Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Καλές προσφορές έπαιξαν στο black friday. Βασικά πολύ καλές. Επίσης καλές τιμές θα δεις και τέλη Αυγούστου . 

Για τα Toyotomi , είναι μια χαρά μηχανήματα, τίμια και πολύ δυνατά , για αυτό αρέσουν δικαίως στον κόσμο. 

Για την τιμή τους προσφέρουν αυτό που μπορούν. 

Από την άλλη τα 18άρια και άνω, έχει παρατηρηθεί ότι δεν κατεβάζουν στη θέρμανση κάτω από 900-1300Watts ανάλογα το μοντέλο, οπότε σε μερικό φορτίο συμπεριφέρονται κάπως θυμίζοντας on off. Το ίδιο συμβαίνει και στα υπόλοιπα τύπου gree, invertor κτλ. 

Για 12άρια και κάτω δεν έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο οπότε είναι μια καλή πρόταση. 

Από τα 18άρια και άνω , υπάρχει θέμα. 

Είσαι σίγουρος ότι τα 12 άρια και κατω toyotomi δεν ανοιγοκλείνουν (on/off) ? 

Πολλοί να ξέρεις το θεωρούν και φυσιολογικό να ανοιγοκλείνει το μηχάνημα θεωροντας έτσι ότι καταναλώνει λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, guzel είπε

Είσαι σίγουρος ότι τα 12 άρια και κατω toyotomi δεν ανοιγοκλείνουν (on/off) ? 

Πολλοί να ξέρεις το θεωρούν και φυσιολογικό να ανοιγοκλείνει το μηχάνημα θεωροντας έτσι ότι καταναλώνει λιγότερα.

Ναι σίγουρος. Το έχουμε δει από εδώ μέσα.  Το έχω δοκιμάσει και ο ίδιος σε inventor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ναι σίγουρος. Το έχουμε δει από εδώ μέσα.  Το έχω δοκιμάσει και ο ίδιος σε inventor.

Να μην είσαι, κλείνει και το 9αρι και το 12αρι ... 😜

Τα έχει βάλει γνωστός σε παιδικά δωμάτια. 

* Σε Izuru αναφέρομαι. Λογικά και kuro το ίδιο κάνουν για αυτό και ο @dimostr το δουλεύει με iFeel στους 21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Να μην είσαι, κλείνει και το 9αρι και το 12αρι ... 😜

Τα έχει βάλει γνωστός σε παιδικά δωμάτια. 

* Σε Izuru αναφέρομαι. Λογικά και kuro το ίδιο κάνουν για αυτό και ο @dimostr το δουλεύει με iFeel στους 21

Το Inventor το είδα στα 200W. Το Kuro του @dimostr το έχουμε δει στα 160. Αν και με αυτά τα watts πάλι ζεσταίνουν τον χώρο , δεν θα κλείσουν ; Πόσο να πάνε ; 80? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το Inventor το είδα στα 200W. Το Kuro του @dimostr το έχουμε δει στα 160. Αν και με αυτά τα watts πάλι ζεσταίνουν τον χώρο , δεν θα κλείσουν ; Πόσο να πάνε ; 80? 

Σχολιάζω ότι ανοιγοκλείνουν και όχι το εύρος κατανάλωσης. Τα inventor δεν ξέρω τι κανουν. Τα μικρά toyotomi πάντως ανοιγοκλείνουν κάτι για το οποίο στους περισσότερους μοιάζει φυσιολογικό... 

Επίσης ένα μέλος στις πίσω σελίδες γράφει για kuro 9αρι ότι δεν βλέπει τις καταναλώσεις που καταγράφει άλλο μέλος εδώ μέσα.. 

Και εγώ πριν αποκτήσω τη μικρή αυτή εμπειρία στα κλιματιστικα μου φαινόταν νορμάλ να κλείνει το κλιματιστικό καθώς θεωρούσα ότι έπιασε θερμοκρασία άρα κλείνει άρα γλυτώνω χρήματα. Το ίδιο νομίζω πιστεύουν οι περισσότεροι...

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην παρεα. Προσφατα βαλαμε σε υπνοδωματιο ενα 9αρι Gree Bora. 

Το μηχανημα δεν ειχει δουλεψει πολυ. Αντε 20-25 ωρες. Τις τελευταιες μερες και ενω δεν το χρησιμοποιουσαμε το δωματιο και κατ επεκταση το air condition μου ερχεται μια ιδιαιτερη μυρωδια.

Σαν μουχλα ενα πραγμα. Αδειασαμε το δωματιο απο σεντονια, κουβερτες. Κλεισαμε ολα τα ρουχα σε ντουλαπα αφου σιγουρευτηκαμε οτι δεν μυριζουν πρωτα. Τιποτα. Αφησα ολο το βραδυ ανοικτο το δωματιο μαζι με αλλη πορτα ανοιχτη να κανει ρευμα να ξεμυρισει. Το πρωι δεν μυριζε. Εκλεισα πορτες και σε μια ωρα η μυρωδια εμφανιστηκε παλι.

Το θεμα ειναι οτι πριν το air condition ποτε αλλοτε δεν ειχαμε τετοια μυρωδια. Υγρασια ναι, αλλα μυρωδια οχι.

Υπαρχει περιπτωση κατι να εχει παει κακα στην τοποθετηση και να βγαζει την μυρωδια το air condition;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, guzel είπε

Σχολιάζω ότι ανοιγοκλείνουν και όχι το εύρος κατανάλωσης. Τα inventor δεν ξέρω τι κανουν. Τα μικρά toyotomi πάντως ανοιγοκλείνουν κάτι για το οποίο στους περισσότερους μοιάζει φυσιολογικό... 

Επίσης ένα μέλος στις πίσω σελίδες γράφει για kuro 9αρι ότι δεν βλέπει τις καταναλώσεις που καταγράφει άλλο μέλος εδώ μέσα.. 

Και εγώ πριν αποκτήσω τη μικρή αυτή εμπειρία στα κλιματιστικα μου φαινόταν νορμάλ να κλείνει το κλιματιστικό καθώς θεωρούσα ότι έπιασε θερμοκρασία άρα κλείνει άρα γλυτώνω χρήματα. Το ίδιο νομίζω πιστεύουν οι περισσότεροι...

Όλα τα κλιματιστικά ανοιγοκλείνουν υπό συνθήκες...:)

51 λεπτά πριν, kostasandr είπε

Καλημερα στην παρεα. Προσφατα βαλαμε σε υπνοδωματιο ενα 9αρι Gree Bora. 

Το μηχανημα δεν ειχει δουλεψει πολυ. Αντε 20-25 ωρες. Τις τελευταιες μερες και ενω δεν το χρησιμοποιουσαμε το δωματιο και κατ επεκταση το air condition μου ερχεται μια ιδιαιτερη μυρωδια.

Σαν μουχλα ενα πραγμα. Αδειασαμε το δωματιο απο σεντονια, κουβερτες. Κλεισαμε ολα τα ρουχα σε ντουλαπα αφου σιγουρευτηκαμε οτι δεν μυριζουν πρωτα. Τιποτα. Αφησα ολο το βραδυ ανοικτο το δωματιο μαζι με αλλη πορτα ανοιχτη να κανει ρευμα να ξεμυρισει. Το πρωι δεν μυριζε. Εκλεισα πορτες και σε μια ωρα η μυρωδια εμφανιστηκε παλι.

Το θεμα ειναι οτι πριν το air condition ποτε αλλοτε δεν ειχαμε τετοια μυρωδια. Υγρασια ναι, αλλα μυρωδια οχι.

Υπαρχει περιπτωση κατι να εχει παει κακα στην τοποθετηση και να βγαζει την μυρωδια το air condition;

Απο προσωπική εμπειρία τα κλιματιστικα απορροφούν την μυρουδια του αέρα,μία μέρα η γυναίκα μου ένω μαγείρευε άφησε το κλιματιστικό να δουλεύει και μετά είχε μία ιδιαίτερη μυρουδια ο αέρας που έβγαζε.Το άφησα να δουλεύει για αρκετή ώρα στον ανεμιστήρα με ανοιχτά τα παράθυρα και ήρθε στα φυσιολογικά του. 

Εάν ένας χώρος έχει κάποια μυρουδια το κλίματιστικο την μεγεθύνει.. λόγο ανακύκλωσης του αέρα..(επίσης συνήθως έχουμε κλειστά παράθυρα). 

Συνήθως τετοιο πρόβλημα έχουν τα κλιματιστικα στην ψύξη..(αν και όλα τα τελευταία μοντέλα έχουν αυτοκαθαρισμο) ..Δεν το έχεις τίποτα στο αυτόματο mode; 

Η εννοείς κλειστό το κλίματιστικο και μυρίζει ο χώρος;

 

https://yourairexperts.com/blog/why-air-conditioner-smell-bad

https://superheatandair.com/bad-air-conditioner-smells/

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλειστο το κλιματιστικο και μυριζει. Κλειστο και το δωματιο. Ειναι το παιδικο αλλα το παιδι θα το παμε εκει ανοιξη καιρου. Προς το παρον λειτουργει ως βοηθητικος χωρος. Θα το βαλω στον ανεμιστηρα με ανοιχτες πορτες κανα 2 ωρο να δω αν θα αλλαξει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostasandr είπε

Κλειστο το κλιματιστικο και μυριζει. Κλειστο και το δωματιο. Ειναι το παιδικο αλλα το παιδι θα το παμε εκει ανοιξη καιρου. Προς το παρον λειτουργει ως βοηθητικος χωρος. Θα το βαλω στον ανεμιστηρα με ανοιχτες πορτες κανα 2 ωρο να δω αν θα αλλαξει κατι.

Δοκίμασε το... Το είχες βάλει καθόλου στην ψύξη; Ή σε αυτόματο;

Δες λίγο και τα link που έβαλα πριν.. μήπως και σε βοηθήσουν 

Άποψη μου αν συνεχίζει να μυρίζει μην το αμελήσεις... 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kostasandr είπε

Το ειχα βαλει θερμανση και αφυγρανση. Ψυξη, αυτοματο καθολου. Το μηχανημα οπως προειπα ειναι ολοκαινουριο

Με αφυγρανση και ψυξη μπορεί να έχει μείνει υγρασία στο μηχάνημα και αν δεν δούλεψε ο ανεμιστήρας μετά (η χειροκίνητα η αυτοκαθαρισμος)  να το στεγνώσει να βγάζει μία τέτοια μυρουδια..  Επισης θα μπορούσε να έχει λάθος κλιση το μηχάνημα και να μην φεύγει η υγρασία έξω .. Η Να έχει σπάσει ένα λεκανακι που έχει αποχέτευσης.. Και διάφορα άλλα.. Δεν είμαι του αντικειμένου,απλα σου παραθέτω τι περνάει από το μυαλό μου..

Τέλος υπάρχει και περίπτωση να είναι τελείως άσχετο με το κλιματιστικό και απλά να έτυχε να εμφανιστεί μαζί με την εγκατάσταση του.. 

Εάν είναι από το κλιματιστικό όταν το ανοίξεις πρέπει να μυρίζει πιο έντονα,πιστεύω θα καταλάβεις αν είναι από εκεί..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kostasandr είπε

Το ειχα βαλει θερμανση και αφυγρανση. Ψυξη, αυτοματο καθολου. Το μηχανημα οπως προειπα ειναι ολοκαινουριο

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου εάν είναι αυτό με το ψυκτικό R32 και με το led στη μέση πάνω από το λογότυπο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ελπιζω οτι ειναι τυχαιο. Εαν επιμεινει θα ξαναφερω τον εγκαταστατη.

Στο αλφαδιασμα ημουν παρον, εχει σωστη κλιση. Τιποτα δεν εσπασε κατα την τοποθετηση. Ολα ηταν σωστα.

εαν ηταν παλιο μηχανημα θα δικαιολογουταν λιγο. οχι σε ολοκαινουριο

1 λεπτό πριν, argitt είπε

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου εάν είναι αυτό με το ψυκτικό R32 και με το led στη μέση πάνω από το λογότυπο;;

Ναι αυτο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω το ίδιο σε 24 σου προτείνω να κάνεις τις εξής κίνησεις...Βγάλε πλύνε φίλτρα και ξαναβαλτα και βάλτο στην ψύξη τέρμα στους 16 για κάνα μισάωρο και όταν είναι να το κλείσεις πάτα το fan για 3 δευτερόλεπτα για να ενεργοποιηθεί το x-fan και κλειστό...Θα δουλέψει κάποια λεπτά σαν ανεμιστήρας και μετά θα κλείσει.Μετα βάλτο θέρμανση και μπουμπουνατο  στο  25 μέχρι να ζεσταθεί αρκετά... Πιστεύω θα ξεμυρίσουν τα πλαστικά...

Επεξ/σία από argitt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, guzel είπε

Είσαι σίγουρος ότι τα 12 άρια και κατω toyotomi δεν ανοιγοκλείνουν (on/off) ? 

Πολλοί να ξέρεις το θεωρούν και φυσιολογικό να ανοιγοκλείνει το μηχάνημα θεωροντας έτσι ότι καταναλώνει λιγότερα.

Όλα, ξαναλέω.. ΟΛΑ τα κλιματιστικά υπό προϋποθέσεις κλείνουν

Φαντάσου το πολύ καλό μηχάνημα που έβαλες (δεν γράφω τη μάρκα γιατί βαρέθηκα να τη διαβάζω στις τελευταίες 30 σελίδες) να το έβαζες σε ένα χώρο 15τμ να του ζητούσες στη θέρμανση 21 βαθμούς με εξωτερική 18 και αναλογήσου μόνος σου αν θα έκλεινε μετά από κάμποση ώρα ή όχι

Στο χώρο που το έχεις εσύ καταφέρνει κατεβάζοντας στροφές και κατανάλωση να δουλεύει συνεχώς. 

Για αυτό το λόγο είναι καλό να κάνεις μελέτη από σωστό άνθρωπο, μηχανολόγο, στο χώρο σου για να βάλεις τα σωστά BTU που χρειάζεται ο χώρος σου με βάση τα δεδομένα που έχει αυτός γιατί αλλά δεδομένα έχουν τα δικά σου 30τμ άλλα τα δικά μου 30τμ και πάει λέγοντας

Για το αν θέλει κανείς να κάνει οικονομία σαφώς και είναι καλύτερα να διαθέσει παραπάνω χρήματα να πάρει κατι καλύτερο αλλά ακόμα και αυτό ισχύει με προϋποθέσεις (πόση ώρα θα δουλεύει, κρύο ή ζέστη κ.α)

Και ναι τα Toyotomi τα μικρά τουλάχιστον 9000-12000btu όσα φιλαράκια μου τα έχουν είναι πολύ ευχαριστημένοι και δεν τα κατηγορούν στο βαθμό που τα κατηγορείς πράγμα που ,φιλικά,έχει καταντήσει λίγο υπερβολικό

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...