Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/3/2019 στις 9:43 ΠΜ, guzel είπε

Πω πω τι μου θύμισε!! Που να βάλει και μετρητή.... Τότε σίγουρα θα μας βρει 😂

(μέλος από το 2004, πρώτο ποστ σήμερα)

Εμ σας βρήκα, και μου κάνατε τη καρδιά περιβόλι...Σκέφτομαι να πάω να πηδηχτώ από το παράθυρο...

θα επανέλθω με περισσότερα από αύριο αφού έχω μιλήσει με τη toyotomi, γιατί μετά από σχεδόν 600 σελίδες μονοκούκι και είναι και 3 τα ξημερώματα, δεν την παλεύω.

Διαβάζω τα από πάνω, και έχω την εξής ερώτηση:

Στις 13/3/2019 στις 8:31 ΜΜ, guzel είπε

Τέρας το βάφτισαν οι ίδιοι οι οποίοι το πρότειναν για τον χώρο (60τμ ενιαίος). Υπήρξε στιγμή που ο υπεύθυνος της toyotomi το έκρινε μικρό για το χώρο προσπαθόντας να δικαιολογήσει την συμπεριφορά του κλιματιστικού.

 

Στις 13/3/2019 στις 8:38 ΜΜ, liakjim είπε

Καλά σε εσένα το έχουμε ξανά πει ότι το 24αρι Toyotomi ήταν τεράστιο για την περίπτωσή σου, ίσως και διπλάσιο.
Ήσουν η πιο χαρακτηριστική περίπτωση μιας εντελώς λάθος επιλογής που ανέδειξε αμέσως το όριο της συγκεκριμένης κοψιας κλιματιστικών.

Η μισή ευθύνη δική σου 😋

για χώρο που είναι

ενιαίος σαλόνι+χωλ 29τμ,

μαζί με

11,5τμ κουζίνα που χωρίζεται με πόρτα από το σαλόνι και μερικές φορές είναι και κλειστή λόγω εξορίας των καπνιστών στη κουζίνα
(άρα 29τμ ή 40,5τμ ενίοτε)

σπίτι του '70κάτι στον Πειραιά

κουφ. αλουμινίου με διπλά τζάμια

ανοιχτός όρίζοντας στην αριστερή (νότια), πάνω (δυτική) και λίγο - γιατί αυτή η πλευρά είναι μεγάλη βεράντα μεν, με πολυκατοικία απέναντι δε - στην δεξιά (βόρεια) πλευρά, όπως βλέπουμε τη κάτοψη. ΟΧΙ στο εσωτερικό του Γ της κάτοψης, εκεί παίζει κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας.
πόσα btu? υποθέτω (μετά το διάβασμα εδώ) ότι το 24άρι Kuro είναι "λίγο" υπερβολή?

Στη κάτοψη το μαύρο Χ υποδηλώνει ότι το χώρισμα που φαίνεται μεταξύ σαλονιού και χώλ δεν υπάρχει, ξαναλέω είναι ενιαίος χώρος 29τμ που επικοινωνεί μέσω πόρτας με κουζίνα ~11,5τμ

Kacey saloni.jpg

Kacey saloni.jpg

Επεξ/σία από kacey
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, kacey είπε

(μέλος από το 2004, πρώτο ποστ σήμερα)

Εμ σας βρήκα, και μου κάνατε τη καρδιά περιβόλι...Σκέφτομαι να πάω να πηδηχτώ από το παράθυρο...

θα επανέλθω με περισσότερα από αύριο αφού έχω μιλήσει με τη toyotomi, γιατί μετά από σχεδόν 600 σελίδες μονοκούκι και είναι και 3 τα ξημερώματα, δεν την παλεύω.

Διαβάζω τα από πάνω, και έχω την εξής ερώτηση:

για χώρο που είναι

ενιαίος σαλόνι+χωλ 29τμ,

μαζί με

11,5τμ κουζίνα που χωρίζεται με πόρτα από το σαλόνι και μερικές φορές είναι και κλειστή λόγω εξορίας των καπνιστών στη κουζίνα
(άρα 29τμ ή 40,5τμ ενίοτε)

σπίτι του '70κάτι στον Πειραιά

κουφ. αλουμινίου με διπλά τζάμια

ανοιχτός όρίζοντας στην αριστερή (νότια), πάνω (δυτική) και λίγο - γιατί αυτή η πλευρά είναι μεγάλη βεράντα μεν, με πολυκατοικία απέναντι δε - στην δεξιά (βόρεια) πλευρά, όπως βλέπουμε τη κάτοψη. ΟΧΙ στο εσωτερικό του Γ της κάτοψης, εκεί παίζει κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας.
πόσα btu? υποθέτω (μετά το διάβασμα εδώ) ότι το 24άρι Kuro είναι "λίγο" υπερβολή?

Στη κάτοψη το μαύρο Χ υποδηλώνει ότι το χώρισμα που φαίνεται μεταξύ σαλονιού και χώλ δεν υπάρχει, ξαναλέω είναι ενιαίος χώρος 29τμ που επικοινωνεί μέσω πόρτας με κουζίνα ~11,5τμ

Kacey saloni.jpg

Kacey saloni.jpg

Πες μας όροφο, πάνω και κάτω αν έχει διαμερίσματα, και αν το θες κυρίως για θερμανση ή για ψύξη. Σίγουρα με μια πρώτη ματιά φαίνεται υπερβολή πάντως, ειδικά αν δεν είσαι εκτεθειμένος από πανω πχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimitris_st13 είπε

Πες μας όροφο, πάνω και κάτω αν έχει διαμερίσματα, και αν το θες κυρίως για θερμανση ή για ψύξη. Σίγουρα με μια πρώτη ματιά φαίνεται υπερβολή πάντως, ειδικά αν δεν είσαι εκτεθειμένος από πανω πχ. 

4ος και τελευταίος, από πάνω ταράτσα με πιθανότατα καμμία μόνωση στην πλάκα. Απο κάτω διαμερίσματα που σίγουρα δεν θερμαίνονται (δεν παίζει χρήμα για πετρέλαιο στη πολυκατοικία). Νότια και δυτικά φουλ εκτεθιμένο σε ανοιχτο ορίζοντα, βόρεια ναι μεν εκτεθιμένο γιατί έχω βεράντα αλλά με πολυκατοικία φάτσα απέναντι στα 10μ από το τοίχο μου να κόβει τον βοριά.

Θέρμανση+ψύξη.

Ο χώρος πάντως - απόψε με ~12 έξω και αρκετό αέρα - χρειάστηκε 3,5 ώρες για να πέσει από τους 22 στους 18 αφού έσβησα τα πάντα. Μετρημένο με παραδοσιακό θερμ. υδράργυρου που έχει τσεκαριστεί ότι συμφωνεί με τα AC και ότι αυτά δηλώνουν. Το 24αρι Kuro χρειάστηκε κάνα μισάωρο να τον πάει 16-->23 στο ifeel τοποθετημένο στα 4μ από το AC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως να πήγαινα σε κάτι πιο παλιό, με βάση την μεγαλύτερη (;) αξιοπιστία της Carrier? 

https://www.bestprice.gr/item/2154730350/carrier-xpower-gold-42eqv035m-38eyv035m.html

Specifications:

https://www.ahi-carrier.gr/en/wp-content/uploads/sites/2/2017/06/42EQV-air-condition-EN.pdf

 

(*sorry για τη διακοπή του ειρμού της συζήτησης)

Επεξ/σία από hpdra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Τελευταίες μετρήσεις 20 ωρών το kuro 9000 btu στο βίντεο και το shorai 18000btu που έχω μετρητή ράγας έγραψε 7,5 

Ρύθμιση στο 21 με εξωτερική την ημέρα περίπου 12 και το βράδυ έως τώρα το πρωί 5 βαθμούς

Σπίτι 100 τετραγωνικών μείον ένα δωμάτιο που υπήρχε άλλο κλιματιστικό που δεν το άναψα και είχα κλειστή την πόρτα , σε όλο το σπίτι η θερμοκρασία δεν έπεσε κάτω από 20,4 

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kacey είπε

(μέλος από το 2004, πρώτο ποστ σήμερα)

Εμ σας βρήκα, και μου κάνατε τη καρδιά περιβόλι...Σκέφτομαι να πάω να πηδηχτώ από το παράθυρο...

θα επανέλθω με περισσότερα από αύριο αφού έχω μιλήσει με τη toyotomi, γιατί μετά από σχεδόν 600 σελίδες μονοκούκι και είναι και 3 τα ξημερώματα, δεν την παλεύω.

Διαβάζω τα από πάνω, και έχω την εξής ερώτηση:

για χώρο που είναι

ενιαίος σαλόνι+χωλ 29τμ,

μαζί με

11,5τμ κουζίνα που χωρίζεται με πόρτα από το σαλόνι και μερικές φορές είναι και κλειστή λόγω εξορίας των καπνιστών στη κουζίνα
(άρα 29τμ ή 40,5τμ ενίοτε)

σπίτι του '70κάτι στον Πειραιά

κουφ. αλουμινίου με διπλά τζάμια

ανοιχτός όρίζοντας στην αριστερή (νότια), πάνω (δυτική) και λίγο - γιατί αυτή η πλευρά είναι μεγάλη βεράντα μεν, με πολυκατοικία απέναντι δε - στην δεξιά (βόρεια) πλευρά, όπως βλέπουμε τη κάτοψη. ΟΧΙ στο εσωτερικό του Γ της κάτοψης, εκεί παίζει κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας.
πόσα btu? υποθέτω (μετά το διάβασμα εδώ) ότι το 24άρι Kuro είναι "λίγο" υπερβολή?

Στη κάτοψη το μαύρο Χ υποδηλώνει ότι το χώρισμα που φαίνεται μεταξύ σαλονιού και χώλ δεν υπάρχει, ξαναλέω είναι ενιαίος χώρος 29τμ που επικοινωνεί μέσω πόρτας με κουζίνα ~11,5τμ

Kacey saloni.jpg

Kacey saloni.jpg

Καλώς τον

😉

 

4 ώρες πριν, kacey είπε

4ος και τελευταίος, από πάνω ταράτσα με πιθανότατα καμμία μόνωση στην πλάκα. Απο κάτω διαμερίσματα που σίγουρα δεν θερμαίνονται (δεν παίζει χρήμα για πετρέλαιο στη πολυκατοικία). Νότια και δυτικά φουλ εκτεθιμένο σε ανοιχτο ορίζοντα, βόρεια ναι μεν εκτεθιμένο γιατί έχω βεράντα αλλά με πολυκατοικία φάτσα απέναντι στα 10μ από το τοίχο μου να κόβει τον βοριά.

Θέρμανση+ψύξη.

Ο χώρος πάντως - απόψε με ~12 έξω και αρκετό αέρα - χρειάστηκε 3,5 ώρες για να πέσει από τους 22 στους 18 αφού έσβησα τα πάντα. Μετρημένο με παραδοσιακό θερμ. υδράργυρου που έχει τσεκαριστεί ότι συμφωνεί με τα AC και ότι αυτά δηλώνουν. Το 24αρι Kuro χρειάστηκε κάνα μισάωρο να τον πάει 16-->23 στο ifeel τοποθετημένο στα 4μ από το AC.

Άκου φίλε μου τι συμβαίνει στην περίπτωσή σου .

Το κλιματιστικό είναι τέρας. Το ότι ανεβάζει 7 βαθμούς σε μισή ωρα!!!! το αποδεικνύει. Ο χώρος μικρός. Βάλε το γεγονός ότι για λόγους που δεν κατανοούμε πλήρως, τα τύπου αυτά κλιματιστικά δεν θέλουν να πέσουν κάτω από μια ελάχιστη κατανάλωση (στη θέρμανση από ότι φαίνεται), έχεις το αποτέλεσμα που βλέπεις δλδ μια on off συμπεριφοράς.

Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το κλιματιστικό είναι ακατάλληλο για τον χώρο σου , μιας και το καλοκαίρι με την αμόνωτη πλάκα να ζεματάει και τις άθλιες μονώσεις που έχεις (πτώση 4 βαθμών σε 3,5 ώρες....) , ίσως να χρειάζεσαι κάτι δυνατό. Όχι απαραίτητα 24άρι αλλά δεν το ξέρω , πάντως από ότι φαίνεται το καλοκαίρι δεν θα έχεις θέμα μιας και τα κλιματιστικά αυτά φαίνεται ότι ρίχνουν watts στη ψύξη.

Ενέργειες από σένα:

1. Κατανοείς το φαινόμενο και ότι έχεις μερίδιο ευθύνης που δεν ψάχτηκες με μηχανολογική μελέτη πρώτα και αποδέχεσαι την κατάσταση. Το κλιματιστικό τον χειμώνα θα δουλεύει δυνατά για λίγη ώρα.

2. Δεν την αποδέχεσαι  και προσπαθείς για αντικατάσταση , αγοράζοντας είτε μικρότερο κλιματιστικό μετά από μελέτη από μηχανολόγο μηχανικό, είτε 2 μικρότερα , είτε άλλο συνδυασμό , ή τέλος ένα κλιματιστικό που έχει την ευελιξία να μπορεί να ανταποκρίνεται και σε περιπτώσεις μερικού φορτίου όπως για παράδειγμα το Shorai, το Fujitsu το δικό μου και τα Mitsubishi (σίγουρα έχω δει να το κάνει ένα 18άρι καλή σειρά).

Το να καταφέρεις αντικατάσταση δεν είναι εύκολο βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλώς τον

😉

Το να καταφέρεις αντικατάσταση δεν είναι εύκολο βέβαια.

Είναι πολύ εύκολο. Το kuro διαφημίζει 1w αναμονή, μη συνομολογημένη κατά την αγορά ιδιότητα.

Να το αλλάξεις φίλε, αν βάλεις μετρητή θα δεις το αισχος σε όλο του το μεγαλειο. Σου στέλνω PM το τηλέφωνο και το όνομα του υπεύθυνου της toyotomi.

Από πού το αγόρασες; Κωτσόβολο υποθέτω, η toyotomi και η inventor είναι η αγαπημένη τους εταιρεία..

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, guzel είπε

Είναι πολύ εύκολο. Το kuro διαφημίζει 1w αναμονή, μη συνομολογημένη κατά την αγορά ιδιότητα.

Να το αλλάξεις φίλε, αν βάλεις μετρητή θα δεις το αισχος σε όλο του το μεγαλειο. Σου στέλνω PM το τηλέφωνο και το όνομα του υπεύθυνου της toyotomi.

Από πού το αγόρασες; Κωτσόβολο υποθέτω, η toyotomi και η inventor είναι η αγαπημένη τους εταιρεία..

 

Πολλοι αγοράζουν απο Κωτσόβολο λόγο δόσεων...

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

 αν βάλεις μετρητή θα δεις το αισχος σε όλο του το μεγαλειο

Είναι σχεδόν αδύνατο να πιάσουμε με απλούς μετρητές το 1W.

Η μέτρηση θα πρέπει να γίνει μόνο παρουσίας εκπροσώπου εταιρείας με το δικό τους όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σε ολους,

Ήλπιζα μηπως μπορουσατε να μου λυσετε την εξης απορια.

Εχω ενα Fujitsu AR-RY13 σχεδόν αχρησιμοποίητο.

Το εβαλα τις προαλλες να δουλεψει κανενα μισαωρο στο ζεστό και δεν ειχα κανενα θεμα.

Την επομενη φορα ομως δεν λειτουργουσε και αναβαν τα λαμπακια του, ενα κοκκινο και ενα πρασινο με συγκεκριμενο ρυθμο.

Αφου λοιπον το εψαξα στο ιντερνετ ειδα οτι ο τροπος που αναβουν δειχνουν οτι εχει "High Discharge Temperature".

Εχετε ιδεα τι ακριβως ειναι και αν φτιαχνει, κι αν ναι σε ποιον να απευθυνθω για την καλυτερη εξυπηρετηση ?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, puelito είπε

Kαλησπερα σε ολους,

Ήλπιζα μηπως μπορουσατε να μου λυσετε την εξης απορια.

Εχω ενα Fujitsu AR-RY13 σχεδόν αχρησιμοποίητο.

Το εβαλα τις προαλλες να δουλεψει κανενα μισαωρο στο ζεστό και δεν ειχα κανενα θεμα.

Την επομενη φορα ομως δεν λειτουργουσε και αναβαν τα λαμπακια του, ενα κοκκινο και ενα πρασινο με συγκεκριμενο ρυθμο.

Αφου λοιπον το εψαξα στο ιντερνετ ειδα οτι ο τροπος που αναβουν δειχνουν οτι εχει "High Discharge Temperature".

Εχετε ιδεα τι ακριβως ειναι και αν φτιαχνει, κι αν ναι σε ποιον να απευθυνθω για την καλυτερη εξυπηρετηση ?

Ευχαριστώ.

To πιο απλό, κλείσιμο για κάποια ώρα (εκτος ρευματος) και καθάρισμα το έκανες φαντάζομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

To πιο απλό, κλείσιμο για κάποια ώρα (εκτος ρευματος) και καθάρισμα το έκανες φαντάζομαι?

Ακριβως, το εκλεισα για αρκετη ωρα βγαζοντας το απο το ρευμα.

Υστερα το εβαλα παλι στην πριζα χωρις να το αναψω και εδειχνε οτι τα λαμπακια δεν αναβουν, δηλαδη οτι ολα ειναι οκ.

Παω λοιπον χθες να το ξαναβαλω και ξεκινησε παλι το ιδιο. 7 φορες αναβει το κοκκινο και 2 το πρασινο που υποδεικνυει αυτο που ανεφερα προηγουμένως.

Αλλοι που ειχαν το ιδιο προβλημα ειπαν να το αναψω στο κρυο να λειτουργησει λιγο και μετα παλι στο ζεστο.

Βεβαια αυτο δεν το εκανα. Πως μου προτεινεις να προσωρησω?

Το κλιματιστικο ειναι απο συντηρηση καλοκαιριου με μια ωρας χρηση μονο. Τα φιλτρα του ειναι σαν καινουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, puelito είπε

Ακριβως, το εκλεισα για αρκετη ωρα βγαζοντας το απο το ρευμα.

Υστερα το εβαλα παλι στην πριζα χωρις να το αναψω και εδειχνε οτι τα λαμπακια δεν αναβουν, δηλαδη οτι ολα ειναι οκ.

Παω λοιπον χθες να το ξαναβαλω και ξεκινησε παλι το ιδιο. 7 φορες αναβει το κοκκινο και 2 το πρασινο που υποδεικνυει αυτο που ανεφερα προηγουμένως.

Αλλοι που ειχαν το ιδιο προβλημα ειπαν να το αναψω στο κρυο να λειτουργησει λιγο και μετα παλι στο ζεστο.

Βεβαια αυτο δεν το εκανα. Πως μου προτεινεις να προσωρησω?

Το κλιματιστικο ειναι απο συντηρηση καλοκαιριου με μια ωρας χρηση μονο. Τα φιλτρα του ειναι σαν καινουργια.

Δεν γνωρίζω φίλε μου...  Αυτό είδα : https://www.achrnews.com/articles/97890-what-causes-high-compressor-discharge-temperature

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, puelito είπε

Εχω ενα Fujitsu AR-RY13

Ποιό μοντέλο είναι ; Αυτό που έβαλες είναι το τηλεκοντρόλ.

To service πάντως είναι αυτό https://www.fgeurope.gr/el/pages/service-support

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ποιό μοντέλο είναι ; Αυτό που έβαλες είναι το τηλεκοντρόλ.

To service πάντως είναι αυτό https://www.fgeurope.gr/el/pages/service-support

Εκανα τοσο μεγαλη πατατα ? Θα κοιταξω ξανα οταν γυρισω σπιτι να το επιβεβαιωσω.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...