Προς το περιεχόμενο

Linux & δυσλειτουργία Hardware


Amadeus7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ήξερα πού να βάλω το post και έτσι το έβαλα εδώ. Ξαφνικά λοιπόν μία ωραία προΐα, γεμιζει η οθόνη artifacts και κολάει το σύμπαν. Μετά από λίγο σβήνει η οθόνη (stanby) και το PC δεν κουνιόταν με τίποτα, οπότε έκανα επανεκίνηση. Το περίεργο ήταν πως τα artifacts συνέχισαν να εμφανίζονται ακόμα και στην αρχική οθόνη και στο bios. Είχα τοτε xp και ubuntu. Όταν πρωτοεμφανίστηκε το πρόβλημα ημουν με τα ubuntu. Αλλά συνέχιζε να εμφανίζεται όταν έμπαινα και με τα 2 λειτουργικά. Αρχικά artifacts και μετα σβήσιμο οθόνης. Σκεύτηκα ότι ήταν κάποιο πρόβλημα με τα ubuntu αλλά τελικά μάλλον δεν ηταν. Μετά σκεύτηκα πως επειδή εδώ και ένα μήνα, στα xp, είχα έναν ιο (NTauthority win32:sality) ο οποίος μ δημιουργούσε πολλά προβλήματα, ευθυνόταν και γι'αυτό. Έκανα λοιπόν format και καθάρισα τα πάντα (εξωτερικούς σκληρούς κλπ) με το avira που βρήκε όλα τα μολυνσμένα με τον ιο αρχεία. Δεν ξανα έβαλα ubuntu και όλα ωραία και καλά. Έβαλα όμως ένα live cd μίας παλαιότερης έκδοσης ubuntu (είχα 9.04 και το live cd είχε 8.10) και έκανα εκκίνηση από αυτό αλλά ξαφνικά νά τα πάλι τα artifacts... Δεν εγκατέστησα τα ubuntu, μόνο εκκίνηση από το ive cd έκανα. Αμέσως το έβγαλα και μπήκα με τα xp, και τσούπ, νά τα πάλι τα artifacts... Μετά από λίγο που είμαι στα xp ξαναεμφανίζονται τα artifacts και ξανασβήνει η oθόνη. O μόνος τρόπος για να σταματησουν να εμφανίζονται, είναι να κάνω load setup defaults στο bios. αλλά πάλι αυτό είναι προσωρινό. Έκανα bios update, νεους drivers για κάρτα γραφικών κλπ αλλά τίποτα. Έχω μία 7600gt που με το ζόρι να φτάσει τους 80 βαθμούς κελσίου. Είναι το ποιό περίεργο πρόβλημα που έχω δει σε PC. Δέν νομίζω να είναι βλάβη της gpu δεδομένου πως από τη στιγμή που έκανα format μέχρι να δοκιμάσω το live cd όλα ήταν μία χαρά (και games έπαιζα που απαιτούν πολύ δουλειά από gpu). Οπότε το μόνο που πιστέυω πως συμβαίνει είναι πως το PC μου έχει αλεργία στα ubuntu και με το που τα βλέπει, τα παίζει :P . Θα ήμουν ευγνώμον άν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει επειδή δεν αντέχω άλλο με τα xp. πρέπει να βάλω πάλι linux αλλά φοβάμαι πως θα επιδεινωθεί η κατάσταση :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ στη αρχή εγκατέστησα το Ubuntu με wubi , έπαιζε κανονικά μαζί και τα windows.

 

Μετά απαγκατέστησα το Ubuntu .

 

Οταν μετά απο μέρες θέλησα να ξαναεγκαταστήσω το Ubuntu το PC αρνιόταν ,μαυρη οθόνη και κάτι αριθμοί .

 

Οπως το είπες σαν να έχει αλλεργία το PC στο Ubuntu .

Tο κακό είναι ότι απο τότε δεν μου παίζει και ένα Live cd Acronis που το είχα για να κάνω restore . Ουτε το format επανεγκατάσταση windows έδωσαν λύση .

 

Δεν μπόρεσε κανείς να μου δώσει λύση

 

Εγκατέστησa τελικά το Fedora 10 σε ξεχωριστό partition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γράφει πουθενά πως δοκίμασε άλλη κάρτα γραφικών.Τους drivers είπε πως άλλαξε.

Amadeus7 το ubuntu και η εμφάνιση των artifacts είναι σύμπτωση,είδικά εφόσον λες πως σου το κάνει και στα windows.Δοκίμασε μια άλλη κάρτα γραφικών.

 

Οταν μετά απο μέρες θέλησα να ξαναεγκαταστήσω το Ubuntu το PC αρνιόταν ,μαυρη οθόνη και κάτι αριθμοί .

Κάτι έκανες λάθος κατά την εγκατάσταση του Ubuntu,ή δεν περάστηκε σωστά ο bootloader.Το σύμπτωμα "μαύρη οθόνη και κάτι αριθμοί" που περιγράφεις έιναι του Lilo.Γιατί δεν χρησιμοποίησες grub;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ στη αρχή εγκατέστησα το Ubuntu με wubi , έπαιζε κανονικά μαζί και τα windows.

 

Μετά απαγκατέστησα το Ubuntu .

 

Οταν μετά απο μέρες θέλησα να ξαναεγκαταστήσω το Ubuntu το PC αρνιόταν ,μαυρη οθόνη και κάτι αριθμοί .

 

Οπως το είπες σαν να έχει αλλεργία το PC στο Ubuntu .

Tο κακό είναι ότι απο τότε δεν μου παίζει και ένα Live cd Acronis που το είχα για να κάνω restore . Ουτε το format επανεγκατάσταση windows έδωσαν λύση .

 

Δεν μπόρεσε κανείς να μου δώσει λύση

 

Εγκατέστησa τελικά το Fedora 10 σε ξεχωριστό partition

 

αλλο bug οπως ειπες για την φεδορα 11 και αλλο αυτα τα <<ανεξηγητα>>

πολυ απλα δεν συμβαινουν

δεν υπαρχει mbr , grub ,χαλασμενος δισκος =ολα διορθωνονται και τιποτα δεν αποτελει <<μαγεια>>

 

amadeus7 πληρη διαμορφωση και εγκατασταση μονο ubuntu εχεις δοκιμασει?χωρις παραθυρια και αλλες αρρωστιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά κάρτα γραφικών έχεις;

Μήπως έχει παθητική ψύκτρα ή κάποια καλώδια εμποδίζουν τον καλό εξαερισμό της;

Την asus 7600gt. Δέν έχει παθητική ψύξη η κάρτα γραφικών μου αλλά ενεργητική. Τα καλώδια κλπ είναι όλα σωστά βαλμένα ώστε να υπάρχει η πρέπουσα ροή αέρα.

 

Δεν γράφει πουθενά πως δοκίμασε άλλη κάρτα γραφικών.Τους drivers είπε πως άλλαξε.

Amadeus7 το ubuntu και η εμφάνιση των artifacts είναι σύμπτωση,είδικά εφόσον λες πως σου το κάνει και στα windows.Δοκίμασε μια άλλη κάρτα γραφικών.

Μετά το format για αρκετό καιρό είχα μόνο windows όπου δεν υπήρχε κανένα μα κανένα πρόβλημα. Έτρεχα και games σε full αναλύσεις κλπ. Το πρόβλημα ξαναεμφανίστηκε όταν δοκίμασα το live CD. Δεν έχω την ευχέρεια να δοκιμάσω κάποια άλλη κάρτα (πρέπει να το πάω σε τεχνικό), αν θα κάνω καμία κίνηση, αυτή θα είναι να αλλάξω κατευθίαν κάρτα αλλά το θεωρώ λίγο άσκοπο, μιάς και ο καιρός που έπαιζα πολλά games έχει περάσει και τώρα ασχολούμαι με προγραμματισμό κυρίως, οπότε δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα γραφικά ώστε να πάρω καλύτερη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Αν από κάποια εγκατάσταση Linux χρησιμοποιήσεις το nvclock για να μειώσεις τις συχνότητες λειτουργίας μνήμης και GPU της κάρτας γραφικών (και το βάλεις να εκτελείται αυτόματα με την εκκίνηση), το πρόβλημα παραμένει;

 

- Το πρόβλημα υπάρχει ανεξαρτήτως driver -και με τον κλειστό nvidia driver, και με τον ανοιχτό nv ή και τον vesa;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Αποφάσησα τελικά να αλλάξω την κάρτα γραφικών μου, Ποιά θα μου προτείνατε έως 45-50 ευρώ? Το PC το θέλω για web surfing, προγραμματισμό και λίγα παιχνιδάκια (δεν θέλω να παίξω και το crysis σε full ανάληση...). Λέω να πάρω μία ATI 4350. Για τα windows θα είναι οκ πιστεύω, Αλλά με τα linux δεν ξέρω... Εσείς τί μου προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ε οχι και ατι για linux εδω εχει βουιξει ο τοπος αν και θα ελεγα οχι ατι γενικα γιατι γραφουν το linux στα @@@@ τους ριξε μια ματια στο λινκ.

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=318927&highlight=%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1+%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD+linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε nvidia. ποιά να πάρω που να αξίζει για το σύστημά μου? πχ αν πάρω μία πολύ καλή, θα χαραμίζεται στο αδύναμο σύστημά μου, ενώ αν πάρω μία πολύ αδύναμη, δεν θα μπορώ να αξιοποιήσω όλες τις δυνατότητες σε γραφικά που θα μπορούσε να μου αποδώσει το pc μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να μην πάρεις άλλη. Ειδικά αφού αυτή που έχεις αποδίδει απροβλημάτιστα σε XP.

 

Τι οθόνη έχεις? Άν υπάρχει διαθέσιμη άλλη οθόνη, δοκίμασε και μ'αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...