Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, danaos7 είπε

το ευρος ειναι ας πουμε -15 .+35  το εργαλειο θα δουλευει απλα δεν θα αποδιδει 100% .δηλαδη με το σκεπτικο σοθ αμα εχοθμε καυσωνα εξω 45 αρι το κλιματιστικο σου δεν θα δοθλεθει?θα δοθλευει απλα θα ζοριζετε πολυ παραπανω απο οτι θα ζοριζοταν πχ αμα εγω ειχε 30 βαθμους .ετσι το αντιλαμβανομαι εγω

Έχω ακούσει για κλιματιστικά που σε ιδιαίτερα αυξημένες θερμοκρασίες,( η εξωτερική θερμοκρασία βγήκε εκτός από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή) σε ψύξη,που είτε δεν ανάβαν καν, είτε δουλευε μόνο ο ανεμιστήρας..Ο λόγος είναι για θέμα ασφάλειας του μηχανήματος(μην πάρεις τον συμπιεστή στο χέρι). Δεν το έχω συναντήσει προσωπικά, απλά μου το έχουν πει.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έχω ακούσει για κλιματιστικά που σε ιδιαίτερα αυξημένες θερμοκρασίες,( η εξωτερική θερμοκρασία βγήκε εκτός από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή) σε ψύξη,που είτε δεν ανάβαν καν, είτε δουλευε μόνο ο ανεμιστήρας..Ο λόγος είναι για θέμα ασφάλειας του μηχανήματος(μην πάρεις τον συμπιεστή στο χέρι). Δεν το έχω συναντήσει προσωπικά, απλά μου το έχουν πει.

λογικο μου ακουγετε .Δεν μπορει το κλιματιστικο που βαζουμε ελλαδα να δουλεψει πχ στο  Ντουμπαι η στην Φιλανδια.Καθε περιοχη εχει και τα αντιστοιχα μηχανηματα να φανταστω .Απλα για τον φιλο ας παρει ενα κλιματιστικο που γουσταρει και να το ευχαριστηΘει.εγω 2 μερες το εχω λιωσει το morris .Και οτι γινει αχαχαχα.Πριν το παρω ειπα θα ρισκαρω γιατι ειχε καλη τιμη και τελικα φαινετε οτι εκατσε διαμαντακι.Ας παρει ενα κλιματιστικο εννοω και ας το γοΥσταρει και εαν θα καψει και 10 ευρω το μηνα παραπανω να μην νιαστει.το θεμα ειναι να κανουμε το best buy.

ολα τα αλλα ειναι απλα να λεμε

Επεξ/σία από danaos7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι για να καταλήξω.Στο μηχάνημα κατέληξα Toshiba shorai 22000 για χώρο γύρω στα 45-50 τετραγωνικά, με αλουμίνια και δίπλα τζάμια στο κέντρο της Αθήνας.Σαλονοτραπεζαρια, κουζίνα, διάδρομος που οδηγεί στα υπνοδωμάτια.Εχω καλοριφερ πετρέλαιο, αλλά κοστίζει πολύ, το ανάβω μονο στα μεγάλα κρύα, όπου θέλω να θερμανθεί όλο το σπίτι. Συμπληρωματικά για το χώρο που αναφέρω έχω πάρει 2 θερμοπομπους nobo 2000 watt έκαστος, αλλά έτσι όπως δουλεύουν και αποδίδουν τη ζέστη, πάλι κοστίζουν πολύ.Με συμφέρει, θα δω διαφορα με ένα καλό κλιματιστικό, σαν το shorai που αναφέρω, στο λογαριασμό της ΔΕΗ και στην απόδοση θέρμανσης, σε σχεση με τους θερμοπομπους ή να κάτσω στα αυγά μου, γιατί στοιχίζει και ένα 1200αρι το κλιματιστικό με την εγκατάσταση,διότι δεν μου περισσεύουν κιόλας;Τώρα έχω για αυτό το χώρο ένα General Electric μη inverter 12αρι, δεν το χρησιμοποιώ για θέρμανση, μόνο για ψύξη.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως το ιδιο εχουμε σαν σπιτι και διαρυθμιση  και σαν τετραγωνικα και σαν πομπους .τους  atlantic εγω βεβαια. Απο τα προαναφερθεντα για το shorai το κλιματιστικο  πεταει φωτιες απο θεμα καταναλωσεως και αποδοσης .Για μενα αποφασησε τι θες και πως θα δουλεψεις το κλιματιστικο σου και κοιτα μετα και κανα εναλλακτικο παροχο για το ρευμα.θα σου βγει πιο φτηνα σιγουρα.εγω ειπα απο του χρονου μονο κλιμα και ας δουλευουν ολη μερα .Απο πετρελειο σιγοθρα θα βγει φτηνοτερα με καλη επιλογη κλιματιστικων  και ενα καινουριο παροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Ακριβως το ιδιο εχουμε σαν σπιτι και διαρυθμιση  και σαν τετραγωνικα και σαν πομπους .τους  atlantic εγω βεβαια. Απο τα προαναφερθεντα για το shorai το κλιματιστικο  πεταει φωτιες απο θεμα καταναλωσεως και αποδοσης .Για μενα αποφασησε τι θες και πως θα δουλεψεις το κλιματιστικο σου και κοιτα μετα και κανα εναλλακτικο παροχο για το ρευμα.θα σου βγει πιο φτηνα σιγουρα.εγω ειπα απο του χρονου μονο κλιμα και ας δουλευουν ολη μερα .Απο πετρελειο σιγοθρα θα βγει φτηνοτερα με καλη επιλογη κλιματιστικων  και ενα καινουριο παροχο.

Κοίτα εγώ είμαι από πέρυσι στο κοινωνικό τιμολόγιο,οπότε δεν έχω λόγο να αλλάξω πάροχο.Απλα ψάχνω να βρω τον πιο οικονομικό τρόπο θέρμανσης και ψύξης του παραπάνω χώρου,όπου και περνάμε οικογενειακώς τον περισσότερο χρόνο της ημέρας.Προ Κοτ πλήρωσα για τους μήνες Δεκέμβριο-Μαρτιο στη Δεη γύρω στα 600 ευρώ με χρήση των θερμοπομπων και αφυγραντήρα ζεόλιθου.Ο αφυγραντήρας τελικά καίει τα άντερα του.Φετος με πιο συνετή χρήση αφυγραντήρα και θερμοπομπων,λόγω φόβου μην ξεπεράσω τις κιλοβατώρες στο κοτ,πλήρωσα 300 ευρώ,τα μισά για το ίδιο χρονικό διάστημα.Το θέμα είναι αν αξίζει οικονομικά το shorai και αν θα μπορέσει να μου κάνει και οικονομία και στο πετρέλαιο...Μιλαω για το συγκεκριμένο χώρο.Για τα υπνοδωμάτια θα δουλέψουν οι θερμοπομποι,όπου λόγω μικρότερου χώρου αποδίδουν καλύτερα και σβήνουν γρηγορότερα.Για ψύξη το shorai,που αναφέρω ίσως καλύψει όλο το σπίτι 75 τετραγωνικών,κάνω λάθος;

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 26ska είπε

Κοίτα εγώ είμαι από πέρυσι στο κοινωνικό τιμολόγιο,οπότε δεν έχω λόγο να αλλάξω πάροχο.Απλα ψάχνω να βρω τον πιο οικονομικό τρόπο θέρμανσης και ψύξης του παραπάνω χώρου,όπου και περνάμε οικογενειακώς τον περισσότερο χρόνο της ημέρας.Προ Κοτ πλήρωσα για τους μήνες Δεκέμβριο-Μαρτιο στη Δεη γύρω στα 600 ευρώ με χρήση των θερμοπομπων και αφυγραντήρα ζεόλιθου.Ο αφυγραντήρας τελικά καίει τα άντερα του.Φετος με πιο συνετή χρήση αφυγραντήρα και θερμοπομπων,λόγω φόβου μην ξεπεράσω τις κιλοβατώρες στο κοτ,πλήρωσα 300 ευρώ,τα μισά για το ίδιο χρονικό διάστημα.Το θέμα είναι αν αξίζει οικονομικά το shorai και αν θα μπορέσει να μου κάνει και οικονομία και στο πετρέλαιο...Μιλαω για το συγκεκριμένο χώρο.Για τα υπνοδωμάτια θα δουλέψουν οι θερμοπομποι,όπου λόγω μικρότερου χώρου αποδίδουν καλύτερα και σβήνουν γρηγορότερα.Για ψύξη το shorai,που αναφέρω ίσως καλύψει όλο το σπίτι 75 τετραγωνικών,κάνω λάθος;

Προχώρα άφοβα, θα το έχεις όλη μέρα ανοιχτό καταναλώνοντας ψίχουλα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, guzel είπε

Προχώρα άφοβα, θα το έχεις όλη μέρα ανοιχτό καταναλώνοντας ψίχουλα!

Έχεις εμπειρία ιδίας πείρας;Το αφήνω ανοιχτό το inverter φουλ,έτσι δουλεύει σωστά και οικονομικά;

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 26ska είπε

Έχεις εμπειρία ιδίας πείρας;Το αφήνω ανοιχτό το inverter φουλ,έτσι δουλεύει σωστά και οικονομικά;

Αυτό θα το κρίνεις εσύ ανάλογα τις ανάγκες σου. Το shorai μόλις πιάσει επιθυμητή ρίχνει στον πάτο την κατανάλωση ενώ συντηρεί την επιθυμητή θερμοκρασία που θελεις.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, free66 είπε

Δεν διαφωνώ σ' αυτό που λες. Και όπως ανέφερα λόγω των θετικών σχολίων των χρηστών εδώ κλίνω προς Shorai. Απλώς θέλω να επισημάνω ότι δεν απευθύνθηκα σε μεγάλα πολυκακαταστήματα πχ.mediamarkt, ,Κωστόβολος κλπ αλλά σε εξειδικευμένα καταστήματα κλιματιστικών. Και όπως προ είπα κάποιοι δήλωσαν μηχανολόγοι οπότε σίγουρα κάτι παραπάνω ξέρουν τουλάχιστον από μένα. Για το όρια λειτουργίας των εξωτερικών μονάδων στο ερώτημα που έθεσα στην δεύτερη παράθεση μου δηλαδή εάν τα λειτουργικά όρια των εξωτερικών μονάδων σημαίνει ότι δεν θα λειτουργούν εάν η εξωτερική θερμοκρασία είναι εκτός αυτών των ορίων ή ότι θα λειτουργούν αλλά η απόδοση τους θα είναι μειωμένη γνωρίζει κανείς κάτι?

Καλά τα Daikin, τι να λέμε, από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές του κόσμου αλλά, στα λεφτά αυτά το shorai έχει καλύτερη απόδοση και μεγαλύτερη εγγύηση. Οπότε νομίζω είναι εύκολη επιλογή.

3 ώρες πριν, free66 είπε

Σ' ευχαριστώ για την ανάλυση. Μου γράφεις "Τα ευρη λειτουργίας της εξωτερικής μονάδας ειναι τα θερμοκρασιακα ευρη εξωτερικου περιβάλλοντος όπου η μονάδα μπορει να λειτουργήσει." Δηλαδή αν κατάλαβα καλά πχ η εξωτερική θερμοκρασία είναι 19 και εγώ θέλω μέσα στο σπίτι 21-22 το Daikin που η εξωτερική μονάδα έχει εύρος λειτουργίας στην θέρμανση -10~18, δεν θα λειτουργήσει?

Τα έχεις καταλάβει λάθος τα όρια.

Έξω από τα όρια που σου λέει πχ πάνω από 46 στη θέρμανση και -10 στην ψύξη, το κλιματιστικό δεν θα σου αποδίδει ή μπορεί και να μην λειτουργεί καθόλου.

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Τα inveterter δηλαδή τα αφήνουμε να δουλεύουν ασταμάτητα, έτσι συμφέρει;Δεν είχα ποτέ για αυτό ρωτάω. 

Ναι..

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Επανέρχομαι για να καταλήξω.Στο μηχάνημα κατέληξα Toshiba shorai 22000 για χώρο γύρω στα 45-50 τετραγωνικά, με αλουμίνια και δίπλα τζάμια στο κέντρο της Αθήνας.Σαλονοτραπεζαρια, κουζίνα, διάδρομος που οδηγεί στα υπνοδωμάτια.Εχω καλοριφερ πετρέλαιο, αλλά κοστίζει πολύ, το ανάβω μονο στα μεγάλα κρύα, όπου θέλω να θερμανθεί όλο το σπίτι. Συμπληρωματικά για το χώρο που αναφέρω έχω πάρει 2 θερμοπομπους nobo 2000 watt έκαστος, αλλά έτσι όπως δουλεύουν και αποδίδουν τη ζέστη, πάλι κοστίζουν πολύ.Με συμφέρει, θα δω διαφορα με ένα καλό κλιματιστικό, σαν το shorai που αναφέρω, στο λογαριασμό της ΔΕΗ και στην απόδοση θέρμανσης, σε σχεση με τους θερμοπομπους ή να κάτσω στα αυγά μου, γιατί στοιχίζει και ένα 1200αρι το κλιματιστικό με την εγκατάσταση,διότι δεν μου περισσεύουν κιόλας;Τώρα έχω για αυτό το χώρο ένα General Electric μη inverter 12αρι, δεν το χρησιμοποιώ για θέρμανση, μόνο για ψύξη.

Πολύ καλή επιλογή. Ίσως σε καλύπτει και το 18αρι αλλά αφού πας μπαγκαλιστικα ας έχεις καβατζα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, liakjim είπε

Τέλειο!!!

Αν το ήξερα δεν θα έδινα τα διπλάσια λεφτά για το Fujitsu.

Αναρωτιέμαι από που να φοράει συμπιεστη το Μορις.

Δεν μπορώ να δω τίποτα από έξω για να τραβήξω φωτογραφίες.ειχες δίκιο.αρα μένει μυστικό το μοτεράκι του Μόρρις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 26ska είπε

Επανέρχομαι για να καταλήξω.Στο μηχάνημα κατέληξα Toshiba shorai 22000 για χώρο γύρω στα 45-50 τετραγωνικά, με αλουμίνια και δίπλα τζάμια στο κέντρο της Αθήνας.Σαλονοτραπεζαρια, κουζίνα, διάδρομος που οδηγεί στα υπνοδωμάτια.Εχω καλοριφερ πετρέλαιο, αλλά κοστίζει πολύ, το ανάβω μονο στα μεγάλα κρύα, όπου θέλω να θερμανθεί όλο το σπίτι. Συμπληρωματικά για το χώρο που αναφέρω έχω πάρει 2 θερμοπομπους nobo 2000 watt έκαστος, αλλά έτσι όπως δουλεύουν και αποδίδουν τη ζέστη, πάλι κοστίζουν πολύ.Με συμφέρει, θα δω διαφορα με ένα καλό κλιματιστικό, σαν το shorai που αναφέρω, στο λογαριασμό της ΔΕΗ και στην απόδοση θέρμανσης, σε σχεση με τους θερμοπομπους ή να κάτσω στα αυγά μου, γιατί στοιχίζει και ένα 1200αρι το κλιματιστικό με την εγκατάσταση,διότι δεν μου περισσεύουν κιόλας;Τώρα έχω για αυτό το χώρο ένα General Electric μη inverter 12αρι, δεν το χρησιμοποιώ για θέρμανση, μόνο για ψύξη.

Πολύ καλή η μάρκα που επέλεξες να βάλεις. Πες μας εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

 Πες μας εντυπώσεις.

Λαμβάνοντας υπόψη ότι τα μηχανήματα είναι πολύ κοντά σε χαρακτηριστικά, λογικά θα δει παρόμοια συμπεριφορά με τα 18άρια που έχουν αναλυθεί εδώ, δλδ ένα άριστο κλιματιστικό.

S90406-235248.jpg.d176c12f91ed7c77558cb0a39a66956e.jpgS90406-235313.jpg.45a5b4613a68d64e2a2a8543254b328f.jpgS90406-235337.jpg.10c19f96125b395e4161d52ad26f2638.jpgS90406-235402.jpg.2c30086434233c9c41bd9aac74588644.jpg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την εμπειρία μου.. 

 

Toshiba daisekai 16αρι 10 ετών.. Το μηχάνημα σκοτώνει.. Εύρος από 1024 btu.. Τώρα που μιλάμε έχει κατέβει στα 170 watt. Βέβαια τότε κόστισε 1400 ευρώ. 

 

Το καλοκαίρι αγόρασα αυτό.. https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/171388-carrier-42qhc009dsa. 

 

Δεν πέφτει κάτω από τα 420 με τίποτα.. Απογοητευμένος.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!προσφατα μετακόμισα σε καινούριο διαμέρισμα και βρήκα μέσα αυτο το air condition. Έκανα μια αναζήτησή στον θείο google αλλα το μονο που βρήκα για το συγκεκριμένο μοντέλο ειναι αυτο: http://conditioners.b4by.org/beko/beko_bk_260_xa/ . Μιας και δεν ειμαι και μεγάλος γνωστής της συγκεκριμένης κατηγορίας μπορεί κάποιος να μου πει σύμφωνα με τα στοιχεία που παρέθεσα εάν το συγκεκριμένο καταναλώνει πολυ ρεύμα; Εχω την εντύπωση οτι ειναι παλιάς τεχνολογίας. Να προσθέσω οτι ο χώρος ειναι 43 τετραγωνικά και εχθές που το άνοιξα για πρώτη φορά έκανε τον χώρο «φουρνο» σε 5 λεπτά. Ευχαριςτω εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...