Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποχαιρετώ τον χειμώνα με ίσως την τελευταία μέτρηση για θέρμανση.

Εξωτερική 11, επιθυμητή 23

IMG-20190328-203611.jpg

IMG-20190328-203915.jpg

Υπήρξαν στιγμες αυτό τον χειμώνα που ήθελα πολλές φορές να χαλάει ο καιρός και να είμαι σπίτι απολαμβάνοντας την γλυκιά και ομοιόμορφη ζεστασιά του shorai!!! 

Μετρήσεις ξανά το καλοκαίρι στην ψύξη!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, guzel είπε

Αποχαιρετώ τον χειμώνα με ίσως την τελευταία μέτρηση για θέρμανση.

Εξωτερική 11, επιθυμητή 23

IMG-20190328-203611.jpg

IMG-20190328-203915.jpg

Υπήρξαν στιγμες αυτό τον χειμώνα που ήθελα πολλές φορές να χαλάει ο καιρός και να είμαι σπίτι απολαμβάνοντας την γλυκιά και ομοιόμορφη ζεστασιά του shorai!!! 

Μετρήσεις ξανά το καλοκαίρι στην ψύξη!!!

Ποιο shorai εχεις και για πόσα τετραγωνικά φίλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 26ska είπε

Μεγάλος ο  χώρος,σε καλύπτει μια χαρά το 18αρι;Υπαρχει και κουζίνα μέσα στο χώρο;

Ναι καθιστικό, τραπεζαρία, κουζίνα. Μας κάλυψε με το παραπανω φίλε μου. Στα κρύα δεν έκλεινε καθόλου και οι καταναλώσεις χώμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guzel είπε

Ναι καθιστικό, τραπεζαρία, κουζίνα. Μας κάλυψε με το παραπανω φίλε μου. Στα κρύα δεν έκλεινε καθόλου και οι καταναλώσεις χώμα. 

Κοιτάω και γω για  το shorai,έτσι είμαι κ εγώ καθιστικό,τραπεζαρία,κουζίνα,αλλά γύρω στα 45 τετραγωνικά.Αρα αφού καλύπτει εσενα,θα είμαι οκ κ εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, 26ska είπε

Κοιτάω και γω για  το shorai,έτσι είμαι κ εγώ καθιστικό,τραπεζαρία,κουζίνα,αλλά γύρω στα 45 τετραγωνικά.Αρα αφού καλύπτει εσενα,θα είμαι οκ κ εγώ.

Αν δε βιάζεσαι θεωρώ ότι θα πέσει η τιμή του γιατί βλέπω ότι βγήκε νέο μοντέλο. Λέγεται Toshiba Seiya

Αναφορά σε κείμενο
Η Toshiba παρουσιάζει τη νέα κλιματιστική μονάδα τοίχου SEYIA, με εξαιρετικά αθόρυβή λειτουργία όπως υποδηλώνει και το όνομα της. Η νέα μονάδα αποτελεί την απόλυτη λύση για τον κλιματισμό του χώρου σας σε όλη τη διάρκεια τους έτους.

Η Toshiba, ο Ιαπωνικός ηγέτης του κλιματισμού παγκοσμίως, έχει συνδέσει το όνομα της με κλιματιστικές μονάδες υψηλής απόδοσης και αποδοτικότητας τόσο για οικιακές όσο και για εμπορικές εφαρμογές. Φέτος παρουσιάζει στην Ελληνική αγορά το SEIYA, ένα κλιματιστικό νέας γενιάς για τον πλήρη έλεγχο του κλίματος στο σπίτι. Το SEIYA, το οποίο σημαίνει "ήσυχη νύχτα" στα Ιαπωνικά, επωφελείται από μια καινοτόμο τεχνολογία εναλλάκτη και συμπιεστή, η οποία έχει αναπτυχθεί από τη Toshiba για την ελαχιστοποίηση των κραδασμών με στόχο την απόλυτα αθόρυβη λειτουργία. Το SEIYA προσφέρει ενεργειακή απόδοση A++ και λειτουργεί με το φιλικό προς το περιβάλλον ψυκτικό υγρό R32. Διαθέτει 7 μεγέθη που καλύπτουν αποδόσεις από 1,5 έως 6,5 kW σε λειτουργία ψύξης και 2,0 έως 7,0 kW σε λειτουργία θέρμανσης.

Kαινοτόμος τεχνολογία εναλλάκτη 
Η καινοτόμος τεχνολογία περιστροφικού συμπιεστή της Toshiba, που διαθέτει η νέα μονάδα, συνδυάζει υψηλή απόδοση με εξαίρετη αξιοπιστία. Η νέα τεχνολογία επιτρέπει την προσαρμογή της ταχύτητας του συμπιεστή ανάλογα με τις απαιτήσεις ελαχιστοποιώντας τις θερμοκρασιακές διακυμάνσεις, ενώ παράλληλα μειώνει τους θορύβους από τους κραδασμούς. Διασφαλίζει έτσι σταθερή θερμοκρασία και απόλυτα αθόρυβη λειτουργία.

Αθόρυβη άνεση 
Για περεταίρω μείωση του θορύβου και βελτιστοποίηση της άνεσης ενός χώρου, η χρήση της "Αθόρυβης" λειτουργία του SEIYA μειώνει επιπλέον κατά 3 dBA το θόρυβο της εξωτερικής μονάδας φθάνοντας έτσι τα 43 dBA. Επιπλέον, η λειτουργία αυτή ελαχιστοποιεί και το θόρυβο της εσωτερικής μονάδας καθώς μειώνει τη ταχύτητα του ανεμιστήρα. Με τον τρόπο αυτό η Toshiba θέλει να διασφαλίσει ότι οι ένοικοι ενός χώρου θα απολαμβάνουν έναν καλό βραδινό ύπνο μετά από μια κουραστική ημέρα.

Έξυπνο κλιματιστικό 
Ο έλεγχος της μονάδας μπορεί να γίνει μέσω του τηλεχειριστήριου υπέρυθρων είτε απομακρυσμένα μέσω εφαρμογής από το κινητό ή το tablet. Η εφαρμογή Home AC Control της Toshiba σας δίνει τη δυνατότητα να έχετε τον πλήρη έλεγχο λειτουργίας ενώ παράλληλα σας βοηθά να διαχειρίζεστε την κατανάλωση ενέργειας. Πλέον, εύκολα και γρήγορα μπορεί ο χρήστης να απολαύσει τις προσωποποιημένες συνθήκες άνεσης.

Αυτόματος καθαρισμός 
Η Toshiba χρησιμοποιεί τον συνδυασμό δυο τεχνολογιών για να εξασφαλίσει υψηλή ενεργειακή 1 / 3 απόδοση και βέλτιστη ποιότητα εσωτερικού αέρα. Η πρώτη αφορά το "Magic Coil" (Μαγικό Πηνίο, μια ειδική επίστρωση στον εναλλάκτη της εσωτερικής μονάδας η οποία αποτρέπει την προσκόλληση νερού και σκόνης στον πηνίο.

Η δεύτερη, αφορά τη λειτουργία αυτό-καθαρισμού, η οποία επιτρέπει στον ανεμιστήρα να συνεχίσει να λειτουργεί μετά την παύση λειτουργίας της μονάδας ώστε να γίνει η απαραίτητη αποστράγγιση του πηνίου για να διατηρηθεί καθαρό και στεγνό και να αποτρέψει τη δημιουργία μούχλας ή άλλων βλαβερών για τον αέρα μικροοργανισμών. Ο συνδυασμός των δυο αυτών τεχνολογιών κάνουν μοναδική τη λειτουργία αυτόματου καθαρισμού της Toshiba.

Τέλος, η μοναδική λειτουργία "Απόψυξη κατόπιν εντολής" της Toshiba προφυλάσσει τη μονάδα από τις ακραίες καιρικές συνθήκες του χειμώνα για να μπορεί να λειτουργεί αδιάλειπτα καθαρίζοντας τον πάγο από το στοιχείο της μονάδας με το πάτημα ενός πλήκτρου στο τηλεχειριστήριο.

Η νέα κλιματιστική μονάδα τοίχου της Toshiba SEIYA έχει σχεδιαστεί για να παρέχει υψηλή απόδοση και να προσφέρει καλύτερη ποιότητα ζωής στην καθημερινότητά μας.
  • Extremely quiet operation down to as low as 19dB(A) in silent mode
  • On demand defrost

Twin rotary μόνο στο 24αρι..

https://www.toshiba-aircon.co.uk/product/r32-ras-seiya_high-wall/

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, guzel είπε

Αν δε βιάζεσαι θεωρώ ότι θα πέσει η τιμή του γιατί βλέπω ότι βγήκε νέο μοντέλο. Λέγεται Toshiba Seiya

  • Extremely quiet operation down to as low as 19dB(A) in silent mode
  • On demand defrost

Twin rotary μόνο στο 24αρι..

https://www.toshiba-aircon.co.uk/product/r32-ras-seiya_high-wall/

 αντικαταστατης του Mirai; Η μαλλον νέο μοντέλο  λογικά πιο φτηνό από mirai/shorai ( entry level το λέει) 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όχι το 18αρι με το 22αρι δεν θα είμαι εντάξει;Νομιζω ότι είναι πολύ μεγάλο για το χωρο μου το 24αρι.Με το 24αρι λογικά θα είναι καλυμενο όλο το σπίτι,που είναι γύρω στα 75 τετραγωνικά,σωστά;Αν είναι έτσι ίσως παω στο 24αρι,γιατί στα υπνοδωμάτια,έχω δύο παλιά panasonic,ένα του 2007 και ένα του 1997,τα οποία δεν είναι inverter και είναι ασύμφορα οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@guzel

 

Ελπίζω να μην βιάζεσαι να γελάσεις και να μην πεις που είσαι καλό μου τοιοτομακι το καλοκαίρι σε κάνα καύσωνα 😂

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Αν όχι το 18αρι με το 22αρι δεν θα είμαι εντάξει;Νομιζω ότι είναι πολύ μεγάλο για το χωρο μου το 24αρι.Με το 24αρι λογικά θα είναι καλυμενο όλο το σπίτι,που είναι γύρω στα 75 τετραγωνικά,σωστά;Αν είναι έτσι ίσως παω στο 24αρι,γιατί στα υπνοδωμάτια,έχω δύο παλιά panasonic,ένα του 2007 και ένα του 1997,τα οποία δεν είναι inverter και είναι ασύμφορα οικονομικά.

Μη με παρεξηγήσεις, αλλά πιστεύω ότι σκέφτεσαι πολύ λάθος.

Τα υπνοδωμάτια καταρχάς πρέπει να αντιμετωπιστούν σαν ανεξάρτητοι χώροι.

Είναι αδύνατον μια πηγή θερμότητας να καλύψει όλο το χώρο με τα χωρισματα.

Πιθανότατα να θες 2Χ9αρια και ένα πιο μεγάλο για τον ενιαίο (εξαρτάται πόσο , μπορεί από 16 μέχρι 24).

Μη ξεχνάς, θέλεις επάρκεια στις δύσκολες συνθήκες.

Μη βιαστείς, είναι ούτε Απρίλης ακόμα.

Συμβουλή: φέρε έναν άνθρωπο στο σπίτι να σου πει τη βέλτιστη λύση. Μόνο έτσι θα πιάσει τόπο η επένδυσή σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

@guzel

Ελπίζω να μην βιάζεσαι να γελάσεις και να μην πεις που είσαι καλό μου τοιοτομακι το καλοκαίρι σε κάνα καύσωνα 😂

Μη με παρεξηγήσεις, αλλά πιστεύω ότι σκέφτεσαι πολύ λάθος.

Τα υπνοδωμάτια καταρχάς πρέπει να αντιμετωπιστούν σαν ανεξάρτητοι χώροι.

Είναι αδύνατον μια πηγή θερμότητας να καλύψει όλο το χώρο με τα χωρισματα.

Πιθανότατα να θες 2Χ9αρια και ένα πιο μεγάλο για τον ενιαίο (εξαρτάται πόσο , μπορεί από 16 μέχρι 24).

Μη ξεχνάς, θέλεις επάρκεια στις δύσκολες συνθήκες.

Μη βιαστείς, είναι ούτε Απρίλης ακόμα.

Συμβουλή: φέρε έναν άνθρωπο στο σπίτι να σου πει τη βέλτιστη λύση. Μόνο έτσι θα πιάσει τόπο η επένδυσή σου.

Πιστεύω ότι το καλοκαίρι θα το ανάβω πιο πολύ για να παίρνω μετρήσεις. Φαντάσου ότι τα βράδια με ανοιχτά παράθυρα (βοράς - νότος)  βάζουμε κουβέρτα. 

Για 45τμ θεωρώ, ότι δεν θα έχει κανένα θέμα. Εγώ με 60τμ συνολικά το σπίτι είναι 97 με μωρό εντός και δεν ανάψαμε κάτι άλλο ακόμα και όταν χιονισε. Στον ενιαίο μόνιμα 22.5 και δωματια 20-21 και δεν ζοριστηκε καθολου. Μη ξεχνάς ο @Rnd1978 μένει βόρεια και παρ όλα αυτά είχε αντίστοιχες καταναλώσεις. 

Όσοι τεχνικοί ήρθαν εδώ, θυμίζω ότι η toyotomi έλεγε ότι ίσως είναι και μικρό το 24αρι της αλλά και οι μετέπειτα δύο τεχνικοί που ήρθαν για το shorai (θυμίζω ότι άλλαξα δύο shorai) ρώταγαν γιατί 18αρι... 

Κάποια κλιματιστικά όπως αυτό εδώ φαίνεται ότι απλά καταρρίπτουν τη θεωρία. 

@26ska για μένα δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις παραπάνω για 45 - 50τμ.. Βάλε 18αρι θα δεις αν το δουλεύεις ώρες θα ζεσταίνεις και δωμάτια ... Έτσι απλά και χωρίς να κουράζεται το κλιματιστικό!!!!

Να ξέρεις ότι κατά καιρούς το κατεβάζει ο Κωτσόβολος το έχει πάει και στα 809 ευρώ. Οπότε αφου τώρα δε το έχεις άμεση ανάγκη, περίμενε για προσφορά! Λογικά θα το ξανακατεβάσει.

ΥΓ. Όλα τα παραπάνω ισχύουν για τη θέρμανση. Για ψύξη δεν έχω άποψη ,θα έχω το καλοκαίρι. Ίσως εκεί η πράξη συναντήσει την θεωρία. Αν και προσωπικά έβαλα κλιματιστικό για θερμανση κυρίως 

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, guzel είπε

Πιστεύω ότι το καλοκαίρι θα το ανάβω πιο πολύ για να παίρνω μετρήσεις. Φαντάσου ότι τα βράδια με ανοιχτά παράθυρα (βοράς - νότος)  βάζουμε κουβέρτα. 

Για 45τμ θεωρώ, ότι δεν θα έχει κανένα θέμα. Εγώ με 60τμ, συνολικά το σπίτι είναι 97, με μωρό εντός και δεν ανάψαμε κάτι άλλο ακόμα και όταν χιονισε. Στον ενιαίο μόνιμα 22.5 και δωματια 20-21 και δεν ζοριστηκε καθολου. Μη ξεχνάς ο @Rnd1978 μένει βόρεια και παρ όλα αυτά είχε αντίστοιχες καταναλώσεις. 

Όσοι τεχνικοί ήρθαν εδώ, θυμίζω ότι η toyotomi έλεγε ότι ίσως είναι και μικρό το 24αρι της αλλά και οι μετέπειτα δύο τεχνικοί που ήρθαν για το shorai (θυμίζω ότι άλλαξα δύο shorai) ρώταγαν γιατί 18αρι... 

Κάποια κλιματιστικά όπως αυτό εδώ φαίνεται ότι απλά καταρρίπτουν τη θεωρία. 

@26ska για μένα δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις παραπάνω για 45 - 50τμ.. Βάλε 18αρι θα δεις αν το δουλεύεις ώρες θα ζεσταίνεις και δωμάτια ... Έτσι απλά και χωρίς να κουράζεται το κλιματιστικό!!!!

ΥΓ. Όλα τα παραπάνω ισχύουν για τη θέρμανση. Για ψύξη δεν έχω άποψη ,θα έχω το καλοκαίρι. Αν και προσωπικά έβαλα κλιματιστικό για θερμανση κυρίως 

Γιατί άλλαξες δύο shorai;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 26ska είπε

Γιατί άλλαξες δύο shorai;

Γιατί τα σαίνια τεχνικοί του Κωτσόβολου κατά την πρώτη έναρξη του κλιματιστικού, μετά την εγκατάσταση που έκαναν, θεώρησαν επειδή δεν πήρε μπροστά στην θέρμανση ότι είναι χαλασμένο και ζήτησαν αλλαγή 😂 

Δε σκέφτηκαν ότι παίρνει μπροστα την πρώτη φορά στην ψύξη όπως λέει και ο κατασκευαστής του. Και επειδή είχαν ανοίξει και το καπάκι της εξωτερικής μονάδας σκαλίζοντας πλακέτα επέμενα και εγώ για αλλαγή κυρίως για ψυχολογικούς λόγους η οποία και έγινε μετά από μια εβδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...