Προς το περιεχόμενο

προβλημα με home ftp


Loser Geek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εστησα ενα vector linux το οποιο τρεχει vsftpd server.

 

Στη εγκατασταση, οπως ειναι φυσικο, εκτος απο root δημιουργησα και ενα κανονικο χρηστη.

 

Απο το κανονικο μου desktop υπολογιστη εχω προσβαση στο σερβερ μεσω ssh και filezilla ωστε να ανεβαζω με αυτο αρχεια. Συνηθζω να συνδεομαι με το ονομα και κωδικο αυτου του χρηστη στο home του (και κατοπιν με το ssh μεταφερω το εκαστοτε αρχειο απο το home στο δημοσιο φακελο του ftp.)

 

Επειδη ομως δε μου φαινεται καλη ιδεα να συνδεομαι με τον "κανονικο" χρηστη, δημιουργησα ενα αλλο χρηστη με λιγοτερα "προνομια" (πχ οχι sudoers), με home folder κλπ κανονικα

 

Το θεμα ειναι οτι για αγνωστο λογο, ο filezilla δε με βαζει με τιποτα με το καινουργιο χρηστη με μοναδικη πληροφορια "530 Login incorrect". Εχω τσεκαρει 50 φορες προσβασεις, αρχεια ρυθμισεων, κωδικους κλπ. Πουθενα δεν υπαρχει αναφορα οτι ο αρχικος χρηστης μπορει να εχει απομακρυσμενη προσβαση ενω ο καινουργιος οχι.

 

Μοναδικη μου λυση ειναι να βαλω επιλογη log_ftp_protocol στις ρυθμισεις του vsftpd το οποιο υποτιθεται οτι κραταει πληροφοριες για καθε ενεργεια, ωστε να δω καποιο ακριβεστερο μηνυμα λαθους, αλλα το εκανα, πηγα να συνδεθω και με τους δυο χρηστες και το log δεν ανανεωθηκε καθολου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας χρηστης δεν ειναι στο ftp group, ουτε αυτος που μπαινει ουτε αυτος που δε μπαινει

 

(Οπως και να εχει δοκιμασα να βαλω και τους δυο στα ιδια γκρουπ, και δεν ειχε καμια διαφορα :()

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις ιδεες αλλα αν γινεται θελω λυση στο συγκεκριμενο προβλημα και οχι εναλλακτικες. Για παραδειγμα το proftpd δεν μου κανει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη βιάζεσαι να απορρίψεις τις λύσεις που προτείνουμε. Δεν το λέμε γιατί θέλουμε να υποστηρίξουμε κάποιο άλλο πρόγραμμα, το λέμε γιατί κατα τη γνώμη μας αυτή η λύση είναι προτιμότερη.

 

Παρ'όλα αυτά, δοκίμασε την εξής αλλαγή στο vsftpd.conf:

 

όπου

pam_service_name=vsftpd

κάντο

pam_service_name=ftp

 

και ξαναξεκίνα το vsftpd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το /etc/passwd δεν ειχε τη γραμμη /bin/bash στο συγκεκριμενο χρηστη. Οταν το εβαλα μπαινει κανονικα :)

 

Το παραξενο ειναι οτι μπορουσα να συνδεθω κανονικα locally με τον εν λογω χρηστη... απο κει και περα δεν καταλαβαινω γιατι το ftp ειχε κολλημα με το bash.

 

Και παλι ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...