Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με drivers ΑΤΙ στο ubuntu 9.04 δεν βλέπω τίποτα!!!


TrObAs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκανα βλακεια με drivers ΑΤΙ στο ubuntu 9.04 για να ενεργοποιήσω το 3d compiz και τώρα ξεκινάνε τα linux αλλα δεν βλέπω εικόνα παρά μόνο κατι γραμμές. Τι μπορώ να κάνω???

 

Νόμιζα ότι η ATI έχει οδηγούς για την 3870Χ2 για τα ubuntu τι παίζει δεν ειναι συμβατοί?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εχω πει εδω, ο flgrx που ειναι στο repo του ubuntu ειναι για ακομα μια φορα ανεπαρκης.

 

Η ati εχει driver για linux, αλλα στο βωμο της καινοτομιας που θελει το ubuntu με τον xorg 1.6, καποιος πρεπει να θυσιαστει.

 

Φταιει και η ati που o driver της υπολειτουργει με τον xorg 1.6, φταει και το ubuntu που κραταει αυτον τον driver στο repo του και που, ακομα χειροτερα, τον προτεινει μεσω του "Hardware drivers".

 

Ουφ, πολυ κακια εβγαλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κάλα αυτά που λες αλλά λύση υπάρχει σε αυτό που έπαθα και δεύτερον παίζει με καποιο τροπο οδηγός για ati καρτες στα ubuntu ωστε να χαρώ λιγο το combiz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι μονο για compiz, μπορεις να κανεις ενα ωραιοτατο xorg.conf που θα περιεχει οσα λεω στο αλλο θεμα, μονο που οπου λεω fglrx εσυ θα βαλεις radeon, και αν θες χωρις το BUSID που λεει απο κατω.

 

Ο radeon εχει περιπου το 15% της αποδοσης* του fglrx σε θεματα 3d, οποτε αν τον θελεις πχ για παιχνιδια, πολυ απλα ο radeon δεν σου κανει. Αλλα για ενα ψωρο-compiz φτανει και περισσευει.

 

Αν θες για παιχνιδια, βαλε το τελευταιο ubuntu που εχει σωστο fglrx και xorg στα repos του, το 8.04.

Αν δεν σε πειραζει να βαλεις χωριστα τον fglrx μεσω του envy και να τον ξαναπερνας σε καθε kernel update, βαλε 8.10.

 

* Ο radeon υποστηριζει σοβαρο 3d μεχρι την σειρα 1XXX της ati. Απο εκει και πανω 3d και fglrx πανε πακετο. Και απο τοτε που ο fglrx περασε σε 9.X, απογειωθηκε κυριολεκτικα σε 3d, αφηνοντας τον radeon πολυ πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν πρέπει να διορθώσεις την εγκατάσταση που έχεις. Αρχικά μπες σε recovery mode θα δεις είναι μια από τις επιλογές που υπάρχουν στο grub εκεί που επιλέγεις λειτουργικό. Θα σε βγάλει σε μια οθόνη με κάποιες επιλογές. εκεί επέλεξε να κάνεις fix xserver και μετά κανονική εκκίνηση του συστήματος. Αν όλα έχουν πάει καλά θα σε βγάλει στο λειτουργικό.

Εκεί άνοιξε το synaptic βάλε στην αναζήτηση για fglrx και απεγκατέστησε ότι εμφανίσει και έχει μέσα την λέξη fglrx. Μετά εγκατέστησε το πρόγραμμα envyng και μετά άνοιξε το και κάνε εγκατάσταση των ati driver από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουμε. Κανονικά ο driver που υπάρχει στο jaunty είναι πατσαρισμένος για να δουλεύει με τον 1.6. Μάλλον κάτι πηγε λάθος στην εγκατάσταση και δεν είναι πρόβλημα συμβατότητας. Αν έχει και εκεί πρόβλημα μετά μπορεί να βάλει manual τον τελευταίο ati που σίγουρα υποστηρίζει 1.6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα είναι οτι εικόνα δεν βλέπω για να κάνω το οτιδίποτε οπόταν πως θα τροποποιήσω οτιδίποτε ?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:01 ----------

 

Η μήπως είναι καλύτερο να βάλω την 8,04 που λέτε να μην εέχω κανένα πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι πηγε λαθος απο την στιγμη που η ati αποφασισε να κανει τον flgrx συμβατο με τον xorg 1.6! Το ιδιο εγινε και με την μεταβαση σε xorg 1.5 που ειχε το ubuntu 8.10. O driver διορθωθηκε ΜΗΝΕΣ μετα και δεν περασε ποτε στα repo του 8.10 (λογω μη ρεουσαςδιανομης).

 

@chek2fire

Αν προσεξεις καλα, θα δεις οτι εβγαλε το ιδιο προβλημα που εβγαλε και σε εμενα (corrupted gdm) και οτι οι καρτες μας ειναι της ιδιας "φουρνιας". Αναμενομενο αν θες τη γνωμη μου.

 

@TrObAs

Για την μητρικη και τον επεξεργαστη που εχεις (κυριως για τον επεξεργαστη), θες διανομη με πυρηνα 2.6.25 τουλαχιστον. To 8.04 ειναι με 2.6.24!

 

Κλεινοντας, προτεινω για να μην ταλαιπωρεισαι να κανεις τα παρακατω:

- Aφαιρεση του fglrx παση θυσια.

Θα μπεις σε rescue mode (στην αρχη αρχη στον grub το λεει) και θα δωσεις τον κωδικο σου οταν σου ζητηθει.

Θα βρεις οτι σχετικο με τον fglrx εχει εγκατασταθει

>dpkg -l | grep fglrx

και θα τα βγαλεις με

>sudo apt-get autoremove paketo1 paketo2 paketo3 klp

 

- Reboot (γραφεις "sudo reboot") και περιμενεις μεχρι να σε βγαλει σε γραφικο περιβαλλον

 

- Οριζεις εσυ ρητα οτι θελεις τον radeon για driver.

Ανοιγεις το xorg.conf

>sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

και προσθετεις τα παρακατω

>Section "Device"
Identifier  "My Graphics Card"
Driver      "radeon"
EndSection

Σωζεις, κλεινεις και επανεκκινεις.

 

- Βλεπεις πως τα παει ο radeon με το compiz ενεργο. Αν δεις οτι εχει ασχημη αποδοση, το κλεινεις παντελως. ΑΓΝΟΕΙΣ τα οσα λεει στο System > Preferences > Hardware drivers για τον fglrx, για παντα.

 

- Οταν μια μερα η ati δεησει να βγαλει fglrx απολυτως συμβατο με τον xorg 1.6, βαζεις το envy και κανεις εγκατασταση τον fglrx μεσω του envy. Υπολογιζω οτι μεχρι τελος του καλοκαιριου η ati θα εχει διορθωσει τον fglrx. Τοτε θα αλλαξεις και το "radeon" του xorg.conf σε "fglrx".

 

Η διαδικασια αυτη ειναι οτι πιο απλο μπορεις να κανεις τωρα, χωρις να κανεις επανεγκατασταση ολου του λειτουργικου απο την αρχη.

 

Η αμεσως επομενη καλυτερη λυση ειναι να βαλεις debian testing οπως εγω, που εχει fglrx 110% συμβατο με τον xorg 1.4 που εχει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστώ για την βοήθεια σου , το ελενχο και μολις τελειώσω θα σας πω αν όλα πήγαν καλα!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:12 ----------

 

Εκανα αυτό που μου είπες αλλά δεν έγινε τίποτα και επειδή μου την έσπασε περασα τα mandriva 2009.1 spring αλλά έλα που και εδώ έχω 2 προβληματάκια!!

 

1.Εχω ένα πολύ όμορφο σήμα στο κάτω δεξιά μέρος της οθόνης μου το οποίο λέει AMD unsupported hardware και το οποίο δεν ξέρω πώς να το βγάλω όλα δουλεύουν οκ απλά το combiz δεν παίζει.

2.Ενώ στα ubuntu εβλεπα κανονικά το σκληρό που έχω τα τραγούδια κμου κλπ ο οποίος είναι ntfs τώρα δεν μπορώ να τον δω , βρήκα κάτι εντολές που επρεπε ν ακάνω για να κάνω mount το σκληρό αλλά δεν μου επιτρέπει σε terminal να γράψω την εντολή sudo γιατι δεν είμαι μέσα στο αρχείο sudoers!!!!!

 

Sorry για το παίδεμα παιδιά αν σας εκνεύρισα με τις 1000 ερωτήσεις το καταλαβαίνω απλά προσπαθώ να βγάλω μια άκρη να συνηθίζω τα linux!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Εχω ένα πολύ όμορφο σήμα στο κάτω δεξιά μέρος της οθόνης μου το οποίο λέει AMD unsupported hardware και το οποίο δεν ξέρω πώς να το βγάλω όλα δουλεύουν οκ απλά το combiz δεν παίζει.

2.Ενώ στα ubuntu εβλεπα κανονικά το σκληρό που έχω τα τραγούδια κμου κλπ ο οποίος είναι ntfs τώρα δεν μπορώ να τον δω , βρήκα κάτι εντολές που επρεπε ν ακάνω για να κάνω mount το σκληρό αλλά δεν μου επιτρέπει σε terminal να γράψω την εντολή sudo γιατι δεν είμαι μέσα στο αρχείο sudoers!!!!!!

 

2 μπορεις να κανεις mount μεσα απο το mandriva control center (κεντρο ελεγχου mandriva)-Τοπικοί δίσκοι-δημιουργεις ενα σημειο προσαρτησης πχ hddata και κανεις την προσαρτησηefa4yvoyvvoqdz6wnmjm_thumb.png

3 στη mandriva ειναι su μπορεις να χρησιμοποιεισεις και sudo αλλα πρεπει να το εγκαταστησειςxsr02qhrnh0ey7gpvymd_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αυτό που μου είπες αλλά δεν έγινε τίποτα και επειδή μου την έσπασε περασα τα mandriva 2009.1 spring αλλά έλα που και εδώ έχω 2 προβληματάκια!!

 

Οταν λες τιποτα? Δεν ειχε τα αναμενομενα αποτελεσματα? Σου εβγαλε κατι αλλο?

 

Διαλεξε μια διανομη και κρατα τη οσο χρειαζεται για να την μαθεις καλα. Αν "πηδας" απο διανομη σε διανομη δεν μαθαινεις τιποτα απο καμια.

 

Βλεπεις οτι κολλησες σε 2 πραγματα που ειχες δεδομενα οτι δουλευουν στο ubuntu, και αυτο ειναι η αρχη.

 

Παραιτουμαι του θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες τιποτα? Δεν ειχε τα αναμενομενα αποτελεσματα? Σου εβγαλε κατι αλλο?

 

Διαλεξε μια διανομη και κρατα τη οσο χρειαζεται για να την μαθεις καλα. Αν "πηδας" απο διανομη σε διανομη δεν μαθαινεις τιποτα απο καμια.

 

Βλεπεις οτι κολλησες σε 2 πραγματα που ειχες δεδομενα οτι δουλευουν στο ubuntu, και αυτο ειναι η αρχη.

 

Παραιτουμαι του θεματος.

 

Και να δεν έκανε τίποτα , μου απεγκατέστησε κάτι αλλά τπτ μετα ξάνα τα ίδια!

 

Κοιτα δεν λέω οτι έχεις αδικό αλλά ξεκίνησα με mandriva μου crashαρε 10 φορές και λέω ότι ίσως υπήρχε ασυμβατότητα με κάποιο εξάρτημα γι αυτό και είπα να πάω σε ubuntu μήπως ήταν πιό καλά τα πράγματα , πράγματη ηταν καλύτερα αφού μέχρι και πριν παίξω με τους οδηγους της ati ήταν όλα καλά , μετά δεν έιχα εικόνα όπως σας είπα.....

 

Τελικά επέστρεψα στα mandriva με το σκεπτικό να προσέχω κάθε τι που μου λέει να κάνω update μιας και αυτό που μου δημιουργεί προβλήματα και στο mandriva είναι η κάρτα γραφικών.

 

Το θέμα είναι ότι θα έπρεπε να έχεις και φίλε μου λίγο υπομονή και εγώ θα εκνευριζόμουν δεν λέω αλλά είπαμε.....εφόσον ήσουν διατεθημένος να βοηθήσεις λίγο υπομονή παραπάνω δεν θα ήταν κακό (φιλικά πάντα στα λέω)

 

Τελος παντων , ο λόγος που με καίει το θέμα των οδηγών της ATI με καίει γιατί βλέπω ταινίες HD και δεν θέλω να το τραβάει όλο το ζόρι η CPU μου για παιχνίδια δεν με αφορά καθόλου αφού έχω windows και αν θέλω πάω από εκει!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 07:47 ----------

 

2 μπορεις να κανεις mount μεσα απο το mandriva control center (κεντρο ελεγχου mandriva)-Τοπικοί δίσκοι-δημιουργεις ενα σημειο προσαρτησης πχ hddata και κανεις την προσαρτησηefa4yvoyvvoqdz6wnmjm_thumb.png

3 στη mandriva ειναι su μπορεις να χρησιμοποιεισεις και sudo αλλα πρεπει να το εγκαταστησειςxsr02qhrnh0ey7gpvymd_thumb.png

 

Οκ κατάλαβα τι μου λες , θα το δοκιμάσω το μεσημέρι και θαα σου πω .

 

Τίποτα με τους drivers της ATI μπορώ να κάνω γιατί μετα από πολύ googling δεν βρήκα τίποτα ουσιαστικό που να δίνει λύση (πως να φύγει αυτό το σιχαμερό σηματάκι κάτω δεξιά στην οθόνη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα με τους drivers της ATI μπορώ να κάνω γιατί μετα από πολύ googling δεν βρήκα τίποτα ουσιαστικό που να δίνει λύση (πως να φύγει αυτό το σιχαμερό σηματάκι κάτω δεξιά στην οθόνη)

 

δες αν εχεις εγκατεστημενους τους drivers της ATI vfh590pah5al43evhnnd_thumb.png

παντως ειναι αληθεια οτι ο νεος X.org server version 1.6 εχει καποια προβληματα και δεν εχει να κανει με τη διανομη

http://wiki.mandriva.com/en/2009.1_Errata#Some_ATI_cards_are_no_longer_supported_by_ATI_proprietary_driver_.28fglrx.29

αν χρησιμοποιεις kde βαλε καλυτερα τα δικα του εφε και μην χρησιμοποιεις Compiz Fusion

αν εχεις τα plf μεσα μην αφησεις να κανει update την libfreetype 2.3.9-1mdv2009.1 σε libfreetype 2.3.9-1plf2009.1 γιατι τα γραμματα στην επιφανεια εργασιας θα φαινονται ασχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...