Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CptBill είπε

update: το defrost διαρκει 2-3 λεπτα. Το στοιχειο της εξωτερικης μοναδας δεν πιανει κανενα παγο (πως θα μπορουσε να πιασει με τετοιες θερμορκασιες) τη στιγμη της ενεργοποισης του defrost. Οποτε καποιος ελαττωματικός  φανταζομαι σενσορας;

Θα επικοινωνησω με την αντιπροσωπεια αυτες τις ημερες και μαλλον το ραντεβου θα γινει λιγο μετα το Πασχα αφου τοτε θα βρισκομαι στο χωρο που ειναι εγκατεστημενο το midea.

Ίδια συμπεριφορά το carrier που έχω... Στο αξαφνο κάνει df... Σίγουρα το carrier είναι midea εσωτερικά 

Επεξ/σία από anikologr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, anikologr είπε

Ίδια συμπεριφορά το carrier που έχω... Στο αξαφνο κάνει df... Σίγουρα το carrier είναι midea εσωτερικά 

με αυτες τις θερμοκρασιες δεν δικαιολογειται defrost. Εκτος εαν μενεις φυσικα σε κανα ορεινο σημειο. Μπορεις με το που ξεκιναει το defrost να πας αμεσως να δεις εαν το στοιχειο της εξωτερικης μοναδας εχει πιασει παγο. 

Για να δουμε την αντιδραση της fgeurope. 

Εχεις ενοχλησει εσυ το service?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CptBill είπε

Για να εχουμε καλο ερωτημα, πως καταλαβαινει ενα κλιματιστικό οτι εχει πιασει παγο το στοιχείο και μπαινει σε defrost? Καποιος αισθητηρας;

Ανάλογα με την εταιρεία και τον κατασκευαστή θα δεις διαφορετικά πράγματα. Συνήθως διαβάζουν την θερμοκρασία του εναλλακτη θερμότητας και την εξωτερική περιβάλλοντος και σε συνδυασμό με ώρα λειτουργίας και με κανόνες που εξαρτώνται από την απόσταση από τα όρια. Δεν είναι απλό.

Πχ Toshiba

S90407-213726(1).jpg.5e29d84e438ac4681ff3144e4af68125.jpg

 

4 ώρες πριν, CptBill είπε

update: το defrost διαρκει 2-3 λεπτα. Το στοιχειο της εξωτερικης μοναδας δεν πιανει κανενα παγο (πως θα μπορουσε να πιασει με τετοιες θερμορκασιες) τη στιγμη της ενεργοποιησης του defrost. Οποτε καποιος ελαττωματικός  φανταζομαι σενσορας;

Θα επικοινωνησω με την αντιπροσωπεια αυτες τις ημερες και μαλλον το ραντεβου θα γινει λιγο μετα το Πασχα αφου τοτε θα βρισκομαι στο χωρο που ειναι εγκατεστημενο το midea.

Μήπως είναι κάποια κοινή ένδειξη με το defrost αλλά σημαίνει κάτι άλλο;

Δεν είδα βέβαια κάτι τέτοιο στο manual.

Περίεργο.

1 ώρα πριν, anikologr είπε

Ίδια συμπεριφορά το carrier που έχω... Στο αξαφνο κάνει df... Σίγουρα το carrier είναι midea εσωτερικά 

Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι midea . Όχι ότι αποκλείεται βέβαια.

2 ώρες πριν, free66 είπε

Από φυλλάδιο επίσημου αντιπρόσωπου. Το σκανάρισα και το ανέβασα.

Scan0001.pdf 313 kB · 7 downloads

Μπορεί να είναι ορθογραφικό.

Πάντως νομίζω δεν πρέπει να ανησυχείς γιατί τα κλιματιστικά στη θέρμανση φοβούνται τις χαμηλές θερμοκρασίες και στη ψύξη τις υψηλές.

1 ώρα πριν, CptBill είπε

με αυτες τις θερμοκρασιες δεν δικαιολογειται defrost. Εκτος εαν μενεις φυσικα σε κανα ορεινο σημειο. Μπορεις με το που ξεκιναει το defrost να πας αμεσως να δεις εαν το στοιχειο της εξωτερικης μοναδας εχει πιασει παγο. 

Για να δουμε την αντιδραση της fgeurope. 

Εχεις ενοχλησει εσυ το service?

Και με 100% υγρασία, δεν πιστεύω ότι στους 11 θα έβλεπε ποτέ κάποιος πάγο.

Κάτι άλλο θα είναι.

@CptBill

Μήπως διαβάζει η κοπέλα σου cf αντί για df? Μοιάζουν οι ενδείξεις.

S90407-215901(1).jpg.d4ea15b00347e84e48f95b32f1d23785.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dude. Ημουν εκει προ ημερων. ΕΙναι η κλασικη συμπεριφορα που ακους και το χαρακτηριστικο ηχο της βαλβιδας στην  αλλαγη απο θερμανση σε ψυξη. Ειναι ενα ωραιοτατο defrost. 

Μαλιστα μια μερα μετα ο καιρος ηταν πιο ηπιος με θερμοκρασιες γυρω στους 13C το βραδυ. Συνεχιζει να κανει. Η κοπελα μου τοσο καιρο θεωρουσε πως το midea ειναι τοσο advanced που ειναι φυσιολογικο να σταματαει συνεχεια για να κανει defrost 😅

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, CptBill είπε

dude. Ημουν εκει προ ημερων. ΕΙναι η κλασικη συμπεριφορα που ακους και το χαρακτηριστικο ηχο της βαλβιδας στην  αλλαγη απο θερμανση σε ψυξη. Ειναι ενα ωραιοτατο defrost. 

Μαλιστα μια μερα μετα ο καιρος ηταν πιο ηπιος με θερμοκρασιες γυρω στους 13C το βραδυ. Συνεχιζει να κανει. Η κοπελα μου τοσο καιρο θεωρουσε πως το midea ειναι τοσο advanced που ειναι φυσιολογικο να σταματαει συνεχεια για να κανει defrost 😅

Ε τότε οκ.

Αλλά δεν γνώριζα λεπτομέρειες αλλά ναι, δεν θέλω να κάνω σεξιστικό σχόλιο , αλλά τώρα είναι μάλλον επιβεβαιωμένο ότι όντως πάει να κάνει αποψυξη.

Δεν είναι φυσιολογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ε τότε οκ.

Αλλά δεν γνώριζα λεπτομέρειες αλλά ναι, δεν θέλω να κάνω σεξιστικό σχόλιο , αλλά τώρα είναι μάλλον επιβεβαιωμένο ότι όντως πάει να κάνει αποψυξη.

Δεν είναι φυσιολογικό.

ναι βρε, δεν υπαρχει θεμα. Απο εδω και περα να δουμε πως θα εξελιχθει το πραγμα. Σε αυτο το σπιτι οτι κλιματιστικο βαζω πρεπει πρωτα να βγει ελαττωματικό. Θυμιζω την ιστορια με το haier tundra που αλlαχθηκε 2 φορες η εξωτερικη μοναδα μεχρι που το ξεφορτωθηκα. Δεν ξερω εαν παιζει ρολο αλλα το σπιτι εκει βρισκεται σε κοντινη αποσταση απο νεκροταφειο :P

Σε λιγο θα ανεβει εδω https://youtu.be/6m8qFeBMpOk ενα βιντεο οπου ακουγονται τα εντονα κρακ των πλαστικων κατα τη θερμανση. 

Ειπαμε. Το πηρα μονο για ψυξη. Αλλα μεχρι στιγμης το midea απογοητευει big time.

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2019 στις 7:17 ΜΜ, free66 είπε

Σ' ευχαριστώ για την ανάλυση. Μου γράφεις "Τα ευρη λειτουργίας της εξωτερικής μονάδας ειναι τα θερμοκρασιακα ευρη εξωτερικου περιβάλλοντος όπου η μονάδα μπορει να λειτουργήσει." Δηλαδή αν κατάλαβα καλά πχ η εξωτερική θερμοκρασία είναι 19 και εγώ θέλω μέσα στο σπίτι 21-22 το Daikin που η εξωτερική μονάδα έχει εύρος λειτουργίας στην θέρμανση -10~18, δεν θα λειτουργήσει?

Ναι το πιθανότερο είναι να μην μπορέσει να λειτουργήσει στην θέρμανση και να κόψει την λειτουργία του αμέσως ή μετά απο λίγο . (Για το +- 1 βαθμό κελσίου που λες είναι πολύ οριακό οπότε ενδεχομένως και να λειτουργήσει)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎29‎/‎3‎/‎2019 στις 12:13 ΜΜ, liakjim είπε

Ποιό μοντέλο είναι ; Αυτό που έβαλες είναι το τηλεκοντρόλ.

To service πάντως είναι αυτό https://www.fgeurope.gr/el/pages/service-support

Το μοντελο ειναι το ASYA24LCC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, emperor44 είπε

Καλησπέρα σε όλους!προσφατα μετακόμισα σε καινούριο διαμέρισμα και βρήκα μέσα αυτο το air condition. Έκανα μια αναζήτησή στον θείο google αλλα το μονο που βρήκα για το συγκεκριμένο μοντέλο ειναι αυτο: http://conditioners.b4by.org/beko/beko_bk_260_xa/ . Μιας και δεν ειμαι και μεγάλος γνωστής της συγκεκριμένης κατηγορίας μπορεί κάποιος να μου πει σύμφωνα με τα στοιχεία που παρέθεσα εάν το συγκεκριμένο καταναλώνει πολυ ρεύμα; Εχω την εντύπωση οτι ειναι παλιάς τεχνολογίας. Να προσθέσω οτι ο χώρος ειναι 43 τετραγωνικά και εχθές που το άνοιξα για πρώτη φορά έκανε τον χώρο «φουρνο» σε 5 λεπτά. Ευχαριςτω εκ των προτέρων! 

Σε σύγκριση με ένα οικονομικής σειράς inverter ναι καταναλώνει παραπάνω αυτό το μηχάνημα που έχεις τώρα και είναι οικονομικότερο σε κατανάλωση απο οποιοδήποτε άλλο τρόπο θέρμανσης  ειδικά όταν συγκρίνουμε θέρμανση με αντιστάσεις (καλοριφέρ λαδιού, σόμπα , αερόθερμό κτλ)
Δεν είναι inverter.

18 ώρες πριν, Θάνος Καρ είπε

Χαιρετω την παρεα.Επειδη δεν υπηρχε αλλη εναλλακτικη, εβαλα περισυ στο εξοχικο την εξωτερικη μοναδα σε σημειο που τη χτυπαει κανα 8ωρο την ημερα ο ηλιος.

Ο τεχνικος που το εγκατεστησε ηταν απολυτος οτι δε θα υπαρχει το παραμικρο θεμα.

Τι λετε;

Είναι λάθος να χτυπάει την εξωτερική μονάδα ο ήλιος . Σε οποιοδήποτε μοντέλο οποιουδήποτε κατασκευαστή . Οι αισθητήρες θερμοκρασίας που έχει έξω η εξωτερική μονάδα θα μπερδεύονται και δεν θα διαβάζουν σωστά με αποτέλεσμα σε πολλές περιπτώσεις να μην συμπεριφέρεται σωστά το μηχάνημα . Μεγαλύτερες καταναλώσεις ή το πιο σημαντικό, ο αισθητήρας του εξωτερικού αέρα να διαβάζει θερμοκρασία αέρα πάνω απο την μεγιστη θερμοκρασία λειτουργίας του μηχανήματος και να σου κλείνει το μηχάνημα για προστασία . 

Φαντάσου δηλαδή να έχεις ένα μηχάνημα το καλοκαίρι σε καύσωνα με 37 βαθμούς κελσίου, όπου η μέγιστη θερμοκρασία εξωτερικού χώρου που μπορεί να λειτουργήσει είναι οι 39 βαθμοί κελσίου . Μια κλασσική μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας για τα περισσότερα μηχανήματα .  Στον ήλιο ο αισθητήρας είναι εύκολο να διαβάσει ακόμα και  45 βαθμούς ίσως και 50 . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Είναι λάθος να χτυπάει την εξωτερική μονάδα ο ήλιος . Σε οποιοδήποτε μοντέλο οποιουδήποτε κατασκευαστή . Οι αισθητήρες θερμοκρασίας που έχει έξω η εξωτερική μονάδα θα μπερδεύονται και δεν θα διαβάζουν σωστά με αποτέλεσμα σε πολλές περιπτώσεις να μην συμπεριφέρεται σωστά το μηχάνημα . Μεγαλύτερες καταναλώσεις ή το πιο σημαντικό, ο αισθητήρας του εξωτερικού αέρα να διαβάζει θερμοκρασία αέρα πάνω απο την μεγιστη θερμοκρασία λειτουργίας του μηχανήματος και να σου κλείνει το μηχάνημα για προστασία . 

Φαντάσου δηλαδή να έχεις ένα μηχάνημα το καλοκαίρι σε καύσωνα με 37 βαθμούς κελσίου, όπου η μέγιστη θερμοκρασία εξωτερικού χώρου που μπορεί να λειτουργήσει είναι οι 39 βαθμοί κελσίου . Μια κλασσική μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας για τα περισσότερα μηχανήματα .  Στον ήλιο ο αισθητήρας είναι εύκολο να διαβάσει ακόμα και  45 βαθμούς ίσως και 50 . 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Υπάρχει κάποια λύση; Να μπεί στέγαστρο δε γίνεται, καθώς δεν υπάρχει χώρος από πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Θάνος Καρ είπε

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Υπάρχει κάποια λύση; Να μπεί στέγαστρο δε γίνεται, καθώς δεν υπάρχει χώρος από πάνω...

Μπορείς να προσαρμόσεις κάποια πρόχειρη κατασκευή από κόντρα πλακέ πχ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Μπορείς να προσαρμόσεις κάποια πρόχειρη κατασκευή από κόντρα πλακέ πχ. 

Σ' ευχαριστώ πολύ.Κάπως έτσι θα κινηθώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, puelito είπε

Το μοντελο ειναι το ASYA24LCC.

Για δες εδώ

https://www.manualslib.com/download/452620/Fujitsu-Asya24lcc.html

Ποιο error βλέπεις από αυτά που λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, puelito είπε

Το μοντελο ειναι το ASYA24LCC.

Πως αξιολογείς το συγκεκριμένο μηχάνημα, είναι δυνατό και αποδοτικό; Ρωτάω γιατί σκοπεύω να πάρω και εγώ ένα τέτοιο 24αρι. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Για δες εδώ

https://www.manualslib.com/download/452620/Fujitsu-Asya24lcc.html

Ποιο error βλέπεις από αυτά που λέει;

Discharge Temperature abnormal, 7 red flashes, 2 green

6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Πως αξιολογείς το συγκεκριμένο μηχάνημα, είναι δυνατό και αποδοτικό; Ρωτάω γιατί σκοπεύω να πάρω και εγώ ένα τέτοιο 24αρι. 

Φιλε μου ειναι ενα πολυ καλο μηχανημα και αρκετα αθορυβο οταν χρειαστει. Ισως το πιο ακριβο που εχω αγορασει ποτε μου αλλα το εχω χρησιμοποιησει πολυ λιγο να πω την αληθεια.

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Για δες εδώ

https://www.manualslib.com/download/452620/Fujitsu-Asya24lcc.html

Ποιο error βλέπεις από αυτά που λέει;

Discharge Temperature abnormal, 7 red flashes, 2 ισως 3 (TIMER) flashes. Κολλησα ασχημα τωρα, ειμαι στη δουλεια και δεν μπορω να το δω απο κοντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...