Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση προγραμμάτων σε Ubuntu


BluEDr4g0n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας έχω μια απορία που ίσος σας φανεί αστεία... Κατέβασα κάτι προγράμματα για linux εγώ πάντα είχα windows άρα οι γνώσεις μου για εγκατάσταση προγραμμάτων είναι ένα διπλό κλικ στο .exe αρχείο και όλα από εκεί και πέρα απλά. Σε linux οι εγκαταστάσεις πως γίνονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνονται με διάφορους τρόπους. Συνήθως μέσω ένός εργαλείου που λέγετε packet manager. Για το Ubuntu νομίζω υπάρχει κυρίως το Synaptic, ο apt, ο aptitude και άλλα.

 

Τα περισσότερα προγράμματα των διαφόρων διανομών Linux υπάρχουν κάπου μαζεμένα δικτυακά. Οι τόποι αυτοί ονομάζονται repositories. Έτσι αν θέλεις να περάσεις κάποιο πρόγραμμα πρώτα κοιτάς αν υπάρχει στα repositories με τον packet manager και μετά την εγκαθιστάς πάλι με τον packet manager.

 

Τώρα υπάρχουν και προγράμματα που εγκαθίστανται και με "διπλό κλικ". Π.χ. κάποια .deb πακέτα που δεν υπάρχουν στα repositories. Ή συνήθως κάποια binary proprietary προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας στο applications και μετά add/remove και βρήσεις εκεί το πρόγραμμα που θέλεις ή απο το synaptic οπου βρήσκετε στο system > administration > synaptic package manager και κάνεις το search σου με διάφορες λέξις, σε περίπτοση που κατεβάσεις κατι ανάμεσα στα πολλά αρχεία υπάρχει και ένα read.txt ή ενα readme.txt ή κατι ανάλογο, μέσα σε αυτα θα βρείς οδιγίες εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνονται με διάφορους τρόπους. Συνήθως μέσω ένός εργαλείου που λέγετε packet manager. Για το Ubuntu νομίζω υπάρχει κυρίως το Synaptic, ο apt, ο aptitude και άλλα.

 

Τα περισσότερα προγράμματα των διαφόρων διανομών Linux υπάρχουν κάπου μαζεμένα δικτυακά. Οι τόποι αυτοί ονομάζονται repositories. Έτσι αν θέλεις να περάσεις κάποιο πρόγραμμα πρώτα κοιτάς αν υπάρχει στα repositories με τον packet manager και μετά την εγκαθιστάς πάλι με τον packet manager.

 

Τώρα υπάρχουν και προγράμματα που εγκαθίστανται και με "διπλό κλικ". Π.χ. κάποια .deb πακέτα που δεν υπάρχουν στα repositories. Ή συνήθως κάποια binary proprietary προγράμματα.

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου νασε καλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σημαντικό είναι όταν κατεβάζεις ένα πρόγραμμα να διαβάζεις πάντα το αντίστοιχο Readme αρχείο ή Install που υπάρχει μέσα στον φάκελο του προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...