Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια χαρα ειναι .καταναλωνει 2.3 κιλοβατ ανα ωρα,δλδ οσο ενα φουρφουρακι που δεν παιζει να κανει φουρνο ενα δωματιο ουτε σε μιση ωρα.........ναι,καταναλωνει περισοτερα απο ενα ινβερτερ,αλλα αν στο παρεχει τσαμπε,μην το λες ουτε του παπα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, liakjim είπε

Καλά τα Daikin, τι να λέμε, από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές του κόσμου αλλά, στα λεφτά αυτά το shorai έχει καλύτερη απόδοση και μεγαλύτερη εγγύηση. Οπότε νομίζω είναι εύκολη επιλογή.

Τα έχεις καταλάβει λάθος τα όρια.εκτό

Έξω από τα όρια που σου λέει πχ πάνω από 46 στη θέρμανση και -10 στην ψύξη, το κλιματιστικό δεν θα σου αποδίδει ή μπορεί και να μην λειτουργεί καθόλου.

 

Χωρίς να είμαι ειδικός εάν ισχύει ότι έξω από τα όρια που σου λέει μπορεί και να μην λειτουργεί καθόλου τότε κατ' εμέ υπάρχει πρόβλημα. Και κυρίως αναφέρομαι στα άνω όρια της θέρμανσης όπου το Daikin δίνει 18 και το Shorai 24. Όταν είδα στα χαρακτηριστικά το χαμηλό όριο στην θέρμανση που δίνει η Daikin πήρα τηλ. σε κατάστημα που μου το πρότεινε και ρώτησα. Ο υπάλληλος στην αρχή μου είπε ότι δεν λειτουργεί εκτός αυτών των ορίων. Όταν του ανέφερα το παράδειγμα που είπα και σε προηγούμενη ανάρτηση μου ότι δηλαδή εάν μία ανοιξιάτικη μέρα έξω έχει 19 βαθμούς και εγώ μέσα στο σπίτι θέλω 22 για τους χ,ψ λόγους σημαίνει ότι το μηχάνημα δεν θα λειτουργεί, και εγώ μέσα στο σπίτι δεν θα έχω την επιθυμητή θερμοκρασία των 22 βαθμών,  κατάλαβε ότι κάτι δεν πάει καλά και  είπε τελικά ότι  μάλλον εκτός των συγκεκριμένων ορίων θα έχει μειωμένη απόδοση. Μη καλυπτόμενος από την απάντηση παίρνω τηλ. σε επίσημο αντιπρόσωπο της Daikin των νοτίων προαστίων. Εκεί είχαμε μία τραγελαφική συνομιλία. Θέτω το ερώτημα και η απάντηση είναι ότι δεν θα λειτουργεί εκτός των συγκεκριμένων ορίων. Λέω το παράδειγμα. Απάντηση ότι 18 βαθμοί είναι μία πολύ ζεστή ημέρα και δεν χρειάζομαι παραπάνω θέρμανση. Εγώ, δηλαδή εννοείται ότι η Daikin Θεωρεί επιθυμητή θερμοκρασία το χειμώνα μέσα στο σπίτι 18 βαθμούς? Όχι βέβαια αλλά 21 με 22. Εγώ, μα αφού έχει όριο εξωτερικής18 πως θα πιάσω τους 22 όταν εξωτερική είναι 19? Μα κύριε το χειμώνα η θερμοκρασία στην Αθήνα είναι 5 με 10 συνήθως άρα είναι εντός των ορίων και θα μπορεί το μηχάνημα να λειτουργεί και να έχετε μέσα στο σπίτι τους 22 βαθμούς. Μα εγώ θέλω και όταν έξω η θερμοκρασία είναι 19 με 20 εγώ μέσα να έχω 22. Μα κύριε σας εξηγώ ότι 19 με 20 είναι μία πολύ ζεστή ημέρα. Τι να τους κάνετε τους 22 βαθμούς.  Παίρνω δεύτερο επίσημο αντιπρόσωπο. Θέτω το ερώτημα και αμέσως ο άνθρωπος μου λέει ότι δεν μπορεί να μην λειτουργεί πάνω από τους18 βαθμούς. Κάτι άλλο συμβαίνει. Περιμένετε να το ψάξω. Με είχε στην γραμμή σχεδόν 20 λεπτά και τελικά είπε ότι αυτά τα είναι τα όρια από μετρήσεις υγρού βολβού και όχι ξηρού. Οι άλλοι κατασκευαστές έχουν όρια από μετρήσεις ξηρού βολβού γι' αυτό και είναι ποιο διευρυμένα. Δεν ξέρω γιατί η Daikin αναγράφει αυτά τα όρια. Άντε βγάλε άκρη ποιος είναι σωστός και ποιος όχι.

Επεξ/σία από free66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mplevris είπε

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε έξω από το σπίτι μου στην Κρήτη έχω 19° και τα 2 κλιματιστικά daikin που έχω δουλεύουν μια χαρά στους 22° που τα έχω

Ευχαριστώ mplevris. Άρα σωστός πρέπει να είναι ο τρίτος συνομιλητής ότι η Daikin έχει αναγράψει τα όρια που προέκυψαν από μετρήσεις υγρού βολβού και όχι ψυχρού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα στοιχεία του προκύπτει οτι είναι 24000 btu στην ψύξη και 25000 btu στη θέρμανση Λειτουργεί με freon 410a είναι ένα από της νέας γενιάς ψυκτικό μέσο Τώρα το ότι το δοκιμάσατε χθες με θερμοκρασία περιβαλοντος 15-20 βαθμους  λογικό να το κάνει φούρνο σε 5' Κατά τ άλλα το δοκιμάζετε το καλοκαίρι και βλέπετε  Βέβαια όπως είπε και ο dollyyy19 δεν είναι inverter 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, free66 είπε

Ευχαριστώ mplevris. Άρα σωστός πρέπει να είναι ο τρίτος συνομιλητής ότι η Daikin έχει αναγράψει τα όρια που προέκυψαν από μετρήσεις υγρού βολβού και όχι ψυχρού.

Που το είδες το 18 στη θέρμανση;

Δεν υπάρχει περίπτωση, είναι πολύ λίγο.

Ο ξηρός και υγρός βολβός δεν παίζει ρόλο μιας και σε 100% σχετική υγρασία γίνονται ταυτόσημες οι δύο θερμοκρασίες.

Συνήθως είναι πολύ παραπάνω το όριο στη θέρμανση.

Πχ διαβάζω

S90407-152328.jpg.214e82afa055099c582f0ab39ea23783.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω την παρεα.Επειδη δεν υπηρχε αλλη εναλλακτικη, εβαλα περισυ στο εξοχικο την εξωτερικη μοναδα σε σημειο που τη χτυπαει κανα 8ωρο την ημερα ο ηλιος.

Ο τεχνικος που το εγκατεστησε ηταν απολυτος οτι δε θα υπαρχει το παραμικρο θεμα.

Τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, emperor44 είπε

Καλησπέρα σε όλους!προσφατα μετακόμισα σε καινούριο διαμέρισμα και βρήκα μέσα αυτο το air condition. Έκανα μια αναζήτησή στον θείο google αλλα το μονο που βρήκα για το συγκεκριμένο μοντέλο ειναι αυτο: http://conditioners.b4by.org/beko/beko_bk_260_xa/ . Μιας και δεν ειμαι και μεγάλος γνωστής της συγκεκριμένης κατηγορίας μπορεί κάποιος να μου πει σύμφωνα με τα στοιχεία που παρέθεσα εάν το συγκεκριμένο καταναλώνει πολυ ρεύμα; Εχω την εντύπωση οτι ειναι παλιάς τεχνολογίας. Να προσθέσω οτι ο χώρος ειναι 43 τετραγωνικά και εχθές που το άνοιξα για πρώτη φορά έκανε τον χώρο «φουρνο» σε 5 λεπτά. Ευχαριςτω εκ των προτέρων! 

Αναλογα τι θεωρει ο καθενας καιει πολυ ρευμα...  Γιατι και με ενα καλο inverter για τα 43τμ αν το εχεις ανοιχτο για πολλες ωρες με επιθυμητη 24β σιγουρα θα σου κακοφανει ο λογαριασμος της ΔΕΗ!

Οποτε κοιτας αν το μηχανημα αποδιδει σωστα και απο κει και περα οσο πιο χαμηλα το λειτουργεις τοσο πιο οικονομικο ειναι..!!!!

Συγκριτικα σιγουρα εχεις χαμηλοτερη καταναλωση απο θερμοπομπους-καλοριφερ και λαμπες...!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, emperor44 είπε

Καλησπέρα σε όλους!προσφατα μετακόμισα σε καινούριο διαμέρισμα και βρήκα μέσα αυτο το air condition. Έκανα μια αναζήτησή στον θείο google αλλα το μονο που βρήκα για το συγκεκριμένο μοντέλο ειναι αυτο: http://conditioners.b4by.org/beko/beko_bk_260_xa/ . Μιας και δεν ειμαι και μεγάλος γνωστής της συγκεκριμένης κατηγορίας μπορεί κάποιος να μου πει σύμφωνα με τα στοιχεία που παρέθεσα εάν το συγκεκριμένο καταναλώνει πολυ ρεύμα; Εχω την εντύπωση οτι ειναι παλιάς τεχνολογίας. Να προσθέσω οτι ο χώρος ειναι 43 τετραγωνικά και εχθές που το άνοιξα για πρώτη φορά έκανε τον χώρο «φουρνο» σε 5 λεπτά. Ευχαριςτω εκ των προτέρων! 

Όντως είναι παλιάς τεχνολογίας, ένα inverter θα κατανάλωνε κάπου 20-30% λιγότερο.

Η μέγιστη κατανάλωση σύμφωνα με το link που μας δείχνεις είναι 2.370 watt.

Τώρα δεν ξέρω τι θεωρείς εσύ πολύ ή λίγο, κρίνε μόνος σου σύμφωνα με τα στοιχεία που σου έδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/4/2019 στις 11:38 ΜΜ, CptBill είπε

Παιδες το midea ultimate comfort δεν μας τα λέει καλά. Θυμίζω ότι είχα γράψει προ καιρού εντυπώσεις .

Όσο περνάει ο καιρός τόσο εντυπωσιάζομαι αρνητικα με το κλιματιστικο. Οι τριγμοί των πλαστικών στη θέρμανση είναι νομίζω χειρότεροι ενός inventor passion pro που έχω ( και εκτιμάω περισσότερο όσο περνάει ο καιρός).

Φανταστείτε πως είναι τόσο εντονοι που κάθε φορά που κάνω Skype video call με τη φίλη μου τη ρωταω τι στην ευχή  είναι οι έντονοι θορυβοι που ακούω. Κάθε φορά δυστυχώς παίρνω την ίδια απάντηση: "το midea κάνει έτσι!" Οι ηχοι μεταφερονται εύκολα μέσα απο το μικρόφωνο της Logitech c920

Σήμερα που επισκέφτηκα πάλι το χώρο που είναι εγκατεστημένο το είδα να κάνει τουλάχιστον 2 φορές defrost. Εξωτερική θερμοκρασία χώρου 11.2c με 66% 

Είναι φυσιολογικό αυτό?

Update: θα βάλω παράλληλα κ το inventor για να δω άμα κάνει και αυτό.

update: το defrost διαρκει 2-3 λεπτα. Το στοιχειο της εξωτερικης μοναδας δεν πιανει κανενα παγο (πως θα μπορουσε να πιασει με τετοιες θερμορκασιες) τη στιγμη της ενεργοποιησης του defrost. Οποτε καποιος ελαττωματικός  φανταζομαι σενσορας;

Θα επικοινωνησω με την αντιπροσωπεια αυτες τις ημερες και μαλλον το ραντεβου θα γινει λιγο μετα το Πασχα αφου τοτε θα βρισκομαι στο χωρο που ειναι εγκατεστημενο το midea.

 

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, CptBill είπε

update: το defrost διαρκει 2-3 λεπτα. Το στοιχειο της εξωτερικης μοναδας δεν πιανει κανενα παγο (πως θα μπορουσε να πιασει με τετοιες θερμορκασιες) τη στιγμη της ενεργοποισης του defrost. Οποτε καποιος ελαττωματικός  φανταζομαι σενσορας;

Θα επικοινωνησω με την αντιπροσωπεια αυτες τις ημερες και μαλλον το ραντεβου θα γινει λιγο μετα το Πασχα αφου τοτε θα βρισκομαι στο χωρο που ειναι εγκατεστημενο το midea.

Θα σου πω ένα κολπακι που παίζει στο δικο μου gree για να του κάνεις defrost χωρίς να χρειάζεται.Οποτε κάντο μήπως και ξεκολλήσει... Βάζεις θέρμανση στους 16 βαθμούς και κανείς την θερμοκρασία    +.-.+.-.+.-.Και έτσι μπαίνει σε defrost μηχανικα....Σε εμένα δουλεύει 100%...Δοκίμασε το και δεν χάνεις τίποτα...Μήπως κ συνέλθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Που το είδες το 18 στη θέρμανση;

Δεν υπάρχει περίπτωση, είναι πολύ λίγο.

Ο ξηρός και υγρός βολβός δεν παίζει ρόλο μιας και σε 100% σχετική υγρασία γίνονται ταυτόσημες οι δύο θερμοκρασίες.

Συνήθως είναι πολύ παραπάνω το όριο στη θέρμανση.

 

Από φυλλάδιο επίσημου αντιπρόσωπου. Το σκανάρισα και το ανέβασα.

Scan0001.pdf

Επεξ/σία από free66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, argitt είπε

Βάζεις θέρμανση στους 16 βαθμούς και κανείς την θερμοκρασία    +.-.+.-.+.-

αυτο μοιαζει με cheat code 😛

Ειπα στη γυναικα να το δοκιμασει αλλα τπτ. 

Για να εχουμε καλο ερωτημα, πως καταλαβαινει ενα κλιματιστικό οτι εχει πιασει παγο το στοιχείο και μπαινει σε defrost? Καποιος αισθητηρας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, free66 είπε

Από φυλλάδιο επίσημου αντιπρόσωπου. Το σκανάρισα και το ανέβασα.

για θερμοκρασία υγροί βολβού γράφει, είσαι σίγουρος ότι μίλησες με κάποιον σχετικό στην daikin; γιατί ένας σχετικός με το hvac δεν χρειάζεται 20 λεπτά για να καταλάβει τι σημάνει WB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nvel είπε

για θερμοκρασία υγροί βολβού γράφει, είσαι σίγουρος ότι μίλησες με κάποιον σχετικό στην daikin; γιατί ένας σχετικός με το hvac δεν χρειάζεται 20 λεπτά για να καταλάβει τι σημάνει WB

Τι να σου πω φίλε μου. Από το τηλ. μίλησα. Δεν τους ξέρω προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...