Προς το περιεχόμενο

Πως αλλαζω το SNR/M χωρις DMT tool


100 010 00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και απο μένα..  Έκανα καινούρια σύνδεση ΟΤΕ.  και μου δίχνει  7.100kbps με noise margin NSR downstream 14.1 ...    έκανα αυτό που είπατε με telnet  adsl start --snr 100.. μετα τιμή 80 μετά τιμή 50 και στο τέλος έβαλα τιμή  0 .   και πήγε το noise margin 8.1 από 14.1 και η ταχύτητα απο 7.100 πήγε στα 9.826..    υπάρχει κανένας τρόπος να πάω το noise margin περίπου στο 6.5 δηλαδή στο όριο ώστε να μην κάνει αποσυνδέσεις?     το ρωτάω αυτό διότι δν μπορώ να το κατεβάσω άλλο με την εντολή του telnet.. -10 αναγνωρίζει.. μέχρι 0 το πέρνει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παραθετω μια διαδικασια σε οσους θελουν να αλλαζουν το snr margin του router τους (λογω αποσυνδεσεων, ή αλλων δοκιμων..... π.χ. μειωση του snr σε ΟΤΕ απο 9db σε 8db για υψηλοτερο κλειδωμα ας πουμε), χωρις DMT tool και αυτο μπορει να γινει ευκολα μεσω telnet:

 

Απο start>run.... γραφουμε cmd και στο κακο μαυρο παραθυρο που ανοιγει γραφουμε το παρακατω....

 

telnet xxx.xxx.xxx.xxx (ip του router)
username: του router
password: του router

: η εντολη που πρεπει να δωσουμε για να αλλαξουμε το snr margin
adsl start --snr 130
125 με 130 ειναι ενα νουμερο που μπορουν να δοκιμαζουν οσοι εχουν αποσυνδεσεις στη forthnet με συνεπεια ομως μια μικρη μειωση στο συγχρονισμο. Αυτοι που εχουν ΟΤΕ, πρεπει να πειραματιστουν με νουμερο κατω του 100....... περιπου 80 εως 90, αναλογα που τους καθετε καλα η γραμμη τους.

 

Υ.Γ. Βασικη προυποθεση ειναι το ρουτερ να υποστηριζει telnet, το οποιο να επιτρεπουμε απο ολα τα firewalls.

 

Καλη επιτυχια........ !

 

Επίσης οι τιμές που πέρνει είναι απο 1 έως 200..  εγώ που έβαλα το μικρότερο δηλαδή 1  κατέβασα το noise margin -5.5db.. επειδή ομως ήθελα να το ρίξω άλλα 1.5 με 2 db και το telnet δεν δέχεται αρνητικά νούμερα μπορείς να παίξεις με ανάμεσα απο 65.450 και 65.535.         π.χ   65500 =  -12db   και 65450 = -9db  σε περίπτωση που κάποιος θέλει να το ρίξει 9 ή 12 db αμέσως.   Πάντως η τιμή 1 έιναι = -5.5db..

 

 

 

200 + 6dB 150 + 3dB 100 + 0dB 50 - 3dB 25 - 4.5db 1 - 5.5dB 65500 - 9 dB 65450 - 12 dB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα..  Έκανα καινούρια σύνδεση ΟΤΕ.  και μου δίχνει  7.100kbps με noise margin NSR downstream 14.1 ...    έκανα αυτό που είπατε με telnet  adsl start --snr 100.. μετα τιμή 80 μετά τιμή 50 και στο τέλος έβαλα τιμή  0 .   και πήγε το noise margin 8.1 από 14.1 και η ταχύτητα απο 7.100 πήγε στα 9.826..    υπάρχει κανένας τρόπος να πάω το noise margin περίπου στο 6.5 δηλαδή στο όριο ώστε να μην κάνει αποσυνδέσεις?     το ρωτάω αυτό διότι δν μπορώ να το κατεβάσω άλλο με την εντολή του telnet.. -10 αναγνωρίζει.. μέχρι 0 το πέρνει :P

δεν θυμαμαι αν τα εγραψα σε σενα σε αλλο τοπικ αλλα αν εισαι 14 για αρχη παρε τον οτε να σου ριξει το MargIn στο 9 που ειναι το default.το 14 ειναι για οποιον εχει connex tv και θελει σταθερη γραμμη.και το 11 το ιδιο .το default ειναι 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

να ρωτησω.με το thomson tg585 v8 μπορεις να ριξεις το snr η οχι?εχεις κανει το ρουτερ αυτο?τα εχει δοκιμασει?

αν και καποιος αλλος το ρωτησε αυτο εκτος αν ησουν εσυ και του εγραψα οτι οσο ξερω στο v8 δεν μπορεις να το ριξεις.μπορουσες στο v7 και μονο αν φορουσε firmware 7.x.x.x και οχ 8.χ.χ.χ

αλλα ας πει και καποιος αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε draytek δοκιμασε κανεις την πατεντα μπας και δουμε λιγο φως;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

η πατεντα ποια ειναι?ενα προγραμμα που ειχε φτιαξει καποιος ηταν για να βλεπεις τα στατιστικα οχι για να αλλαζεις snr.εκτος αν εννοεις κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα και απο μένα..  Έκανα καινούρια σύνδεση ΟΤΕ.  και μου δίχνει  7.100kbps με noise margin NSR downstream 14.1 ...    έκανα αυτό που είπατε με telnet  adsl start --snr 100.. μετα τιμή 80 μετά τιμή 50 και στο τέλος έβαλα τιμή  0 .   και πήγε το noise margin 8.1 από 14.1 και η ταχύτητα απο 7.100 πήγε στα 9.826..    υπάρχει κανένας τρόπος να πάω το noise margin περίπου στο 6.5 δηλαδή στο όριο ώστε να μην κάνει αποσυνδέσεις?     το ρωτάω αυτό διότι δν μπορώ να το κατεβάσω άλλο με την εντολή του telnet.. -10 αναγνωρίζει.. μέχρι 0 το πέρνει :P

 το snr το εριξες με το ρουτερ του οτε το ZTE ZXHN H108NS ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το snr το εριξες με το ρουτερ του οτε το ZTE ZXHN H108NS ??

δες αν εχεις telnet το zte για αρχη.β.μπορει να ειναι κλειδωμενο το Telnet λογω custom firmware Του οτε οποτε να θελει αλλο firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βαση αυτο

http://www.adslgr.com/forum/threads/567801-NetFaster-WLAN-3

λενε οτι δεν παιζει το dmt.

εγω δεν το ξερω.αν θες να κανεις τεστ κανεις.αλλα λενε οτι δεν γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δες αν εχεις telnet το zte για αρχη.β.μπορει να ειναι κλειδωμενο το Telnet λογω custom firmware Του οτε οποτε να θελει αλλο firmware.

παω στο zte γραφω telnet 192.168.1.1   μπαινει κανονικα γραφω τους κωδικους και μετα γραφω adsl start --100 και μου βγαζει: 

-sh: adsl: not found    τι σημαινει αυτο?

 

 

 

επισης οταν παταω ερωτηματικο μου βγαζει τα ακολουθα

valid commands: tcapi sys cat

 

 

βρηκα απο αλλα σάιτ κατι εντολες τύπου wan dmt2 set snrmoffset +4000 +4000 wan adsl reset αλλα παιζει μονο η δευτερη δλδ κανει απλα restart το ρουτερ.

Επεξ/σία από alexisnik19911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παω στο zte γραφω telnet 192.168.1.1   μπαινει κανονικα γραφω τους κωδικους και μετα γραφω adsl start --100 και μου βγαζει: 

-sh: adsl: not found    τι σημαινει αυτο?

επισης οταν παταω ερωτηματικο μου βγαζει τα ακολουθα

valid commands: tcapi sys cat

βρηκα απο αλλα σάιτ κατι εντολες τύπου wan dmt2 set snrmoffset +4000 +4000 wan adsl reset αλλα παιζει μονο η δευτερη δλδ κανει απλα restart το ρουτερ.

σου λεει πολυ απλα οτι δεν υπαρχει η εντολη adsl.

β.πρεπει να γραψεις wan ? για να δεις τι εντολες μπορει να δεχτει το ρουτερ.μπορει μεσα στην wan να μην υπαρχει dmt2 η να το εχει καπως αλλιως.δεν ειναι ολα τα ρουτερ ιδια για να εχουν τις ιδιες εντολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...