Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

H πατάς το FAN mode που έχουν όλα τα κλιματιστικά !

Ναι αλλά έτσι δε μπορεί να στο χρεώσει παραπάνω η όπως για παράδειγμα όπως το Ururu της daikin που λέει ότι φέρνει κα8 εξωτερικό αέρα κα8 στο χρεώνει μια περιουσία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ναι αλλά έτσι δε μπορεί να στο χρεώσει παραπάνω η όπως για παράδειγμα όπως το Ururu της daikin που λέει ότι φέρνει κα8 εξωτερικό αέρα κα8 στο χρεώνει μια περιουσία 

Ναι έχεις δίκιο είναι τελείως χαζή λειτουργία (που ήδη υπάρχει σε όλα τα κλιματιστικά).. άσε που δεν νομίζω να είναι καλό να έχεις τζάκι (ειδικά αν ψιλοκαπνιζει) με το κλίματιστικο μαζί..

Για το ururu κάνεις λάθος..Είναι το απόλυτο κλίματιστικο οικιακο μηχάνημα.. Φτιάχνει το κλιμα, όπως θέλεις..Άλλη κατηγορία σε όλα..

Δες μια τα Scop-Seer που έχει.. φέρνει φρεσκο αέρα μέσα,κάνει υγρανση/αφυγρανση ενώ θερμαίνει η ψύχει τον χώρο..Είναι ΚΛΙΜΑτιστικο :)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ναι έχεις δίκιο είναι τελείως χαζή λειτουργία (που ήδη υπάρχει σε όλα τα κλιματιστικά).. άσε που δεν νομίζω να είναι καλό να έχεις τζάκι (ειδικά αν ψιλοκαπνιζει) με το κλίματιστικο μαζί..

Για το ururu κάνεις λάθος..Είναι το απόλυτο κλίματιστικο μηχάνημα.. Φτιάχνει το κλιμα, όπως θέλεις..Άλλη κατηγορία σε όλα..

Στα ενεργειακά τζάκια που δεν θα καπνίσει μπορεί να λειτουργήσει το να βάλεις τον ανεμιστήρα απλά αυτοί έκαναν αυτή τη λειτουργία αυτοματοποιημένη και όπως είναι λογικό θα χρεωθεί ανάλογα 

για το άλλο κλιματιστικό που λες πιστεύω ότι δεν απευθυνετα8 στο δικό μας περιβάλλον , ίσως για μια εφαρμογή σε ακραία περιβάλλοντα να έχει νόημα 

Βέβαια οποίος έχει λεφτά το παίρνει και μας λέει και εντυπώσεις 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Στα ενεργειακά τζάκια που δεν θα καπνίσει μπορεί να λειτουργήσει το να βάλεις τον ανεμιστήρα απλά αυτοί έκαναν αυτή τη λειτουργία αυτοματοποιημένη και όπως είναι λογικό θα χρεωθεί ανάλογα 

για το άλλο κλιματιστικό που λες πιστεύω ότι δεν απευθυνετα8 στο δικό μας περιβάλλον , ίσως για μια εφαρμογή σε ακραία περιβάλλοντα να έχει νόημα 

Είναι πανάκριβο.. το μόνο του μειονεκτήμα :)

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ειναι τόσο μικρή η διαφορά που δεν νομίζω να επηρεάζει καθόλου στην λειτουργία σε μερικο φορτίο.. Εγώ αν το ήξερα  οτι παιζει έτσι το Shorai θα έπαιρνα το 24.. 100%


Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το εύρος λειτουργίας του κλιματιστικού (capacity range)  όχι το εύρος κατανάλωσης .
Για σκεφτείτε το λίγο .  Έχουν όλα τα κλιματιστικά την ίδια καμπύλη απόδοσης COP για να μπορέσουμε να κάνουμε άμεση σύγκριση με το input της μονάδας ; Δηλαδή όταν δύο κλιματιστικά έχουν το ίδιο ελάχιστο input 200 watts σημαίνει ότι έχουν και το ίδιο COP σε αυτή την οριακή κατάσταση για να μπορούμε να πούμε ότι έχουν τα ίδια ελάχιστα btu/h ;Μάλλον όχι . 
To output μας ενδιαφέρει.

Σε αυτή την περίπτωση  το 24άρι shorai παίζει πιο ψιλά στα ελάχιστα btu σε σύγκριση με το 22άρι . Σε σύγκριση με το 18άρι είναι διπλασιασμός .

Διαβάστε και αυτό :

http://www.aire-acondicionado.com.es/en/inverter-air-conditioner/#Advantages-of-inverter-air-conditioner-units

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε


Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το εύρος λειτουργίας του κλιματιστικού (capacity range)  όχι το εύρος κατανάλωσης .
Για σκεφτείτε το λίγο .  Έχουν όλα τα κλιματιστικά την ίδια καμπύλη απόδοσης COP για να μπορέσουμε να κάνουμε άμεση σύγκριση με το input της μονάδας ; Δηλαδή όταν δύο κλιματιστικά έχουν το ίδιο ελάχιστο input 200 watts σημαίνει ότι έχουν και το ίδιο COP σε αυτή την οριακή κατάσταση για να μπορούμε να πούμε ότι έχουν τα ίδια ελάχιστα btu/h ;Μάλλον όχι . 
To output μας ενδιαφέρει.

Σε αυτή την περίπτωση  το 24άρι shorai παίζει πιο ψιλά στα ελάχιστα btu σε σύγκριση με το 22άρι . Σε σύγκριση με το 18άρι είναι διπλασιασμός .

Διαβάστε και αυτό :

http://www.aire-acondicionado.com.es/en/inverter-air-conditioner/#Advantages-of-inverter-air-conditioner-units

 

Ναι πρόσεξα και στον πίνακα που παρέθεσαν ότι το 18-24 έχει μεγάλη διαφορά στην ελάχιστη θερμική απόδοση σε btu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ψαχνω 12αρι (λογικα, πειτε εσεις) κλιματιστικο για σαλοκουζινα πιο πολυ (13τμ)

+ διαδρομο χαμηλοταβανο (4,5τμ)  που παει σε δωματιο (9τμ) [το δωματιο θα ψυχεται σε περιπτωση που εχει πολυ ζεστη διοτι ειναι στον φωταγωγο και ισως παλευεται το καλοκαιρι, δε το ξερω ακομα, αλλα λογικα αυτο δεν θα γινεται παντα. Ισως ο διαδρομος και η σαλοκουζινα] 

το σπιτι ειναι του 60 χωρις μονωση κτλ, αν και θα μπουν τωρα pvc κουφωματα.

Θα δουλευτει για ψυξη διοτι υπαρχει αεριο για το χειμωνα!

στα 400-500 ευρω μαξ, τι να παρω; Τα Toyotomi δειχνουν καλες κρητικες (και εχω δουλεψει ενα σε θερμανση και μου φανηκε πολυ καλο και αθορυβο) αλλα ακουσα κατι περιεργα τελευταια εδω μεσα, για πειτε καμια γνωμη;
Και σε ενα καταστημα τα εκραξαν λιγο μας ειπανε οτι φαλυρησε η toyotomi και εχει σαπισει και οτι δεν την πουλαει πλεον και πηγαν να μας πουλησουν fujitsu.

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ExTaCy1337 είπε

Παιδια ψαχνω 12αρι (λογικα, πειτε εσεις) κλιματιστικο για σαλοκουζινα πιο πολυ (13τμ)

+ διαδρομο χαμηλοταβανο (4,5τμ)  που παει σε δωματιο (9τμ) [το δωματιο θα ψυχεται σε περιπτωση που εχει πολυ ζεστη διοτι ειναι στον φωταγωγο και ισως παλευεται το καλοκαιρι, δε το ξερω ακομα, αλλα λογικα αυτο δεν θα γινεται παντα. Ισως ο διαδρομος και η σαλοκουζινα] 

το σπιτι ειναι του 60 χωρις μονωση κτλ, αν και θα μπουν τωρα pvc κουφωματα.

Θα δουλευτει για ψυξη διοτι υπαρχει αεριο για το χειμωνα!

στα 400-500 ευρω μαξ, τι να παρω; Τα Toyotomi δειχνουν καλες κρητικες (και εχω δουλεψει ενα σε θερμανση και μου φανηκε πολυ καλο και αθορυβο) αλλα ακουσα κατι περιεργα τελευταια εδω μεσα, για πειτε καμια γνωμη;
Και σε ενα καταστημα τα εκραξαν λιγο μας ειπανε οτι φαλυρησε η toyotomi και εχει σαπισει και οτι δεν την πουλαει πλεον και πηγαν να μας πουλησουν fujitsu.

Μακριά από toyotomi... Θα κλαις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ExTaCy1337 είπε

Παιδια ψαχνω 12αρι (λογικα, πειτε εσεις) κλιματιστικο για σαλοκουζινα πιο πολυ (13τμ)

+ διαδρομο χαμηλοταβανο (4,5τμ)  που παει σε δωματιο (9τμ) [το δωματιο θα ψυχεται σε περιπτωση που εχει πολυ ζεστη διοτι ειναι στον φωταγωγο και ισως παλευεται το καλοκαιρι, δε το ξερω ακομα, αλλα λογικα αυτο δεν θα γινεται παντα. Ισως ο διαδρομος και η σαλοκουζινα] 

το σπιτι ειναι του 60 χωρις μονωση κτλ, αν και θα μπουν τωρα pvc κουφωματα.

Θα δουλευτει για ψυξη διοτι υπαρχει αεριο για το χειμωνα!

στα 400-500 ευρω μαξ, τι να παρω; Τα Toyotomi δειχνουν καλες κρητικες (και εχω δουλεψει ενα σε θερμανση και μου φανηκε πολυ καλο και αθορυβο) αλλα ακουσα κατι περιεργα τελευταια εδω μεσα, για πειτε καμια γνωμη;
Και σε ενα καταστημα τα εκραξαν λιγο μας ειπανε οτι φαλυρησε η toyotomi και εχει σαπισει και οτι δεν την πουλαει πλεον και πηγαν να μας πουλησουν fujitsu.

Μιας και το θες για ψύξη μόνο θα πήγαινα σε όσο υψηλότερο SEER γίνεται , οπότε αν και παραπάνω από το μπάτζετ σου, με SEER 8,5 αυτό https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/klimatistiko-toixoy-haier-dawn-as12dcahra-12000btu.html

Στα 600€ αυτό (έβαλα άμεσης διαθεσιμότητας) με SEER επίσης 8,5

https://www.bestprice.gr/item/2154888390/toyotomi-kuro-tkn-tkg-635r32.html

Αν θες οπωσδήποτε κάτω από 500€ , τότε με SEER 7,4

https://www.skroutz.gr/s/14682474/Midea-Mission-II-MB-12N8D6-I.html

και με 10 έτη εγγύηση παντού τότε με SEER 7 

https://www.skroutz.gr/s/14976792/Gree-Fairy-GRS-121-EI-JFR-N3.html

ΥΓ Κάποια μοντέλα τα βρίσκεις και με χαμηλότερη τιμή στο bestprice αλλά με αμφίβολη διαθεσιμότητα. Μπορείς να ρωτήσεις. 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, guzel είπε

Το έχει βάλει κάποιος από εδώ; Αξίζει;

Πολύ καλό. Συνδυάζει τις 2 συσκευές που έχω τώρα σε μια. Αν βγει σε καλή τιμή με EU PLUG , το βλέπουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, guzel είπε

Μακριά από toyotomi... Θα κλαις!

Αυτο γιατι το λες φιλε μου; Γιατι εγω βλεπω στο σκρουτζ το καθε μηχανακι εχει απο 60 κρητικες πραγμα που δεν βλεπω συχνα και ~4,7*
 

 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Μιας και το θες για ψύξη μόνο θα πήγαινα σε όσο υψηλότερο SEER γίνεται , οπότε αν και παραπάνω από το μπάτζετ σου, με SEER 8,5 αυτό https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/klimatistiko-toixoy-haier-dawn-as12dcahra-12000btu.html

Στα 600€ αυτό (έβαλα άμεσης διαθεσιμότητας) με SEER επίσης 8,5

BestPrice iconToyotomi Kuro TKN / TKG-635R32 (579,00€ σε 18 καταστήματα)

Αν θες οπωσδήποτε κάτω από 500€ , τότε με SEER 7,4

https://www.skroutz.gr/s/14682474/Midea-Mission-II-MB-12N8D6-I.html

και με 10 έτη εγγύηση παντού τότε με SEER 7 

https://www.skroutz.gr/s/14976792/Gree-Fairy-GRS-121-EI-JFR-N3.html

ΥΓ Κάποια μοντέλα τα βρίσκεις και με χαμηλότερη τιμή στο bestprice αλλά με αμφίβολη διαθεσιμότητα. Μπορείς να ρωτήσεις. 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου θα το συζητησω με τον παππου που το θελει και αναλογως θα πραξει.

Γνωριζεις μηπως επειδη σε βλεπω ενεργο εδω ποτε περιπου πεφτουν και αν οι τιμες; βγαινουν προσφορες κτλ; 

Μονο οκτωμβριο-νοεμβριο; ή βγαζουν καπου στα κοντα προσφορες;

γιατι βλεπω κλιματιστικα που παιζαν 300 να παιζουν 400+ π.χ. 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Αυτο γιατι το λες φιλε μου; Γιατι εγω βλεπω στο σκρουτζ το καθε μηχανακι εχει απο 60 κρητικες πραγμα που δεν βλεπω συχνα και ~4,7*
 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου θα το συζητησω με τον παππου που το θελει και αναλογως θα πραξει.

Γνωριζεις μηπως επειδη σε βλεπω ενεργο εδω ποτε περιπου πεφτουν και αν οι τιμες; βγαινουν προσφορες κτλ; 

Μονο οκτωμβριο-νοεμβριο; ή βγαζουν καπου στα κοντα προσφορες;

γιατι βλεπω κλιματιστικα που παιζαν 300 να παιζουν 400+ π.χ. 😜 

Από προσωπική εμπειρία.

Δε σου κάνει εντύπωση ότι οι χρήστες που αφήνουν κριτική δεν έχουν αφήσει κριτική για άλλο προϊόν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, guzel είπε

Από προσωπική εμπειρία.

Δε σου κάνει εντύπωση ότι οι χρήστες που αφήνουν κριτική δεν έχουν αφήσει κριτική για άλλο προϊόν; 

με μια μικρη ματια εχει και ατομα με 70 αξιολογησεις, εχει περισσοτερα με 1-3 οντως, αλλα νομιζω οτι το σκρουτζ ζηταει αποδειξη.
Το θεμα ειναι οτι ουτε εγω κανω review σε ψηλοπραγματα, βασικα εδω δεν εχω κανει στον αφυγραντηρα που πηρα. Μονο μια φορα εκανα σε καταστημα που μου εκανε rma χωρις πολλα πολλα και μου εστειλε αλλο αντικειμενο. Και δουλευω το σκρουτζ απο τοτε που βγηκε. Αν κανω review θα κανω στον αφυγραντηρα ή σε κανα aircon ή κατι υψηλης αξιας τελος παντων 😛 ολο γκατζετακια ειμαι θα ηθελα μια βδομαδα να αξιολογω 😛 

Για πες την εμπειρια σου αν θες φιλε και για πιο μοντελο;

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Αυτο γιατι το λες φιλε μου; Γιατι εγω βλεπω στο σκρουτζ το καθε μηχανακι εχει απο 60 κρητικες πραγμα που δεν βλεπω συχνα και ~4,7*
 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου θα το συζητησω με τον παππου που το θελει και αναλογως θα πραξει.

Γνωριζεις μηπως επειδη σε βλεπω ενεργο εδω ποτε περιπου πεφτουν και αν οι τιμες; βγαινουν προσφορες κτλ; 

Μονο οκτωμβριο-νοεμβριο; ή βγαζουν καπου στα κοντα προσφορες;

γιατι βλεπω κλιματιστικα που παιζαν 300 να παιζουν 400+ π.χ. 😜 

Καλές προσφορές έπαιξαν στο black friday. Βασικά πολύ καλές. Επίσης καλές τιμές θα δεις και τέλη Αυγούστου . 

Για τα Toyotomi , είναι μια χαρά μηχανήματα, τίμια και πολύ δυνατά , για αυτό αρέσουν δικαίως στον κόσμο. 

Για την τιμή τους προσφέρουν αυτό που μπορούν. 

Από την άλλη τα 18άρια και άνω, έχει παρατηρηθεί ότι δεν κατεβάζουν στη θέρμανση κάτω από 900-1300Watts ανάλογα το μοντέλο, οπότε σε μερικό φορτίο συμπεριφέρονται κάπως θυμίζοντας on off. Το ίδιο συμβαίνει και στα υπόλοιπα τύπου gree, invertor κτλ. 

Για 12άρια και κάτω δεν έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο οπότε είναι μια καλή πρόταση. 

Από τα 18άρια και άνω , υπάρχει θέμα. 

Το περιγράφει πολύ καλά ο φίλος στο 1ο review https://www.skroutz.gr/s/9496876/Toyotomi-Kuro-TKN-TKG-671R32.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...