Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρες.
Χάλασε το προηγούμενο air-condition και βιάζομαι να το αντικαταστήσω για να ξεκινήσω βαψίματα.

Δεδομένα:
Αθήνα,
Σαλόνι 30ετίας, 2ος ορ. (κάτω ακατοίκητο, πάνω κατοικημένο),
μπαλκόνι ΝοτιοΑνατολικό, (με τοιχο χωρίς μόνωση!) ,
μπαλκονόπορτα: απλό τζάμι-συρόμενο αλουμίνιο.

Χρήση: Θέρμανση-Ψύξη.
Χώρος: 18 τμ., με ελεύθερο ανοιγμα σε διάδρομο (4τμ).

Budget, σφιχτό. Ταβάνι ~400€.

Φοβάμαι ότι λόγω συνθηκών το 9άρι θα πέφτει λίγο.
Έχετε να προτείνετε κάτι κοντά στα 12000 btu και  <400 €?

Δεν καίγομαι για την κατανάλωση. Αλλά για απόδοση και αξιοπιστία. Kαι αν υπάρχει χώρος, για ευκολίες.
Midea Prime / RF. Toyotomi Hiro Eco. Gree Bora / Lomo.. Μερικά που είδα σε αυτό το budget. 


Thanks!

Επεξ/σία από stasispm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, argitt είπε

Επειδή έχω το ίδιο σε 24 σου προτείνω να κάνεις τις εξής κίνησεις...Βγάλε πλύνε φίλτρα και ξαναβαλτα και βάλτο στην ψύξη τέρμα στους 16 για κάνα μισάωρο και όταν είναι να το κλείσεις πάτα το fan για 3 δευτερόλεπτα για να ενεργοποιηθεί το x-fan και κλειστό...Θα δουλέψει κάποια λεπτά σαν ανεμιστήρας και μετά θα κλείσει.Μετα βάλτο θέρμανση και μπουμπουνατο  στο  25 μέχρι να ζεσταθεί αρκετά... Πιστεύω θα ξεμυρίσουν τα πλαστικά...

Τα φιλτρα ειναι πεντακαθαρα, ειναι αδουλευτο. Το μεσημερι το εβαλα για κανενα μισαωρο στο τερμα 30 με turbo και το αφησα εκει κανενα μισαωρο. Μετα ανοιξα μπαλκονοπορτες φουλ να αεριστει να ξεμυρισει και παραλληλα το ειχα στον ανεμιστηρα στο φουλ για κανενα μισαωρο παλι. Τωρα ειναι κλειστο αλλα με ανοικτη μπαλκονοπορτα μονο του υπνοδωματιου. Το βραδυ που θα σχολασω θα αφησω ανοικτες ολες τις μπαλκονοπορτες να αεριστει καλα ο χωρος ολο το βραδυ. Και το πρωι εαν επιμενει η μυρωδια θα κανω αυτο που ειπες με την ψυξη. Το θεμα ειναι οτι η μυρωδια δεν μου θυμιζει πλαστικο αλλα δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, stasispm είπε

Καλησπέρες.
Χάλασε το προηγούμενο air-condition και βιάζομαι να το αντικαταστήσω για να ξεκινήσω βαψίματα.

Δεδομένα:
Αθήνα,
Σαλόνι 30ετίας, 2ος ορ. (κάτω ακατοίκητο, πάνω κατοικημένο),
μπαλκόνι ΝοτιοΑνατολικό, μπαλκονόπορτα: απλό τζάμι-συρόμενο αλουμίνιο.

Χρήση: Θέρμανση-Ψύξη.
Χώρος: 18 τμ., με ελεύθερο ανοιγμα σε διάδρομο (4τμ).

Budget, σφιχτό. Ταβάνι ~400€.

Φοβάμαι ότι λόγω συνθηκών το 9άρι θα πέφτει λίγο.
Έχετε να προτείνεται κάτι κοντά στα 12000 btu και  <400 €?

Δεν καίγομαι για την κατανάλωση. Αλλά για απόδοση και αξιοπιστία.

Thanks!

https://www.bestprice.gr/item/2155331022/tcl-elite-tac-12chsaxa51.html

 

Εγώ αυτό έβαλα σε 9αρι(το xa412  έβαλα αλλά με αυτό είναι σχεδόν ίδια, απλά δεν έχει wifi standard το 51)και είμαι αρκετά ευχαριστημένος

Αν τυχόν παραγγείλεις όχι από το πρώτο μαγαζί (mpakis) γιατί δεν ισχύει η εγγύηση των 10 ετών

Επεξ/σία από mplevris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τηλεφώνησα σήμερα στο mpakis.

Το κακό είναι ότι δεν έχουν (ούτε μπορούν να παραγγείλουν) το 99% των άπειρων μοντέλων που έχουν καταχωρημένα.

Το καλο είναι ότι σε αυτά που έχουν (τα νέα μοντέλα έχουν δηλαδή) είναι διατεθειμένοι να κάνουν τηλεφωνικά ακόμα καλύτερες τιμές (από τις ήδη πολύ χαμηλές τους) και επιπλέον διευκολύνσεις όπως δωρεάν αποστολή εκτός Αθηνών ανάλογα με το μοντέλο.

Δόσεις (με αρκετά μικρό τόκο) με πιστωτική δυστυχώς μόνο για Αθηναίους που μπορούν να πάνε αυτοπροσώπως στο κατάστημα. Όποτε εγώ δε θα πάρω από κει αναγκαστικά.

Επεξ/σία από hpdra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, stasispm είπε

Γνώμη για Midea Prime ή RF για την παραπάνω περίπτωσή μου?

Δεν είχε τύχει να ακούσω για τα TCL. Προτείνονται ως αξιόπιστα? Και από aftersales?

10 χρόνια εγγύηση χωρίς τρελούς όρους από ένα σοβαρό όμιλο,τουρνικιώτη, επίσημος αντιπρόσωπος στη Mitsubishi επίσης, εύχομαι να πάνε όλα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mplevris είπε

https://www.bestprice.gr/item/2155331022/tcl-elite-tac-12chsaxa51.html

Εγώ αυτό έβαλα σε 9αρι(το xa412  έβαλα αλλά με αυτό είναι σχεδόν ίδια, απλά δεν έχει wifi standard το 51)και είμαι αρκετά ευχαριστημένος

Αν τυχόν παραγγείλεις όχι από το πρώτο μαγαζί (mpakis) γιατί δεν ισχύει η εγγύηση των 10 ετών

Και το 412 στο μπάτζετ του είναι https://www.bestprice.gr/item/2155493111/tcl-elite-plus-tac-09chsaxa412.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πες πως φτάνει η ώρα και το παίρνω το shorai,την εγκατάσταση ποιος θα την κάνει πρόβλεπε με αντλία κενού,χωρίς συγκολησεις κτλ.Σκεφτομαι να το πάρω από τον Κοκοτα,οι μάστορες του κάνουν όπως πρέπει την εγκατάσταση;Επισης έχει η Toshiba δικούς της εγκαταστάτες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 26ska είπε

Άντε πες πως φτάνει η ώρα και το παίρνω το shorai,την εγκατάσταση ποιος θα την κάνει πρόβλεπε με αντλία κενού,χωρίς συγκολησεις κτλ.Σκεφτομαι να το πάρω από τον Κοκοτα,οι μάστορες του κάνουν όπως πρέπει την εγκατάσταση;Επισης έχει η Toshiba δικούς της εγκαταστάτες;

Τι εννοείς? Όλοι οι σοβαροί ψυκτικοί είναι υποχρεωμένοι και κάνουν προβλεπέ εγκαταστάσεις. 

Επειδή όμως δεν είναι όλοι σοβαροί, διαβάζουμε για καλό και για κακό το εγχειρίδιο εγκατάστασης και είμαστε σαν σκύλοι από πάνω τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι εννοείς? Όλοι οι σοβαροί ψυκτικοί είναι υποχρεωμένοι και κάνουν προβλεπέ εγκαταστάσεις. 

Επειδή όμως δεν είναι όλοι σοβαροί, διαβάζουμε για καλό και για κακό το εγχειρίδιο εγκατάστασης και είμαστε σαν σκύλοι από πάνω τους. 

Μπα επειδή διαβάζω ότι οι πιο πολλοί σφυρανε αδιάφορα για την αντλία κενού κ σου λένε άμα τους πεις τίποτα,έλα μωρέ δεν χρειάζεται και είμαι τόσα χρόνια μάστορας,λες να μην ξέρω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 26ska είπε

Μπα επειδή διαβάζω ότι οι πιο πολλοί σφυρανε αδιάφορα για την αντλία κενού κ σου λένε άμα τους πεις τίποτα,έλα μωρέ δεν χρειάζεται και είμαι τόσα χρόνια μάστορας,λες να μην ξέρω...

Τον διώχνεις επί τόπου . Ο επόμενος. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και το 412 στο μπάτζετ του είναι BestPrice iconTCL Elite Plus TAC-09CHSA/XA412 (367,99€ σε 3 καταστήματα)

Αυτό είναι το 9αρι θέλει όμως 12αρι για αυτό του είπα το χ51 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mplevris είπε

10 χρόνια εγγύηση χωρίς τρελούς όρους από ένα σοβαρό όμιλο,τουρνικιώτη, επίσημος αντιπρόσωπος στη Mitsubishi επίσης, εύχομαι να πάνε όλα καλά

Ξέρεις μηπως αν απαιτείται για την ισχύ της εγγύησης ετήσια συντήρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, mplevris είπε

https://www.bestprice.gr/item/2155331022/tcl-elite-tac-12chsaxa51.html

Εγώ αυτό έβαλα σε 9αρι(το xa412  έβαλα αλλά με αυτό είναι σχεδόν ίδια, απλά δεν έχει wifi standard το 51)και είμαι αρκετά ευχαριστημένος

Αν τυχόν παραγγείλεις όχι από το πρώτο μαγαζί (mpakis) γιατί δεν ισχύει η εγγύηση των 10 ετών

Κατ' σρχάς, ευχαριστώ.
Εγώ τώρα, γιατί βλέπω στη σελίδα του Σαμοΐλη, στην περιγραφή του Χ51, ότι "το wifi περιλαμβάνεται στην εσωτερική μονάδα"?
Εννοείς ότι είναι με module (που συμπεριλαμβάνεται)?
 

Επεξ/σία από stasispm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, stasispm είπε

Εγώ τώρα, γιατί βλέπω στη σελίδα του Σαμοΐλη, στην περιγραφή του Χ51, ότι "το wifi περιλαμβάνεται στην εσωτερική μονάδα"?
Εννοείς ότι είναι με module (που συμπεριλαμβάνεται)?

Αυτό εννοεί, στην επίσημη σελίδα το γράφει  στα ¨Χαρακτηριστικά¨

WiFi Ready
Χειριστείτε εύκολα το κλιματιστικό σας μακριά από το σπίτι μέσω μιας «έξυπνης» εφαρμογής, με την προσθήκη του TCL WiFi Kit

Η σειρά Elite Plus έχει WiFi Standard , ενώ η απλή Elite είναι WiFi Ready

7 ώρες πριν, hpdra είπε

Ξέρεις μηπως αν απαιτείται για την ισχύ της εγγύησης ετήσια συντήρηση;

https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2017/11/kl_EGGYHSH_10.pdf

Πάντως και για εμένα δεν είναι πολύ σαφές, μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...