Προς το περιεχόμενο

Scanner για ιδιόρυθμη περίπτωση.


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετούμε τα πλήθη.

 

Ζητώ τα φώτα αυτών που γνωρίζουν περι scanners για μια ιδιόρυθμη περίπτωση που έχουμε.

 

Θέλουμε να σκανάρουμε φωτογραφίες από άλμπουμ γάμου, οι οποίες φώτο είναι κολλημένες επάνω στις σελίδες του άλμπουμ.

 

Συνεπώς είναι αδύνατο να τις ξεκολλήσουμε για να τις σκανάρουμε.

 

Παράλληλα το άλμπουμ είναι τεράστιο, οπότε δύσκολο πολύ να το σηκώνουμε και να το βάζουμε επάνω στο οποιοδήποτε scanner.

 

Αναγκαστικά θα πρέπει το σκάννερ το ίδιο να το πάρουμε και να το βάλουμε ανάποδα επάνω στη κάθε σελίδα του άλμπουμ....

 

Συνεπώς, απαραίτητες προϋποθέσεις είναι το scanner να είναι ελαφρύ και το πλαστικό κάλυμμα (πόρτα) να πρέπει να ανοίγει 180 μοίρες.

 

Είδα το Lide 100 της Canon και αν και overpriced σε σχέση με τα πολυμηχανήματα, το βλέπω σαν μιά από τις ελάχιστες επιλογές που έχω δεδομένων των συνθηκών.

 

Το πορτάκι του όμως ανοίγει 180 μοίρες?

 

Θα ήμουν ευγνώμων βέβαια αν γνωρίζατε κάποια άλλη πιό εύκολη λύση για το πρόβλημά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν μερικά scaner που το πορτάκι βγαίνει τελείως. Κάποτε είχα ένα τέτοιο αλλά δεν θυμάμαι μοντέλο, άσε που δεν θα υπάρχει πια. Αν πας σε ένα κατάστημα πιστεύω ότι κάτι θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, στο επίσημο site της Canon, στα specifications γράφει ότι το καπάκι του Lide 100 έχει:

 

The scanner takes up minimal desk or office space due to its intelligent design and incorporates an advanced Z-lid with double-hinge, making it possible to scan thick documents and books.

 

http://www.canon.co.uk/For_Home/Product_Finder/Scanners/Flatbed/canoscan_lide_100/index.asp

 

Aν κάποιος φίλος έχει το συγκεκριμένο scanner να μας πεί τί εννοεί ο ποιητής με το παραπάνω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί ότι το καπάκι σηκώνεται στο πίσω μέρος, ώστε να έρθει παράλληλα με το τζάμι, όταν σκανάρεις κάτι ογκώδες, π.χ. βιβλία.

Να συμπληρώσω πάντως δεν είναι ανάγκη να βγαίνει εντελώς το καπάκι για να κάνεις τη δουλειά σου. Απλώς βάζεις το αντικείμενο που θες στην άκρη ενός τραπεζιού και πάνω του το σκάνερ, ώστε το καπάκι να βγαίνει έξω από το τραπέζι και να πέφτει προς τα κάτω ελεύθερο, καθώς σχηματίζει γωνία 90 μοιρών με το σκάνερ σε τελειώς ανοιχτή θέση. Κατάλαβες τι θέλω να πω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, το σκέφτηκα και αυτό.

 

Νομίζω κάπως έτσι θα γίνει η δουλειά στην τελική.

 

Οπότε πάμε για το Canon Lide 100 και ο Θεός βοηθός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αναζήτηση για portable scanners (που νομίζω ότι ταιριάζουν στην περίπτωσή σου):

1) 1

2) 2

3) πολλά

 

Φυσικά, δεν γνωρίζω αν τα στέλνουν Κύπρο, θα πρέπει να το μάθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...