Προς το περιεχόμενο

compiz themes και emerald σε Ubuntu


pappous_soulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχάς καλημέρα.

 

Εγκατέστησα πριν λίγες μέρες τα Ubuntu 9.04 στο λάπτοπ και προσπαθώ να τα δους δώσω ένα πιο προσωπικό ύφος. Έχω βρει ένα compiz theme απ'το gnome-look.org αλλά δεν ξέρω πως να το εγκαταστήσω.

 

Ψάχνοντας στο ίντερνετ, το μόνο που κατάφερα ήταν να εγκαταστήσω το Emerald και να το τρέξω. Kάνω import το θέμα (στον Emerald), και μετά το επιλέγω, αλλά δεν γίνεται καμία αλλαγή στην εμφάνιση της μπάρας και των παραθύρων.

 

Άμα δοκιμάσω να δώσω στο τερματικό "killall -SIGUSR1 emerald" μου πετάει "emerald: no process killed", ενώ άμα δώσω "emerald --replace" τα παράθυρα παίρνουν την εμφάνιση του theme που έχω διαλέξει, αλλά μόνο στο κομμάτι που εμφανίζεται ο τίτλος του εκάστοτε παραθύρου. Επιπλέον, αφού δώσω αυτή την εντολή το τερματικό κολλάει και δεν δέχεται άλλη εντολή, ενώ άμα επιχειρήσω να το κλείσω εξαφανίζεται το κομμάτι των παραθύρων που έχει υποστεί τις αλλαγές πιο πριν.

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα με όλες τις λεπτομέρειες.

 

Το ίδιο περίπου πρόβλημα είχα και με τα Ubuntu 8.04. Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες στο tray εννοείς στο πάνελ?

 

Πήγα System > Preferences > Διαχειριστής Ρυθμίσεων του Compiz και ψάχνω μήπως βρω εκεί τίποτα αλλά τζίφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...