Προς το περιεχόμενο

Πως μπορω να κανω dual boot???


luminio3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παρεα του insomnia!!!και κατα επεκταση στην παρεα των χρηστων linux!!!ειμαι καινουριος οσον αφορα ta linux και θα ηθελα καποιος να με κατατοπισει καταλληλα σε μερικες αποριες που μ εχουν προκυψει..καταρχην εχω ενα λαπτοπ με 3αρα ram και με windows vista ultimate περασμενα..παρ'ολα αυτα θελω να εχω και τα linux!!!!ενας φιλος μ προτεινε να κατεβασω το DAEMON Tools και απο την στιγμη που το εχω σε usb να το τρεχω απο εκει...καλη σαν ιδεα αλλα πως γινεται αυτα ρε παιδια???εννοω πως εκτελω την ολη παραπανω διαδικασια!!!οποιος γνωριζει και θελει να βοηθησει ας μου απαντησει!!!επισης με αυτον τροπο πετυχαινω dual boot????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ξεκινας με ενα backup των αρχειων σου. Μετα κατεβαζεις μια διανομη που ειναι και live CD και ξεκινας μ'αυτην για να δεις αν ειναι ολα καλα, και το αποτελεσμα σε ενδιαφερει.

 

Προφανως εχει και αλλα βηματα, αλλα καλο ειναι πριν κανεις οτιδηποτε, να δεις αν οντως θες να μοιρασεις δισκο στα 2, και να κανεις dual boot linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ξεκινας με ενα backup των αρχειων σου. Μετα κατεβαζεις μια διανομη που ειναι και live CD και ξεκινας μ'αυτην για να δεις αν ειναι ολα καλα, και το αποτελεσμα σε ενδιαφερει.

 

Προφανως εχει και αλλα βηματα, αλλα καλο ειναι πριν κανεις οτιδηποτε, να δεις αν οντως θες να μοιρασεις δισκο στα 2, και να κανεις dual boot linux.

 

μπορεις να μ το εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα???σε ενημερωνω πως το δισκο μ τον εχω ηδη σπασμενο σε δυο...το ενα μερος του εχει τα vista(και μονο) και το αλλο το εχω για ταινιες μουσικες κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK then

 

Προφανως εννοω οτι εγκαθιστωντας ενα ακομα λειτουργικο, υπαρχει μια περιπτωση να μη σου παει κατι σωστα, και να χασεις αρχεια. Οποτε πρωτα ειναι το backup

 

Αμεσως μετα, πρεπει να διαλεξεις ποια διανομη θες να δοκιμασεις. Οποτε κατεβαζεις 2-3 διαφορετικες, ξεκινας απο το CD, που στις περισσοτερες νομιζω οτι ειναι και live CD , ωστε να σου φορτωσει απο κει. Οποια διανομη σου κανει-αρεσει περισσοτερο την κρατας. Αλλος ενας λογος ειναι να δεις αν η διανομη που διαλεξες υποστηριζει και αναγνωριζει το hardware που εχεις στο laptop.

 

Το Kubuntu που χρησιμοποιω εγω, εχει εικονιδιο πανω στην επιφανεια εργασιας για να γινει εγκατασταση μολις bootαρει το CD. Θελει ομως πολυ προσοχη, οπως και οι περισσοτερες φανταζομαι, στο πως θα φτιαξεις τα partition του δισκου σου, ωστε να μη χασεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK then

 

Προφανως εννοω οτι εγκαθιστωντας ενα ακομα λειτουργικο, υπαρχει μια περιπτωση να μη σου παει κατι σωστα, και να χασεις αρχεια. Οποτε πρωτα ειναι το backup

 

Αμεσως μετα, πρεπει να διαλεξεις ποια διανομη θες να δοκιμασεις. Οποτε κατεβαζεις 2-3 διαφορετικες, ξεκινας απο το CD, που στις περισσοτερες νομιζω οτι ειναι και live CD , ωστε να σου φορτωσει απο κει. Οποια διανομη σου κανει-αρεσει περισσοτερο την κρατας. Αλλος ενας λογος ειναι να δεις αν η διανομη που διαλεξες υποστηριζει και αναγνωριζει το hardware που εχεις στο laptop.

 

Το Kubuntu που χρησιμοποιω εγω, εχει εικονιδιο πανω στην επιφανεια εργασιας για να γινει εγκατασταση μολις bootαρει το CD. Θελει ομως πολυ προσοχη, οπως και οι περισσοτερες φανταζομαι, στο πως θα φτιαξεις τα partition του δισκου σου, ωστε να μη χασεις τιποτα.

 

σε ευχαριστω φιλε μου...αν χρειαστω τιποτα αλλο θα σ ενημερωσω!!!!και παλι thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά εδώ :

Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows (με προεγκατεστημένα win)

και εδώ :

Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες

Ότι λέει για το Ubuntu κάνει και για το Kubuntu! Πες πως δεν έχεις ATI κάρτα γραφικών!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να το εγκαταστησω και'γω σημερα-αυριο με dualboot...εχω τα XP επανω τωρα..

Καταρχας στο βημα 3 του οδηγου,επιλεγουμε την επιλογη "Δοκιμη του Ubuntu χωρις να γινουν αλλαγες στον υπολογιστη σας" ή το "Εγκατασταση Ubuntu";;;;:rolleyes:

 

Επισης,θα δημιουργησω το 2ο partition μεσα απο τα Ubuntu oπως δειχνει;

Ή μπορω και απο τα windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να το εγκαταστησω και'γω σημερα-αυριο με dualboot...εχω τα XP επανω τωρα..

Καλως τον εισαι σιγουρος οτι οτι θες να εγκαταστησης την 9.04 την εχεις δοκιμασει ?

Αν θες να την δοκιμασεις επιλεγεις δοκιμη ειναι η πρωτη επιλογη οταν βαζεις το live cd τωρα για εγκατασταση 2 τροποι 1)κανονικη 2)δοκιμαστικη μεσω wubi μεσα απο τα παραθυρα.

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=320916

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=306965

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως τον εισαι σιγουρος οτι οτι θες να εγκαταστησης την 9.04 την εχεις δοκιμασει ?

Αν θες να την δοκιμασεις επιλεγεις δοκιμη ειναι η πρωτη επιλογη οταν βαζεις το live cd τωρα για εγκατασταση 2 τροποι 1)κανονικη 2)δοκιμαστικη μεσω wubi μεσα απο τα παραθυρα.

 

:-)

Tην 9.04 εχω κατεβασει.

Περιμενω σε 2-3 ωρες να μου φερει και ενα φιλαρακι ενα κενο dvd για να καψω το αρχειο..

Τωρα οσο για τα αλλα που λες...λογικα κανονικη...:P

(μαλλον εννοεις εγκατασταση αφ'οτου εχω βαλει ως πρωτο boot device το dvd κλπ κλπ.)

Aπλως το θελω dualboot για να μπορω να παιζω και κανα game απ'τα windows..

 

Τα partitions θα τα χωρισω μεσα απο τα Ubuntu;:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα partitions θα τα χωρισω μεσα απο τα Ubuntu;

Αν επιλεξεις καθαρη εγκατασταση δινεις τον χωρο που θελεις και στα κανει ολα αυτοματα εκτος αν επιλεξεις χειροκινητη και τα κανεις εσυ και στις δυο περιπτωσεις ευκολο εκτος αν επιλεξεις ολο τον δισκο θα στα σβηση ολα και τα xp!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιλεξεις καθαρη εγκατασταση δινεις τον χωρο που θελεις και στα κανει ολα αυτοματα εκτος αν επιλεξεις χειροκινητη και τα κανεις εσυ και στις δυο περιπτωσεις ευκολο εκτος αν επιλεξεις ολο τον δισκο θα στα σβηση ολα και τα xp!

Δηλαδη αυτος εδω ο οδηγος,ειναι η χειροκινητη εγκατασταση;

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=455

Eπισης για λυσε μου την απορια με το τι επιλεγω εδω.

 

paleta3.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αυτος εδω ο οδηγος,ειναι η χειροκινητη εγκατασταση;

ναι

Eπισης για λυσε μου την απορια με το τι επιλεγω εδω.

πρωτα απο ολα δοκιμη, και μεσα απο αυτην μπορεις να επιλεξεις εγκατασταση αλλα θαλεγα να μην βιαστης δες και αλλες διανομες αν θελεις πχ linux mint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πρωτα απο ολα δοκιμη, και μεσα απο αυτην μπορεις να επιλεξεις εγκατασταση αλλα θαλεγα να μην βιαστης δες και αλλες διανομες αν θελεις πχ linux mint.

 

Δεν εχω ιδεα απο linux...αρα οποια εκδοχη και να δοκιμασω το ιδιο και το αυτο....:P

Υπαρχει οδηγος για την αυτοματη εγκατασταση;

Ή η αυτοματη εγκατασταση γινεται αφ'οτου πατησω το εικονιδιο της "εγκαταστασης"

paleta22.png

στην επιφανεια εργασιας και δεν προβω σε αυτην την λειτουργια;

paleta4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-)

Tην 9.04 εχω κατεβασει.

Περιμενω σε 2-3 ωρες να μου φερει και ενα φιλαρακι ενα κενο dvd για να καψω το αρχειο..

 

γιατί δε χωράει σε cd?

 

επίσης το Linux Mint μπορεί να σου αρέσει, αφού παρέχει επιπλέον διευκολύνσεις για ένα νέο χρήστη.

 

[edit]

Αφού πατήσεις το εικονίδιο της εγκατάστασης, θα έχεις επιλογές για τον τρόπο που θέλεις να γίνει αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δε χωράει σε cd?

 

Δεν εχω τιποτα αδειο γι'αυτο το ειπα.:-)

Να του πω καλυτερα να μου φερει ενα cd;

Δεν παιζει ρολο αν θα ειναι cd ή dvd ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...