Προς το περιεχόμενο

RPMs across distros & platforms


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρηκα αυτο το προγραμμα καταπληκτικό http://www.qt-apps.org:80/content/show.php/Picture+Wall?content=106101

Εμφανιζει τις εικονες σε τοπικό κατάλογο ή με αναζήτηση στο google.

 

Επειδη σαν τον Αδμιν και γω δεν εγκαθιστώ ποτέ (σχεδόν) sources*, εφτιαξα ενα rpm για Mandriva για να το δοκιμασω

πολύ πιθανόν να τρέχει και σε fedora

 

http://www.mediafire.com/file/2uohgrhzoyt/picturewall-1.0-1mdv2009.1.i586.rpm

 

 

* Αν και σε αυτη την περιπτωση μετα το compile βγαινει απλά ενα εκτελέσιμο, δεν μου αρεσει αυτος ο τροπος εγκαταστασης. Προτιμω να γινεται κανονικα η εγκατασταση με την εγγραφη στο menu, και οποτε χρειαστει ενημερωση να γινεται αυτοματως απο το rpm

 

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:55 ----------

 

Τωρα σκεφτηκα οτι στην Fedora δεν ειναι KDE απαραιτητα, και ειχα βαλει στις εξαρτησεις kdebase4-runtime . Η εφαρμογη όμως δεν χρειαζεται το kde εγκατεστημενο αλλα απλα την βιβλιοθηκη qt. Ανεβασα ένα δεύτερο χωρις Requires

http://www.mediafire.com/file/unmmb3oytn2/picturewall-1.0-1mdv2009.1.i586.rpm

 

Δεν κανει install σε Fedora

ERROR with rpm_check_debug vs depsolve:

rpmlib(PayloadIsLzma) is needed by picturewall-1.0-1mdv2009.1.i586

Please report this error at http://yum.baseurl.org/report

Ποια εκδοση του πακετου εχεις στη Mdv?

Ανεβασε και το source rpm, ´η το spec file.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το librpm4.6-4.6.0-1mnb2

 

Ανεβασα το srpm καλύτερα γιατι εχω συμπεριλαβει και ενα εικονιδιο για το μενού

 

http://www.mediafire.com/file/zznwumyzn0j/picturewall-1.0-1mdv2009.1.src.rpm

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:02 ----------

 

Επίσης αυτο το Qt πρόγραμμα εχει όμορφη εμφάνιση diaporama

105158-1.png

 

http://www.qt-apps.org/content/show.php/GSAlbumer?content=105158

 

http://www.mediafire.com/file/mmmdzlzdnmy/gsalbumer-1.1-1mdv2009.1.i586.rpm

 

 

Αδμιν@ δες τι μου βγαζει στο τέλος που η rpm δημιουργεί αυτοματα τα requires

Μαλλον εχουμε ασυμβατοτητα rpmlib

 

>Processing files: gsalbumer-1.1-1mdv2009.1
Finding  Provides: /usr/lib/rpm/mandriva/filter.sh ' ' ' ' '/home/dimitris/rpm/BUILDROOT/gsalbumer-1.1-1mdv2009.1.i386' /usr/lib/rpm/mandriva/find-provides
Finding  Requires: /usr/lib/rpm/mandriva/filter.sh ' ' ' ' '/home/dimitris/rpm/BUILDROOT/gsalbumer-1.1-1mdv2009.1.i386' /usr/lib/rpm/mandriva/find-requires /home/dimitris/rpm/BUILDROOT/gsalbumer-1.1-1mdv2009.1.i386 i586
[b]Requires(rpmlib): rpmlib(PayloadFilesHavePrefix) <= 4.0-1 rpmlib(CompressedFileNames) <=3.0.4-1[/b]
Requires: libc.so.6 libc.so.6(GLIBC_2.0) libc.so.6(GLIBC_2.1.3) libgcc_s.so.1 libgcc_s.so.1(GCC_3.0) libQtCore.so.4 libQtGui.so.4 libQtSql.so.4 libQtWebKit.so.4 libstdc++.so.6 libstdc++.so.6(GLIBCXX_3.4) rtld(GNU_HASH)
Checking for unpackaged file(s): /usr/lib/rpm/check-files /home/dimitris/rpm/BUILDROOT/gsalbumer-1.1-1mdv2009.1.i386
Wrote: /home/dimitris/rpm/SRPMS/gsalbumer-1.1-1mdv2009.1.src.rpm
Wrote: /home/dimitris/rpm/RPMS/i586/gsalbumer-1.1-1mdv2009.1.i586.rpm
Executing(%clean): /bin/sh -e /home/dimitris/rpm/tmp/rpm-tmp.mytLhh
+ umask 022
+ cd /home/dimitris/rpm/BUILD
+ cd gsalbumer
+ rm -rf /home/dimitris/rpm/BUILDROOT/gsalbumer-1.1-1mdv2009.1.i386
+ exit 0
[dimitris@localhost SPECS]$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Voilà!

src rpm, i386, x86_64 for fc11: εδω

 

Feedback παρακαλω.

 

Δημητρη, οντως ειναι ασυμβατες οι rpmlib. Κανοντας rpmbuild απο source, εφτιαξα installable rpm.

(Ενδιαφερον και το αλλο προγραμμα που postαρες. srpm?)

 

 

Τις μισες βιβλιοθηκες του KDE εγκατεστησα μεχρι να καταλαβω οτι το qmake μετονομαστηκε σε qmake-qt4 με την ελευση της νεας εκδοσης της Qt

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Voilà!

src rpm, i386, x86_64 for fc11: εδω

 

Feedback παρακαλω.

 

Δημητρη, οντως ειναι ασυμβατες οι rpmlib. Κανοντας rpmbuild απο source, εφτιαξα installable rpm.

(Ενδιαφερον και το αλλο προγραμμα που postαρες. srpm?)

 

 

Τις μισες βιβλιοθηκες του KDE εγκατεστησα μεχρι να καταλαβω οτι το qmake μετονομαστηκε σε qmake-qt4 με την ελευση της νεας εκδοσης της Qt

 

οριστε και το gsalbumer

http://www.mediafire.com/file/wlh2zmojd5m/gsalbumer-1.1-1mdv2009.1.src.rpm

 

Με τις macros αλλαξες τιποτα ή ειναι ίδιες αναμεσα σε mandriva και fedora ;

 

 

γινονται συζητησεις στα mandriva forums για αλλαγες στα rpm specifications ώστε να υπαρξει σταδιακα πληρης συμβατότητα με τη fedora

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:29 ----------

 

τα rpm τα φτιαχνεις σε διαφορετικά pc ; (32bit και 64bit);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα rpm τα φτιαχνεις σε διαφορετικά pc ; (32bit και 64bit);

rpmbuild -ba --target=arch /home/demetris/rpmbuild/SPECS/picturewall.spec

 

Με τις macros αλλαξες τιποτα ή ειναι ίδιες αναμεσα σε mandriva και fedora ;

Ελαχιστα πραγματα αλλαξαν.

 

γινονται συζητησεις στα mandriva forums για αλλαγες στα rpm specifications ώστε να υπαρξει σταδιακα πληρης συμβατότητα με τη fedora

Αντε με το καλο. Της suse ειναι ακομη χειροτερα απο της mandrake ως προς το portability τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rpmbuild -ba --target=arch /home/demetris/rpmbuild/SPECS/picturewall.spec

Με αυτο τον τρόπο δινεις την καταληξη που θέλεις αλλά αφου το μηχανημά μου δεν ειναι 64bit σημαινει πως δεν το εχω κανει build σε 64 bit , έτσι δεν είναι;

 

 

Αντε με το καλο. Της suse ειναι ακομη χειροτερα απο της mandrake ως προς το portability τους.

Οσες φορες εχω προσπαθησει να βαλω πακετο suse δεν εχει δουλεψει σχεδον ποτέ. Αντιθετα με τη fedora που εχω βρει αρκετα συμβατά και η διανομη που εχει επισης 100% συμβατα rpm με την mandriva ειναι η ρωσσικη PLD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτο τον τρόπο δινεις την καταληξη που θέλεις αλλά αφου το μηχανημά μου δεν ειναι 64bit σημαινει πως δεν το εχω κανει build σε 64 bit , έτσι δεν είναι;

Δεν το τσεκαρα για να πω την αληθεια. Εχω 64bit CPU αλλα 32bit OS. Λες το x86_64 που εφτιαξα να ειναι στην πραγματικοτητα 32bit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω το compile γινεται με βαση τον kernel. Αφου ο kernel είναι 32bit θα είναι 32bit, αλλα και όταν είναι noarch τι παιζει ;

 

 

παιδια συγγνωμη που διαφυγαμε απο το τοπικ αν φανει πως υπαρχει συζητηση για rpm θα ανοιχτει αντιστοιχο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Η -march δεν παίρνει για όρισμα αρχιτεκτονική, αλλά ένα cpu-type από τα:
    >native, i386, i486, i586 / pentium, pentium-mmx, pentiumpro, i686, pentium2, pentium3 / pentium3m, pentium-m, pentium4 / pentium4m, prescott, nocona, core2, k6, k6-2 / k6-3, athlon / athlon-tbird, athlon-4 / athlon-xp / athlon-mp, k8 / opteron / athlon64 / athlon-fx, k8-sse3 / opteron-sse3 /athlon64-sse3, amdfam10 / barcelona, winchip-c6, winchip2, c3, c3-2, geode 


     
    Είναι προαιρετική option και ορίζει απλά αν θα γίνει compile με optimizations που υποστηρίζει κάποιος ορισμένος επεξεργαστής στον οποίο προορίζεται να τρέχει το binary, δεν χειρίζεται το αν θα γίνει χ86 ή χ86-64 binary (αυτό το ελέγχει η -m64 / -m32, εφόσον υπάρχει υποστήριξη για multilib).
     
     

  • Το αν ένα binary -εκτελέσιμο ή βιβλιοθήκη- είναι 64 ή 32bit μπορούμε να το δούμε με την εντολή file(1).
     
     
  • Σε μια εγκατάσταση 32bit θα ήταν παράλογο by default να φτιάξει ο gcc 64bit binaries (ή να του ζητήσει, επίσης by default, ένα utility όπως η rpmbuild να το κάνει).

 

όταν είναι noarch τι παιζει ;

Όταν ένα πακέτο γράφει noarch δεν περιέχει architecture-specific binaries αλλά αρχεία με platform agnostic κώδικα (text ή bytecode) κάποιας dynamic γλώσσας που εκτελείται μέσω κάποιου interpreter (π.χ. java, python, ruby, perl, κλπ), ο οποίος κώδικας μπορεί να εκτελεστεί σε οποιαδήποτε πλατφόρμα υπάρχει εγκατεστημένος ο σχετικός interpreter, χωρίς να το ενδιαφέρει οτιδήποτε άλλο (η υλοποίηση του interpeter στην εκάστοτε πλατφόρμα χειρίζεται τις χαμηλού επιπέδου ιδιαιτερότητές της).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nske ευχαριστουμε για την επεξηγηση.

Το file μου λεει οτι ειναι 32 bit εκτελεσιμο, ακομη και με -m64.

Πως μπορουμε να παραξουμε 64bitα εκτελεσιμα σε 32bitο OS?

Βρηκα αυτο, αλλα πολυ distro-specif μου φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι διαβάζω ο GCC του Fedora 32bit δεν έχει ενεργοποιημένο support για 64bit targets.

Fedora's 32-bit GCC builds don't support -m64 at all. (The reason being that

supporting -m64 in a 32-bit GCC slows down GCC significantly for everyone, even

when building 32-bit stuff. So it's better to use a separate cross-compiler. Or

just to run a 64-bit system.)

http://fcp.surfsite.org/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=63801

 

Αλλά άσχετα με αυτό, για να γίνει μια εφαρμογή compile με -m64 θα έπρεπε να υπήρχαν εγκατεστημένες 64bit εκδόσεις όλων των βιβλιοθηκών του συστήματος και των εξαρτήσεών της εφαρμογής. Το Fedora (και νομίζω καμία διανομή) δεν έχει πρόβλεψη για κάτι τέτοιο (πακέτα για την 32bit έκδοσή της διανομής με 64bit εκδόσεις βιβλιοθηκών, οι οποίες να εγκαθίστανται σε διαφορετική τοποθεσία ώστε να συνυπάρχουν με ομώνυμες native βιβλιοθήκες). Είναι υπερβολικός πονοκέφαλος στη συντήρηση και ενδιαφέρει λίγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nske συγχαρητήρια για την προαγωγή και ευχαριστούμε για τις διευκρινίσεις.

Το καλυτερο θα ηταν να ειχαμε εναν builder οπως εχει η suse και να φτιαχναμε οτι θελαμε εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...