Προς το περιεχόμενο

WiFi σε Debian - πρόταση για usb


screwman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

 

Προσπαθώ να βάλω wifi στο καταραμένο το IBM Τ23 laptop που έχω και είναι το μόνο πράγμα που λείπει για να ολοκληρώσω το setup μου.

 

Έχω μία DLink DWL-650 (PCMCIA) με τσιπάκι Ralink RT61 το οποίο υποτίθεται από πυρήνες 2.6.24 και μετά υποστηρίζεται κανονικά. Παλαιότερα (με 2.6.18 - Debian Etch) την είχα καταφέρει να δουλεύει χτίζοντας το αντίστοιχο module από τα sources. Τώρα που ξανάστησα το laptop και έβαλα Debian Lenny, την βάζω στην θύρα, την βλέπει κανονικότατα, φορτώνει και το αντίστοιχο module (rt61pci), αλλά δεν μπορώ ούτε καν associate να κάνω σε κάποιο wireless. Iwlist scanning δουλεύει κανονικά και ενώ "φαινομενικά" κάνει associate (στο iwconfig συνεχίζει να μου βγάζει Not-Associated), δοκιμάζω και κάνα iwpriv για να σετάρω το auth και μου γυρίζει ioctl λάθη.

 

Λίγα στοιχεία που βρήκα στο net δείχνουν να φταίει το firmware, το οποίο όμως υπάρχει κανονικά σαν πακέτο στα repositories και είναι εγκατεστημένο.

 

Δεν θα με χάλαγε να χρησιμοποιούσα την συγκεκριμένη κάρτα, αν και δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος γιατί το σήμα της είναι γτπ. Μπορεί να μου προτείνει κάποιος κάνα usb wifi το οποίο να δουλεύει plug'n'play?

 

Να και οι οδηγίες του Debian (οι οποίες ακολουθήθηκαν κατά γράμμα ΟΥΚ ΟΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ χωρίς αποτέλεσμα...)

 

Debian (Lenny) RT61

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616454

 

Οταν λεμε με την μια, εννοουμε πραγματικα με την μια! Δοκιμασμενο σε sidux και debian testing.

 

Για το δικο σου τωρα...

Υπαρχει καποιος λογος που πρεπει να το κανεις associate με καποιο interface?

Εχω πχ εχω μια ασυρματη καρτα στο λαπτοπ με τσιπακι της linksys που δεν εχει καν driver για linux και αναγκαζομαι να μπλεκω με ndiswrapper.

Αφου εκανα το module, και βεβαιωθηκα οτι σκαναρει με "iwlist scan", πηγα στο /etc/network/interfaces και εβαλα τα περι wlan0 που δεν τα ειχε πριν. Και απο τοτε δουλευει μια χαρα, ακομα και με το wicd (layer διαχειρησης δικτυου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11άρι? Κρίμα δεν είναι? WPA2 υποστηρίζει?

 

Όταν λέω associate εννοώ με το access point:

 

# iwconfig wlan0 essid "test_ap"

 

Υποτίθεται κιόλας ότι επειδή είναι στο kernel tree πλέον ο driver είναι ενσωματωμένος, φορτώνει και τα σωστά modules, τα οποία πραγματικά τα φορτώνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11αρι = ?

 

WPA2 νομιζω οτι υποστηριζει.

 

Γιατι δεν περνας ολες τις ρυθμισεις για το ασυρματο στο /etc/network/interfaces, αφου πλεον ξερεις ολα τα περι δικτυου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11αρι = ?

 

Λαθος μου... το διάβασα γρήγορα και νόμιζα πως η κάρτα ήταν μόνο 11b... για να την παραγγείλω να έρχεται...

 

Γιατι δεν περνας ολες τις ρυθμισεις για το ασυρματο στο /etc/network/interfaces, αφου πλεον ξερεις ολα τα περι δικτυου?

 

Επίτηδες προσπαθούσα να την κάνω configure με το χέρι (iwconfig, iwpriv) για να δω και που ακριβώς σκάει.

 

Δες και το παρακάτω.

...

 

Μήπως παίζει ρόλο το ότι είναι καθαρό usb? Μήπως η δικιά μου την ακούει λόγω του pcmcia?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχηθείτε μου συγχαρητήρια καθώς πλέον σας γράφω από το wifi enabled laptop μου,καθώς αγόρασα το usb wifi stick Level One WNC-0305USB, το οποίο και πρότεινε ο φίλος jim_p!

 

Και πράγματι τέλειο το stickάκι καθώς δεν χρειάστηκε να σκαλίσω τί-πο-τα για να δουλέψει (Debian Lenny x86):

 

mobile2:/home/vidas# lsusb

Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 002 Device 002: ID 0bda:8187 Realtek Semiconductor Corp. RTL8187 Wireless Adapter

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

 

Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη είναι το WPA2 αλλά αυτό είναι το εύκολο κομμάτι...

 

Thanks for the advice λοιπόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...