Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, hpdra είπε

Thanks again! Το ειδα εδω και λιγες μερες, αλλά με ανησυχεί πολύ η μάρκα Morris! Είναι καλη; (π.χ.Σε σύγκριση με CVmore, AUX, Midea)

Αγαπητέ μου φίλε, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.

Στο φόρουμ δεν έχει εμφανιστεί κάποιος με Morris ή Cvmore ή AUX.

TCL ναι αλλά 9άρι ως τώρα.

Από την στιγμή που δεν έχουμε άλλες πληροφορίες, απλά πας με το ένστικτο και με κριτικές πελατών.

edit @hpdra  μπορείς να περιμένεις και τον @danaos7 που παράγγειλε το 24άρι Morris , με ρίσκο όμως να χάσεις την προσφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Με πολυ μεγάλη επιφυλαξη το CvMore Vento είναι σαν το Morris που είναι πάνω σε TCL. (κυριως απο θεμα εμφάνισης... δεν μπορεσα να βρω οδηγίες χρήσης του Vento για να συγκρίνω)

Το CvMore Atmo φαίνεται να είναι Greeoειδές..(Με τα καλά του και τα κακα του...) , ανάμεσα στα δυο.. ίσως να πήγαινα προς το Greeοειδές..

Βέβαια το ότι δεν μπορεσα (ευκολα τουλαχιστον) να βρω τις οδηγίες χρήσης του Vento στην επίσημη σελίδα της cvmore.. δεν είναι και το πιο θετικό για την εταιρεία..

Επίσης @hpdra πρόσεξε και απο που θα πάρεις οταν με το καλο πάρεις μηχανημα, δες ενα μύνημα μου λιγα posts πριν..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ' ευχαριστώ!

Επίσης, η 5ετής εγγύηση Morris και η 10ετής εγγύηση της TCL χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις? (και πώς πιστοποιούνται αυτές?)

Επεξ/σία από hpdra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mplevris είπε

Καιρό τώρα ισχύει αυτό .Δες ένα παράδειγμα που βγάζει μάτια

https://www.bestprice.gr/item/2154832790/carrier-i-plus-42qhc012ds-38qhc012ds.html

https://www.skroutz.gr/s/8959919/Carrier-iPLUS-42QHC012DS-38QHC012DS.html?from=drop

Ανοίγοντας τους συνδέσμους σου είδα ότι το Carrier το 18αρι βγαίνει λίγο κάτω από 600€.Αξίζει σαν μηχάνημα? Επίσης η διαφορά με το shorai, που μου έχουν προτείνει κάποια μέλη εδώ, είναι σχεδόν 400€...Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να πάρω πχ το Carrier σε αυτή την τιμή ή να κάνω υπέρβαση για το shorai??? 

Υγ. Στην θέση του carrier βάζουμε οποιοδήποτε σε αυτή την τιμη-αξια και κρατάμε σταθερό το shorai

Υγ2. Αξίζει με την έννοια απόδοσης-αντοχης-καταναλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το μηχάνημα δεν το ξέρω αλλά το έδωσα σαν παράδειγμα για το πόσο μεγάλες διαφορές υπάρχουν στις τιμές

Περίμενε να σου απαντήσουν οι πιο ειδικοί εδώ μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mplevris είπε

Φίλε το μηχάνημα δεν το ξέρω αλλά το έδωσα σαν παράδειγμα για το πόσο μεγάλες διαφορές υπάρχουν στις τιμές

Περίμενε να σου απαντήσουν οι πιο ειδικοί εδώ μέσα

Βασικά το νόημα που θέλω να δώσω είναι αν πραγματικά αξίζει να δαπανήσει κάποιος τόσα λεφτά (συμφωνώ ότι το shorai μπορεί να αξίζει τα χρήματα του). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mplevris είπε

Καιρό τώρα ισχύει αυτό .Δες ένα παράδειγμα που βγάζει μάτια

https://www.bestprice.gr/item/2154832790/carrier-i-plus-42qhc012ds-38qhc012ds.html

https://www.skroutz.gr/s/8959919/Carrier-iPLUS-42QHC012DS-38QHC012DS.html?from=drop

Πραγματι βγαζει ματια..αλλα δεν υπαρχει πουθενα διαθεσιμοτητα στα καταστηματα του bestprice στη χαμηλη τιμη κι αν παρεις σε ενα τηλ.για παραγγελια θα σου που οτι πλεον δεν ειναι διαθεσιμο..το χω δει κι εγω αυτο και σε αλλα προιοντα να συμβαινει στο bestprice μηπως το κανει για αλλους λογους;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, energy52 είπε

Πραγματι βγαζει ματια..αλλα δεν υπαρχει πουθενα διαθεσιμοτητα στα καταστηματα του bestprice στη χαμηλη τιμη κι αν παρεις σε ενα τηλ.για παραγγελια θα σου που οτι πλεον δεν ειναι διαθεσιμο..το χω δει κι εγω αυτο και σε αλλα προιοντα να συμβαινει στο bestprice μηπως το κανει για αλλους λογους;;

Το πρωί που τα μισά το air clima το είχε διαθέσιμο. δες και το παρακάτω.

Γενικά στο bestprice αν όταν ψάχνεις κάτι, οτιδήποτε, και πας τέρμα Κάτω στη σελίδα που σου δίνει τις τιμές του προϊόντος θα δεις ότι έχει προσφορές ημέρας οι οποίες είναι αυτές που όντως βγάζουν μάτι

https://www.bestprice.gr/item/2154560857/daikin-ftx35j3-rx35k.html

https://www.skroutz.gr/s/6523549/Daikin-FTX35J3-RX35K.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sacarelis22 είπε

Ανοίγοντας τους συνδέσμους σου είδα ότι το Carrier το 18αρι βγαίνει λίγο κάτω από 600€.Αξίζει σαν μηχάνημα? Επίσης η διαφορά με το shorai, που μου έχουν προτείνει κάποια μέλη εδώ, είναι σχεδόν 400€...Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να πάρω πχ το Carrier σε αυτή την τιμή ή να κάνω υπέρβαση για το shorai??? 

Υγ. Στην θέση του carrier βάζουμε οποιοδήποτε σε αυτή την τιμη-αξια και κρατάμε σταθερό το shorai

Υγ2. Αξίζει με την έννοια απόδοσης-αντοχης-καταναλωσης

Πιστοποιημένο είναι από eurovent , τεράστιος κατασκευαστής , καλά στοιχεία, οπότε γιατί όχι;

Το θέμα είναι πόσο αληθινές είναι αυτές οι τιμές, γιατί αν σου πουν ξέρεις τελικά θα αργήσει, οπότε πάρε το τάδε στη θέση του, αλλάζει το πράγμα. Too good to be true που λένε. Αν όντως το τσιμπήσεις εκεί, είναι καλή τιμή.

Τώρα αν αξίζει η διαφορά (της τιμής κράχτης) ή όχι, έχει τεράστια συζήτηση.

Αν ισχύει μάλλον όχι , αν δεν ισχύει τότε μάλλον ναι. Η συμπεριφορά πάντως του συγκεκριμένου είναι άγνωστη σε εμάς.

7 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Σιγουρα υπάρχει η μαμά εταιρεία (εκτός και αν παίζει τιποτα αλλο περίεργο.. που το θεωρω απίθανο) ,αλλα παίζεις ζάρια .. (Μην σου πουν κανενα κάντο πακέτο και στείλτο Κινα να το φτιάξουμε.. πλάκα κάνω αλλα σε ηλεκτρονική συσκευη μικρή έχει τύχει..) Πάντος αν σε ενημερώνει το κατάστημα ολα καλα.. αν οχι είναι κακό... 

Τέλος τέτοια επιθετική διαφήμιση (τουλάχιστον εδω στην Ελλάδα) δεν έχω ξαναδει.. (και είχα την εντύπωση οτι απαγόρευονται)

Μπορεί να παίζουν τίποτα παραεισαγωγες από βουλγαριες κτλ και σου λέει ο επίσημος αντιπρόσωπος ότι δεν τα καλύπτει από θέμα εγγύησης. Και δικαίως εδώ που τα λέμε. Διπλή προσοχή λοιπόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι ότι το Shorai που προτεινουμε διάφοροι εδω μέσα (επειδή είμαστε ιδιαίτερα ευχαριστημένοι με αυτό) είναι από τα ακριβα τα μηχάνηματα.. Αν δεν έχει κάποιος θέμα με την υπό συνθήκες "on off" συμπεριφορά ,άνετα προτεινω και το toyotomi 856zr (όταν το έχουν φυσιολογική την τιμή 650-700 και όχι στα 800+ που είναι τωρα), και ελπίζω να σύντομα να  έχουμε μία πιο μεγάλη ποικιλία από γνώμες/εμπειρίες συμφουριτων και για άλλα μηχανήματα.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2019 στις 7:03 ΜΜ, sacarelis22 είπε

Καλησπέρα 

Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού 18000btu.

Υπάρχει κάποια πρόταση για μπάτζετ μέχρι 750-800€? 

Αφου θα δουλεύει αρκετές ώρες ειδικά στην θέρμανση μεγαλύτερη έμφαση δώσε στο SCOP  (όσο μεγαλύτερος ο αριθμός τόσο πιο οικονομικό στην θέρμανση) αλλά και στο SEER (αντίστοιχα για την ψύξη).

Σε αυτά τα λεφτά δεν διαφοροποιούνται αρκετά τα κλιματιστικά σε SCOP . Οι διαφορές είναι μικρές στο SCOP  αλλά δες τα παρακάτω  με σειρά προτεραιότητας απο το καλύτερο "συνδυασμό " SCOP SEER προς το χειρότερο . 

   1. https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/haier-tundra-green-as50tdbhra-1u50jeffra.html?source=external&offer=1       

Scop: 5.3  Seer: 6.8
Στη θέρμανση αποδίδει 20.000 btu/h
Δώρο το wi-fi απο το συγκεκριμένο κατάστημα . 
Εγγύηση 5ετή σε όλα τα μέρη χωρίς υποχρέωση για ετήσια συντήρηση . 
Τιμή : 749

2. https://www.skroutz.gr/s/14682502/Midea-Mission-II-MB-18N8D0.html
Scop: 5.1 Seer : 7.3
Στη θέρμανση αποδίδει 18.500 bu/h
Eγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και στην περίπτωση που κάνεις ετήσιο service σου δίνουν +7 χρόνια στον συμπιεστή μόνο . 
Tιμή: 767

3.  https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/midea-prime-ma2-18nxd0.html?source=external&offer=1

Scop: 5.1  Seer: 6.6
Στη θέρμανση αποδίδει 19000 btu/h
Eγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και στην περίπτωση που κάνεις ετήσιο service σου δίνουν +7 χρόνια στον συμπιεστή μόνο . 
Τιμή: 649

Ρίξε και μια ματιά απο κοντά αν μπορείς να τα δεις σε καμιά έκθεση .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια πάντως παιδιά είναι ότι ξεκινάς να ψάχνεις κάτι καλό και καταλήγεις να ψάχνεις το καλύτερο, που συνεπάγεται και αύξηση του μπάτζετ. 

Εγώ προσωπικά επειδή δεν βιάζομαι πολύ για την αγορά του κλιματιστικου λέω να περιμένω μήπως βγει σε κάποια προσφορά κάτι καλό (βλ. Shorai) 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sacarelis22 είπε

Η αλήθεια πάντως παιδιά είναι ότι ξεκινάς να ψάχνεις κάτι καλό και καταλήγεις να ψάχνεις το καλύτερο, που συνεπάγεται και αύξηση του μπάτζετ. 

Εγώ προσωπικά επειδή δεν βιάζομαι πολύ για την αγορά του κλιματιστικου λέω να περιμένω μήπως βγει σε κάποια προσφορά κάτι καλό (βλ. Shorai) 

Το πιο σωστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχω δει στα σχετικά σαιτ , από 15-20€ το μέτρο από τα δύο μέτρα και άνω. Θέλει ψάξιμο και συμφωνία από πριν.

Περίμενε λίγο να πει και ο @Dare-Devil

Είναι μηχανολόγος.

Θα βοηθούσε και ένα συμπληρωματικό ποστ από σένα με όσα περισσότερα στοιχεία μπορείς και ίσως μια κάτοψη.

Υπόψη ότι το φόρουμ εδώ σε καμία περίπτωση δεν υποκαθιστά τη σωστή διαδικασία ήτοι επιτόπια αυτοψία και μελέτη από σχετικό .

@26ska Όπως σου πε και ο liakjim αν και γνωρίζω απο μελέτες απωλειών και ενεργειακής αναβάθμισης  στον κτιριακό τομέα , το φόρουμ δεν υποκαθιστά την γνώμη απο έναν επαγγελματία του κλάδου με εμπειρία όπου θα δει απο κοντά τον χώρο σου  (και αν έχεις μελέτη απωλειών απο μηχανολόγο ακόμη καλύτερα να την δει) . 

Προβληματίζομαι για το 18άρι  γιατί ανέφερες ότι θα μπει σε ενιαίο χώρο (όχι και μικρό. 50 τ.μ) που περιλαμβάνει κουζίνα . Εμπειρικά θεωρώ ότι θα είναι οριακό (ή δεν θα σε καλύπτει σε περιπτώσεις) στην ψύξη το καλοκαίρι σε θερμοκρασίες πάνω 35 βαθμούς ειδικά όταν θα γίνεται χρήση της κουζίνας και θα πρέπει το κλιματιστικό να καλύψει και αυτά τα θερμικά φορτία συν η πτώση απόδοσης που θα έχει το κλιματιστικό πάνω απο 35 βαθμούς στους καύσωνες . Θα κοιτούσα 24άρι σαν safe λύση και καθαρά εμπειρικά . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

@26ska Όπως σου πε και ο liakjim αν και γνωρίζω απο μελέτες απωλειών και ενεργειακής αναβάθμισης  στον κτιριακό τομέα , το φόρουμ δεν υποκαθιστά την γνώμη απο έναν επαγγελματία του κλάδου με εμπειρία όπου θα δει απο κοντά τον χώρο σου  (και αν έχεις μελέτη απωλειών απο μηχανολόγο ακόμη καλύτερα να την δει) . 

Προβληματίζομαι για το 18άρι  γιατί ανέφερες ότι θα μπει σε ενιαίο χώρο (όχι και μικρό. 50 τ.μ) που περιλαμβάνει κουζίνα . Εμπειρικά θεωρώ ότι θα είναι οριακό (ή δεν θα σε καλύπτει σε περιπτώσεις) στην ψύξη το καλοκαίρι σε θερμοκρασίες πάνω 35 βαθμούς ειδικά όταν θα γίνεται χρήση της κουζίνας και θα πρέπει το κλιματιστικό να καλύψει και αυτά τα θερμικά φορτία συν η πτώση απόδοσης που θα έχει το κλιματιστικό πάνω απο 35 βαθμούς στους καύσωνες . Θα κοιτούσα 24άρι σαν safe λύση και καθαρά εμπειρικά . 

Γιατί όχι το 22αρι;Νομιζω το 24αρι θα είναι μεγάλο για το χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...