Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση μνήμης


Wise_One

Προτεινόμενες αναρτήσεις

'ello lads!

 

Παρ' ότι έκανα μια αναζήτηση στο φόρουμ, δε βρήκα κάτι σχετικό οπότε ανοίγω νέο θέμα.

 

Στο λαπτοπ μου έχω 2 γίγα μνήμης και τρέχω Ubuntu 9.04. Σκέφτομαι να πάρω 2Χ2 γίγα μνήμης (πάει στράφι μισό γίγα, σιγά) κυρίως για να κάνω ένα καλό virtualization με XP.

 

Άντε λέμε αλλάζω τα dimm-άκια. Θα χρειαστεί μετά ν' αλλάξω τίποτα σε κανα config file ή το βλέπει out-of-the-box;

 

Η πλάκα είναι ότι πριν κανα 2 χρόνια είχα βάλει περισσότερη μνήμη στο desktop που έτρεχα και Linux, δε θυμάμαι όμως αν είχα αλλάξει κάτι ή όχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα ασυμβατότητας, απλά, αν χρησιμοποιείς την 32-bit έκδοση της διανομής, είναι πιθανό να αξιοποιείται λίγο λιγότερη μνήμη από 4GB χωρίς κάποιες παραμέτρους στον Kernel (τις οποίες δε ξέρω αν χρησιμοποιεί by default η διανομή). Σε κάθε περίπτωση προχώρα στην αναβάθμιση άφοβα, είναι κάτι που αν συμβαίνει θα το δεις εύκολα και θα το διορθώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ φίλε μου. Γνωρίζω ότι θα βλέπει λιγότερο από 4 γίγα, δεν είναι πάντως κάτι που μ' ενοχλεί. Απλά ξέρεις, σκεφτόμουν μήπως θέλει τίποτα ρυθμίσεις...

 

ΟΚ, θα ενημερώσω μόλις κάνω την αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμα ερώτηση που όμως πάει περισσότερο προς το hardware...

 

Έχω αυτή τη στιγμή 2Χ1 γίγα που τρέχουν σε dual channel. Αν πάρω μόνο ένα dimm 2 γίγα, προφανώς χάνω το dual channel αφού θα κρατήσω ένα dimm 1 γίγα.

 

Είναι πια τόσο σημαντικό το dual channel για το linux; Οι μνήμες μου είναι DDR2-667.

 

Απλά ρωτάω γιατί θα δώσω 27.5 ευρώ για 1Χ2 γίγα και θα έχω τελικά 3γίγα μνήμης - όχι dual channel. Αλλιώς, θα δώσω 54 ευρώ για 2Χ2 γίγα, τελικά 3.5 γίγα και dual channel. Ποιό λέτε είναι καλύτερο; Θα καταλάβω πια ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά όσον αφορά αυτές τις μνήμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ρωτάω γιατί θα δώσω 27.5 ευρώ για 1Χ2 γίγα και θα έχω τελικά 3γίγα μνήμης - όχι dual channel. Αλλιώς, θα δώσω 54 ευρώ για 2Χ2 γίγα, τελικά 3.5 γίγα και dual channel. Ποιό λέτε είναι καλύτερο; Θα καταλάβω πια ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά όσον αφορά αυτές τις μνήμες;

 

Εγώ θα πρότεινα να βάλεις 4 GB και να εγκαταστήσεις το Ubuntu 64bit (ούτε 20 λεπτά υπόθεση δεν είναι για clean install) για να τα βλέπει όλα και να έχεις και καλύτερες επιδόσεις στο virtualization.

 

Στις τιμές που βλέπω εδώ δε χρειάζεται καν να δώσεις τα χρήματα που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πώς μόνο στο Πλαίσιο είδα για μνήμες, δεν έψαξα περισσότερο, θα το έκανα βέβαια.

 

Επειδή σκέφτηκα κι εγώ μήπως πάρω 2Χ2 και βάλω αργότερα 64bit Ubuntu, θα ρωτήσω για τα προγράμματα επειδή δε γνωρίζω.

 

Βάζω λέμε 64bit Ubuntu. Κατεβάζω κανονικά τα προγράμματα από τα repos και δουλεύουν ή πρέπει να κατεβάζω πηγαίο κώδικα και να κάνω compile; Δηλαδή έχει ρε παιδί μου τα προβλήματα που γνωρίζουμε απ' τα 64bit Windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το λέω επειδή σε κάποια threads στο ubuntuforums (η αλήθεια είναι του 2006) λέει ότι δεν τρέχει adobe flash, java κλπ. Εκτός του ότι λέει πως υπάρχουν workarounds, φαντάζομαι το θέμα της java λύνεται εύκολα. Ήδη τσέκαρα και υπάρχει κώδικας για 64bit.

 

Κι άλλη ερώτηση που μου ήρθε, για τον επεξεργαστή τώρα. Έχω Intel Core 2 Duo. Απ' ότι βρήκα στο site του Ubuntu, σηκώνει 64bit έτσι;

 

Sorry που ρωτάω χαζά πράγματα αλλά ποτέ δεν είχα ξανασχοληθεί με 64bit λειτουργικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον 32αρη flash έχω κάτι μικροπροβληματάκια στο 64αρη kubuntu. Μερικές φορές όταν έχω ανοιχτές πολλές καρτέλες μου κρασάρει σε κάποια από τις καρτέλες και πρέπει να κάνω reload την σελίδα. Κατά τα άλλα μια χαρά σταθερό είναι το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα κρασαρίσματα με τους flash έχουν ακουστεί και συμβαίνουν και σε windows. Είναι θέμα αναβάθμισης bios και firmware όταν δεήσουν οι αντίστοιχες εταιρείες να φτιάξουν τα bugs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να φταίει το BIOS ή κάποιο Firmware; Απλά το ίδιο το Flash είναι προβληματικό.

 

Αναφέρομαι στα firmware των flash δίσκων που τα αναβαθμίζουν σαν τα πουκάμισα για να διορθώνουν τα bugs. Και δυστυχώς κάθε αναβάθμιση προϋποθέτει και format αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...