Προς το περιεχόμενο

Δεν αναγνωρίζει κάρτα δικτύου


miza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από έναν ΜΕΓΑΛΟ κεραυνό που έριξε προχτές, μου κάηκε η onboard κάρτα δικτύου. Πανικόβλητος που έμεινα για λίγα λεπτά χωρίς internet έτρεχα στο πλαίσιο και πήρα μια Άσους nx1101, ήρθα σπίτι την έβαλα και παρ όλα αυτά δεν είχα δίκτυο στο debian, μπήκα σε Windows και είχα. Είχα κάνει κάτι ρυθμίσεις σε ένα αρχειακή για να έχω static ip γιατί το GUI network tool στο debian για κάποιο λόγο τον έπαιζε. Πως μπορώ να δω αν την βλέπει, αν δεν την βλέπει τι μπορώ να κάνω Μπορώ να ποστάρω και αυτά που έχω γράψει στο αρχείο για να έχω static ip,αλλα αυτή τι στιγμή είμαι σε windows και δεν βλέπω τον linux partition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα λέει απαραίτητα ASUS, συνήθως οι εταιρίες αυτές δεν σχεδιάζουν/κατασκευάζουν οι ίδιες το chip που φοράει η πλακέτα τους, απλά το αγοράζουν από άλλες εταιρίες που ειδικεύονται σε αυτό. Π.χ. η συγκεκριμένη Asus φαίνεται να φοράει chip IP1000 της taiwanέζικης IC Plus. Το λειτουργικό το μόνο που το ενδιαφέρει και μπορεί να κάνει είναι να επικοινωνήσει με το chip και να ελέγξει τις λειτουργίες του, με τον ιδιαίτερο τρόπο που αυτό προβλέπει στα specifications του.

 

Απ' ό,τι βλέπω ο driver για το συγκεκριμένο chip έχει μπει στον kernel από την 2.6.24 και ονομάζεται ipg.

 

Οπότε δοκίμασε:

 

># modprobe ipg
# ifconfig -a

και δες τι eth* interfaces εμφανίζονται.

 

Επίσης μπορείς να ελέγξεις το kernel log:

 

># dmesg|grep -i eth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχάριστο πολύ nske, δεν ήξερα ακριβώς πως τα βλέπω αυτά.

Είδα με το ifconfig ότι η κάρτα είναι στο eth2 και έτσι απλά πήγα στο interface και αντικατάστησα όπου eth0 με eth2 και όλα ok.

Πάντως μου κάνει εντύπωση που ο κεραυνός μου έκαψε μονο την onboard κάρτα δικτύου, δεν μου το έκαιγε όλο να βρω ευκαιρία να το αλλάξω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μου κάνει εντύπωση που ο κεραυνός μου έκαψε μονο την onboard κάρτα δικτύου, δεν μου το έκαιγε όλο να βρω ευκαιρία να το αλλάξω :P

 

Σίγουρα έχει καεί; Το ρεύμα παίζει περίεργα παιχνίδια ώρες-ώρες.

 

Εγώ νόμιζα ότι μου 'χε καεί η on-board Ethernet θύρα, και τελικά η λύση ήταν να αποφορτίσω τους πυκνωτές της μητρικής. Απλά πατώντας το κουμπάκι να ανάψει το PC ενώ το έχω εκτός ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νόμιζα ότι μου 'χε καεί η on-board Ethernet θύρα, και τελικά η λύση ήταν να αποφορτίσω τους πυκνωτές της μητρικής. Απλά πατώντας το κουμπάκι να ανάψει το PC ενώ το έχω εκτός ρεύματος.

 

Ευχαριστω για το tip. Μου εχει συμβει και εμενα μια φορα και απο την ανησυχια μου εκανα ολο το pc βιδες και το ξανασυναρμολογησα. Οση ωρα μου πηρε να το κανω αυτο, οι πυκνωτες ξεφορτησαν και ολα επανηλθαν στα κανονικα τους επιπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...