Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, 26ska είπε

Φίλε μου θύμησε μου ποιο εργαλείο έχεις...

13 που λέει είναι η μισή αλήθεια μιας και οι προηγούμενες ημέρες ήταν ζεστές οπότε τα σπίτια κρατάνε ζέστη. Επίσης το όργανο αυτό κλέβει λίγο , γύρο στο 5% , οπότε είναι στο 170, δλδ πάλι τρώει σκόνη χεχεχε Σκοτώνει βέβαια.

Spoiler

IMG-6420fb84a772852e18434fef9f1c3f51-V.jpg.0d4f38b6aca9b29c16254cf1b64cd9ee.jpg

@guzel

 

Να σου πω, στα χαμηλά φορτία τώρα στις ζέστες, η εξωτερική ακούγεται περισσότερο από τον χειμώνα ή το ίδιο;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, guzel είπε

Toshiba Shorai 18αρι 😀

Είσαι ευχαριστημένος στο φουλ να υποθέσω ε;Το χρησιμοποιείς ως κύρια θέρμανση,οι λογαριασμοί της Δεη τι λένε;Πιστευω μέχρι το φθινόπωρο να το βάλω και εγώ.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://ibb.co/8rcx9pX
https://ibb.co/Vx8hwZb ζήλεψα και κυνηγάω το shorai αλλά μάλλον ούτε καν δεν .......μια χαρά πάει το morris aki. Eξω 14 μέσα σταθερά 21

 

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, danaos7 είπε

https://ibb.co/8rcx9pX
https://ibb.co/Vx8hwZb ζήλεψα και κυνηγάω το shorai αλλά μάλλον ούτε καν δεν .......μια χαρά πάει το morris aki. Eξω 14 μέσα σταθερά 21

Τέλειο!!!

Αν το ήξερα δεν θα έδινα τα διπλάσια λεφτά για το Fujitsu.

Αναρωτιέμαι από που να φοράει συμπιεστη το Μορις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τέλειο!!!

Αν το ήξερα δεν θα έδινα τα διπλάσια λεφτά για το Fujitsu.

Αναρωτιέμαι από που να φοράει συμπιεστη το Μορις.

 Θα κοιτάξω να δω εάν μπορώ να βγάλω καμιά φωτό από έξω εάν φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, danaos7 είπε

 Θα κοιτάξω να δω εάν μπορώ να βγάλω καμιά φωτό από έξω εάν φαίνεται.

Θα πρέπει να λύσεις την εξωτερική μονάδα οπότε άστο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

13 που λέει είναι η μισή αλήθεια μιας και οι προηγούμενες ημέρες ήταν ζεστές οπότε τα σπίτια κρατάνε ζέστη. Επίσης το όργανο αυτό κλέβει λίγο , γύρο στο 5% , οπότε είναι στο 170, δλδ πάλι τρώει σκόνη χεχεχε Σκοτώνει βέβαια.

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG-6420fb84a772852e18434fef9f1c3f51-V.jpg.0d4f38b6aca9b29c16254cf1b64cd9ee.jpg

@guzel

Να σου πω, στα χαμηλά φορτία τώρα στις ζέστες, η εξωτερική ακούγεται περισσότερο από τον χειμώνα ή το ίδιο;

Νομίζω ότι ακούγεται παραπάνω κατά την έναρξη μόλις πιάσει επιθυμητή όμως πάει στα επίπεδα του χειμώνα.

10 ώρες πριν, 26ska είπε

Είσαι ευχαριστημένος στο φουλ να υποθέσω ε;Το χρησιμοποιείς ως κύρια θέρμανση,οι λογαριασμοί της Δεη τι λένε;Πιστευω μέχρι το φθινόπωρο να το βάλω και εγώ.

Απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν ανάψαμε κάτι άλλο το χειμώνα ενώ είχα backup πετρέλαιο. Για τη ΔΕΗ περιμένω τον εκκαθαριστικό τις επόμενες ημέρες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Μετά από τόσες καλές κριτικές δεν θα μπορούσα να μην σου προτείνω τίποτα άλλο από το shorai.

Για το Sharp, επιβεβαίωσε ότι το έχεις στη θέρμανση και όχι στο auto.

Τα όρια που αναφέρεις είναι τα λειτουργικά όρια δλδ σε ποιές εξωτερικές συνθήκες δύναται να λειτουργήσουν.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγώ προς Shorai προσανατολίζομαι διαβάζοντας τα θετικά σχόλια των χρηστών εδώ μέσα. Απλώς με έχουν επηρεάσει οι διάφοροι πωλητές γιατί όλοι οι που μίλησα στα διάφορα καταστήματα που πήγα (και δύο εξ αυτών δήλωσαν μηχανολόγοι) σ΄αυτό το buget πρώτη τους επιλογή ήταν το Daikin. Βάλτο μου λένε χωρίς δεύτερη σκέψη και θα μας θυμηθείς. Και αυτό έχει δημιουργήσει μια μικρή αμφιβολία στο πίσω μέρος του μυαλού μου ως προς την επιλογή του Shorai. Αλλιώς θα το είχα παραγγείλει ήδη. Το Sharp δυστυχώς το έχω δοκιμάσει και με τις δύο λειτουργίες και το κάνει και στις δύο. Ίσως χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος(γνώμη της συζύγου που λέει ότι το έχει παρατηρήσει ενώ εγώ όχι) όταν είναι στην θέρμασνη το φαινόμενο δεν είναι τόσο έντονο.  Για τα λειτουργικά όρια των εξωτερικών μονάδων σημαίνει ότι δεν θα λειτουργούν εάν η εξωτερική θερμοκρασία είναι εκτός αυτών των ορίων ή ότι θα λειτουργούν αλλά η απόδοση τους θα είναι μειωμένη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, free66 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγώ προς Shorai προσανατολίζομαι διαβάζοντας τα θετικά σχόλια των χρηστών εδώ μέσα. Απλώς με έχουν επηρεάσει οι διάφοροι πωλητές γιατί όλοι οι που μίλησα στα διάφορα καταστήματα που πήγα (και δύο εξ αυτών δήλωσαν μηχανολόγοι) σ΄αυτό το buget πρώτη τους επιλογή ήταν το Daikin. Βάλτο μου λένε χωρίς δεύτερη σκέψη και θα μας θυμηθείς. Και αυτό έχει δημιουργήσει μια μικρή αμφιβολία στο πίσω μέρος του μυαλού μου ως προς την επιλογή του Shorai. Αλλιώς θα το είχα παραγγείλει ήδη. Το Sharp δυστυχώς το έχω δοκιμάσει και με τις δύο λειτουργίες και το κάνει και στις δύο. Ίσως χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος(γνώμη της συζύγου που λέει ότι το έχει παρατηρήσει ενώ εγώ όχι) όταν είναι στην θέρμασνη το φαινόμενο δεν είναι τόσο έντονο.  Για τα λειτουργικά όρια των εξωτερικών μονάδων σημαίνει ότι δεν θα λειτουργούν εάν η εξωτερική θερμοκρασία είναι εκτός αυτών των ορίων ή ότι θα λειτουργούν αλλά η απόδοση τους θα είναι μειωμένη?

Καλά το τι σου λέει ο καθένας που θέλει να πουλήσει μην το λαμβάνεις και πολύ υπόψη. Γι αυτό άλλωστε βρισκόμαστε εδώ μοιράζοντας απτές εμπειρίες από τα μηχανήματα, για να γίνεται γνωστή η συμπεριφορά τους σε πραγματικές συνθήκες χρήσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Καλά το τι σου λέει ο καθένας που θέλει να πουλήσει μην το λαμβάνεις και πολύ υπόψη. Γι αυτό άλλωστε βρισκόμαστε εδώ μοιράζοντας απτές εμπειρίες από τα μηχανήματα, για να γίνεται γνωστή η συμπεριφορά τους σε πραγματικές συνθήκες χρήσης.

Δεν διαφωνώ σ' αυτό που λες. Και όπως ανέφερα λόγω των θετικών σχολίων των χρηστών εδώ κλίνω προς Shorai. Απλώς θέλω να επισημάνω ότι δεν απευθύνθηκα σε μεγάλα πολυκακαταστήματα πχ.mediamarkt, ,Κωστόβολος κλπ αλλά σε εξειδικευμένα καταστήματα κλιματιστικών. Και όπως προ είπα κάποιοι δήλωσαν μηχανολόγοι οπότε σίγουρα κάτι παραπάνω ξέρουν τουλάχιστον από μένα. Για το όρια λειτουργίας των εξωτερικών μονάδων στο ερώτημα που έθεσα στην δεύτερη παράθεση μου δηλαδή εάν τα λειτουργικά όρια των εξωτερικών μονάδων σημαίνει ότι δεν θα λειτουργούν εάν η εξωτερική θερμοκρασία είναι εκτός αυτών των ορίων ή ότι θα λειτουργούν αλλά η απόδοση τους θα είναι μειωμένη γνωρίζει κανείς κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, free66 είπε

Χώρος ενιαίος σαλόνι-κουζίνα περίπου 33τμ με διάδρομο 5τμ. Τοποθεσία Αργυρούπολη Αθήνα.                                                                                                                                       Κατασκευή το 1994, συρόμενες μπαλκονόπορτες αλουμινίου με διπλά τζάμια. Κύρια χρήση θέρμανση και ψύξη. Κόστος 1.000-1.200 ευρώ.                                                                Από διάφορα καταστήματα που επισκέφτηκα όλοι πρότειναν 18αρι.                                                                                                                                                                                               Έχω καταλήξει προς Τoshiba Shorai ή Daikin comfora FTXP50L.                                                                                                                                                                                                      Ποια είναι η γνώμη σας γι’ αυτά τα δύο μηχανήματα?                                                                                                                                                                                                                             Έχω ένα ιnventer Sharp 9αρι στο υπνοδωμάτιο. Κατά την θέρμανση κάποιες στιγμές βγάζει κρύο-χλιαρό αέρα και είναι πολύ άβολα εκείνη την στιγμή. Σχεδόν δεν μπορείς να κάτσεις στο δωμάτιο. ΅Εάν κατάλαβα καλά διαβάζοντας εδώ το κάνει στις περιπτώσεις που έχοντας ξεπεράσει την θερμοκρασία που του έχεις θέσει βγάζει τον κρύο αέρα για να την κατεβάσει στην επιθυμητή.  Γίνεται αυτό να αποφευχθεί ή όχι γιατί έτσι λειτουργούν τα inventer.                                                                                                                                  Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζεται τι σημαίνει εύρος λειτουργίας εξωτερικής μονάδας.  Τιμές που δίνουν μέγιστη-ελάχιστη Toshiba στην θέρμανση -15~ 24, ψύξη -15~46 και Daikin θέρμανση -10~18, ψύξη -10~46.

Τα inverter σε γενικες γραμμες προσαρμόζουν την αποδοση τους σε btu/h αρα και την θερμοκρασια του εξαγόμενου αερα αναλογα με την ζητηση σε θερμανση ή ψυξη που εχει ο χωρος σου. Η προσαρμογή των btu/h κυμενεται σε ενα συγκεκριμενο εύρος αποδοσης btu/h όπως ανακοινώνει ο κατασκευαστης και σιγουρα αυτό το εύρος επηρεάζεται απο διαφορες μεταβλητές οπως εξωτερική και εσωτερική θερμοκρασία κ.α

Καποια inverter χαμηλωνουν πολυ την θερμοκρασία του αέρα στην θέρμανση προκειμένου να συνεχίσουν να λειτουργούν χωρις να κοψουν την λειτουργια τους. Αλλα μοντελα εχουν περιορισμό στην ελαχιστη θερμοκρασία του εξαγόμενου αερα προκειμένου να περιοριστει το φαινόμενο αυτο που περογραφεις (οτι "κρυωνεις").

Επισης δεδομενου της πρώτης περιπτωσης λειτουργιας του inverter (κυρίως) και οτι ενα 9αρι κλιματιστικο ειναι μεγαλο για ενα τυπικό υπνοδωμάτιο (στις περισσότερες περιπτώσεις) καθως και μια λαθος θεση τοποθέτησης και λαμβάνοντας υποψιν και την ελαχιστη παροχη αερα, είναι πολυ πιθανό να δημιουργηθούν ρευματα αερα μεσα στο χωρο μη αποδέκτης ταχύτητας και να εντείνουν το φαινόμενο αυτο, της "ψυχρας"

 

Τα ευρη λειτουργίας της εξωτερικής μονάδας ειναι τα θερμοκρασιακα ευρη εξωτερικου περιβάλλοντος όπου η μονάδα μπορει να λειτουργήσει.Μειωση στην απόδοση (btu/h) υπαρχει μεσα σε αυτα τα ευρη. Ο κατασκευαστής σου εγγυάται συγκεκριμενα btu/h οπου αναφέρονται ως ονομαστικη αποδοση ή ονομαστικά btu/h .

Τα ονομαστικά στη θερμανση είναι εγγυημένα στους 7 βαθμούς εξωτερικης θερμοκρασιας και με εσωτερική θερμοκρασια 20-21 βαθμούς (ακριβως δεν θυμαμαι για την εσωτερική θερμοκρασία). Καταλαβαίνεις οτι απο 7 βαθμους και κατω πεφτει και η εγγυημένη αποδοση του κλατιστικου και απο 7 και πάνω ανεβαίνει.

Στη ψυξη μετριούνται στους 35 βαθμους εξωτερική θερμοκρασια με εσωτερικη θερμοκρασία 25 (+- δεν θαμαι ακριβώς για την εσωτερική)

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Τα inverter σε γενικες γραμμες προσαρμόζουν την αποδοση τους σε btu/h αρα και την θερμοκρασια του εξαγόμενου αερα αναλογα με την ζητηση σε θερμανση ή ψυξη που εχει ο χωρος σου. Η προσαρμογή των btu/h κυμενεται σε ενα συγκεκριμενο εύρος αποδοσης btu/h όπως ανακοινώνει ο κατασκευαστης και σιγουρα αυτό το εύρος επηρεάζεται απο διαφορες μεταβλητές οπως εξωτερική και εσωτερική θερμοκρασία κ.α

Καποια inverter χαμηλωνουν πολυ την θερμοκρασία του αέρα στην θέρμανση προκειμένου να συνεχίσουν να λειτουργούν χωρις να κοψουν την λειτουργια τους. Αλλα μοντελα εχουν περιορισμό στην ελαχιστη θερμοκρασία του εξαγόμενου αερα προκειμένου να περιοριστει το φαινόμενο αυτο που περογραφεις (οτι "κρυωνεις").

Επισης δεδομενου της πρώτης περιπτωσης λειτουργιας του inverter (κυρίως) και οτι ενα 9αρι κλιματιστικο ειναι μεγαλο για ενα τυπικό υπνοδωμάτιο (στις περισσότερες περιπτώσεις) καθως και μια λαθος θεση τοποθέτησης και λαμβάνοντας υποψιν και την ελαχιστη παροχη αερα, είναι πολυ πιθανό να δημιουργηθούν ρευματα αερα μεσα στο χωρο μη αποδέκτης ταχύτητας και να εντείνουν το φαινόμενο αυτο, της "ψυχρας"

Τα ευρη λειτουργίας της εξωτερικής μονάδας ειναι τα θερμοκρασιακα ευρη εξωτερικου περιβάλλοντος όπου η μονάδα μπορει να λειτουργήσει.Μειωση στην απόδοση (btu/h) υπαρχει μεσα σε αυτα τα ευρη. Ο κατασκευαστής σου εγγυάται συγκεκριμενα btu/h οπου αναφέρονται ως ονομαστικη αποδοση ή ονομαστικά btu/h .

Τα ονομαστικά στη θερμανση είναι εγγυημένα στους 7 βαθμούς εξωτερικης θερμοκρασιας και με εσωτερική θερμοκρασια 20-21 βαθμούς (ακριβως δεν θυμαμαι για την εσωτερική θερμοκρασία). Καταλαβαίνεις οτι απο 7 βαθμους και κατω πεφτει και η εγγυημένη αποδοση του κλατιστικου και απο 7 και πάνω ανεβαίνει.

Στη ψυξη μετριούνται στους 35 βαθμους εξωτερική θερμοκρασια με εσωτερικη θερμοκρασία 25 (+- δεν θαμαι ακριβώς για την εσωτερική)

Σ' ευχαριστώ για την ανάλυση. Μου γράφεις "Τα ευρη λειτουργίας της εξωτερικής μονάδας ειναι τα θερμοκρασιακα ευρη εξωτερικου περιβάλλοντος όπου η μονάδα μπορει να λειτουργήσει." Δηλαδή αν κατάλαβα καλά πχ η εξωτερική θερμοκρασία είναι 19 και εγώ θέλω μέσα στο σπίτι 21-22 το Daikin που η εξωτερική μονάδα έχει εύρος λειτουργίας στην θέρμανση -10~18, δεν θα λειτουργήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, free66 είπε

Σ' ευχαριστώ για την ανάλυση. Μου γράφεις "Τα ευρη λειτουργίας της εξωτερικής μονάδας ειναι τα θερμοκρασιακα ευρη εξωτερικου περιβάλλοντος όπου η μονάδα μπορει να λειτουργήσει." Δηλαδή αν κατάλαβα καλά πχ η εξωτερική θερμοκρασία είναι 19 και εγώ θέλω μέσα στο σπίτι 21-22 το Daikin που η εξωτερική μονάδα έχει εύρος λειτουργίας στην θέρμανση -10~18, δεν θα λειτουργήσει?

το ευρος ειναι ας πουμε -15 .+35  το εργαλειο θα δουλευει απλα δεν θα αποδιδει 100% .δηλαδη με το σκεπτικο σοθ αμα εχοθμε καυσωνα εξω 45 αρι το κλιματιστικο σου δεν θα δοθλεθει?θα δοθλευει απλα θα ζοριζετε πολυ παραπανω απο οτι θα ζοριζοταν πχ αμα εγω ειχε 30 βαθμους .ετσι το αντιλαμβανομαι εγω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...