Προς το περιεχόμενο

Nova και 5.1 Γίνεται;


manost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει δοκιμάσει κάποιος αν μπορεί να πάρει 5.1, έχοντας την κάρτα nova σε δέκτη με optical output, ο οποίος είναι συνδεδεμένος σε σύστημα ήχου 5.1 με optical input;

 

Ή ασχέτως της δυνατότητας του δορυφορικού δέκτη, το πακέτο της nova δεν υποστηρίζει 5.1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H υποδομή της nova υποστηρίζει 5.1

Υποθέτω όμως ότι λόγω bandwidth, προτιμά το στερεοφωνικό σήμα καθώς το 5.1 θα ήταν σε βάρος της εικόνας.

Το Stereo στην TV το πολύ να είναι 192Kbit (ίσως και 128), ενώ το AC3 είναι 384Kbit.

Η διαφορά τους (384-192) είναι 192Κbit χ 61 κανάλια είναι περίπου 11.5Mbit. Το bandwidth στον δορυφόρο κοστίζει πολύ.

Ενδεικτικά, το novacinema 1 χρησιμοποιεί 1.22Mbit bandwidth, δηλαδή αν πήγαινε στ 5.1 σε όλα τα κανάλια θα ήθελε bandwidth για 9 κανάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ετσι εξηγειται η ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ εικονα της NOVA, θυσιαζει τον ηχο στον βωμο της εικονας...

Ρε δεν παν να κλεισουν λεω γω! Τη χειροτερη εικονα απο ολα τα δορυφορικα εχουν, τσαμπα τη βγαζουν με το δορυφορο μου φαινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ετσι εξηγειται η ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ εικονα της NOVA, θυσιαζει τον ηχο στον βωμο της εικονας...

Ρε δεν παν να κλεισουν λεω γω! Τη χειροτερη εικονα απο ολα τα δορυφορικα εχουν, τσαμπα τη βγαζουν με το δορυφορο μου φαινεται...

Απ'ότι ξέρω η Nova νοικιάζει 4 transponders στον δορυφόρο (στις συχνότητες 10930Η, 11823H, 11938H και 12168H), και πληρώνει αρκετά εκατομμύρια ευρώ.

Αν είχε 5.1 ήχο είτε θα έριχνε την υπάρχουσα HD* ποιότητα της εικόνας, είτε θα είχε επιπλέον έξοδα.

 

*HD = Halia Definition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι ξέρω η Nova νοικιάζει 4 transponders στον δορυφόρο (στις συχνότητες 10930Η, 11823H, 11938H και 12168H), και πληρώνει αρκετά εκατομμύρια ευρώ.

Αν είχε 5.1 ήχο είτε θα έριχνε την υπάρχουσα HD* ποιότητα της εικόνας, είτε θα είχε επιπλέον έξοδα.

*HD = Halia Definition

 

φοβερο!!!!!!!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H υποδομή της nova υποστηρίζει 5.1

Υποθέτω όμως ότι λόγω bandwidth, προτιμά το στερεοφωνικό σήμα καθώς το 5.1 θα ήταν σε βάρος της εικόνας.

Το Stereo στην TV το πολύ να είναι 192Kbit (ίσως και 128), ενώ το AC3 είναι 384Kbit.

Η διαφορά τους (384-192) είναι 192Κbit χ 61 κανάλια είναι περίπου 11.5Mbit. Το bandwidth στον δορυφόρο κοστίζει πολύ.

Ενδεικτικά, το novacinema 1 χρησιμοποιεί 1.22Mbit bandwidth, δηλαδή αν πήγαινε στ 5.1 σε όλα τα κανάλια θα ήθελε bandwidth για 9 κανάλια.

 

Οπότε δεν υπάρχει και λόγος να συνδέσει κάποιος τον δέκτη του με το 5.1 ηχοσύστημα που έχει, μόνο και μόνο για τη Nova. Το optical input του συστήματος θα δεσμευτεί σε άλλη συσκευή (πχ. xbox360).

Εκτός και αν βλέπει και άλλα κανάλια, άλλου, πιο ολοκληρωμένου πακέτου.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιλοασχετο αλλα περα απο τα καφενεια λογω της μπαλλας , υπαρχει καποιος σοβαρος λογος για να εισαι συνδρομητης σε μια απαραδεκτη (σε τιμες παντα) υπηρεσια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μεσω pc παιζει 5.1 μεσα απο την καρτα ηχου.. την δουλεια την κανει η καρτα..

 

Ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα παίρνεις αν ενεργοποιήσεις στον AV ενισχυτή σου την λειτουργία Dolby Prologic II, που μετατρέπει το στερεοφωνικό σήμα σε 5.1

Είναι καλύτερο από το απλό stereo (το προτιμώ πάντα έναντι του απλού stereo της ταινίας αλλά και πολλές φορές σε ακροάσεις μουσικής) αλλά δεν έχει σχέση με το original soundtrack μιας ταινίας όπου η ηχητική μπάντα ακολουθεί τα τεκταινόμενα επι της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη δηλαδη, εχω μια ευλογη ερωτηση: Οταν, λεω ΟΤΑΝ, αναγκαστει να εκπεμψει σε HD τι θα κανει? Θα ανεβασει τη συνδρομη? Εδω τωρα ο κοσμος τη σνομπαρει ως πανακριβη...

 

Παντως εχω τρελαθει: Βρισκουν ακομη ταινιες (καινουργιες!) που γυριζονται ακομα και σε φορματ PAN and SCAN!!!!!!!!!!!!!!! Που τις βρισκουν ρε γαμωτο! Κυκλοφορουν ακομα κασετες? Απορω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη δηλαδη, εχω μια ευλογη ερωτηση: Οταν, λεω ΟΤΑΝ, αναγκαστει να εκπεμψει σε HD τι θα κανει? Θα ανεβασει τη συνδρομη? Εδω τωρα ο κοσμος τη σνομπαρει ως πανακριβη...

 

Παντως εχω τρελαθει: Βρισκουν ακομη ταινιες (καινουργιες!) που γυριζονται ακομα και σε φορματ PAN and SCAN!!!!!!!!!!!!!!! Που τις βρισκουν ρε γαμωτο! Κυκλοφορουν ακομα κασετες? Απορω...

Όταν αναγκαστεί να εκπέμψει σε Hi-Def, θα αναγκαστεί να αλλάξει δέκτες. Αν αλλάξει δέκτες πολύ πιθανό να προχωρήσει σε mpeg4 εκπομπή, που με το ίδιο bandwidth έχεις καλύτερη ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...