Προς το περιεχόμενο

Εγκύκλιος Σανιδά για την ανωνυμία του Internet


Psyx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να και τα πρώτα κρούσματα της Γνωμοδότησης Σανιδά:

 

Δίωξη κατά παντός υπευθύνου της Cosmote

 

Ποινική δίωξη κατά παντός υπευθύνου της COSMOTE για δύο πλημμελλήματα άσκησε ο Εισαγγελέας Πρωτοδικών αυτεπαγγέλτως, μετά από άρνηση της εταιρείας να κοινοποιήσει στοιχεία κατόχου κινητού σε βάρος του οποίου είχε γίνει καταγγελία για απειλητικά μηνύματα.

 

Η δίωξη περιλαμβάνει τα αδικήματα της υπόθαλψης εγκληματία και της απόκρυψης στοιχείων και αφορά τη μη παροχή στοιχείων κατόχου κινητού για την κοινοποίηση των οποίων είχε εκδοθεί παραγγελία από την Εισαγγελία.

 

Η εταιρεία επικαλέστηκε, για την άρνηση της, τις Ανεξάρτητες Αρχές για τις Επικοινωνίες και τα Προσωπικά Δεδομένα, ενώ από την Εισαγγελία γίνεται επίκληση της Γνωμοδότησης Σανιδά, σύμφωνα με την οποία ακόμη και για πλημμελληματικές πράξεις οι εταιρίες υποχρεούνται να κοινοποιούν στοιχεία κατόχων κινητών και ηλεκτρονικών μέσων.

 

Πηγή: ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

 

τα bold δικά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να και τα πρώτα κρούσματα της Γνωμοδότησης Σανιδά:

 

Δίωξη κατά παντός υπευθύνου της Cosmote

 

Ποινική δίωξη κατά παντός υπευθύνου της COSMOTE για δύο πλημμελλήματα άσκησε ο Εισαγγελέας Πρωτοδικών αυτεπαγγέλτως, μετά από άρνηση της εταιρείας να κοινοποιήσει στοιχεία κατόχου κινητού σε βάρος του οποίου είχε γίνει καταγγελία για απειλητικά μηνύματα.

 

Η δίωξη περιλαμβάνει τα αδικήματα της υπόθαλψης εγκληματία και της απόκρυψης στοιχείων και αφορά τη μη παροχή στοιχείων κατόχου κινητού για την κοινοποίηση των οποίων είχε εκδοθεί παραγγελία από την Εισαγγελία.

 

Η εταιρεία επικαλέστηκε, για την άρνηση της, τις Ανεξάρτητες Αρχές για τις Επικοινωνίες και τα Προσωπικά Δεδομένα, ενώ από την Εισαγγελία γίνεται επίκληση της Γνωμοδότησης Σανιδά, σύμφωνα με την οποία ακόμη και για πλημμελληματικές πράξεις οι εταιρίες υποχρεούνται να κοινοποιούν στοιχεία κατόχων κινητών και ηλεκτρονικών μέσων.

 

Πηγή: ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

τα bold δικά μου

 

Μηπως αυτη η ειδηση καλυτερα θα ηταν να παει στο θεμα με τα καρτοκινητα, και οχι στην ανωνυμια του ιντερνετ, μιας και δεν εχει καμμια σχεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως αυτη η ειδηση καλυτερα θα ηταν να παει στο θεμα με τα καρτοκινητα, και οχι στην ανωνυμια του ιντερνετ, μιας και δεν εχει καμμια σχεση;

 

το θέμα με τα καρτοκινητά έχει να κάνει με την την υποχρέωση να δηλώσεις ότι ανήκει

σε σένα το νούμερο... η μήνυση κατά παντός υπευθύνου της Cosmote, έχει να κάνει με

την γνωμοδότηση του Σανιδά και το τέντωμα που έχει ήδη φάει για να καλύπτει όπως

βλέπεις ΟΛΕΣ τις επικοινωνίες... όχι μόνο το Internet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα με τα καρτοκινητά έχει να κάνει με την την υποχρέωση να δηλώσεις ότι ανήκει

σε σένα το νούμερο... η μήνυση κατά παντός υπευθύνου της Cosmote, έχει να κάνει με

την γνωμοδότηση του Σανιδά και το τέντωμα που έχει ήδη φάει για να καλύπτει όπως

βλέπεις ΟΛΕΣ τις επικοινωνίες... όχι μόνο το Internet...

 

 

http://www.elenaspiropoulou.gr/node/106

 

αυτα τα λιγα για την γνωμοδοτηση σανιδα.

αληθεια γιατι πεταξε αυτη την φωτοβολιδα πριν παρει το δρομο για το σπιτι του? :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.elenaspiropoulou.gr/node/106

 

αυτα τα λιγα για την γνωμοδοτηση σανιδα.

αληθεια γιατι πεταξε αυτη την φωτοβολιδα πριν παρει το δρομο για το σπιτι του? :whistle:

 

πιθανόν να ήτανε ένα ύστατο δώρο, ακολουθώντας τις παραγραφές/αρχειοθετήσεις όλων των μεγάλων σκανδάλων στις οποίες συμμετείχε ως ενεργός εισαγγελέας... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έτσι νόμιζα, επειδή σε όλους σχεδόν τους όρους χρήσης βρίσκεις ενα παραθυράκι για τυχών διαφορετικής νομοθεσίας στην χώρα όπου βρίσκεται ο χρήστης (εκτός αν θεωρείται πως η χώρα προέλευσης είναι οπου ειναι το server). Πάντως η διαδικασία σε τέτοια περίπτωση θα ειναι αρκετά χρονοβόρα ώστε να μην προχωρά η ελληνική αρχή σε αιτήματα για μικρές υποθέσεις...υποθέτω.

 

Radiatedsoul τι λες γι αυτό, μπορείς να μας δώσεις τα φώτα σου?

 

Τα περισσοτερα ελληνικα blogs φιλοξενουνται απο το blogspot.com το οποιο νομιζω ανηκει στην Google.

Η Google δεν υποκειται στην ελληνικη νομοθεσια. Αν ζητηθει λοιπον στην Google ενα IP καποιου χρηστη, σε καμια περιπτωση δε μπορει να επικαλεστει η τροποποιηση Σανιδα επειδη δεν ισχυει στην χωρα που εχει εδρα η Google.

 

παραδειγμα για να το καταλαβουμε

Ελληνικες αρχες προς Google: "Σας παρακαλουμε να μας κανετε γνωστα τα στοιχεια του χρηστη με το Ip 123.123.1.1 επειδη με εβρισε και με ειπε "μαλακα". Συμφωνα με την Ελληνικη νομοθεσια αποτελει πλημελημα και ειστε υποχρεωμενοι συμφωνα με τα νεο νομο Σανιδα να μας δωσετε τα στοιχεια του"

Google προς ελληνικες αρχες:"Δε μπορουμε να σας δωσουμε τετοια στοιχεια επειδη εδω δεν ισχυει κανενας τετοιος νομος, και θα ειμαστε παρανομοι στην χωρα μας αν το κανουμε"

 

Υ.Γ Παιδια δεν ειμαι δικηγορος ουτε εχω σχεση με τετοια πραγματα, απλα απο μια ερευνα που εκανα κατεληξα στα παραπανω. Μπορει να ειναι και λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nα ξεκαθαριστεί κάτι: δεν υφίσταται "τροποποίηση Σανιδά" ή "νόμος Σανιδά". Ο Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία (συγκεκριμένα το νόμο 1756/1988 "Κώδικας Οργανισμού Δικαστηρίου και Κατάστασης Δικαστικών Λειτουργών") μπορεί να εκφράζει τη γνώμη του για νομικά θέματα γενικότερου ενδιαφέροντος. Δεν είναι δεσμευτική και δεν 'δημιουργεί' νέο νόμο ούτε τροποποιεί υφιστάμενο νόμο. Είναι η άποψη του ανώτατου εισαγγελικού λειτουργού της χώρας, σίγουρα έχει τη δική της βαρύτητα αλλά δεν είναι θέσφατο. Νόμος τροποποιείται μόνο από το αρμόδιο εκ του Συντάγματος θεσμικό όργανο και αυτό είναι η Βουλή των Ελλήνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό παιδιά δεν είναι η καθεαυτή γνωμοδότηση αλλά η πυροδότηση της αρχής τέτοιων μέτρων στη χώρα μας. Κατά τα λεγόμενα αυτή η γνωμοδότηση δεν έχει ουσιαστική ισχύ επομένως δεν μπορεί να εφαρμοστεί καθώς έχει. Αυτό που πραγματικά έχει σημασία είναι η αρχή του «κακού» δηλαδή τώρα είναι αυτό αύριο θα είναι κάτι άλλο μέχρι να ανοίξει η όρεξη και κατά συνέπεια ο δρόμος να το κάνουν κάποιοι πράξη με όλα τα γνωστά νομικά τεχνάσματα!

Αυτή τη στιγμή μπορεί ήδη να βρισκόμαστε στο στάδιο των ψυχολογικών τεστ της μάζας ώστε να μετρήσουν το μέγεθος της αντίδρασης που μπορεί να έχει μια τέτοια ενέργεια όπως η άρση του προσωπικού απορρήτου στο διαδίκτυο!

Θα ταίριαζε γάντι μια τέτοια ανακοίνωση – πρόταση – γνωμοδότηση ενός τέτοιου προσώπου – αξιώματος όπως ο Εισαγγελέας ΑΠ την ώρα που είναι να συνταξιοδοτηθεί. Αυτό για αρχή και τα ακόλουθα έπονται…

Δυστυχώς το Σύνταγμα και οι νόμοι μας είναι όπως ένα συμβόλαιο δανείου ή ασφάλειας ζωής. Υπάρχει ο βασικός κορμός «Όροι Σύμβασης» (το Σύνταγμα δλδ) και από πίσω οι «Ειδικοί Όροι» (δλδ νομοθετικές τροποποιήσεις κλπ) όπου καταργούν ουσιαστικά τους όρους του συμβολαίου ή τους προσαρμόζουν «ΠΑΡΑΝΟΜΑ» αλλά νομοτυπικά στα μέτρα της εταιρίας, τράπεζας, ασφαλιστικής κλπ… Το μεγάλο κρίμα είναι ότι στο δάνειο ή την ασφάλεια ζωής έχεις σαν άτομο και πολίτης την ευχέρεια να το υπογράψεις ή όχι, έχεις την «ΕΠΙΛΟΓΗ», στο Σύνταγμα όμως δεν έχεις καμία επιλογή… (μόνο η ψήφος σου αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα)…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ξεκαθαριστεί κάτι: δεν υφίσταται "τροποποίηση Σανιδά" ή "νόμος Σανιδά". Ο Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία (συγκεκριμένα το νόμο 1756/1988 "Κώδικας Οργανισμού Δικαστηρίου και Κατάστασης Δικαστικών Λειτουργών") μπορεί να εκφράζει τη γνώμη του για νομικά θέματα γενικότερου ενδιαφέροντος. Δεν είναι δεσμευτική και δεν 'δημιουργεί' νέο νόμο ούτε τροποποιεί υφιστάμενο νόμο. Είναι η άποψη του ανώτατου εισαγγελικού λειτουργού της χώρας, σίγουρα έχει τη δική της βαρύτητα αλλά δεν είναι θέσφατο. Νόμος τροποποιείται μόνο από το αρμόδιο εκ του Συντάγματος θεσμικό όργανο και αυτό είναι η Βουλή των Ελλήνων.

 

καλα ολα αυτα αυτο το μπαχαλο γιατι εγινε?

 

Αθήνα 16 Ιουλίου 2009 – Σε αδιέξοδο οδηγεί τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας η απαίτηση αστυνομικών και εισαγγελικών αρχών να αίρουν το απόρρητο των εξωτερικών στοιχείων της επικοινωνίας χωρίς την τήρηση της ισχύουσας νομοθεσίας, επικαλούμενες την πρόσφατη γνωμοδότηση του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου κ. Γ. Σανιδά, ο οποίος έκρινε ως ανίσχυρες και αντισυνταγματικές τις διατάξεις του ΠΔ 47/2006 αναφορικά με την άρση του απορρήτου των επικοινωνιών.

 

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2947079&postcount=1

 

επειδη απο :shifty: σε :shifty: ειναι αστικη χρεωση? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να και τα πρώτα κρούσματα της Γνωμοδότησης Σανιδά:

τα bold δικά μου

 

 

Πάντως είναι αστείο να σέρνει το ελληνικό δημόσιο στα δικαστήρια έναν ιδιώτη (την Cosmote) επειδή σέβεται τους νόμους... Πού είναι εκείνο το smiley που κουνάει το χέρι παλινδρομικά; Εδώ ταιριάζει απόλυτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να έχει δημιουργησεί αρκετή αναστάτωση η γνωμοδότηση Σανιδά, αλλά χωρίς

ουσιαστικό λόγο κατ' εμέ... από την στιγμή που υπάρχει η κοινοτική οδηγία και μπορείς

να προσφύγεις στο ευρωπαϊκό δικαστήριο, ουδέν κακό... μπορεί να ταλαιπωρηθείς,

μπορεί παρανόμως να σε κατασκοπεύουν κλπ, αλλά τίποτα από τα στοιχεία που θα

μαζέψουν δε θα μπορέσουν να σε καταδικάσουν... πιστεύω πως αν οι εισαγγελείς

συνεχίσουν αυτό το βιολί (π.χ. δίωξη της Cosmote) δε θα αργήσει η ώρα που κάποιος

θα τους σύρει στο ευρωπαϊκό δικαστήριο και θα γίνουμε για ακόμα μία φορά ρεντίκολο...

όχι πως τους απασχολεί ιδιαίτερα, άλλωστε πληρώνουμε πρόστιμο 31.500 ευρώ κάθε μέρα,

επειδή δεν έχουμε αλλάξει ακόμα το νόμο για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια από το 2002... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
καλα ολα αυτα αυτο το μπαχαλο γιατι εγινε?

Μα, το απαντάς πολύ ωραία μόνος σου:

 

 

 

επειδη απο :shifty: σε :shifty: ειναι αστικη χρεωση? :P

Έτσι ακριβώς! Επειδή είμαστε :shifty: και οι παντός είδους παπάρες (γιατί μόνο αυτή η λέξη ταιριάζει, λυπάμαι που το λέω) κάνουν ό,τι γουστάρουν! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, δεν νομίζω ότι αν κάποιος πει σε ένα μπλογκ του, δε μ' άρεσε η σαντορίνη πχ, αυτόματα θα κινησει νομικές διαδικασίες εναντίον του, ο δήμαρχος της σαντορίνης. Το θέμα είναι, μη βγαίνει ο κάθε ένας που έχει μπλογκ και βάζει ασύστολα, χωρίς στοιχεία εναντίον άλλου.

 

Δλδ παρεδώσε, αν εγώ από τον ιστότοπο μου, αρχίζω και λέω ότι ο τάδε ή ο δείνα τα παίρνουν, κλπ, δεν μπορεί ο εισαγγελέας να με καλέσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εγώ πάντως, δεν νομίζω ότι αν κάποιος πει σε ένα μπλογκ του, δε μ' άρεσε η σαντορίνη πχ, αυτόματα θα κινησει νομικές διαδικασίες εναντίον του, ο δήμαρχος της σαντορίνης. Το θέμα είναι, μη βγαίνει ο κάθε ένας που έχει μπλογκ και βάζει ασύστολα, χωρίς στοιχεία εναντίον άλλου.

Θα συμφωνήσω απολύτως (κι όμως, συμβαίνει κι αυτό! :-D). Η κατάσταση είναι όντως ανεξέλεγκτη και ο κάθε "μάγκας" στήνει blog κι αρχίζει να πετάει λάσπη ανεξέλεγκτα.

Δυστυχώς στη χώρα μας, ως κλασσική κεντρική αφρικανική χώρα, δεν υφίσταται καμία ρύθμιση. Εάν κάποιος ψελίσσει κάτι για ρύθμιση ή για κάποιον υποτυπώδη έλεγχο, θα αρχίσουν τα ουρλιαχτά περί "ελευθερίας του λόγου" - βλέπεις είναι ελευθερία του λόγου να σε βρίζω πατώκορφα και να μην μπορείς να μου κάνεις τίποτα...

 

Δλδ παρεδώσε, αν εγώ από τον ιστότοπο μου, αρχίζω και λέω ότι ο τάδε ή ο δείνα τα παίρνουν, κλπ, δεν μπορεί ο εισαγγελέας να με καλέσει ?

Κοίτα, εάν στον ιστότοπό σου είσαι επώνυμος ("Λέγομαι Μήτσος Καραμήτσος και είμαι αρχιτέκτων και λέω ότι ο Χ τα παίρνει, ο Ψ είναι αδερφή και ο Ω κοιμάται με την κουνιάδα του"), τότε ναι, θα κληθείς (αν υποβάλλουν μήνυση ο Χ, ο Ψ ή ο Ω).

Εάν όμως (πράγμα και πιο πιθανό) είσαι ανώνυμος και αυτοπροσδιορίζεσαι ως "afentiko7" τότε κανείς δεν πρόκειται να σε βρει. Και δεν είναι νόμιμο να δοθούν τα στοιχεία σου παρά μόνο εάν κατηγορηθείς για κακούργημα - πχ από την ιστοσελίδα σου μοιράζεις παιδική πορνογραφία. Εάν βρίζεις, τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...