21_Test_003_Output_(Xvid_6000Kbps_Mp3_256Kbps).avi
    (απορώ πως και σου ξέφυγε και δεν το είδες διότι είναι *.AVI σε High Definition ανάλυση....)
     
    Γενικά αυτό το άρθρο που έγραψα, θα έλεγα οτι έχει κάνει αρκετά καλά hits στο ίντερνετ με τα keywords στην google ("Hg21 Avchd Editing" και "Avchd Editing").
     
    Εγώ τα Source, τα κρατάω σε *.MTS και όταν κάνω μία δουλειά (ένα μοντάζ για παράδειγμα) κρατάω οπωσδήποτε το τελικό αρχείο σε καλή ποιότητα και απο εκεί και πέρα το έχω και σε DivX (ή Xvid για open source καταστάσεις).
  3. Όπως σου είχα αναφέρει και σε άλλα posts/Threads, είναι μεγάλη ιστορία η μετατροπή απο interlaced σε Progressive και γενικά για να το καταφέρεις καλά και ποιοτικά είναι μεγάλο μανίκι...!!!
    Μπορείς να δοκιμάσεις με το Avisynth για παράδειγμα.
    Δες εδώ κάποιες οδηγίες...!!! (πωπω..μιλάμε, ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω αυτό το interlaced...) (Bad...baddd...baaaddd interlaced...χεχεχε) :-)

Thanks για τα καλά σου λόγια. Οχι δεν είμαι εκπαιδευτικός...!!! Κατά καιρούς ακούω απο διάφορα παιδιά καλά λόγια για τα...λόγια μου και τον τρόπο που τα λέω/γράφω...!!! :-)

Ποιός ξέρει...!!?!! :-) Η ικανότητα του γραπτού λόγου (και του προφορικου) μάλλον πρέπει να είναι έμφυτα στον κάθε άνθρωπο (εφόσον όντως υπάρχει σε κάποιον)...!!!

Και πάλι σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια..:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά Βαγγέλη.

 

1ο θέμα:

Τελικά μάλλον έχει να κάνει με τις δυνατότητες του camcorder. Οι κασέτες miniDV δεν κάνουν κάποιο ιδιαίτερο διαχωρισμό. Σίγουρα κάποιες είναι ακριβότερες αλλά εκεί παίζει ρόλο ή ποιότητα του υλικού.

 

2ο θέμα:

Ναι το έχω διαβάσει το άρθρο σου αλλά αναφέρεται σε μετατροπή mts, mt2 σε avi. Εγώ προς το παρόν δεν διαθέτω αρχεία mts ή mt2. Όταν με το καλό πάρω την canon τότε θα έχω και θα τα μετατρέψω σε avi (σύμφωνα με τις οδηγίες που δίνεις για τη χρήση του Blender) για να μπορέσω να τα επεξεργαστώ με τον video editor που χρησιμοποιώ εγώ (Adobe Premiere).

Κατέβασα και το video στην άσφαλτο αλλά το VLC το αναπαράγει με προβλήματα. Ίσως να παίζει ρόλο το pc (win XP 32, P4 3.2, 1 Gb Ram, Κάρτα γραφικών με 128 Mb ram). Μέσα στον Σεπτέμβριο θα προβώ στην αγορά νέου PC οπότε εκεί δεν θα έχω προβλήματα.

Επίσης πρόσεξα ότι το Xvid μπορεί και σηκώνει αναλύσεις 1920x1080. Νόμιζα ότι ήταν μόνο για μικρές αναλύσεις.

 

Γράφεις

Εγώ τα Source, τα κρατάω σε *.MTS και όταν κάνω μία δουλειά (ένα μοντάζ για παράδειγμα) κρατάω οπωσδήποτε το τελικό αρχείο σε καλή ποιότητα και απο εκεί και πέρα το έχω και σε DivX (ή Xvid για open source καταστάσεις).

Δηλαδή έχεις τελικά 3 version από κάθε δουλειά που κάνεις;

1. Το source σε mts απ΄ευθείας από τον σκληρό της Canon

2. Το επεξεργασμένο (μετά το σχετικό μοντάζ) γράφεις σε καλή ποιότητα. Σε τι μορφή; Συμπιεσμένο φαντάζομαι. Σε τι συμπιέσεις;

3. Σε divx. Σε τι ανάλυση και συμπίεση; Έχεις έξοδο (save as) το Blender σε divx;

Αν ισχύουν αυτά που υποθέτω θα σου καταλαμβάνουν αρκετό χώρο στους σκληρούς.

 

 

3ο θέμα:

Κοίταξα για το Avisynth και μπερδεύτηκα λίγο. Σημειώνεται κάπου ότι

you cannot open an MPEG file with AviSource because it's not an AVI file. For MPEG files you could use DirectShowSource,

Εμένα το πρόβλημα το εμφάνισε όταν επιχείρησα να συμπιέσω το σχεδόν ασυμπίεστο dv avi σε mpg2, μετά από το σχετικό editing στο Premiere και να το φυλάξω μειώνοντας του τον όγκο αλλά όχι την ποιότητα. Όταν λέω mpg2 αναφέρομαι σε κάποιο τύπο mpg που το Premiere τον δίνει ως save as. Σίγουρα όμως όχι vob αν και αυτά mpg2 λέγονται.

Άρα το tool που μ΄ενδιαφέρει για να "καθαρίσω" το mpg2 αρχείο μου από το "τρέμολο" είναι το DirectShowSource; σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια χαρά Βαγγέλη.

 

1ο θέμα:

Τελικά μάλλον έχει να κάνει με τις δυνατότητες του camcorder. Οι κασέτες miniDV δεν κάνουν κάποιο ιδιαίτερο διαχωρισμό. Σίγουρα κάποιες είναι ακριβότερες αλλά εκεί παίζει ρόλο ή ποιότητα του υλικού.

 

2ο θέμα:

Ναι το έχω διαβάσει το άρθρο σου αλλά αναφέρεται σε μετατροπή mts, mt2 σε avi. Εγώ προς το παρόν δεν διαθέτω αρχεία mts ή mt2. Όταν με το καλό πάρω την canon τότε θα έχω και θα τα μετατρέψω σε avi (σύμφωνα με τις οδηγίες που δίνεις για τη χρήση του Blender) για να μπορέσω να τα επεξεργαστώ με τον video editor που χρησιμοποιώ εγώ (Adobe Premiere).

Κατέβασα και το video στην άσφαλτο αλλά το VLC το αναπαράγει με προβλήματα. Ίσως να παίζει ρόλο το pc (win XP 32, P4 3.2, 1 Gb Ram, Κάρτα γραφικών με 128 Mb ram). Μέσα στον Σεπτέμβριο θα προβώ στην αγορά νέου PC οπότε εκεί δεν θα έχω προβλήματα.

Επίσης πρόσεξα ότι το Xvid μπορεί και σηκώνει αναλύσεις 1920x1080. Νόμιζα ότι ήταν μόνο για μικρές αναλύσεις.

 

Γράφεις

 

Δηλαδή έχεις τελικά 3 version από κάθε δουλειά που κάνεις;

1. Το source σε mts απ΄ευθείας από τον σκληρό της Canon

2. Το επεξεργασμένο (μετά το σχετικό μοντάζ) γράφεις σε καλή ποιότητα. Σε τι μορφή; Συμπιεσμένο φαντάζομαι. Σε τι συμπιέσεις;

3. Σε divx. Σε τι ανάλυση και συμπίεση; Έχεις έξοδο (save as) το Blender σε divx;

Αν ισχύουν αυτά που υποθέτω θα σου καταλαμβάνουν αρκετό χώρο στους σκληρούς.

 

 

3ο θέμα:

Κοίταξα για το Avisynth και μπερδεύτηκα λίγο. Σημειώνεται κάπου ότι

Εμένα το πρόβλημα το εμφάνισε όταν επιχείρησα να συμπιέσω το σχεδόν ασυμπίεστο dv avi σε mpg2, μετά από το σχετικό editing στο Premiere και να το φυλάξω μειώνοντας του τον όγκο αλλά όχι την ποιότητα. Όταν λέω mpg2 αναφέρομαι σε κάποιο τύπο mpg που το Premiere τον δίνει ως save as. Σίγουρα όμως όχι vob αν και αυτά mpg2 λέγονται.

Άρα το tool που μ΄ενδιαφέρει για να "καθαρίσω" το mpg2 αρχείο μου από το "τρέμολο" είναι το DirectShowSource; σωστά;

 

 

 

  1. Κάπως έτσι είναι τα πράγματα.
  2. Και εμένα το VLC το αναπαράγει με διακοπές στην εικόνα ("σπαστά") το *.MTS. Χρησιμοποιόντας όμως τον player της Canon (δίνει ένα CD Μέσα με ένα πρόγραμμα Το ImageMixer 3. Υπο-πρόγραμμα του ImageMixer είναι το "ImageMixer 3 SE Player Ver.3") παίζει μια χαρά.
  3. Εγώ η πρώτη κίνηση που κάνω όταν ξεκινάω την επεξεργασία του βίντεο είναι να μετατρέψω το Video σε καρέ αποτελούμενα απο στατικές *.PNG εικόνες (το *.png είναι Lossless format). (2550 Frames=περίπου 7.5 GB) Αυτό το κάνω επειδή δεν θέλω σε καμία περίπτωση να ξανα-μετατρέψω το Source Video - αν προκύψει κάποιο πρόβλημα ή κόλλημα. Ενώ με τα PNG, εκτός απο το ότι είναι καθαρότατα (είναι σαν το source ακριβώς), αν τύχει και κολλήσει η μετατροπή σε *.PNG για οποιονδήποτε λόγο, τότε συνεχίζω απο το Frame που σταμάτησε. Παρομοίως ευκολία παρέχει και σε περίπτωση που έχεις εισάγει το βίντεο σε κάποιον Video Editor. Μπορεί δηλαδή το Container του Video να παρουσιάσει πρόβλημα όταν εισαχθεί στον τάδε επεξεργαστή βίντεο κλπ. Το να έχω με άλλα λόγια σε *.PNG όλα τα καρέ του βίντεο, βοηθούν σε ένα Clean αποτέλεσμα, εύκολα προβλέψιμο και χωρίς προβλήματα τεχνικά με τα διάφορα Containers.
    Αφού επεξεργαστώ το βίντεο και δημιουργήσω το Final και γενικότερα αφου οριστικοποιηθεί το Final, το αποθηκεύω σε *.Avi διαστάσεων 1920X1080 (HD δηλαδή) με Codec μέσα του H.264 και ήχο Wav. (Ο ήχος γίνεται *.WAV σε ποιότητα 48 KHz (PCM/Stereo/48KHz/16bit). Απο εκεί και πέρα εάν θελήσω να φτιάξω πολυκάναλο ήχο, κλπ, έχω το main footage μου σε Wav και το προσθέτω στα κανάλια που θα χρησιμοποιηθούν (πχ. μουσικής κλπ). Προς το παρόν όμως κάνω Export σε Stereo).
    Έχοντας έτοιμο το "Final Video", σε υψηλή ποιότητα και στο καλύτερο δυνατό Format (h.264/Wav) ποιοτικά, μπορώ να του ρίξω την ποιότητα και να το κάνω πχ. Mpeg2 για αναπαραγωγή σε DVD, ή DivX για αναπαραγωγή σε "φέτα DivX Player", κλπ. (σε ο,τι θέλω δηλαδή).
    Αν το βίντεο είναι κάτι καλλιτεχνικό, τότε ίσως κρατήσω και τα *.PNG.
    Αν το βίντεο είναι κάτι απλό (όπως πχ. οικογενιακές στιγμές κλπ) τότε κρατάω μόνο το Final - ίσως και μόνο το Final DivX - για εξοικονόμηση χώρου.
    Τέλος - ναι το Blender έχει αρκετές επιλογές εξόδου.
    Φυσικά κρατάω και το αρχείο της επεξεργασίας βίντεο (το/τα Project File(s)), ετσι ώστε αν προκύψει ανάγκη να ξανα-μετατρέψω τα καρέ σε *.PNG και να μπορώ να τα ξανα-επεξεργαστώ. Αυτό που οπωσδήποτε δεν θέλω να χάσω όμως είναι τα *.MTS files, επειδή εκείνα είναι που είναι τα Source, και μάλιστα στην καλύτερη ποιότητα. Αργότερα στο μέλλον, δεν θα μας απασχολεί το γεγονός οτι ένα βίντεο είναι σε *.MTS. Θα είναι όπως τα *.AVI πιστεύω.

Να αποθηκεύεις τα αρχεία σου απο το Premiere σε κάποιο Container τύπου *.Avi (ή άλλο της αρεσκείας σου) με τον κατάλληλο Codec μέσα του. Το Mpeg2 είναι απο την φύση του ανεπαρκές, υψηλής κατάληψης χώρου και χαμηλής ποιότητας Format (για την εποχή μας). Θα έλεγε κανείς οτι όταν το δημιουργούσαν, απλώς δεν τους ένοιαζε ο χώρος που καταλαμβάνει (αναφορικά με την ποιότητα), και θέλανε να χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές DVD players σχετικά φθηνούς επεξεργαστές (όχι και πολύ δυνατούς) για το Playback.

Έχω την αίσθηση οτι το DivX πρέπει να απαιτεί πιό ισχυρούς επεξεργαστές για το De-Coding (playback). (αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι σωστό αυτό που σου λέω τώρα)...

Σίγουρος είμαι οτι η ποιότητα ενός σωστά Encoded *.Avi Video με DivX μέσα του και σε ανάλυση HD είναι παρασάγγες ανώτερο απο ένα απλό, τιποτένιο και κακής ποιότητας / ανάλυσης Mpeg2 Video...!!! (πόσο μάλλον αν το *.AVI εμπεριέχει το h.264 codec μέσα του)...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ η πρώτη κίνηση που κάνω όταν ξεκινάω την επεξεργασία του βίντεο είναι να μετατρέψω το Video σε καρέ αποτελούμενα απο στατικές *.PNG εικόνες

Πως το κάνεις αυτό;

 

 

μπορώ να του ρίξω την ποιότητα και να το κάνω πχ. Mpeg2 για αναπαραγωγή σε DVD, ή DivX για αναπαραγωγή σε "φέτα DivX Player", κλπ. (σε ο,τι θέλω δηλαδή).
προφανώς λέγοντας "ρίξω την ποιότητα" αναφέρεσαι και στη μείωση της ανάλυσης από 1920x1080 σε 720x576 mpg2 (vob) και ;;;; για Divx;

 

Αυτό που οπωσδήποτε δεν θέλω να χάσω όμως είναι τα *.MTS files, επειδή εκείνα είναι που είναι τα Source, και μάλιστα στην καλύτερη ποιότητα. Αργότερα στο μέλλον, δεν θα μας απασχολεί το γεγονός οτι ένα βίντεο είναι σε *.MTS. Θα είναι όπως τα *.AVI πιστεύω.

Ίσως σε έχω ξαναρωτήσει.

1. Video που τραβάς με την Canon διάρκειας 1 ώρας σε mts πόσα Gb είνα όταν το μεταφέρεις στο pcι;

2. Όταν το μετατρέψεις με το Blender σε avi για να το επεξεργαστείς, πόσα Gb είναι;

3. Όταν μετά το σχετικό editing το σώσεις σε avi με Codec μέσα του H.264, πόσα Gb είναι;

 

 

Να αποθηκεύεις τα αρχεία σου απο το Premiere σε κάποιο Container τύπου *.Avi (ή άλλο της αρεσκείας σου) με τον κατάλληλο Codec μέσα του. Το Mpeg2 είναι απο την φύση του ανεπαρκές, υψηλής κατάληψης χώρου και χαμηλής ποιότητας Format (για την εποχή μας). Θα έλεγε κανείς οτι όταν το δημιουργούσαν, απλώς δεν τους ένοιαζε ο χώρος που καταλαμβάνει (αναφορικά με την ποιότητα), και θέλανε να χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές DVD players σχετικά φθηνούς επεξεργαστές (όχι και πολύ δυνατούς) για το Playback.

Το Premiere 7 που μέχρι πριν λίγο έκανα το editing δεν είχε h.264 codecs. Έτσι η καλύτερη ποιότητα που μπορούσε να βρω αλλά να καταλαμβάνει λίγο χώρο ήταν του mpg2. H ποιότητα της εικόνας ήταν η ίδια με την ποιότητα του σχεδόν ασυμπίεστου dv και η συμπίεση ήταν της τάξης 40gb/6gb. Σου υπενθυμίζω ότι όταν λέω mpg2 δεν αναφέρομαι στο DVD vob. Είναι κανονικό Video με κατάληξη mpg και ανάλυση κλασικα 720x576. Όσο και αν δοκίμασα με τις επιλογές σε avi δεν κατάφερα να βρω κάποια που να μου αποδίδει τόσο καλή ποιότητα εικόνας όσο την mpg2. Δεν είμαι σίγουρος όμως γιατί μπορεί να μην το έχω ψάξει και σωστά το θέμα.

Με το καινούριο Premiere cs3 (αν και έχει κυκλοφορήσει και το cs4 πλέον) μπορώ να εξάγω σε h.264

 

 

Σίγουρος είμαι οτι η ποιότητα ενός σωστά Encoded *.Avi Video με DivX μέσα του και σε ανάλυση HD είναι παρασάγγες ανώτερο απο ένα απλό, τιποτένιο και κακής ποιότητας / ανάλυσης Mpeg2 Video...!!! (πόσο μάλλον αν το *.AVI εμπεριέχει το h.264 codec μέσα του)...!!!

Φυσικό είναι αυτό που λες από τη στιγμή που και η ανάλυση 1920x1080 ενός HD avi σε Divx είναι σαφώς μεγαλύτερη από την 720x576 ενός mpg2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το κάνεις αυτό;

 

 

Vag3d: Με το Blender. Του λέω φτιάξε μου image sequence σε PNG. Είναι απλά μια απο τις επιλογές. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

 

προφανώς λέγοντας "ρίξω την ποιότητα" αναφέρεσαι και στη μείωση της ανάλυσης από 1920x1080 σε 720x576 mpg2 (vob) και ;;;; για Divx;

 

Vag3d:Εννοώ οτιδήποτε λιγότερο απο 1920Χ1080 και οτιδήποτε λιγότερο απο h.264 ή DivX (ή Xvid)

 

 

Ίσως σε έχω ξαναρωτήσει.

1. Video που τραβάς με την Canon διάρκειας 1 ώρας σε mts πόσα Gb είνα όταν το μεταφέρεις στο pcι;

2. Όταν το μετατρέψεις με το Blender σε avi για να το επεξεργαστείς, πόσα Gb είναι;

3. Όταν μετά το σχετικό editing το σώσεις σε avi με Codec μέσα του H.264, πόσα Gb είναι;

 

Vag3d: Ναι με έχεις ξανά-ρωτήσει και σου έχω ήδη απαντήσει. Αν θέλεις ψάξε βρες λίγο το Post μου γιατί βαριέμαι να ψάχνω τώρα.

 

Το Premiere 7 που μέχρι πριν λίγο έκανα το editing δεν είχε h.264 codecs. Έτσι η καλύτερη ποιότητα που μπορούσε να βρω αλλά να καταλαμβάνει λίγο χώρο ήταν του mpg2. H ποιότητα της εικόνας ήταν η ίδια με την ποιότητα του σχεδόν ασυμπίεστου dv και η συμπίεση ήταν της τάξης 40gb/6gb. Σου υπενθυμίζω ότι όταν λέω mpg2 δεν αναφέρομαι στο DVD vob. Είναι κανονικό Video με κατάληξη mpg και ανάλυση κλασικα 720x576. Όσο και αν δοκίμασα με τις επιλογές σε avi δεν κατάφερα να βρω κάποια που να μου αποδίδει τόσο καλή ποιότητα εικόνας όσο την mpg2. Δεν είμαι σίγουρος όμως γιατί μπορεί να μην το έχω ψάξει και σωστά το θέμα.

Με το καινούριο Premiere cs3 (αν και έχει κυκλοφορήσει και το cs4 πλέον) μπορώ να εξάγω σε h.264

 

Vag3d:

Δηλαδή??? Αν ένα βίντεο έχει Mpeg2 Codec μέσα του και είναι 720χ576 τι διαφορά έχει δηλαδή απο ένα βίντεο μέσα σε *.vob container σε ποιότητα? Σαν να τα έχεις μπερδέψει λίγο μου φαίνεται...!!! :-) Γενικά το Mpeg2 προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου (από την αρχή δε μου άρεσε). Το θεωρώ κακής ποιότητας Format και καταλαμβάνει απίστευτα πολύ χώρο για την ποιότητα που προσφέρει. Το μόνο καλό που ίσως έχει είναι οτι δεν χρειάζεται τοσο μεγάλη υπολογιστική ισχύ για το playback όσο πχ. το DivX ή το σημερινό h.264 (αν δεν κάνω λάθος σε αυτό τον ισχυρισμό μου φυσικά). Ίσως και ο λόγος που το έφτιαξαν (τότε) ήταν για να μπορεί να παίζει σε φθηνά για την εποχή μηχανήματα (φέτες) χωρίς "ακριβό" (και ισχυρό) επεξεργαστή (για την εποχή) για το Decoding μέσα τους.

 

Φυσικό είναι αυτό που λες από τη στιγμή που και η ανάλυση 1920x1080 ενός HD avi σε Divx είναι σαφώς μεγαλύτερη από την 720x576 ενός mpg2

 

Vag3d: Συμφωνώ (και επ' αυξάνω...!!! Επαυξάνω όχι μόνο ως προς την ανάλυση αλλά και ως προς το codec).

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μεγειές. :-) Πόσο σου βγήκε τελικά? / Από πού?

 

Η HG21 έχει 2 Mode για Frame Rate.

PF25=25 Frames / Sec - Progressive

50i=50 Frames / Sec - Interlaced.

 

Και στα δυο Mode τραβάει 1920Χ1080.

 

Φυσικά τα 25 Frames/Sec φαίνονται πιό "κινηματογραφικά" σε σχέση με τα 50 Frames που θυμίζει ζωντανό Reportage στην TV.

(θα το καταλάβεις αυτό με τα διάφορα Tests που θα κάνεις)

 

Μη ξεχάσεις να δοκιμάσεις και το "Cinema Mode" που είναι απίστευτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ :)

 

Την πήρα από το κατάστημα που είχα ένα υπόλοιπο 1000 ευρώ. Αν είχα τη δυνατότητα να την αγόραζα από αλλού, σίγουρα θα την έβρισκα φτηνότερα, αλλά εκεί υπήρχε η πίστωση....

 

Ναι το είδα αυτό με τα 2 διαφορετικά modes.

Στο manual συστήνει μάλιστα τη χρήση του 25p με το Cinema Mode. Δεν έχω προλάβει να κάνω κάποιες δοκιμές που θέλω με video. Ως φωτογραφική που την τσέκαρα κάνει καλή δουλειά.

 

Αυτό το S/K θα βρω χρόνο να την τσεκάρω και ως camcorder. Πήρα και έναν αντάπτορα HDMI από μεγάλο σε μικρό να την συνδέω με την τηλεόραση.

 

Η αγορά του νέου pc έχει παγώσει για ένα μήνα, οπότε δεν θα μπορώ να κάνω δοκιμές για video editing. Το υπάρχων pc δεν "σηκώνει" HD video

 

Θέλω να πάρω ένα φίλτρο πολαριζε. Ξέρεις που, πόσο και πως το ζητάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ είμαι μεταξύ Mac και νέου PC...!!!

Μου κάνει κάτι τσαλιμαγκάκια το παρόν PC και δεν έχω χρόνο να κάτσω να το ψάξω...

Είμαι πολύ μπερδεμένος για το τι θα επιλέξω τελικά (Mac Vs PC).

Πολύ ακριβά τα Mac...!!! Ίσως πάρω ένα Macbook Pro για να έχω και Laptop και για να δοκιμάσω τους Mac, αλλά ίσως πάρω και τον iMac 27" με Nehalem i7 μέσα, και αγοράσω αργότερα ένα PC φθηνό με Nehalem i7 μέσα απλώς για μερόνυκτα Renderings για να μην καταπονώ τον iMac θερμοκρασιακά...

 

Γκρρρ...όσο σκέφτομαι το Mac Vs PC τόσο μπερδεύομαι περισσότερο...

 

Φακούς για την Camera θα βρεις σε καλά καταστήματα που πουλάνε φωτογραφικό εξοπλισμό.

Εγώ απο εκεί πήρα τον Polarized φακό μου (κάπου 25 ευρώ αν θυμάμαι καλά, - αλλά μου έπεσε μια φορά και μου έσπασε και δεν ξανα-πήρα (δεν έτυχε να ξανα-πάρω)..!!! Γενικά μπορείς να φορέσεις ο,τι φακό θέλεις μπροστά αρκεί να είναι στην διατομή της HG21.

 

Μην γελαστείς και πάρεις Non-Canon wide angle φακό. Δεν είναι ποιοτικός...

Θέλω να πάρω κάποια στιγμή έναν γνήσιο Canon Wide Angle καθώς και έναν γνήσιο Canon Zoom φακό (αυξάνει το Zoom λίγο).

Ο Wide Angle είναι όλα τα λεφτά...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πριν λίγο έκανα την πρώτη δοκιμή εισαγωγής video από την HG21 σε ένα από τα mts που είχα στον σκληρό της στο Premiere Pro cs4 που εγκατέστησα πριν 1 εβδομάδα.

Με μεγάλη μου χαρά είδα ότι επιτέλους λύθηκε το θέμα με τα mts αρχεία, και μπορεί να γίνει κανονικά το editing χωρίς να χρειαστούν μετατροπές σε κάποιο άλλο format (π.χ avi). Το Σαββατοκύριακο θα δοκιμάσω να δω σε τι μορφές μπορώ να εξάγω το video μου από το cs4.

Το Premiere ζητούσε χαρακτηριστικά του format και δήλωσα 24p progresive. Αυτό είχα και στην επιλογή στην ΗG21 όταν τραβούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο έκανα την πρώτη δοκιμή εισαγωγής video από την HG21 σε ένα από τα mts που είχα στον σκληρό της στο Premiere Pro cs4 που εγκατέστησα πριν 1 εβδομάδα.

Με μεγάλη μου χαρά είδα ότι επιτέλους λύθηκε το θέμα με τα mts αρχεία' date=' και μπορεί να γίνει κανονικά το editing χωρίς να χρειαστούν μετατροπές σε κάποιο άλλο format (π.χ avi). Το Σαββατοκύριακο θα δοκιμάσω να δω σε τι μορφές μπορώ να εξάγω το video μου από το cs4.

Το Premiere ζητούσε χαρακτηριστικά του format και δήλωσα 24p progresive. Αυτό είχα και στην επιλογή στην ΗG21 όταν τραβούσα.[/quote']

 

 

Και γιατι 24p(αμερικανικο) και οχι 25p (ευρωπαικο-ελληνικο)?

Αποκλειεται η καμερα να ειχε «24p».

Μαλλον θα εννοεις «25p»

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...