Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Ναι 

Ειναι τόσο μικρή η διαφορά που δεν νομίζω να επηρεάζει καθόλου στην λειτουργία σε μερικο φορτίο.. Εγώ αν το ήξερα  οτι παιζει έτσι το Shorai θα έπαιρνα το 24.. 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Στο service manual δεν τα λέει. Που τα είδες? 

Στο εμπορικό φυλλάδιο που έχει στη σελίδα της toshiba για όλα τα μοντέλα εκεί που λέει τεχνική βιβλιοθήκη 

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Ειναι τόσο μικρή η διαφορά που δεν νομίζω να επηρεάζει καθόλου στην λειτουργία σε μερικο φορτίο.. Εγώ αν το ήξερα  οτι παιζει έτσι το Shorai θα έπαιρνα το 24.. 100%

Και γω έτσι πιστεύω ότι είναι λίγο αλλά επειδή εσείς είχατε θέμα με την υπερθέρμανση επειδή δε κατέβαινε χαμηλά μη κάψουμε και κανέναν άλλον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Στο εμπορικό φυλλάδιο που έχει στη σελίδα της toshiba για όλα τα μοντέλα εκεί που λέει τεχνική βιβλιοθήκη 

Και γω έτσι πιστεύω ότι είναι λίγο αλλά επειδή εσείς είχατε θέμα με την υπερθέρμανση επειδή δε κατέβαινε χαμηλά μη κάψουμε και κανέναν άλλον 

Άλλο 160w - 300w και άλλο 900W η 1300W;)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Άλλο 160w - 300w και άλλο 900W η 1300W;)

Ερώτηση τώρα δηλαδή εγώ αν βάλω το power select στο 50 % θα μπορέσει να μου κατεβάσει την κατανάλωση στο μισό από το 0,16 που δίνει ? Η έχει άλλη επίδραση ? Για την ελάχιστη μιλάω πάντα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Στο εμπορικό φυλλάδιο που έχει στη σελίδα της toshiba για όλα τα μοντέλα εκεί που λέει τεχνική βιβλιοθήκη 

Ωραίος 

cb860586d0c76bd9a34930c6ee70ba6b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ερώτηση τώρα δηλαδή εγώ αν βάλω το power select στο 50 % θα μπορέσει να μου κατεβάσει την κατανάλωση στο μισό από το 0,16 που δίνει ? Η έχει άλλη επίδραση ?

Όχι! Θα κατεβάσει στο μισό την μέγιστη ισχύ που μπορεί να δώσει το μηχανημα,αντί να πάει π.χ. (αν χρειαστεί)στα 1800w να ζεστάνει τον χώρο,θα πάει μέχρι 900W.. στα χαμηλά θα είναι τα ίδια ακριβώς..

Μία επιφύλαξη σε αυτό που είπα πριν για το 24 ,γιατί ελάχιστη θέρμανση σε btu 5400 μου φαίνονται πολλά.. πολλά παραπάνω σε σχέση με 18 και 22

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Όχι! Θα κατεβάσει στο μισό την μέγιστη ισχύ που μπορεί να δώσει το μηχανημα,αντί να πάει π.χ. (αν χρειαστεί)στα 1800w να ζεστάνει τον χώρο,θα πάει μέχρι 900W.. στα χαμηλά θα είναι τα ίδια ακριβώς..

Ok δηλαδή κάνει οικονομία ως προς την μέγιστη τιμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι.

Ήθελα να ρωτήσω επειδή θα πάρω κάποιο shorai και εγώ και δέν κατάλαβα τί μου είπατε στα προηγούμενα πόστ.

Για 25 τετραγωνικά σαλόνι. Επικοινωνεί με διάδρομο με κουζίνα, μπάνιο, δωμάτια κτλ. Έχει δύο μπαλκονόπορτες αλουμίνια. 

Πόσα btu θεωρείτε βέλτιστο? Ήρθε ένας ψυκτικός μου λέει πάνω απο 12, ή 16 να πιάνει και λίγο μέσα. Να βάλω το 13άρι το shorai ή το 16άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Ok δηλαδή κάνει οικονομία ως προς την μέγιστη τιμη 

Πιο σωστά ρίχνει τα μέγιστα ρεύματα για να μπει σε πιο μικρές ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις . Δεν κερδίσεις κάτι στην πράξη (,μάλλον) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Ok δηλαδή κάνει οικονομία ως προς την μέγιστη τιμη 

Ναι .. βέβαια όπως έχει πει ο @Dare-Devil καλό θα ήταν να μαθαίναμε αν αλλάζουν οι καμπύλες απόδοσης του μηχανήματος με το powerselect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, teachertza είπε

Καλησπέρα και πάλι.

Ήθελα να ρωτήσω επειδή θα πάρω κάποιο shorai και εγώ και δέν κατάλαβα τί μου είπατε στα προηγούμενα πόστ.

Για 25 τετραγωνικά σαλόνι. Επικοινωνεί με διάδρομο με κουζίνα, μπάνιο, δωμάτια κτλ. Έχει δύο μπαλκονόπορτες αλουμίνια. 

Πόσα btu θεωρείτε βέλτιστο? Ήρθε ένας ψυκτικός μου λέει πάνω απο 12, ή 16 να πιάνει και λίγο μέσα. Να βάλω το 13άρι το shorai ή το 16άρι.

Ε το 16άρι τότε. 

Aν πάντως τα +120€ δεν θα σου φαίνεται τραγικά πολλά, μπορείς και το 18άρι που είναι twin rotary και έχει καλύτερα SCOP και SEER. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πιο σωστά ρίχνει τα μέγιστα ρεύματα για να μπει σε πιο μικρές ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις . Δεν κερδίσεις κάτι στην πράξη (,μάλλον) 

H toshiba λέει ότι κάνει οικονομία στο ρεύμα με αυτό (στο videaki αγοράζει ποδήλατο το παιδάκι),δεν νομίζω να λένε μπαρουφες.. αλλά πρόσεξα οτι έχουν βάλει και μία λειτουργία Fireplace στο Shorai Premium,και Daisekai ..Τι κάνει αυτό; Ανοίγει μόνο τον ανεμιστήρα!! και ανακυκλώνει τον αέρα αν έχεις π.χ. Τζάκι.. Μετά από αυτό που διάβασα μπορεί και να είναι καθαρά μάρκετινγκ και το power select

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

H toshiba λέει ότι κάνει οικονομία στο ρεύμα με αυτό (στο videaki αγοράζει ποδήλατο το παιδάκι),δεν νομίζω να λένε μπαρουφες.. αλλά πρόσεξα οτι έχουν βάλει και μία λειτουργία Fireplace στο Shorai Premium,και Daisekai ..Τι κάνει αυτό; Ανοίγει μόνο τον ανεμιστήρα.. και ανακυκλώνει τον αέρα αν έχεις π.χ. Τζάκι.. Μετά από αυτό που διάβασα μπορεί και να είναι καθαρά μάρκετινγκ και το power select

Επειδή μάλλον όταν έχεις τζάκι πιάνει μέγιστη θερμοκρασία και δε μπορεί να δουλέψει πιο κάτω για διατηρήσει θερμοκρασία και θα κλείσει διακόπτει την λειτουργία και δουλεύει μόνο ανεμιστήρα όπως είπες για να διανείμει την θερμοκρασία από το τζάκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Επειδή μάλλον όταν έχεις τζάκι πιάνει μέγιστη θερμοκρασία και δε μπορεί να δουλέψει πιο κάτω για διατηρήσει θερμοκρασία και θα κλείσει διακόπτει την λειτουργία και δουλεύει μόνο ανεμιστήρα όπως είπες για να διανείμει την θερμοκρασία από το τζάκι 

H πατάς το FAN mode που έχουν όλα τα κλιματιστικά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...