Προς το περιεχόμενο

αγορά domain .gr


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά γεια χαρά,

σκέφτομαι να αγοράσω ένα domain (xxxx.gr).

Επειδή άλλα ακούω απο εδω και άλλα απο εκεί μήπως μπορεί να μου πει κάποιος την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω;

Που θα κάνω καταχώρηση και αγορά του ονόματος που θέλω?

Έχω ακούσει οτι εταιρείες το κάνουν αυτό για σένα αρκεί να "στεγάσεις" εκει τις σελίδες σου. Θέλω κάποιον που έχει προσωπική εμπειρία απο εταιρείες hosting να μου προτείνει κάποιες απο αυτές για να αρχίσω το ψάξιμο.

Ευχαριστώ πολύ

megabet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loipon katarxin i moni "etairia" poy exei dikaiwma na poylaei .gr einai to ite stin kriti http://www.gr'>http://www.gr ara gia na pareis tha prepei i esy na kaneis aithsi san fysiko prosopi i san etairia ktl ktl i na kanei mia alli etairia afoy tis dwseis ta stoixeia soy. Meta loipon apo tin katwxyrwsi toy onomatos tha prepei na vreis mia etairia na soy kanei to hosting , diladi na exei xwro gia na anevaseis tin selida soy me ftp kai na soy trexei dns ktl ktl

apo aytes yparxoyn apeires kai den xreiazetai na einai ypoxrewtika stin ellada. Analoga to paketo poy tha pareis exeis kai diaforetikes paroxes. Episis an thes soy kataskeyazoyn kai selides. Oi times poikiloyn

Gia to domain.gr i timi einai sygkekrimeni kai tha tin vreis sto http://www.gr h www.hostmaster.gr kai einai gia dyo xronia . Otan itan se draxmes itan 17.700 ara ypologize kamia 50aria europoyla. An thes gia kamia etairia soy proteinw tin www.site-effective.gr poy tin exei enas filos...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από ότι ξέρω μπορείς να αγοράσεις κάποιο domain και τα αρχεία να τα έχεις σε κάποια εταιρεία που δίνει δωρεάν χώρο (π.χ. lycos , brinkster κλπ) και απλά μετά γίνεται redirect στο domain !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote HaPagan:</font><hr> Παιδιά από ότι ξέρω μπορείς να αγοράσεις κάποιο domain και τα αρχεία να τα έχεις σε κάποια εταιρεία που δίνει δωρεάν χώρο (π.χ. lycos , brinkster κλπ) και απλά μετά γίνεται redirect στο domain ! <hr /></blockquote>

 

Αυτό δυστυχώς δεν ισχύει για τα .GR γιατί πρέπει να δηλώσεις στατικό IP και DNS Server... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote tempo:</font><hr> παιδιά γεια χαρά,

σκέφτομαι να αγοράσω ένα domain (xxxx.gr).

Επειδή άλλα ακούω απο εδω και άλλα απο εκεί μήπως μπορεί να μου πει κάποιος την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω;

Που θα κάνω καταχώρηση και αγορά του ονόματος που θέλω?

Έχω ακούσει οτι εταιρείες το κάνουν αυτό για σένα αρκεί να "στεγάσεις" εκει τις σελίδες σου. Θέλω κάποιον που έχει προσωπική εμπειρία απο εταιρείες hosting να μου προτείνει κάποιες απο αυτές για να αρχίσω το ψάξιμο.

Ευχαριστώ πολύ

megabet <hr /></blockquote>

 

Καλησπέρα,

 

Σε .gr domain αρμόδιο για την κατοχύρωση ονομάτων είναι το Ιδρυμα Τεχνολογίας και Ερευνας (http://www.hostmaster.gr) το οποίο προς το παρόν έχει την αποκλειστικότητα στα .gr domains.

 

Τώρα, για την κατοχύρωση η διαδικασία είναι η εξής: Συμπληρώνεις την ανάλογη φόρμα που θα βρείς στο παραπάνω site. Θα χρειαστεί να δηλώσεις τους nameservers της εταιρίας που θα σου κάνει την φιλοξενία. Σε περίπτωση που δεν τους γνωρίζεις, άσε τους κενούς, θα μπορείς να τους συμπληρώσεις αργότερα.

 

1-2 ημέρες μετά την αίτηση σου, το domain name που ζήτησες θα πάει σε κατάσταση PENDING και θα μπορείς να το χρησιμοποιείς. Από την ημερομηνία που θα γίνει PENDING έχεις διάστημα 45 ημερών να ολοκληρώσεις την κατοχύρωση. Θα σου στείλουν μέσω courier έναν φάκελλο ο οποίος θα περιλαμβάνει την σύμβαση, μία πάγια εντολή εξόφλησης μέσω ΠΚ καθώς και κάποιες οδηγίες για εσένα. Εσύ θα χρειαστεί να υπογράψεις την σύμβαση που θα επιστρέψεις (ένα αντίτυπο το κρατάς εσύ), να κάνεις την κατάθεση των 44,02 + ΦΠΑ (αφορά κατοχύρωση για 2 χρόνια) σε έναν από τους τραπεζικούς λογαριασμούς που αναφέρονται και να βάλεις αντίγραφο του καταθετηρίου μέσα στον φάκελλο (εναλλακτικά συμπληρώνεις την εντολή εξόφλησης μέσω ΠΚ), να εσωκλείσεις τα απαιραίτητα δικαιολογητικά (αναλύονται ανά περίπτωση στο site τους) και να στείλεις τον φάκελλο πίσω από εκεί που ήρθε :)

 

Αν μέσα σε 45 ημέρες δεν έχουν λάβει την υπογεγραμμένη σύμβαση από εσένα, το domain name γίνεται πάλι διαθέσιμο προς κατοχύρωση. Αν ολοκληρωθεί η διαδικασία, το domain name αποκτά status REGISTERED και είναι δικό σου :)

 

Ορισμένες εταιρίες παροχής φιλοξενίας (όπως και εγώ) αναλαμβάνουν την παραπάνω κατοχύρωση για εσένα, να ζητήσεις μόνο να γίνει στα δικά σου στοιχεία ωστε σε τυχόν μελλοντική αλλαγή εταιρίας να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα με την παλαιά.

 

Για οποιαδήποτε απορία μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου μέσω μηνύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...