Προς το περιεχόμενο

Κάμερα για ταινία μικρού μήκους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου είπαν επίσης και για μια SONY HDR-SR11E, καλή για αυτό το σκοπό.. Και για την Panasonic HDC-SD100 full hd άκουσα καλές κριτικές.. Πραγματικά δεν ξέρω τι να επιλέξω.. Έχω ακούσει τόσες πολλές απόψεις για διάφορες κάμερες... Αν έχετε να πείτε κάτι για τις παραπάνω ευχαρίστως να το ακούσω.. ή για κάποια άλλη..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με την canon η sony εγγράφει στα 1920x1080 (16mbps) interlaced πάντα. Η canon εγγράφει 1920x1080 (24mbps) 25frames progressive. H canon υπόσχεται λοιπόν θεωρητικά ΠΟΛΥ καλύτερη εικόνα (κινηματογραφικής αίσθησης). Θεωρητικά λέω, γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τους φακούς της κάθε μιας. Τώρα, ο 5.1 ήχος που υπόσχεται η sony μου ακούγεται μούφα και πεταμένα λεφτά γιατί είναι αδύνατο έχοντας ως δέκτη την κάμερα (ένα σημείο) να εγγράψεις σοβαρό 5.1 ήχο + η sony απ' ό,τι είδα στο skroutz ξεφεύγει από τα χρήματα που δίνεις

 

Με την panasonic που λες δεν ασχολούμαι καν να την ψάξω.

 

Προσωπικές μου απόψεις πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με την canon η sony εγγράφει στα 1920x1080 (16mbps) interlaced πάντα. Η canon εγγράφει 1920x1080 (24mbps) 25frames progressive. H canon υπόσχεται λοιπόν θεωρητικά ΠΟΛΥ καλύτερη εικόνα (κινηματογραφικής αίσθησης). Θεωρητικά λέω, γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τους φακούς της κάθε μιας. Τώρα, ο 5.1 ήχος που υπόσχεται η sony μου ακούγεται μούφα και πεταμένα λεφτά γιατί είναι αδύνατο έχοντας ως δέκτη την κάμερα (ένα σημείο) να εγγράψεις σοβαρό 5.1 ήχο + η sony απ' ό,τι είδα στο skroutz ξεφεύγει από τα χρήματα που δίνεις

 

Με την panasonic που λες δεν ασχολούμαι καν να την ψάξω.

 

Προσωπικές μου απόψεις πάντα.

 

Ευχαριστώ πολύ για αυτά που ανέφερες σχετικά με τη sony.. Να φανταστώ πως οι panasonic βιντεοκάμερες είναι "πεταμένα λεφτά".. Τέλος πάντων, και εγώ να σου πω προς την canon κατευθύνομαι... Επειδή πάντως θα την αγοράσω σε περίπου 2 βδομάδες, αν την έχεις πάρει μέχρι τότε πες μου τις "εντυπώσεις" σου.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ πως οι panasonic βιντεοκάμερες είναι "πεταμένα λεφτά"..

 

Η panasonic είναι μεγάλη εταιρεία και δε νομίζω κάποιο προϊόν της να είναι "πεταμένα λεφτά" . Απλά εμένα ως καταναλωτή δε με έχει πείσει για τη σειρά HD camcorders που έχει. Είναι προσωπική μου γνώμη. Κάποιος άλλος μπορεί να το βλέπει αλλιώς.

 

Αν αγοράσω μέσα στις δυο επόμενες βδομάδες, θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "κινηματογραφικής αίσθησης" τι πάει να πει; Το ψηφιακό δε συγκρίνεται με το film.

 

Ειναι καθαρα θεμα framerate. Ο κινηματογραφος ειναι 24 ή 25 fps. Αυτο θελει να πει με αυτην την εκφραση. Δεν μιλαει για την ποιοτητα της εικονας ουτε για το μεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Να ριξω στο τραπεζι και την ιδεα του να παρεις μια dslr μηχανη με εναν φωτεινο φακο (1,8f) ωστε να εχεις μικρο βαθος πεδιου.

πχ δες εδω http://youtu.be/9jmjrMWN7uI

Δεν εχω ασχοληθει με τις βιντεοκαμερες αλλα παλια που ειχα δει οι καλες καμερες επαιζαν σε μεγαλυτερες τιμες, χωρια που εχω δει αρκετους να γυριζουν μικρες ταινιες με την dslr τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

αν μιλας για εμενα εχω dslr D70s Nikon και 50αρη 1,8 αλλα δεν καταλαβαινω πως θα το κανω θα πρεπει να τραβιξεις 5 000 000 frames ενταξει αν ειναι να βγαλουμε την μηχανη off αστο καλυτερα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...