Προς το περιεχόμενο

debian vs ubuntu


BonJovi1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει καποιος να μου πει τις διαφορες οσο αναφορα το 5.0.1 και το 9.04 ?

σε εκδοσεις πακετων εφαρμογων xorgs και οτι αλλο

ποια η διαφορα του υπαρχοντος stable με testing?

το ρισκο απασχολει μονο την εκδοση unstable σε μια εγκατασταση η και την testing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η διαφορα του υπαρχοντος stable με testing?

το ρισκο απασχολει μονο την εκδοση unstable σε μια εγκατασταση η και την testing?

 

Το stable είναι κύριος για χρήση server, λόγο τις σταθερότητας του, παρ όλα αυτά ο kernel του και τα διαφορα προγράμματα δεν αναβαθμίζονται και γίνονται μονο security updates. Στο unstable υπάρχουν τα πιο τελευταία update που μπορείς να βρείς αλλα ίσος να έχει προβλήματα,αφού περάσει ένα πακέτο 2-3 μήνες στο unstable περνάει στο testing και το testing μετά από 2 χρονια γίνετε stable. Κάπως έτσι είναι άμα δεν κάνω λάθος. Γενικά για desktop καλύτερα testing η unstable, εγώ προσωπικά έχω testing και είμαι αρκετά ικανοποιημένος αυτή την περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθετω μερικα απο τα βασικοτερα πακετα καθε διανομης και καθε branch του debian και κανε μονος σου την συγκριση

 

Debian Stable 5.01

Kernel 2.6.26

Gnome 2.22

Kde 3.5.9

Xfce 4.4

Xorg 1.4

OpenOffice 2.4.1

Compiz 0.78

Firefox 3.0.6

Thunderbird 2.0.0.19

Gimp 2.4.7

Nvidia 173.14

Fglrx 8.12

 

Debian Testing

Kernel 2.6.26

Gnome 2.26

Kde 4.2.2

Xfce 4.6

Xorg 1.4

OpenOffice 3.0.1

Compiz 0.82

Firefox 3.0.9

Thunderbird 2.0.0.19

Gimp 2.6.6

Nvidia 173.14

Fglrx 9.2

 

Debian Unstable

Kernel 2.6.30

Gnome 2.26

Kde 4.2.4

Xfce 4.6

Xorg 1.6

OpenOffice 3.1.0

Compiz 0.82

Firefox 3.0.11

Thunderbird 2.0.0.19

Gimp 2.6.6

Nvidia 185.18

Fglrx 9.5

 

Ubuntu 9.04

Kernel 2.6.28

Gnome 2.26

Kde 4.2.2

Xfce 4.6

Xorg 1.6

OpenOffice 3.0.1

Compiz 0.82

Firefox 3.0.9

Thunderbird 2.0.0.21

Gimp 2.6.6

Nvidia 180.44

Fglrx 9.4 (δεν ακολουθει την ιδια αριθμηση, αλλα αυτος ειναι)

 

Πηγη: distrowatch.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p πολυ ωραιος!

εσυ unstable εχεις τρεξει?υπαρχουν προβληματα?

θελω να φτιαξω μια διανομη τελειως στα μετρα μου και επειδη δεν εχω καθολου χρονο να μπλεξω με gentoo και arch λεω πως μπορω να το κανω με debian μιας που κατι κατεχουμε απο debs!

 

επισης μπορεις να βαζεις στο sources.lst deb που χρησιμοποιουσαμε σε ubuntu?

3rd party και αλλες εφαρμογες

 

σε οποια τοποθεσια και αν πηγα δεν βρηκα την unstable iso

και στο επισημο δινει μονο για stable και testing

βασικα ο 2.26 μονο με απασχολει

ξερεις ποτε θα περασει σε 2.28?

**εχτ4 καμια δεν υποστηριζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σε οποια τοποθεσια και αν πηγα δεν βρηκα την unstable iso

και στο επισημο δινει μονο για stable και testing

βασικα ο 2.26 μονο με απασχολει

ξερεις ποτε θα περασει σε 2.28?

**εχτ4 καμια δεν υποστηριζει?

 

Δεν υπάρχει γι' αυτό δεν το βρήκες. Κατεβάζεις την testing και απλά κάνεις αναβάθμιση από εκεί αλλάζοντας στα apt/sources/list τα testing με unstable ή sid άν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα το 30 cd και δεν ειναι με installer προφανως!δεν κανει εγκατασταση

η διαδικασια ειναι διαφορετικη απο την συνηθη?χρειζεται καποιος Installer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.debian.org/devel/debian-installer/ Debian installer respect

 

Aν σε βολεύει (για την περίπτωση που θες unstable) επειδή θα πρέπει να κάνεις τη διαδικάσία που αναφέρει ο giannis12a, κάνε εγκατάσταση μόνο βασικού συστήματος, άλλαξε τις πηγές στο /etc/apt/sources.list και μετά από update φυσικά βάλε το περιβάλλον και τα πακέτα που θες. Απλά για να μην εγκαθιστάς ένα σωρό πακέτα που στην πλειοψηφία τους θα γίνουν upgrade έτσι κι αλλιώς, και κάνεις διπλή ώρα.

 

Αλλιώς, άμα δε θες gnome (το default) φρόντισε από την αρχή του installer να διαλέξεις στα alternate options το γραφικό περιβάλλον που θες (xfce, kde, lxde)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Το cd που αναφέρεις, αν κατάλαβα καλά, είναι ένα cd με πακέτα "έτοιμο". Αυτό έχει νόημα στο stable, αλλά αν έχεις internet (i guess so :P ) θες netinstall. Mε τον installer σου εγκαθιστά βασικό σύστημα και επιλέγεις τι θέλεις να εγκαταστήσεις και κατεβάζει από το internet.

 

Eγώ πρότεινα αν έχεις την ευκολία (ή ένα δεύτερο pc για παράλληλη βοήθεια), να μην αφήσεις καν τον installer να σου βάλει κάτι πέραν του base system, ώστε να ορίσεις τις πηγές που θέλεις (testing, unstable) και μετά να βάλεις ό,τι θες.

 

Δεν ξέρω όμως μήπως αυτό που λέω είναι λίγο επίφοβο με το unstable, αν και δε νομίζω. Αν δε θες να μπλέξεις με κονσόλα και να βάζεις τον x μόνος σου, κάνε κανονικό install με το γραφικό περιβάλλον, ο installer είναι σαφέστατος, αμφιβάλλω ότι θα μπερδευτείς.

 

Γενικά τον τελευταίο χρόνο περίπου έχω κάνει αρκετές εγκαταστάσεις με τον installer χωρίς κανένα πρόβλημα, είτε με τον τρόπο που σου λέω, είτε με full install και ενημέρωση των πακέτων εκ των υστέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ! Παμε παλι απο την αρχη...

 

Εχω δοκιμασει unstable και ειναι μια χαρα, αν

- δεν εχεις ati, λογω xorg 1.6 και 2.6.30

- δεν κανεις dist-upgrade σαν βλακας οποτε σου το βγαλει, γιατι ολο και κατι θα αφαιρεθει και θα τρεχεις. Θελει λιγο προσοχη, υπομονη και apt-get upgrade μονο.

 

Τα repos για ubuntu ΔΕΝ κανουν για debian. Αν θες καποιο συγκεκριμενο repo πες μου μηπως το εχω.

 

Ετοιμα .iso για unstable δεν υπαρχουν, εκτος αν βρεις καποιο καλο daily build εδω.

http://cdimage.debian.org/cdimage/daily-builds/unstable/

 

Για εγκατασταση θες το μονο το cd1, το οποιο σε βγαζει κανονικα σε gnome. Αν θες kde, επιλεγεις το cd1 με kde, και ομοιως για xfce και lxde. ΟΛΑ τα αλλα ειναι για χρηση σαν repos (apt-cdrom add).

 

Το κοντινοτερο ετοιμο .iso που μπορεις να βρεις σε debian unstable ειναι αυτο του sidux.

 

Αν προκειται να κανεις μινιμαλιστικη εγκατασταση, σε γραμμη εντολων δηλαδη, ΑΠΟΦΥΓΕ τον installer του testing γιατι εχει προβλημα αυτο τον καιρο. Κανε εγκατασταση απο το netinstall.iso του testing και μετα χρησιμοποιησε το cd1 του testing σαν repo και βαλε οτι πακετα θελεις απο εκει.

 

Και να ξερεις οτι ο installer σε expert mode ρωταει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και οτι μπορει να λειτουργησει και σαν rescue disk, μιας και εχει "gui" για chroot σε καποια αλλη εγκατασταση.

 

Το 30ο iso πως σου ηρθε να το κατεβασεις?

 

Ο μοναδικος installer που κατεβαζει πακετα του απο το internet ειναι αυτος του business card iso. Αυτος του netinstall iso εχει αρκετα πακετα ωστε να σε βγαλει σε γραμμη εντολων και αυτος των cd1 εχει αρκετα πακετα για να σε βγαλει σε ετοιμο DE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον υπαρχει Iso cd testing με βασικη εγκατασταση με χ αλλα χωρις αλλα πολλα πολλα?γιατι απο οτι βλεπω στο εικονικο μηχανημα αφου περασει το βασικο συστημα μετα βαζει αλλα 9 πραγματα τα οποια δεν τα επιλεγω...και κανει ποση ωρα να τα κατεβασει..

μου εβγαλε μια σειρα απο ftps να διαλεξω απο που να συλλεξει

 

**ελα ντε αυτο μου γυαλισε το 30ο

 

edit οταν εχει την λεξη τυπικο συστημα τι περιεχει σε εφαρμογες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει, το cd1 iso του testing αλλα εχει προβλημα ο installer του.

 

http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=532050

 

Γιαυτο ειπα να κανεις την βασικη εγκατασταση με τον installer του stable και μετα να χρησιμοποιησεις το δισκακι του testing σαν repo.

 

Οδηγιες

1) Κανεις κανονικα την εγκατασταση απο το netinstall του stable και δεν επιλεγεις κανενα απο τα 6-7 πραγματα που σου λεει για το συστημα.

2) Ανοιγεις με το nano το /etc/apt/sources.list και κανεις comment out τις γραμμες που ξεκινανε με deb και deb-src.

3) Βαζεις μεσα το δισκακι του testing και κανεις με τη σειρα

>apt-cdrom add
apt-get update && apt-get upgrade
apt-get install xorg gnome κλπ

4) Οταν τελειωσει, ξανανανοιγεις το /etc/apt/sources.list και σβηνεις τη γραμμη που ξεκιναει με "deb cdrom".

 

Επειδη ειδα οτι εχει ανεβει στο server νεα φουρνια .iso του testing απο προχτες, θα δοκιμασω αυριο και θα σας πω εντυπωσεις. Αν εχεις ηδη κατεβασει καποιο cd1 iso του testing και ο installer δουλευει κανονικα, αγνοησε τα οσα ειπα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ενταξει αυτα αλλα το θεμα αλλο ειναι

το testing εχει προβλημα και στο cd1 και στο netinstall?

στην εικονικη μηχανη με testing netinstall και οχι cd1 δεν παρατηρησα κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο installer ειναι ιδιος στο netinstall και στο cd1, αρα για να μην σου βγαζει προβλημα, μαλλον τον φτιαξανε.

 

Η διαφορα μεταξυ netinstall και cd1 ειναι τα επιπλεον πακετα (gnome, xorg κλπ), γιαυτο και η διαφορα των ~500ΜΒ στο μεγεθος τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...