Προς το περιεχόμενο

Πως θα μπω στο Ubuntu?


Jason 93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν ξεκκινησω την αναληση του προβληματος θα σας δωσω μερικα στοιχια. Λοιπον ειχα 3 partitions στο λαπτοπ μου C 90gb,D47gb και ενα recovery partition της fujitsu με περιπου 11gb. Στο D ειχα εγκαταστησει με το wubi την 8.10 εκδοση του Ubuntu. Αποφασισα πριν λιγες μερες να κανω φορματ στον C με τα vista και το D που ειχε το Ubuntu και μερικα αρχεια μου. Ο κυριος λογος φυσικα ειναι οι αναθεματισμενοι ιοι που γεμισα παλι. Το σχεδιο ηταν να εγκαταστησω ξανα τα Vista στο C και να φτιαξω καινουργιο partition για την 9.04 του Ubuntu περνωντας χωρο απο το D. Ξεκκινησα με το 2 βημα ομως. Πηρα backup και εκανα boot απο το dvd του ubuntu για να φτιαξω το καινουργιο partition και να το εγκαταστησω. Ετσι αδειασα απο το D 15 gb και εφτιαξα ενα partition με ext4. μετα ομως μου ειπε οτι χρειαζεται αρχειο σελιδοποιησης κ.τ.λ. Εκανα και ενα αλλο partition του 1gb για το αρχειο σελιδοποιησης και πατησα να προχωρησει η διαδηκασια. η εγκατασταση ξεκκινησε κανονικα αν και δεν ημουν σηγουρος για το αν ολες οι ρυθμησεις ηταν σωστες. Η εγκατασταση πετυχε και ολα λειτουργουσαν σωστα:mrgreen:. Εκανα restart και ειδα οτι αντιθετα με την περιπτωση του wubi τωρα το προγραμμα εκκινησης που μου ελεγε πιο λογισμικο θελω να εκκινησω ηταν αυτο του ubuntu και οχι αυτο των windows.

Και μετα αποφασισα να κανω και το φορματ στα vista...

Εβαλα το DVD των win και ειδα τα partition που υπηρχαν. C 90gb,D 30 gb, το recovery 11gb, το partition με τα Ubuntu 15gb και το partition με το αρχειο σελιδοποιησης 1gb. εκανα φορματ στα C και D και του ειπα να εγκαταστησει στο C. Ολα καλα με την εγκατασταση αλλα εδω εμφανιζεται το προβλημα. αφου εγκατεστησα τα vista δεν μου εβγαζε επιλογη για να μπω στο Ubuntu:cry:. Απο το υπολογιστης στα win φαινονται μονο τα C και D. αλλα ευτηχως στην διαχειρηση δισκων υπαρχουν και τα αλλα partitions:rolleyes:. Τι να κανω για να διαλεγω αν θελω να μπω σε win η ubuntu ; Επισης σκεφτομαι να διαγραψω το recovery αφου εχω τα dvd με λογισμικο και drivers και τα 11gb του να τα προσθεσω στο D που δεν εχει αρκετο χωρο. Να το κανω η θα μου χρειαστει για καποιο λογο;

Υ.Γ. Αν το θεμα πιστευεται οτι δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορια μεταφερετε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγκατασταση του ubuntu εγκατεστησε στον MBR του σκληρου τον grub. Ο grub, σαν πιο προχοου bootloader, μπορει να αντιληφθει την υπαρξη αλλου λειτουργικου και να πραξει αναλογα.

 

Βαζοντας μετα τα vista, ο bootloader των vista που αντιλαμβανεται ΜΟΝΟ λειτουργικα της MS και ΜΟΝΟ απο xp και κατω, αντικατεστησε τον grub.

 

Επεσες λοιπον στο κλασσικο προβλημα "εχασα τον grub, τι να κανω?" και η απαντηση ειναι "ψαξε στο google πως θα τον κανεις restore, tutorials υπαρχουν δεκαδες".

 

Δεν ειναι τιποτα, απο την στιγμη που θα ανοιξεις το τερματικο για να τον επαναφερεις ειναι δουλεια ενος λεπτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγκατασταση του ubuntu εγκατεστησε στον MBR του σκληρου τον grub. Ο grub, σαν πιο προχοου bootloader, μπορει να αντιληφθει την υπαρξη αλλου λειτουργικου και να πραξει αναλογα.

 

Βαζοντας μετα τα vista, ο bootloader των vista που αντιλαμβανεται ΜΟΝΟ λειτουργικα της MS και ΜΟΝΟ απο xp και κατω, αντικατεστησε τον grub.

 

Επεσες λοιπον στο κλασσικο προβλημα "εχασα τον grub, τι να κανω?" και η απαντηση ειναι "ψαξε στο google πως θα τον κανεις restore, tutorials υπαρχουν δεκαδες".

 

Δεν ειναι τιποτα, απο την στιγμη που θα ανοιξεις το τερματικο για να τον επαναφερεις ειναι δουλεια ενος λεπτου.

 

"Τερματικο" εννοεις το comand line των win? Γιατι linux δεν μπορω να μπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε boot από ένα cd που έχει μέσα το grub, π.χ. κάποια έκδοση του ubuntu...

 

Από το live cd, ανοίγεις τερματικό/κονσόλα και εκτελείς:

 

1)sudo grub

 

2)find<κενό> /boot/grub/stage1

 

τυπώνει ένα αποτέλεσμα, το σημειώνεις (έστω ότι είναι hd0,2)

 

3)grub>root<κενό>(hd0,2) //<------------μέσα στην παρένθεση βάζεις το αποτέλεσμα που σημείωσες προηγουμένως.

 

4)grub>setup<κενό>(hd0)

 

5)grub>quit

 

6)επανεκκίνηση

 

Y.Γ. σε περίπτωση που δεν εμφανίζονται όλα τα λειτουργικά συστήματα στο grub, ίσως να χρειαστεί να πειράξεις το αρχείο: /boot/grub/menu.lst

 

όμως στο εξής να googlάρεις.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η λυση του format, ολα τα προβληματα λυνει ρε παιδι μου...

 

Άλλη μια απαράδεκτα κακή συνήθεια, κληροδότημα της κουλτούρας της MS. (Η αλήθεια βέβαια είναι ότι σε μια linux διανομή είναι γρήγορη λύση μια και το στήσιμο του pc μαζί με όλες τις εφαρμογές γίνεται σε 20 λεπτά, ενώ ένα αντίστοιχο format και στήσιμο στα win θέλει από μία έως και 3 ώρες, ανάλογα με τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...