Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Εγώ βλέπω ότι υπάρχει εμπάθεια και κανένα επιχείρημα 

Καμία εμπάθεια, το παιχνίδι αυτό να ξέρεις δεν θα το παίξω. 

Τα επιχειρήματα/στοιχεία είναι γραμμένα καμιά 200κοσταστή σελίδες τώρα, οπότε έχεις την υποχρέωση να ανατρέξεις και να ενημερωθείς. 

Σε παρακαλώ να μη το συνεχίσεις. 

Εξακολουθείς και συγκρίνεις συμπεριφορές μεταξύ ενός 9αράκι που βλέπεις  , όταν αναφερόμαστε σε 18άρια και άνω. 

Είσαι εκτός θέματος πως να το κάνουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγώ βλέπω ότι υπάρχει εμπάθεια και κανένα επιχείρημα 

Εγώ βλέπω ότι συνεχίζεις τις προσωπικές επιθέσεις και με άλλα μέλη και το αποτέλεσμα όλων αυτών θα είναι να κλειδώσει ξανά το thread. 

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις εσυ τη διαφορά των 9.000 από τα 24.000btu επέτρεψε τουλάχιστον σε άλλους να μπορούν να την καταλάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Εγώ βλέπω ότι συνεχίζεις τις προσωπικές επιθέσεις και με άλλα μέλη και το αποτέλεσμα όλων αυτών θα είναι να κλειδώσει ξανά το thread. 

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις εσυ τη διαφορά των 9.000 από τα 24.000btu επέτρεψε τουλάχιστον σε άλλους να μπορούν να την καταλάβουν.

Δεν χρειάζεται να το συνεχίσουμε άλλο. Ας μάθουμε από την προηγούμενη φορά. Όλοι ξέρουμε τι λέμε. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, guzel είπε

Εγώ βλέπω ότι συνεχίζεις τις προσωπικές επιθέσεις και με άλλα μέλη και το αποτέλεσμα όλων αυτών θα είναι να κλειδώσει ξανά το thread. 

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις εσυ τη διαφορά των 9.000 από τα 24.000btu επέτρεψε τουλάχιστον σε άλλους να μπορούν να την καταλάβουν.

Τώρα να μιλάς εσύ για προσωπικές επιθέσεις είναι λίγο τραβηγμένο όταν ξέρεις τι έχεις στείλει 

Εγώ θα παρακαλέσω πάντως όλα μου τα μηνύματα να σβηστούν παρακαλώ

Αν γίνεται σε όλη την ροή της συζήτησης 

Επεξ/σία από dimostr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατανάλωση που βλέπει ο @dimostr πάντως στο 9άρι Kuro , είναι συμβατή με το Nemesis Pro (φασόν Gree όλα αυτά):

17578aee13fc37db90028a19b71e5c3a.png

170Watts. 

Τα 350 και τα 450 των 18000 και 24000 , είναι το θέμα μας όμως, που οι χρήστες δεν τα βλέπουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μην το μαμησουμε το νήμα, κόσμια και on topic γιατί θα είναι κρίμα να χαθεί τόσο ωραία ανταλλαγή πληροφοριών. Με αγάπη

EmotionalMajesticLhasaapso-max-1mb.gif

Επεξ/σία από kronos73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ο συμπιεστής του nemesis pro 9000btu

https://www.google.com/amp/s/m.alibaba.com/amp/product/60576520048.html

Έχει λέει operating frequency 15-120hz

Δυστυχώς είμαι από κινητό και δυσκολεύομαι να βρω για στοιχεία για nemesis pro 18000 Συμπιεστής: qfx-B141zF030A

Ειδικά αυτό το operating frequency,αν μπορεί να το ψάξει κανείς.. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Rnd1978 , νομίζω τείνω να πιστέψω ως αιτία του κόφτη στο όριο των 42C. 

Ήμουν στο Ariston των πεθερικών. 

Μέσα 21 και είχα επιθυμητή επίσης 21. Το κλιματιστικό δούλευε σαν on off , με κατώτατη τιμή τα περίπου 750W . 

Είχα βάλει θερμόμετρο πάνω. Επειδή έκανε συχνούς κύκλους on off, δεν προλάβαινε το θερμόμετρο να σταθεροποιηθεί , αλλά νομίζω ότι θα έβλεπα 42 στην έξοδο αν ήταν αρκετά γρήγορο. Το είδα 39.9 και τράβηξα φωτό στους 39.7 γιατί είχε σβήσει ο συμπιεστής. Μάλλον είχες δίκιο . Θα κάνω και άλλα τεστς. 

0-02-05-39769eeaa08ddf7063a9c8b44142e0a8a3f7d7c4a0b3fff4b001150b08201ec3_5157323f.jpg.072b7c40b8023de246ca39df1872cdf1.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimostr

μέχρι και εγώ που μπήκα πριν 3 μέρες στο τόπικ αλλά διάβασα και τις 600+ σελίδες μονοκοπανιά, έχω καταλάβει ότι το κράξιμο στα Toyotomi Kuro και οτιδήποτε άλλο "συγγενεύει" με αυτό (ίδιο φασόν δηλαδή) περί υψηλής ελάχιστης κατανάλωσης, αδυναμίας να κατέβουν κάτω από ένα νούμερο που είναι πολύ υψηλό σε σχέση με ανταγωνιστικά Toshiba Fujitsu κλπ, με αποτέλεσμα συμπεριφορές on-off και ότι αυτό συνεπάγεται (πχ όχι θερμική άνεση με τα σκαμπανεβάσματα θερμοκρασίας κ μεγάλο θόρυβο), αφορούν τα 18άρια και 24άρια Toyo κλπ και ΟΧΙ τα 12άρια και 9άρια (όπως το δικό σου που έχεις για να κρίνεις) που - από ότι έχουν πει όλοι εδώ μέσα δουλεύουν σαν "σωστά" inverter.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εύκολος τρόπος να το τεσταρουμε, οσο ανεβάζεις την επιθυμητή θερμοκρασία  λογικά τοσο η ελαχιστη στιγμιαία κατανάλωση θα πεφτει.. ενω όσο κατεβάζεις την επιθυμητή θερμοκρασία θα ανεβαίνει.. @liakjim

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στις δοκιμές μου τώρα:

Toyotomi Kuro 24άρι
heat mode
auto fan
i-feel on με το χειριστήριο στα 4 μέτρα και 45 μοίρες πλάγια
θερμόμετρο χώρου υδραργύρου δίπλα στο χειριστήριο να τσεκάρι το i-feel
θερμόμετρο χώρου ψηφιακό μαζί τους να τσεκάρει και τα δύο
2η ένδειξη ψηφιακού θερμ. από ασύρματο αισθητήρα κρεμασμένο μπροστά στη πρόσοψη του Kuro για να μετράει ότι και ο σένσοράς του πάνω στην εσωτερική

Ζητούμενη 22
χώρος 29τμ ενιαίος + 11 κουζίνα μέσω πόρτας + 3τμ διάδρομος μέσω πόρτας + 5τμ μπάνιο μέσω πόρτας μετά τον διάδρομο

σταθεροποιημένη όπως βλέπετε στη φωτό, επί 1,5 ώρα, χωρίς να κόψει καθόλου. η πάνω ένδειξη είναι 22 και είναι η δίπλα στο ifeel, η κάτω στους 22,7 είναι η πάνω στην εσωτερική μονάδα.

Έκοψε τώρα, το έχω αφήσει αλλά δεν ξέρω αν θα το πάρω χαμπάρι πότε θα ξαναπάρει γιατί δεν είμαι πια στο σαλόνι. Αν το πετύχω, θα ποστάρω θερμ. στις οποίες ξαναξεκίνησε.

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι ενώ η εσωτερική κατεβάζει αρκετά στροφές (και ενίοτα βγάζει και χλιαρό αέρα), η εξωτερική είναι που δεν καταλαβαίνει απο "invertιάρισμα". Έχω καταλάβει ότι έχει μόνο 2 ταχύτητες, η "τέρμα γκάζι σαν ελικόπτερο" στην αρχή, και μετά απλά ρίχνει λίγο ταχύτητα στο ελάχιστα χαλαρότερο, αλλά σε κάθε περίπτωση πολύ δυνατό (και ανεμιστήρας και κομπρεσέρ, τα ακούω). Καμμία σχέση με inventor 9άρι, CooperHunter 9άρι και Corona toy 1996 ~22άρι full inverter twin rotary που όταν πιάνουν θερμοκρασία, και η εξωτερική μονάδα ρίχνει πάρα πολύ τις ταχύτητές της.
 

 

 

Toyo Kuro 24αρι.jpg

Επεξ/σία από kacey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεύτερη φορά τοποθετώ,μάστορας όχι εγω,μεταχειρισμένο αιρκοντίσιον.

Την πρώτη φορά το 2014 στην γκαρσονιέρα που νοικιάζω σε φοιτητές.

12αρι 10ετιας  αγορα 100€ + τοποθετιση 60€.

Δουλεύει άψογα και χωρίς θέμα χειμώνα καλοκαίρι......

Σήμερα στο εξοχικό στην κινετα τοποθετιθικε στο 2ο δωμάτιο αιρκοντίσιον 10ετιας 9αρι αγορασμενο.......50€ +τοποθέτηση 70€.

Και αυτό άψογο λειτουργικά!!!!!!

Η κατανάλωση τους με μετρητή  που μπαινει ανάμεσα μπριζα και Aircontition 800-1200w στους 26c......

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εύκολος τρόπος να το τεσταρουμε, οσο ανεβάζεις την επιθυμητή θερμοκρασία  λογικά τοσο η ελαχιστη στιγμιαία κατανάλωση θα πεφτει.. ενω όσο κατεβάζεις την επιθυμητή θερμοκρασία θα ανεβαίνει.. @liakjim

Αν ισχύει αυτό με τους 42 βαθμούς, όσοι το έχουν αυτό , απλά πρέπει να αποφύγουν να κατέβουν χαμηλά σε θερμοκρασία μειώνοντας τις στροφές του ανεμιστήρα όσο πάει. Κάτι άλλο μάλλον δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν ισχύει αυτό με τους 42 βαθμούς, όσοι το έχουν αυτό , απλά πρέπει να αποφύγουν να κατέβουν χαμηλά σε θερμοκρασία μειώνοντας τις στροφές του ανεμιστήρα όσο πάει. Κάτι άλλο μάλλον δεν γίνεται.

Αν μπορείς δοκιμασετο δεν πρόλαβα εγώ να το δοκιμάσω.. Έχω φάει κόλλημα με αυτό το θέμα..

η έστω κάποιος με greeoeides 18-24 με μετρητή κατανάλωσης 😛

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kacey είπε

στις δοκιμές μου τώρα:

Toyotomi Kuro 24άρι
heat mode
auto fan
i-feel on με το χειριστήριο στα 4 μέτρα και 45 μοίρες πλάγια
θερμόμετρο χώρου υδραργύρου δίπλα στο χειριστήριο
θερμόμετρο χώρου ψηφιακό μαζί τους να τσεκάρει και τα δύο
2η ένδειξη ψηφιακού θερμ. από ασύρματο αισθητήρα κρεμασμένο μπροστά στη πρόσοψη του Kuro για να μετράει ότι και ο σένσοράς του πάνω στην εσωτερική

Ζητούμενη 22
σταθεροποιημένη όπως βλέπετε στη φωτό, επί 1,5 ώρα, χωρίς να κόψει καθόλου.

Ποιά φωτογραφία λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...