Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχανημα ως 60ευρω


kflabouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και σε αυτό το θέμα, οι κατασκευαστές είναι πολύ θρασείς. Για να βγάλεις 243 σελίδες μ' ενα μελανοδοχείο, πρεπει

 

1. αυτό να μην είναι το πρώτο που εγκαθιστάς

2. να τυπώνεις σελίδες με 5% κάλυψη μελάνης

3. να τυπώνεις στο οικονομικό

 

Άρα μην το πολυκοιτάτε αυτό, η ποσότητα μετράει περισσότερο. Η σειρά Τ071, όπως και η σειρά Τ080 των αναλωσίμων της Epson είναι επιεικώς απαράδεκτη. Για 7-8ml πληρώνεις 11 ευρώ... Κι επίσης, οι κατασκευαστές εξοπλίζουν τα δοχεία που δίνουν "δώρο" με την αγορά του εκτυπωτή/πολυμηχανήματος, με ακόμη λιγότερη μελάνη από αυτή την τεράστια ποσότητα των 8ml, πολύ απλά για να τελειώσει γρηγορότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αντιλεγω πολυ σωστα τοποθετεισαι, αλλα λαβε υποψιν σου οτι τα παραπανω ισχυουν για ολους τους κατασκευαστες. αυτο που λεω εγω ειναι οτι η epson, στο συγκεκριμενο μοντελο, εχει το χαμηλοτερο κοστος ανα σελιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως αγοράσεις το Canon Pixma MP260, και αγοράζεις το μαύρο μεγάλης χωρητικότητας (PG-512), το οποίο σύμφωνα με την Canon εκτυπώνει 401 σελίδες (http://www.canon-europe.com/Images/pixma_pageyields_EU_tcm13-657391.pdf) και στο e-shop κοστίζει 15,36 ευρώ (http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.CAN00104), τότε το κόστος ανά σελίδα ανέρχεται σε 0,038 ευρώ/σελίδα αντί για 0,045 ευρώ/σελίδα που ισχύει για το EPSON.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 13ml τα λες εσύ μεγάλη χωρητικότητα?

 

Τότε πώς πρέπει να χαρακτηρίσω εγώ τη μουκάλα ενός λίτρου (ναι 1000ml) μελανιού που μου κοστίζει 25euro?

 

Βασικά όλες οι εταιρείες σε κλέβουν απ' τα μελάνια, οπότε δεν είναι το αρχικό κόστος αγοράς που μετράει αλλα τα αναλώσιμα.

 

Πάρε λοιπόν κάποιο μοντέλο με τις κεφαλές στα cartridges για να μην έχεις προβλήματα και μετά γέμισέ το μόνος σου με μελάνι του λίτρου.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο περιεργη μπορει να χαρακτηριστει αυτη η διαφορα τιμης αναμεσα στα δυο καταστηματα.παντος υπαρχει ακομη πιο φτηνο μελανι της pelican απ'οτι ειδα για epson.δεν ειχα προσεξει οτι γενικα στα αναλωσιμα εκτυπωτων ειναι πιο φτηνο e-shop γιατι πολυ απλα δεν ασχολουμε μαζι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην κοιτάς αυτές τις οικονομικές σειρές πολυμηχανημάτων.

Πληρώνεις την διαφορά στα μελάνια.

Αντί για 60 δώσε 160 ευρώ και πάρε Canon Pixma 630 που έχει 5 μελανοδοχεία.

Επίσης παρόμοιος είναι και ο Pixma 620R.

 

Επαναλαμβάνω, πάρε πολυμηχάνημα ακριβότερης κατηγορίας και δεν θα το μετανιώσεις. Τα άλλα είναι για τους αρχάριους στον χώρο.

 

Διαφορετικά κανε τα 60 ευρώ σουβλάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα καλό είναι να κοιτάς τα αναλώσιμα γιατί κάποια στιγμή θα χρειαστούν και αυτά αλλά το επαναγέμισμα μελανιών πιστεύω είναι must. Μια στο τόσο αγοράζεις και ένα καινούργιο (έτσι στα Hp αλλάζεις και κεφαλή). Να σου δώσω ένα τέτοιο που το έχω και κάθεται τόσο καιρό :)

 

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SupportTaskIndex.jsp?lang=en&cc=us&taskId=125&prodSeriesId=3221641&prodTypeId=18972

 

αν δεν το χρειαζεσε και δουλευει δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα...:P

Απο μελανια τι λεει???

 

 

ΟΙ υπολοιποι πραγματικα με εχετε κανει και εχω μπερδεψει τα μπουτια μου ευτηχως που δεν τον εχω τρελη αναγκη....Μπορω να βρω μια λυση??

Για το γεμισμα των μελανιων με λιτρομποθκαλο ισχυει??τι παιζει και σε ποιες μαρκες μπορω να γεμισω?γιατι δεν πιστευω να γεμιζουν ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και ισχύει το λιτρομπούκαλο.

Α, και για όσους σου προτείνουν να δώσεις τα 3πλάσια+ για πολυμηχάνημα, να μας πούνε πόσο πιο φθηνά είναι τα μελάνια τους.

 

Γιατί αν αντί για 5ml αγοράζεις 10ml μελάνης μπορεί να είναι μισή τιμή, αλλα και πάλι δεν υπάρχει περίπτωση να συγκριθεί με το λίτρο μελάνης που θα το αγοράσεις μια φορά και μετά θα ξεχάσεις ποια χρονολογία είχες αγοράσει το μελάνι.

 

Kι άσε τους άλλους να τους κοροϊδεύουν με τα ml.

 

Eγώ αυτό που αγοράζω είναι υποτίθεται συμβατό με HP και lexmark.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά βάση συμφωνώ με αυτό που λες feigen αλλά αν ο άνθρωπος θέλει να τυπώνει 20 σελίδες την εβδομάδα, άντε και μια φωτογραφία το μήνα, τότε δεν υπάρχει λόγος να μπει και στον κόπο να γεμίζει με σύριγγες και να κάνει όλο αυτό τον κόπο...

 

Τώρα θα μου πεις για 20 σελίδες πας και στο φωτοτυπείο να τις βγάλεις, και γλιτώνεις και το κόστος του πολυμηχανήματος, αλλά επειδή ορισμένοι κοιτούν και την ευκολία στη ζωή, θα πρέπει να επισημάνουμε ότι το θέμα με τις σύριγγες δεν είναι και το πιο απλό που υπάρχει, καθ' ότι απαιτεί χρόνο, γνώση, δεξιοτεχνία και αξίζει τον κόπο μόνο αν τυπώνει κανείς πάρα πολλά.

 

Πάντως το κόστος εκτύπωσης των Canon με original δεν είναι απαγορευτικό όπως ήταν κάποτε με τους ink-jet. Οι τιμές στα αναλώσιμα έχουν πέσει αρκετά σε σχέση με το παρελθόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν το χρειαζεσε και δουλευει δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα...:P

Απο μελανια τι λεει???

 

 

ΟΙ υπολοιποι πραγματικα με εχετε κανει και εχω μπερδεψει τα μπουτια μου ευτηχως που δεν τον εχω τρελη αναγκη....Μπορω να βρω μια λυση??

Για το γεμισμα των μελανιων με λιτρομποθκαλο ισχυει??τι παιζει και σε ποιες μαρκες μπορω να γεμισω?γιατι δεν πιστευω να γεμιζουν ολα...

 

Βασικά υπάρχουν 3 λύσεις που σου προτείνουμε

 

1 Να αγοράζεις κανονικά τα μελάνια σου (αν έχεις τα χρήματα και βαριέσαι )

2 Να τα επαναγεμίζεις σε κάποιο μαγαζί (γλιτώνεις κάποια χρήματα και δεν κάνεις και καμιά σοβαρή δουλειά)

3 Να τα γεμίζεις μόνος σου με συριγγες κτλ... (Πρακτικά θα τυπώνεις τζάμπα αλλά θέλει διαδικασία)

 

Αν επιλέξεις τα 2 ή 3 καλό είναι, γνώμη μου, να πάρεις κάποιον εκτυπωτή που έχει ανταλλακτικό κεφαλή-δοχείο μαζί (HP Lexmark κτλ). Έτσι αν κάτι πάει στραβά στο επαναγέμισμα απλά αγοράζεις ένα καινούργιο αναλώσιμο και είσαι ΟΚ. Αν επιλέξεις το 1 πιστεύω καλύτερο είναι να κοιτάξεις τιμές αναλωσίμων στο μηχάνημα γιατί μπορεί να καταλήξεις τα χρήματα που θα γλιτώσεις στην αγορά να τα πληρώσεις 2 και 3 φορές σε αναλώσιμα (και λίγα λέω).

 

Το μηχάνημα που σου ανέφερα βασικά για πούλημα το έχω γιατί είναι καινούργιο σφραγισμένο στο κουτί του. Αν θέλεις έχω ένα HP 1510 το οποίο βγάζει error στο μαύρο μελανοδοχείο. Μπορεί να φταίει το μελανοδοχείο, μπορεί το μηχάνημα. Δεν ασχολήθηκα, αν θέλεις έλα να το πάρεις απο το σπίτι μου (δεν έχει τροφοδοτικό γιατί το έδωσα σε ένα φίλο- το κλασσικό ΗP είναι με τα 3 pin).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...