Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, puelito είπε

Κολλησα ασχημα τωρα, ειμαι στη δουλεια και δεν μπορω να το δω απο κοντα.

Δεν πειράζει, θα το δεις με την ησυχία σου και μετά καλείς το σερβις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα μετρητή κατανάλωσης. Για το Kuro 24αρι θα γράψω άλλη μέρα, αφού το παρακολουθήσω λίγο παραπάνω γιατί στις εργάσιμες μέρες δεν κάθομαι πολλές συνεχόμενες ώρες στο σαλόνι.

ΑΛΛΑ, στο δωμάτιο - γραφείο του σπιτιού:

Inventor 9αρι Vision σε 13τμ και διατήρηση 22 με εξωτερική 14.5, τη στιγμή που για την εσωτερική μονάδα πρέπει να πας δίπλα της για να καταλάβεις ότι δουλεύει ( = βγάζει πολύ θερμό αέρα σε πολύ μικρή ταχύτητα) και η εξωτερική έχει ρίξει πάρα πολύ στροφές, 640w-650w ρε πστ μου...Και μετά σβήσιμο τελείως (~14w), αλλά τουλάχιστον δεν σβήνει για 30-40-50 λεπτά όπως το Kuro που σε παγώνει.

Επεξ/σία από kacey
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, puelito είπε

Φιλε μου ειναι ενα πολυ καλο μηχανημα και αρκετα αθορυβο οταν χρειαστει. Ισως το πιο ακριβο που εχω αγορασει ποτε μου αλλα το εχω χρησιμοποιησει πολυ λιγο να πω την αληθεια.

 

Οκ, εμένα με ενδιαφέρει η θέρμανση, από οτι είχα δει έχει ονομαστική τα 27000BTU ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kacey είπε

Πήρα μετρητή κατανάλωσης. Για το Kuro 24αρι θα γράψω άλλη μέρα, αφού το παρακολουθήσω λίγο παραπάνω γιατί στις εργάσιμες μέρες δεν κάθομαι πολλές συνεχόμενες ώρες στο σαλόνι.

ΑΛΛΑ, στο δωμάτιο - γραφείο του σπιτιού:

Inventor 9αρι Vision σε 13τμ και διατήρηση 22 με εξωτερική 14.5, τη στιγμή που για την εσωτερική μονάδα πρέπει να πας δίπλα της για να καταλάβεις ότι δουλεύει ( = βγάζει πολύ θερμό αέρα σε πολύ μικρή ταχύτητα) και η εξωτερική έχει ρίξει πάρα πολύ στροφές, 640w-650w ρε πστ μου...Και μετά σβήσιμο τελείως (~14w), αλλά τουλάχιστον δεν σβήνει για 30-40-50 λεπτά όπως το Kuro που σε παγώνει.

Μάλιστα. Κόφτες και σε 9άρι λοιπόν. Είχε δίκιο ο @guzel

Από ότι φαίνεται τελικά είναι σχεδιαστική επιλογή.

Προφανώς δεν ήθελαν κάτι τέτοιο που λέει ο φίλος @free66 εδώ

" Έχω ένα ιnventer Sharp 9αρι στο υπνοδωμάτιο. Κατά την θέρμανση κάποιες στιγμές βγάζει κρύο-χλιαρό αέρα και είναι πολύ άβολα εκείνη την στιγμή. Σχεδόν δεν μπορείς να κάτσεις στο δωμάτιο. "

Προκειμένου να αποφύγουν χλιαρό αέρα, έχουν τον κανόνα των πχ 42C έξοδο αέρα.

Άλλες εταιρείες δεν το τηρούν.

Για αυτό ο φίλος @kacey λέει :

"βγάζει πολύ θερμό αέρα σε πολύ μικρή ταχύτητα"

@kacey αν έχεις θερμόμετρο, βάλτο λίγο στην έξοδο στις περσίδες να δεις σε ποια θερμοκρασία αέρα πέφτει.

Πάντως είναι κατανοητό εν μέρει. Φαντάζομαι είναι ενοχλητικό να μπαίνεις στην κρεβατοκάμαρα και να σου έρχονται χλιαρά ή και κρύα ρεύματα αέρα. Το κόλπο είναι να ρίχνεις την ταχύτητα του ανεμιστήρα στην ελάχιστη.

 

 

5 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Οκ, εμένα με ενδιαφέρει η θέρμανση, από οτι είχα δει έχει ονομαστική τα 27000BTU ?

Ποια είναι η διαφορά από το ASYG24LFCC;

Το ASΥA24LCC δεν το βλέπω να πωλείται στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Έχεις δίκιο, δεν πρόσεξα οτι γράφει LFCC και οχι LCC

Πάντως δεν είναι κάτι σπουδαίο http://www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1554880676.pdf

Υπάρχουν καλύτερες προτάσεις

http://www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1554885703.pdf

http://www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1554886757.pdf

http://www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1554886792.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim

το θέμα είναι ότι αυτό το 9άρι όντως ρίχνει τις ταχύτητές του (μέσα - έξω, δηλαδή και ανεμιστήρες και συμπ.) σε πολύ χαμηλές, καμμία σχέση με το 24άρι που δεν πέφτει η ταχύτητα του χαμηλά και πιθανώς για αυτό γράφει τέτοια νούμερα*. Αλλά παρ' όλα αυτά, και το 9άρι Inventor δεν πέφτει κάτω από τα 640w που έγραψα πιο πάνω.

*Όπως έχω γράψει στο 24άρι kuro η ταχύτητα της εσωτερικής θεωρώ ότι παραμένει αρκετά ψηλή ακόμα και στο quiet, ενω στην εξωτερική ΚΑΙ ανεμιστήρας ΚΑΙ συμπιεστής έχουν δύο ταχύτητες: "ελικόπτερο" όταν πρωτοανάβει και "πολύ δυνατά" σε κατάσταση συντηρησης.
 

 

Επεξ/σία από kacey
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,Οποίος γνωρίζει απαντάει...

Μετά την επιμήκυνση στους σωλήνες που έφτασε τα 8 μέτρα,στις χαμηλές στροφές του ανεμιστήρα ακούω σφύριγμα του φρεον στην θέρμανση... Υποψιάζομαι ότι θέλει συμπλήρωμα με R32...Θα φέρω τον ψυκτικό να μετρήσει πιέσεις...Η διαδικασία εάν δεν κάνω λάθος είναι να το βάζουμε στην θέρμανση για κάνα 10λεπτο και μετά κουμπώνει τα μανόμετρα...Τι πιέσεις πρέπει να δείξουν εάν χρειαστεί η όχι φρεον;;;Gree 24αρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, kacey είπε

@liakjim

το θέμα είναι ότι αυτό το 9άρι όντως ρίχνει τις ταχύτητές του (μέσα - έξω, δηλαδή και ανεμιστήρες και συμπ.) σε πολύ χαμηλές, καμμία σχέση με το 24άρι που δεν πέφτει η ταχύτητα του χαμηλά και πιθανώς για αυτό γράφει τέτοια νούμερα*. Αλλά παρ' όλα αυτά, και το 9άρι Inventor δεν πέφτει κάτω από τα 640w που έγραψα πιο πάνω.

*Όπως έχω γράψει στο 24άρι kuro η ταχύτητα της εσωτερικής θεωρώ ότι παραμένει αρκετά ψηλή ακόμα και στο quiet, ενω στην εξωτερική ΚΑΙ ανεμιστήρας ΚΑΙ συμπιεστής έχουν δύο ταχύτητες: "ελικόπτερο" όταν πρωτοανάβει και "πολύ δυνατά" σε κατάσταση συντηρησης.
 

Ε καλά τι συγκρίνεις? 

Το 9άρι που βγάζει 310m3/hr με το 24άρι Kuro που βγάζει 850 ??? 

Εντελώς διαφορετικά τα μεγέθη. 

Τα 850 που βγάζει το Kuro στην low , είναι άλλων κλιματιστικών το high . Βγάζει τρελά κυβικά. Είναι τέρας το μηχάνημα , τι να λέμε τώρα. 

To 24αρι Shorai κατεβαίνει στα 313m3/hr. Το Kuro στην low , δίνει όσο η 4η του Shorai.

4cdf649c99f4b010a8946e6b4c4d8e15.png

 

Τσάμπα συγκρίνεις τόσο διαφορετικά μηχανήματα.    

Αν το Kuro έχει τον κανόνα "όχι κάτω από 42C", τότε με 850 m3/hr , είναι λογικό να έχεις τέτοια κατανάλωση. 

Αν μπορείς πάντως, δοκίμασε το θερμόμετρο στο 9άρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kacey είπε

@liakjim

το θέμα είναι ότι αυτό το 9άρι όντως ρίχνει τις ταχύτητές του (μέσα - έξω, δηλαδή και ανεμιστήρες και συμπ.) σε πολύ χαμηλές, καμμία σχέση με το 24άρι που δεν πέφτει η ταχύτητα του χαμηλά και πιθανώς για αυτό γράφει τέτοια νούμερα*. Αλλά παρ' όλα αυτά, και το 9άρι Inventor δεν πέφτει κάτω από τα 640w που έγραψα πιο πάνω.


 

Μηπως συμβαινει κατι με την εγκατασταση; 640w συντηρηση με πανω απο 10 εξωτερικη νομιζω ειναι παρα πολυ για 9 αρι..κι αφου λες οτι μετα κλεινει..αρα εχει πιασει επιθυμητη..Δηλαδη στις παγωνιες ποσο εκειγε;

Εμενα παντως δυο 9αρια inventor παιζουν 350-400w αυτη την περιοδο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μισό. Δεν συγκρίνω τα δύο μηχανήματα μεταξύ τους.

Λέω ότι το Kuro 24αρι ΔΕΝ ρίχνει τις ταχύτητες του χαμηλά (είτε γιατί δεν θέλει, είτε γιατί δεν μπορεί, ενώ θα έπρεπε να το κάνει ώστε να το ονομάζουμε all dc inverter) οπότε λογικά η κατανάλωση του μένει εκεί που μένει, άσχετα αν δεν θα έπρεπε να δουλεύει έτσι.

Ενω το Inventor 9άρι που μπορεί και ρίχνει τις ταχύτητές του τόσο χαμηλά, συνεχίζει να γράφει 650w ΕΝΩ - ορθώς - έχει ρίξει τις ταχύτητές του στα χαμηλά.


(και για το γενικότερο θέμα μας με το kuro: "επειδή δεν μπορεί να πάει παρακάτω ταχύτητες, βλέπουμε το υψηλό κατώφλι ελάχιστης ενέργειας" - είδα 1150w κάποια στιγμη - και όχι "επειδή δεν μπορεί να καταναλώνει λιγότερα, δεν μπορεί να κατεβάσει τις ταχύτητές του". Προφανώς η ελάχιστη ενέργεια προκύπτει από τις υψηλές ελάχιστες ταχύτητες και όχι το ανάποδο)

ΥΓ τώρα με αυτά τα θέματα που έχουν προκύψει, έκατσα και βρήκα αποδείξεις και χαρτιά για τα δύο μηχανήματα. Είναι και τα δύο αγορασμένα 1η Φλεβαρη, το ένα του 2016 και το άλλο τώρα 2019...Λέτε να μου κάνει κάποιος πλάκα?

Επεξ/σία από kacey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kacey είπε

Μισό. Δεν συγκρίνω τα δύο μηχανήματα μεταξύ τους.

Λέω ότι το Kuro 24αρι ΔΕΝ ρίχνει τις ταχύτητες του χαμηλά (είτε γιατί δεν θέλει, είτε γιατί δεν μπορεί, ενώ θα έπρεπε να το κάνει ώστε να το ονομάζουμε all dc inverter) οπότε λογικά η κατανάλωση του μένει εκεί που μένει, άσχετα αν δεν θα έπρεπε να δουλεύει έτσι.

Ενω το Inventor 9άρι που μπορεί και ρίχνει τις ταχύτητές του τόσο χαμηλά, συνεχίζει να γράφει 650w ΕΝΩ - ορθώς - έχει ρίξει τις ταχύτητές του στα χαμηλά.


(και για το γενικότερο θέμα μας με το kuro: "επειδή δεν μπορεί να πάει παρακάτω ταχύτητες, βλέπουμε το υψηλό κατώφλι ελάχιστης ενέργειας" - είδα 1150w κάποια στιγμη - και όχι "επειδή δεν μπορεί να καταναλώνει λιγότερα, δεν μπορεί να κατεβάσει τις ταχύτητές του". Προφανώς η ελάχιστη ενέργεια προκύπτει από τις υψηλές ελάχιστες ταχύτητες και όχι το ανάποδο)

ΥΓ τώρα με αυτά τα θέματα που έχουν προκύψει, έκατσα και βρήκα αποδείξεις και χαρτιά για τα δύο μηχανήματα. Είναι και τα δύο αγορασμένα 1η Φλεβαρη, το ένα του 2016 και το άλλο τώρα 2019...Λέτε να μου κάνει κάποιος πλάκα?

Η κατανάλωση δεν βγαίνει από τις ταχύτητες που μπορείς να αντιληφθείς δλδ από τους ανεμιστήρες, αλλά από τον συμπιεστή που δεν μπορείς να τον δεις

Το 9αράκι σου, ρίχνει στροφές σε αέρα αλλά όχι σε συμπιεστή. 

Απόδειξη, το Fujitsu το 24άρι , όπου στα μόλις 167W δεν έχει ρίξει ανεμιστήρα 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, energy52 είπε

Μηπως συμβαινει κατι με την εγκατασταση; 640w συντηρηση με πανω απο 10 εξωτερικη νομιζω ειναι παρα πολυ για 9 αρι..κι αφου λες οτι μετα κλεινει..αρα εχει πιασει επιθυμητη..Δηλαδη στις παγωνιες ποσο εκειγε;

Εμενα παντως δυο 9αρια inventor παιζουν 350-400w αυτη την περιοδο..

Νομίζω κάπου στις τόσες σελίδες του τόπικ είχα διαβάσει και για κάποιον άλλο ότι είχε μεγάλες καταναλώσεις (ή θόρυβο, μπορεί να κάνω λαθος) και λύθηκε όταν ξανάφερε τον εγκαταστάτη και του μεγάλωσε τις σωληνώσεις. Να εμφανιστεί παρακαλώ αν διαβάζει.

@liakjim μπορώ να τον ακούσω όμως και είμαι απολύτως σίγουρος ότι ρίχνει στροφές, γιατί στις ψηλές ακούγεται, στις μεσαίες δεν ακούγεται αλλά συντονίζει, και μετά εξαφανίζονται όλα. Εσύ όταν λες " ρίχνει στροφές σε αέρα αλλά όχι σε συμπιεστή" είναι κάτι που γνωρίζεις σίγουρα?

Επεξ/σία από kacey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα τα invertor 9000btu δεν είναι ίδια,ανάλογα το μοντέλο είναι φασονακι διαφορετικού κατασκευαστή.. Φτασαμε 10 Απριλίου,το κλιματιστικό έχει κλείσει (έφτασε δηλαδή την επιθυμητή θερμοκρασία) μόνο μια φορά μέχρι στιγμής..(το έχω μόνιμα στους 22C) κατανάλωση  που μέτρησα μόλις είναι περίπου 185w

Ο μοναδικός τρόπος που ίσως μπορέσεις να ακούσεις τον συμπιεστή (αν είναι στον τοίχο κρεμασμένο) αν βάλεις το αυτί σου στον τοιχο..αλλά και πάλι όχι ότι θα καταλάβεις και πολλά..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kacey είπε

είναι κάτι που γνωρίζεις σίγουρα?

Από την στιγμή που βλέπεις κατανάλωση, ο συμπιεστής δεν έχει ρίξει στροφές μιας και η κατανάλωση είναι ανάλογη των στροφών του συμπιεστή :

cf3184c1218279f83e56869ddd8778d8.png

ΥΓ Του παιδιού που αύξησαν σωλήνες δεν είδε μείωση στην κατανάλωση παρά μόνο μείωση του θορύβου . Ο @argitt είναι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...