Προς το περιεχόμενο

Λίστα με συμβατό hardware


citakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνωρίζω κατά πόσο ένα τέτοιο θέμα θα αποβεί θετικό για το forum αλλά ένα από τα μόνιμα προβλήματα μου, όποτε θέλω να αγοράσω κάτι καινούργιο, είναι αν θα υποστηρίζεται από τη διανομή που χρησιμοποιώ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια πηγή που μπορούμε να συμβουλευόμαστε για τέτοιου είδους πληροφορίες ή αν μπορέσουμε να δημιουργήσουμε ένα post με συσκευές που λειτουργούν στον καθένα μαζί όμως με πληροφορίες όπως πχ την έκδοση του kernel και τη διανομή που δοκιμάστηκε.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:20 ----------

 

Απλά για να μεταφέρω τη δικιά μου εμπειρία είχα αγοράσει το wireless usb stick Linksys WUSB 54GC το οποίο μετά από κόπους και βάσανα κατάφερα με το ndiswrapper να το κάνω να δουλέψει στο UBUNTU 9.04. Μετά από ένα διάστημα ενός μήνα σταμάτησε για κάποιο λόγο να δουλεύει χωρίς να καταλάβω ποτέ το λόγο. Αγόρασα τότε το TP-LINK TL-WN322G το οποίο δούλεψε χωρίς οδηγούς άψογα αρκεί να ήταν συνδεδεμένο στο σύστημα πριν αυτό ξεκινήσει να δουλεύει. Αν το τοποθετούσα στη usb αργότερα δεν λειτουργούσε, προφανώς δεν είχε φορτωθεί κάποιο module. Αλλά οι γνώσεις μου στο Linux δεν είναι τόσες πολλές ώστε να βρω τι έφταιγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...