Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, να κάνω μερικές διευκρινήσεις:

Το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο το on off σκέτο, αλλά το γεγονός ότι μπορεί να περάσει μία ώρα μέχρι να ξαναπάρει και στο μεταξύ να έχουμε παγώσει (χθες στα 45 λεπτά off δεν είχε κουνηθεί ακόμα, και του ζήτησα 24 αντί για 22 και πήρε). Και φυσικά μετά πάλι τέρμα γκάζι που σημαίνει και τσάμπα θόρυβο. Οι καταναλώσεις στο σύνολο δεν νομίζω να είναι τραγικές γιατί μπορεί να μη πέφτει κάτω από τα 1300w όπως αναφέρετε (δεν έχω μετρητή) αλλά αν δουλεύει εκεί για 10 λεπτά ανά 60 αφού πιάσει ο χώρος θερμ, τότε στο σύνολο η σύγκριση δεν θα είναι 1300 vs ~300 που βλέπετε με άλλα μηχανήματα.

Το "θερμόμετρο υδράργυρου" που αναφέρω φυσικά δεν είναι σώματος που μετράμε τον πυρετό αλλά χώρου, με γρήγορη απόκριση στις αλλαγές και δείχνει να συμβαδίζει απόλυτα με ότι μετράνε είτε τα χειριστήρια μέσω ifeel (τοποθετημένο δίπλα τους), είτε οι μονάδες αυτά που αναφέρουν στις προσόψεις (με το θερμ. τοποθετημένο πάλι πάνω στη μονάδα ώστε να είναι σχεδόν δίπλα στο σένσορά της), είτε και έξω στη βεράντα δίπλα στην εξωτερική ενός inventor 9αρι που δείχνει και εξωτερική θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kacey είπε

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, να κάνω μερικές διευκρινήσεις:

Το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο το on off σκέτο, αλλά το γεγονός ότι μπορεί να περάσει μία ώρα μέχρι να ξαναπάρει και στο μεταξύ να έχουμε παγώσει (χθες στα 45 λεπτά off δεν είχε κουνηθεί ακόμα, και του ζήτησα 24 αντί για 22 και πήρε). Και φυσικά μετά πάλι τέρμα γκάζι που σημαίνει και τσάμπα θόρυβο. Οι καταναλώσεις στο σύνολο δεν νομίζω να είναι τραγικές γιατί μπορεί να μη πέφτει κάτω από τα 1300w όπως αναφέρετε (δεν έχω μετρητή) αλλά αν δουλεύει εκεί για 10 λεπτά ανά 60 αφού πιάσει ο χώρος θερμ, τότε στο σύνολο η σύγκριση δεν θα είναι 1300 vs ~300 που βλέπετε με άλλα μηχανήματα.

Το "θερμόμετρο υδράργυρου" που αναφέρω φυσικά δεν είναι σώματος που μετράμε τον πυρετό αλλά χώρου, με γρήγορη απόκριση στις αλλαγές και δείχνει να συμβαδίζει απόλυτα με ότι μετράνε είτε τα χειριστήρια μέσω ifeel (τοποθετημένο δίπλα τους), είτε οι μονάδες αυτά που αναφέρουν στις προσόψεις (με το θερμ. τοποθετημένο πάλι πάνω στη μονάδα ώστε να είναι σχεδόν δίπλα στο σένσορά της), είτε και έξω στη βεράντα δίπλα στην εξωτερική ενός inventor 9αρι που δείχνει και εξωτερική θερμοκρασία.

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγω.. Ιδια συμπεριφορά.. (αυξομειώσεις θερμοκρασίας χώρου, θερμική άνεση) Δεν με ενοχλούσε η κατανάλωση ( αν και υπέρθέρμαινε τον χώρο..αρα έκαιγε παραπάνω )

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kacey είπε

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, να κάνω μερικές διευκρινήσεις:

Το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο το on off σκέτο, αλλά το γεγονός ότι μπορεί να περάσει μία ώρα μέχρι να ξαναπάρει και στο μεταξύ να έχουμε παγώσει (χθες στα 45 λεπτά off δεν είχε κουνηθεί ακόμα, και του ζήτησα 24 αντί για 22 και πήρε). Και φυσικά μετά πάλι τέρμα γκάζι που σημαίνει και τσάμπα θόρυβο. Οι καταναλώσεις στο σύνολο δεν νομίζω να είναι τραγικές γιατί μπορεί να μη πέφτει κάτω από τα 1300w όπως αναφέρετε (δεν έχω μετρητή) αλλά αν δουλεύει εκεί για 10 λεπτά ανά 60 αφού πιάσει ο χώρος θερμ, τότε στο σύνολο η σύγκριση δεν θα είναι 1300 vs ~300 που βλέπετε με άλλα μηχανήματα.

Το "θερμόμετρο υδράργυρου" που αναφέρω φυσικά δεν είναι σώματος που μετράμε τον πυρετό αλλά χώρου, με γρήγορη απόκριση στις αλλαγές και δείχνει να συμβαδίζει απόλυτα με ότι μετράνε είτε τα χειριστήρια μέσω ifeel (τοποθετημένο δίπλα τους), είτε οι μονάδες αυτά που αναφέρουν στις προσόψεις (με το θερμ. τοποθετημένο πάλι πάνω στη μονάδα ώστε να είναι σχεδόν δίπλα στο σένσορά της), είτε και έξω στη βεράντα δίπλα στην εξωτερική ενός inventor 9αρι που δείχνει και εξωτερική θερμοκρασία.

Κάνε μια προσπάθεια αφού το έχεις στο ifeel  βάλε το στους 21 και απομάκρυνε το χειριστήριο ώστε να μην το χτυπάει ο αέρας του κλιματιστικού και επίσης αν γίνεται επειδή η θερμοκρασία των χεριών μας είναι στους 36 βαθμούς και το χειριστήριο έχει αισθητήρα θερμοκρασίας άστο σε μια άκρη να δούμε τι θα γίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kacey είπε

Οι καταναλώσεις στο σύνολο δεν νομίζω να είναι τραγικές γιατί μπορεί να μη πέφτει κάτω από τα 1300w όπως αναφέρετε (δεν έχω μετρητή) αλλά αν δουλεύει εκεί για 10 λεπτά ανά 60 αφού πιάσει ο χώρος θερμ, τότε στο σύνολο η σύγκριση δεν θα είναι 1300 vs ~300 που βλέπετε με άλλα μηχανήματα.

Ναι οκ - αν και δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί ένα κλιματιστικό που παίζει μόνιμα 250W θα έχει μεγαλύτερη απόδοση από ένα που θα παίξει 1000-0 για 15' στη μια ώρα  - αλλά έχεις και το κομμάτι της θερμικής άνεσης που πάει περίπατο.

Αν δεν έχεις σκοπό να το κυνηγήσεις, ίσως απλά να προσπαθήσεις να επιβραδύνεις το φαινόμενο βάζοντας το κλιματιστικό στην ελάχιστη ταχύτητα ανεμιστήρα (νομίζω quiet για τα Toyo)  .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, kacey είπε

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, να κάνω μερικές διευκρινήσεις:

Το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο το on off σκέτο, αλλά το γεγονός ότι μπορεί να περάσει μία ώρα μέχρι να ξαναπάρει και στο μεταξύ να έχουμε παγώσει (χθες στα 45 λεπτά off δεν είχε κουνηθεί ακόμα, και του ζήτησα 24 αντί για 22 και πήρε). Και φυσικά μετά πάλι τέρμα γκάζι που σημαίνει και τσάμπα θόρυβο. Οι καταναλώσεις στο σύνολο δεν νομίζω να είναι τραγικές γιατί μπορεί να μη πέφτει κάτω από τα 1300w όπως αναφέρετε (δεν έχω μετρητή) αλλά αν δουλεύει εκεί για 10 λεπτά ανά 60 αφού πιάσει ο χώρος θερμ, τότε στο σύνολο η σύγκριση δεν θα είναι 1300 vs ~300 που βλέπετε με άλλα μηχανήματα.

Το "θερμόμετρο υδράργυρου" που αναφέρω φυσικά δεν είναι σώματος που μετράμε τον πυρετό αλλά χώρου, με γρήγορη απόκριση στις αλλαγές και δείχνει να συμβαδίζει απόλυτα με ότι μετράνε είτε τα χειριστήρια μέσω ifeel (τοποθετημένο δίπλα τους), είτε οι μονάδες αυτά που αναφέρουν στις προσόψεις (με το θερμ. τοποθετημένο πάλι πάνω στη μονάδα ώστε να είναι σχεδόν δίπλα στο σένσορά της), είτε και έξω στη βεράντα δίπλα στην εξωτερική ενός inventor 9αρι που δείχνει και εξωτερική θερμοκρασία.

Για ποιο μηχάνημα μιλάς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, puelito είπε

Kαλησπερα σε ολους,

Ήλπιζα μηπως μπορουσατε να μου λυσετε την εξης απορια.

Εχω ενα Fujitsu AR-RY13 σχεδόν αχρησιμοποίητο.

Το εβαλα τις προαλλες να δουλεψει κανενα μισαωρο στο ζεστό και δεν ειχα κανενα θεμα.

Την επομενη φορα ομως δεν λειτουργουσε και αναβαν τα λαμπακια του, ενα κοκκινο και ενα πρασινο με συγκεκριμενο ρυθμο.

Αφου λοιπον το εψαξα στο ιντερνετ ειδα οτι ο τροπος που αναβουν δειχνουν οτι εχει "High Discharge Temperature".

Εχετε ιδεα τι ακριβως ειναι και αν φτιαχνει, κι αν ναι σε ποιον να απευθυνθω για την καλυτερη εξυπηρετηση ?

Ευχαριστώ.

Βγάλ το απο το ρεύμα για 10 λεπτά. Αν το ξανακάνει τότε :

1. Βρώμικα- βουλωμένα στοιχεία.

2. Κάποιος ανεμιστήρας δεν δουλεύει.

3. Λάθος ποσότητα ψυκτικού . Μπορεί να έχει χάσει απο διαρροή . 

4. Υπάρχουν και άλλες πιθανές βλάβες όπως συμπιεστής ή ο αισθητήρας στην κατάθλιψη του συμπιεστή κ.α


Πρέπει να το δει ψυκτικός . Φώναξε τον ψυκτικό που σου το έβαλε αρχικά να δει αν η εγκατάσταση είναι οκ και να το καθαρίσει αν αυτό είναι το πρόβλημα . Αν δεν είναι , θα ψάξει για το πρόβλημα . Αν είσαι εντός εγγύησης καλύτερα να μιλήσεις με την αντιπροσωπεία . 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

3. Λάθος ποσότητα ψυκτικού . Μπορεί να έχει χάσει απο διαρροή . 

Το δικό μου Fujitsu και νομίζω σχεδόν όλα τα σύγχρονα μοντέλα, δείχνουν αν έχουν απώλεια φρέον. 

Αλλά ναι, δεν ξέρουμε το μοντέλο καν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το δικό μου Fujitsu και νομίζω σχεδόν όλα τα σύγχρονα μοντέλα, δείχνουν αν έχουν απώλεια φρέον. 

Αλλά ναι, δεν ξέρουμε το μοντέλο καν. 

Ναι όλα σχεδόν τα κλιματιστικά έχω ένδειξη διαρροής  ακόμα και αυτό μπορεί να έχει κωδικό για την διαρροή. Πάντως η περιγραφή αυτή . Δηλαδή υψηλή θερμοκρασία στην κατάθλιψη του συμπιεστή αφορά και λάθος ποσότητα φρέον  που ενδεχομένως να έχει να κάνει και με διαρροή . 
Καλό είναι να μας πει το μοντέλο να ψάξουμε το αντίστοιχο service manual . 
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, puelito είπε

Εκανα τοσο μεγαλη πατατα ? Θα κοιταξω ξανα οταν γυρισω σπιτι να το επιβεβαιωσω.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Κοίτα την ετικέτα που βρίσκεται πάνω στην εσωτερική μονάδα (απο κάτω, ή στο πλάι) ή την ετικέτα που βρίσκεται στην έξω μονάδα στο πλάι .  Αναγράφεται το μοντέλο.
Ή απλώς ανέβασε μια φωτογραφία την ετικέτα εδώ και θα καταλάβουμε . 

Πες μας επίσης πόσες φορές αναβοσβήνουν τα λαμπάκια  (με τί ρυθμό το καθένα) και ποια είναι αυτά τα λαμπάκια  (ονομασία ή/και χρώμα)

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Ναι όλα σχεδόν τα κλιματιστικά έχω ένδειξη διαρροής  ακόμα και αυτό μπορεί να έχει κωδικό για την διαρροή. Πάντως η περιγραφή αυτή . Δηλαδή υψηλή θερμοκρασία στην κατάθλιψη του συμπιεστή αφορά και λάθος ποσότητα φρέον  που ενδεχομένως να έχει να κάνει και με διαρροή . 
Καλό είναι να μας πει το μοντέλο να ψάξουμε το αντίστοιχο service manual . 
 

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο το μοντέλο, το troubleshooting που εγραψες πιο πριν είναι ολόσωστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimitris_st13 είπε

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο το μοντέλο, το troubleshooting που εγραψες πιο πριν είναι ολόσωστο.

Ο @puelito  που έχει το πρόβλημα είπε ότι το έψαξε μόνος του και είδε τι σημαίνει η βλάβη αυτή . Να μας πει μοντέλο να το ψάξω (καμιά φορά αλλάζουν τα κωδικολόγια αν και σπάνιο) να το επιβεβαιώσω 100 % ότι είναι προστασία λόγω υψηλής θερμοκρασίας στην κατάθλιψη.

Στις 28/3/2019 στις 11:00 ΠΜ, hpdra είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το budget είναι 300-500ε, με δόσεις. Ο χώρος είναι για 18ρι, αλλά τι να κάνουμε, στην ανάγκη θα συμβιβαστούμε και με 12ρι.

Επίσης, η ανάγκη είναι κυρίως για θέρμανση. Τα κλιματιστικά που δίνουν αρκετά περισσότερα BTU για θέρμανση απ' ό,τι για ψύξη είναι καλή περίπτωση ή πουλάνε παπά; (πχ https://mpakis.gr/product/klimatistika/hitachi-ras-k14hcg-rac-k14hcg-κλιματιστικό-inverter-aa)

Δεν θα συμβιβαστείς  γιατί θα πετάξεις τα λεφτά σου . 
Το βασικότερο όλων όταν επιλέγουμε κλιματιστικό είναι να πάρουμε μοντέλο που καλύπτει τις ανάγκες btu/h που έχει ο χώρος μας . Μετά όλα τα άλλα (καταναλώσεις,διάρκεια εγγύησης, θόρυβος, έξτρα λειτουργίες )

 

Στις 28/3/2019 στις 11:53 ΠΜ, Rnd1978 είπε


Με πολυ μεγάλη επιφυλαξη το CvMore Vento είναι σαν το Morris που είναι πάνω σε TCL. (κυριως απο θεμα εμφάνισης... δεν μπορεσα να βρω οδηγίες χρήσης του Vento για να συγκρίνω)

Το CvMore Atmo φαίνεται να είναι Greeoειδές..(Με τα καλά του και τα κακα του...) , ανάμεσα στα δυο.. ίσως να πήγαινα προς το Greeοειδές..

Βέβαια το ότι δεν μπορεσα (ευκολα τουλαχιστον) να βρω τις οδηγίες χρήσης του Vento στην επίσημη σελίδα της cvmore.. δεν είναι και το πιο θετικό για την εταιρεία..

Επίσης @hpdra πρόσεξε και απο που θα πάρεις οταν με το καλο πάρεις μηχανημα, δες ενα μύνημα μου λιγα posts πριν..

Γιατί μπόρεσες να βρεις τεχνικά χαρακτηριστικά; Για οποιοδήποτε μοντέλο τους. Δεν καταλαβαίνω την λογική τους . Πάντως δεν είναι ωραία εικόνα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2019 στις 7:47 ΜΜ, 26ska είπε

Γιατί όχι το 22αρι;Νομιζω το 24αρι θα είναι μεγάλο για το χώρο.

Για το shorai μαλλον λες . 
Η ουσία είναι να επιλέξεις κλιματιστικό κατάλληλο να σε καλύψει και στις πιο δύσκολες απαιτήσεις ενός καύσωνα . Να το πω αλλιώς να καλύπτει τις ανάγκες σε btu/h του χώρου σου και να μην δουλεύει σε οριακό σημείο . 

Αν ο χώρος σου καλύπτεται και με 22άρι ή 20 άρι οκ . Με 18άρι έχω αρκετές αμφιβολίες αλλά όπως σου πα θα βρείς έναν ψυκτικό ή μηχανολόγο μηχανικό του χώρου να δει τον  χώρο σου και αν υπάρχει και μηχανολογική μελέτη θα καταλαβει τι χρειάζεσαι .

9άρι, 12άρι ,16άρι, 18άρι , 24άρι  είναι ας πούμε εμπορικές κατηγορίες κλιματιστικών . Δε σημαίνει ότι ένα κλιματιστικό που βαφτίζεται 24άρι ότι βγάζει 24.000 btu/h . Μπορεί να βγάζει 21.000 btu/h στη ψύξη και στην θέρμανση 24.000 btu/h  ή να βγάζει 23.000 btu/h και στις δύο καταστάσεις.

Παράδειγμα σε 12άρι:

https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/dawn#tech-specs

Ψύξη 11940 btu/h  θέρμανση όμως : 14330 btu/h .

Αντίστοιχα και το Shorai το  RAS-22PAVSG-E
http://www.toshiba-aircon.gr/products/residential/shorai-r32-hybrid-dc-inverter-pkvsg-e/
Ψύξη: 20814 btu/h
Θέρμανση: 23884 btu/h


Οπότε αν ο επαγγελματίας σου πεί ότι θες κλιματιστικό όπου βγάζει τουλάχιστον 20.000 btu/h στην θέρμανση και στην ψύξη θα κοιτάξεις μοντέλα όπου τα ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ btu/h είναι τουλάχιστον αυτά.




 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Για το shorai μαλλον λες . 
Η ουσία είναι να επιλέξεις κλιματιστικό κατάλληλο να σε καλύψει και στις πιο δύσκολες απαιτήσεις ενός καύσωνα . Να το πω αλλιώς να καλύπτει τις ανάγκες σε btu/h του χώρου σου και να μην δουλεύει σε οριακό σημείο . 

Αν ο χώρος σου καλύπτεται και με 22άρι ή 20 άρι οκ . Με 18άρι έχω αρκετές αμφιβολίες αλλά όπως σου πα θα βρείς έναν ψυκτικό ή μηχανολόγο μηχανικό του χώρου να δει τον  χώρο σου και αν υπάρχει και μηχανολογική μελέτη θα καταλαβει τι χρειάζεσαι .

9άρι, 12άρι ,16άρι, 18άρι , 24άρι  είναι ας πούμε εμπορικές κατηγορίες κλιματιστικών . Δε σημαίνει ότι ένα κλιματιστικό που βαφτίζεται 24άρι ότι βγάζει 24.000 btu/h . Μπορεί να βγάζει 21.000 btu/h στη ψύξη και στην θέρμανση 24.000 btu/h  ή να βγάζει 23.000 btu/h και στις δύο καταστάσεις.

Παράδειγμα σε 12άρι:

https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/dawn#tech-specs

Ψύξη 11940 btu/h  θέρμανση όμως : 14330 btu/h .

Αντίστοιχα και το Shorai το  RAS-22PAVSG-E
http://www.toshiba-aircon.gr/products/residential/shorai-r32-hybrid-dc-inverter-pkvsg-e/
Ψύξη: 20814 btu/h
Θέρμανση: 23884 btu/h


Οπότε αν ο επαγγελματίας σου πεί ότι θες κλιματιστικό όπου βγάζει τουλάχιστον 20.000 btu/h στην θέρμανση και στην ψύξη θα κοιτάξεις μοντέλα όπου τα ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ btu/h είναι τουλάχιστον αυτά.




 

Για το shorai λέω ναι,επειδή δεν μου τρέχουν από τα πατζακια,μου φαίνεται too much,να πληρώσω μηχανολόγο.Θεωρω χωρίς να είμαι γνώστης ότι με το 18αρι θα είναι οκ,αλλιώς με το 22αρι στα σίγουρα.Ουτε 50 τετραγωνικά δεν είναι ο χώρος...Αν είναι μεγαλύτερο από τις ανάγκες μου τι πρόβλημα μπορεί να έχω;

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 26ska είπε

Για το shorai λέω ναι,επειδή δεν μου τρέχουν από τα πατζακια,μου φαίνεται too much,να πληρώσω μηχανολόγο.Θεωρω χωρίς να είμαι γνώστης ότι με το 18αρι θα είναι οκ,αλλιώς με το 22αρι στα σίγουρα.Ουτε 50 τετραγωνικά δεν είναι ο χώρος...Αν είναι μεγαλύτερο από τις ανάγκες μου τι πρόβλημα μπορεί να έχω;

Εγώ προσωπικά έχω μπερδευτεί. 

Μία λες για 50, μία για 45, μία να καλύψεις και 2 υπνοδωμάτια άρα 75. 

Γιατί δεν κατασταλάζεις κάπου, να δώσεις μπάτζετ και κανά σχεδιάγραμμα του σπιτιού ώστε να σου δοθούν κατευθύνσεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...