Προς το περιεχόμενο

Wubi or Partition


sato_gtd_pro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Partition.-

 

Τους λογους υπεροχης του partition τους λεω εδω

http://insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2777536&postcount=6

 

και ο μονος σοβαρος λογος για εναν αρχαριο να εχει wubi ειναι η ευκολια με την οποια μπορει να "απεγκαταστησει" το ubuntu του απο το add/remove programs του control panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι διαβάζω, η εγκατάσταση γίνεται σε ένα image file κάτω από κάποιο filesystem των Widnows, οπότε θα είναι πιο αργό και λιγότερο αξιόπιστο.

 

Κατά τα άλλα, οι λειτουργίες του θα είναι ακριβώς οι ίδιες, με εξαίρεση το hibernation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια στο wubi ειναι ευκολο http://wubi-installer.org/ εγω πριν παρω pc τοχα για μηνες στον τοτε φορητο μου ετσι πρωτοεγκατεστησα linux με τον καιρο οταν πια εμπειρευτεις καπως προχωρας σε οτι τραβαει η ψυχη σου και αν δεν σου κανει το linux ειναι ο πιο ευκολος τροπος να το αποχωριστης.

Nα συμπληρωσω οτι τρεξε πρωτα την ubuntu απο το drive η πες μας τι hardware εχεις μηπως πεσεις στην στραβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα!!! Θέλω να εγκαταστήσω τα ubuntu στο laptop μου στο οποίο τρέχω τα windows!!! Το θέμα είναι να κάνω μια ''καθαρή'' εγκατάσταση σε ένα νέο partition ή να τα εγκαταστήσω μέσω wubi; Ύπάρχει κάποια διαφορά ως προς την απόδοση του υπολογιστή ή γενικότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει διαφορά στην απόδοση: μέσω Wubi θα έχεις πιο αργό Ubuntu.

 

Φίλε μου εννοείς οτί θα είναι σαν να τα τρέχω σε ποιό αργό pc?!!!...πχ πιό αργό boot πιό αργή έναρξη και εκτέλεση των προγραμμάτων και τέτοιου είδους θέματα?!!! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρόπος που δουλεύει το Ubuntu μέσω Wubi επιφέρει κάποιο speed penalty στην ανάγνωση και στην εγγραφή από/προς το σκληρό δίσκο, άρα και στις εργασίες που τα εμπλέκουν (πρακτικά όλες, σε μικρότερο ή σε μεγαλύτερο βαθμό). Μην φανταστείς όμως καμμία τρελή διαφορά που θα κάνει την εργασία σε αυτό αδύνατη.

 

Αν βέβαια έχεις ξαναεγκαταστήσει κάποια διανομή Linux σε PC με προϋπάρχον λειτουργικό σύστημα και ξέρεις πάνω κάτω τί παίζει με το dual-booting, καλύτερα θα ήταν να προσπεράσεις εντελώς το Wubi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρόπος που δουλεύει το Ubuntu μέσω Wubi επιφέρει κάποιο speed penalty στην ανάγνωση και στην εγγραφή από/προς το σκληρό δίσκο, άρα και στις εργασίες που τα εμπλέκουν (πρακτικά όλες, σε μικρότερο ή σε μεγαλύτερο βαθμό). Μην φανταστείς όμως καμμία τρελή διαφορά που θα κάνει την εργασία σε αυτό αδύνατη.

 

Αν βέβαια έχεις ξαναεγκαταστήσει κάποια διανομή Linux σε PC με προϋπάρχον λειτουργικό σύστημα και ξέρεις πάνω κάτω τί παίζει με το dual-booting, καλύτερα θα ήταν να προσπεράσεις εντελώς το Wubi.

 

Χρησιμοποιώ ubuntu σχεδόν 1.5 χρόνο!!! Άλλα πάντα μέσω wubi!!! Αν έχεις να μου προτείνεις κάποιον οδηγό εγκατάστασης και dual boot θα ήταν μια καλή αρχη για εμένα σε αυτόν τον τομέα!!! Ευχαριστώ και πάλι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...