Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση ubuntu σε εξωτερικό σκληρό (e-sata)


noname

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να εγκαταστήσω το Ubuntu σε εξωτερικό σκληρό (e-sata) συνδεδεμένο σε φορητό. Θέλω όταν συνδέω τον δίσκο να μπορώ να επιλέγω με ποιο λειτουργικό θα ξεκινήσει αλλά όταν δεν είναι συνδεδεμένος να ξεκινάει αυτόματα (η και να επιλέγω) windows.

 

Έχω ήδη υπόψη μου την διαδικασία αυτή: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=417&start=0

Έχω κάνει την ίδια ερώτηση και σε αυτό το φόρουμ και δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα.

 

Με την παραπάνω διαδικασία θα το πετύχω αυτό; Προβληματίζομαι με το θέμα του grub. Έχω ήδη εγκατεστημένο το ubuntu σε δεύτερο δίσκο στον σταθερό μου. Όταν αποσυνδέω τον δεύτερο σκληρό δεν ξεκινά επειδή δεν βρίσκει το grub. Αυτό θέλω να αποφύγω στον φορητό λόγω του ότι ο δίσκος που θέλω να εγκαταστήσω το ubuntu είναι φορητός και θέλω να μπορώ να μπω σε windows χωρίς να χρειάζεται να συνδέσω τον εξωτερικό σκληρό.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην σας κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εγκαταστησεις τον grub στον εξωτερικο σκληρο και τερμα.

 

Βεβαια, η default εγκατασταση δεν σου δινει αυτη την επιλογη, οποτε καλο θα ηταν να δοκιμασεις με το alternative installation cd απο εδω.

 

http://www.ubuntu.com/getubuntu/downloadmirrors#alternate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αφου εχεις υποψην σου τον οδηγο που λες δεν χρειαζεσαι κατι αλλο κανεις οτι λεει + στο βημα 7 που ειναι το σημαντικο βαζεις τον grub στον εξωτερικο(σιγουρεψε οτι ειναι αυτος που νομιζεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p: Γίνεται κι από το live cd (στο βήμα 7/7 σου έχει προχωρημένες επιλογές ;) )

 

noname: Στο desktop σου το κάνει πιθανότατα αυτό επειδή ο grub ειναι στο mbr του πρώτου δισκου και το /boot στον δεύτερο δίσκο. Προχώρα άφοβα, αρκεί να υποστηρίζει η μητρική σου boot από e-sata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...