Προς το περιεχόμενο

Ubuntu πρώτα στο έτρεχε μετά κολούσε


karaap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα εγκαταστήσει το Ubuntu 9.04 με wubi στο PCκαι έπαιζε κανονικά .

Μετά το απεγκατέστησα και οταν μετά απο μέρες θέλησα να το εγκαταστήσω πάλι δεν το δεχόταν .

 

Απο διανομές δέχεται μόνο τις knoppel ,scakel ,Feroda 11 .

 

Εκανα επανεγκατάσταση των windows και συνεχίζει να μην δέχεται τα Ubuntu

 

Αφού την πρώτη φορά εγκαταστάθηκε και συνεργαζόταν με το PC μετά τι έγινε και δεν εγκαθίσταται ;

Φταίει ο δίσκος απο κανένα ελλάτωμα ή τι άλλο μπορεί να έγιε ;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες οτι δεν το δεχοταν?

 

Μπορει να εχεις ΜΟΝΟ ntfs partitions στο σκληρο σου και να διαμαρτυρεται ο installer (ασχετως διανομης) γιατι δεν βρισκει χωρο σε ext3 η ext4 προκειμενου να κανει την εγκατασταση.

 

Μπορει να μην εχεις καν partitions! :P

 

Μπορει, μακρια απο μας, να εχεις ati κλπ.

 

Για δωσε μας καμια πληροφορια ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που βάζω το live cd ubuntu ξεκινάει βγαίνει το menu επιλέγω ελληνικά , επιλέγω εγκατάσταση μαζί με windows ή καθαρή εγκατάσταση το σκληρό και βγαίνει μαύρη οθόνη με παύλα .

 

Εχω κάνει partitions ext 3 16 GB και linux-swall 2GB

 

Εχω κάρτα ati αλλά οταν είχε εγκατασταθεί στη αρχή δεν προβληματίζονταν .

 

Μου κάνει και αναρωτιέμαι γιατί στη αρχή εγκαταστάθηκε και τώρα όχι .

 

Και μιά λεπτομέρεια είχα ένα live cd Acronis για να κάνω restore και τώρα δεν μπορεί να το φορτώσει σταματάει στο Acronis loaded......

 

Και κάτι ακόμη τα windows δεν βλέπουν τον δίσκο ext 3 (είναι φυσιολογικό αυτό ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασε το alternate iso κάψτο σε ένα cd και κάνε εκκίνησ με αυτό. Το iso θα το βρείς στο official site του ubuntu είναι μια από τις επιλογές στο download.

Αυτό το cd θα σε βγάλει σε text mode όπου εκεί η εγκατάσταση γίνετε αρκετά εύκολα και σίγουρα χωρίς προβλήματα.

Μια άλλη λύση είναι με αυτό το cd που έχεις να επιλέξεις να μπεις σε vesa mode η safe graphics mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά επειδή το PC πρέπει να έχει προηγούμενα με το Ubuntu και επειδή έφαγα μιά εβδομάδα το παράτησα .

 

Εγκατέστησα το Fedora 10 σε ξεχωριστό partition και όλα παίζουν .

 

Το Fedora 11 έχει κάποιο bag και δεν με άφηνε να κάνω εγκατάσταση στη σηληρό μιά μου ζητούσε ext3 μιά ext4 και στο τέλος μου είπε οτι έχει το τάδε bag και να το στείλω στη τάδε διεύθυνση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Karaap δοκίμασες να ξαναγράψεις το Ubuntu σε cd, με χαμηλή ταχύτητα εγγραφής και αφού επιβεβαιώσεις το md5sum του iso που κατέβασες?

 

Αποδίδω πολλά προβλήματα στο μέγεθος των iso και στη μεγάλη συμπίεση που εφαρμόζουν οι δημοφιλείς διανομές. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...