Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, liakjim είπε

Και το toyotomi δεν τα έταζε αυτά;

Στα λεφτά αυτά είναι καταπληκτικό.

Αφού διάβασες τις 100 τελευταίες σελίδες, θα έχεις καταλάβει ποιός είναι ο άγνωστος Χ που μας προβληματίζει , βλέπε τίποτα κοφτες με υψηλή ελάχιστη κατανάλωση.

Αν θες μπορείς να ρωτήσεις την μορρις για επιβεβαίωση ότι ισχύουν τα μίνιμουμ 300 τόσα watts που λένε και να το ρισκάρεις. Στην τελική το γυρνάς πίσω.

Επίσης κοίτα αν σε καλύπτει το 18αρι . Σε ποιά περιοχή είσαι; Αν σε καλύπτει, θα έχει πιο χαμηλό κόφτη, αν έχει δλδ.

Από απόδοση θα σκοτώνει πάντως λογικά.

Στο toyotomi δεν είχαν εύρος κατανάλωσης στη θέρμανση ... Δε κατάφεραν ποτέ να το βρουν!! Το βρήκα εγώ 1300W - 3700W

 

Αν δε δει τα 300W ελάχιστα που γράφουν μπορεί εύκολα να το γυρίσει !!

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, CorumD είπε

Πρώτν, ευχαριστώ για την πληρέστατη απάντηση σου Daredevil! Μου απάντησες ξεκάθαρα σε ολα τα ερωτηματα!

Τωρα οσον αφορά το κλιματιστικο, ΝΑΙ θα δουλεύει αρκετές ώρες κάθε μέρα και στην θερμανση και στην Ψυξη. Οπότε αν είναι να ανέβω στα 500-550 ευρώ, τι προτείνεις; Ευχαριστώ και πάλι!

Μεγάλες διαφορές απο αυτά που κοιτάς και έως 550 ευρώ budget δεν υπάρχουν  (στο κομμάτι της οικονομίας)
Στην θέρμανση όλα είναι μέχρι scop 5.1 άντε 5.2 . (κοιτάζω πάντα για κλιματιστικά με επίπεδα θορύβου κάτω απο 23 db)
Το μόνο που είναι λίγο καλύτερο σε οικονομία στην ψύξη είναι στα 509 ευρώ της carrier . 
Με seer 6.7 και db  22.
Eγγύηση 5 στο συμπιεστή και 3 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη . Εφόσον κάνεις ετήσια συντήρηση . 

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/carrier-ventus-supreme-42qhc012d8sw-38qhc012d8s.html?source=external&offer=1

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

19 δεν λέει;

Γράψε λάθος . Είδα την απο πάνω τιμή  στη χαμηλή σκάλα . Εχει και μια έξτρα λειτουργία quiet στα 19 db . 
https://www.tclgreece.gr/product/elite-plus-12chsa-xa412/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, guzel είπε

Στο toyotomi δεν είχαν εύρος κατανάλωσης στη θέρμανση ... Δε κατάφεραν ποτέ να το βρουν!! Το βρήκα εγώ 1300W - 3700W

Αν δε δει τα 300W ελάχιστα που γράφουν μπορεί εύκολα να το γυρίσει !!

Εννοείται και θα συνεχίσω τον δρόμο που χάραξες φίλε.το θέμα είναι μην μου πουν ξαναπληρωνεις την απεγκατασταση...αχαχαχαχαχαχα θα γίνει χαμός μετά στον κότσο ..το θέμα είναι 600 σελίδες και ένας δεν  έχει ένα Μόρρις να δούμε τι λέει.δεν πειραζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Με φασονακι της gree μου φέρνει.

@Rnd1978


συμφωνείς;

Δεν νομίζω . Η Morris δεν πρέπει να κατασκευάζει τα κλιματιστικά της στους 2 μεγάλους  "παικτες" Midea Gree αλλά σε μικρότερους κατασκευαστές . Τουλάχιστον έτσι μου χουν πει γνωστοί μου ψυκτικοί . 

1 ώρα πριν, danaos7 είπε

Λοιπόν το παραγγείλα .αύριο λογικά παραλαβή και Δευτέρα εγκατάσταση.θα επανερθω με νέα και φωτό με τις μετρήσεις του εάν δεν κάνει ότι αναγράφει θα το γυρίσω πίσω μάλλον και θα κάνω ότι και ο guzel καταγγελία και κράξιμο.τι να προσέξω στην εγκατάσταση?κάτι ιδιαίτερο?

Ότι γράφει το manual . 

Ελάχιστο μήκος σωληνώσεων.
Κενό στην εγκατάσταση.
Προτίμησε η έξω μονάδα να μπει δάπεδο για να αποφύγεις φαινόμενα συντονισμού και μεταφοράς θορύβου μέσα στο χώρο σου . 
Πρόσεξε την ελάχιστη απόσταση απο το ταβάνι για την εσωτερική μονάδα. . Όσο πιο μεγάλη η απόσταση τόσο το καλύτερο στην θέρμανση  (υπάρχει και όριο για την ελάχιστη απόσταση απο το έδαφος οπότε μην το παρακάνουμε :P )
Σωστές αλφαδιές στη μέσα μονάδα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Εννοείται και θα συνεχίσω τον δρόμο που χάραξες φίλε.το θέμα είναι μην μου πουν ξαναπληρωνεις την απεγκατασταση...αχαχαχαχαχαχα θα γίνει χαμός μετά στον κότσο ..το θέμα είναι 600 σελίδες και ένας δεν  έχει ένα Μόρρις να δούμε τι λέει.δεν πειραζει

mor1.png.b54c8243a10f9218bbfbdb55631a64b2.png

Οτι είπαν και οι προηγούμενοι σχετικα με την εγκατάσταση , εδω είναι και οι οδηγίες εγκατάστασης , απο εκει εκοψα και εβγαλα τις φωτογραφίες.. Οσο για την αλλαγή κτλ δεν ξέρω αν είναι εύκολη υπόθεση,σε μας είχαμε τουλάχιστον ενα δυνατό πάτημα και τα αλλάξαμε.. Στηριζόμενος πάνω στην "οn/off" λειτουργία δεν το είχαν δεχτεί σαν λόγο αλλαγής εμενα.

Για τα Morris , οπως είπα και προηγουμενος ειδικά στο skroutz οι κριτικές είναι ανάμικτες .. και καλές και κακές (για άλλα μοντέλα ωστόσο)

https://www.amiridis-savvidis.gr/datafiles/files/Morris 132series IM EN web.pdf

mor2.png

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Για ψύξη ή και για θέρμανση ;  Θα είναι κύρια πηγή θέρμανσης ; Θα δουλεύει αρκετές ώρες κάθε μέρα ; 

Για αυτά που προσφέρει η τιμή του είναι πολύ καλή  αλλά για το υπνοδωμάτιο που το θέλει η χαμηλή του σκάλα είναι στα 26 db . 

Θα χρησιμοποιείτε κυρίως για θέρμανση σαν κύρια πηγή και σχετικά αρκετές ώρες... Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, danaos7 είπε

τι να προσέξω στην εγκατάσταση?κάτι ιδιαίτερο?

Δεν βρήκα να λέει κάτι στο εγχειρίδιο για ελάχιστο μήκος σωλήνας.

S90327-152514(1).jpg.64cc1b9a59262bd8462c808d8a1ad5c8.jpg

 

Οπότε τηλέφωνο ή ιδανικά και μάλλον επιβεβλημένα email στην morris.

Θα μου έκανε εντύπωση αν σου έλεγαν λιγότερο από 3 μέτρα. Να ξέρεις ότι επειδή ο χαλκός είναι ακριβός, συνηθίζεται το κλέψιμο στο μήκος.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου,θέλω ένα κλιματιστικό,θα τοποθετηθεί σαλόνι,για χώρο γύρω στα 50 τετραγωνικα, σαλονοτραπεζαρια,κουζινα,διαδρομος που οδηγεί στα υπνοδωμάτια.Ο χώρος είναι ενιαίος και θα χρησιμοποιηθεί και για ψύξη και για θέρμανση.Για θερμανση, υπάρχει και καλοριφέρ πετρελαίου,αλλά το δουλεύουμε λίγο,λόγω κόστους.Το υπολογίζω γύρω στα 800-900 το κόστος.Ειμαι οκ λέτε με 18αρι ή πρέπει να ανέβω;Αναμενω προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, 26ska είπε

Καλησπέρα να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου,θέλω ένα κλιματιστικό,θα τοποθετηθεί σαλόνι,για χώρο γύρω στα 50 τετραγωνικα, σαλονοτραπεζαρια,κουζινα,διαδρομος που οδηγεί στα υπνοδωμάτια.Ο χώρος είναι ενιαίος και θα χρησιμοποιηθεί και για ψύξη και για θέρμανση.Για θερμανση, υπάρχει και καλοριφέρ πετρελαίου,αλλά το δουλεύουμε λίγο,λόγω κόστους.Το υπολογίζω γύρω στα 800-900 το κόστος.Ειμαι οκ λέτε με 18αρι ή πρέπει να ανέβω;Αναμενω προτάσεις σας.

Toshiba Shorai δαγκωτό.

Περιοχή; Μονωσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/12068812/Toshiba-Shorai-R32-RAS-18PAVSG-E-RAS-18PKVSG-E.html,https://www.skroutz.gr/s/8997097/Toshiba-Suzumi-Plus-RAS-18N3KV2-E1-RAS-18N3AV2-E.html,https://www.skroutz.gr/s/4689028/Daikin-FTXS50K-RXS50L.html,https://www.skroutz.gr/s/2007244/Fujitsu-ASYG18LFC.htmlhttps://www.skroutz.gr/s/12834302/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-18WiFi-N2VO32-18.html ποιο λέτε παιδιά;

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Toshiba Shorai δαγκωτό.

Περιοχή; Μονωσεις;

Κέντρο Αθηνας,αλουμίνια με 2πλα τζάμια,διαμέρισμα του 2007.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 26ska είπε

Καλησπέρα να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου,θέλω ένα κλιματιστικό,θα τοποθετηθεί σαλόνι,για χώρο γύρω στα 50 τετραγωνικα, σαλονοτραπεζαρια,κουζινα,διαδρομος που οδηγεί στα υπνοδωμάτια.Ο χώρος είναι ενιαίος και θα χρησιμοποιηθεί και για ψύξη και για θέρμανση.Για θερμανση, υπάρχει και καλοριφέρ πετρελαίου,αλλά το δουλεύουμε λίγο,λόγω κόστους.Το υπολογίζω γύρω στα 800-900 το κόστος.Ειμαι οκ λέτε με 18αρι ή πρέπει να ανέβω;Αναμενω προτάσεις σας.

Εγώ σε χώρο παρόμοιο με το δικό σου(55τ.μ) έβαλα πριν 2 χρόνια μετά από μελέτη ειδικού 2 κλιματιστικά 12000btu το καθένα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

Θεωρώ ότι το 18αρι θα σε καλύψει οριακά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mplevris είπε

Εγώ σε χώρο παρόμοιο με το δικό σου(55τ.μ) έβαλα πριν 2 χρόνια μετά από μελέτη ειδικού 2 κλιματιστικά 12000btu το καθένα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

Θεωρώ ότι το 18αρι θα σε καλύψει οριακά

Ναι για αυτό ρώτησα έξτρα στοιχεία, στα οποία ήταν λίγο φειδωλος ο φίλος.

Ίσως θέλει ένα 22αρι σοραι, ίσως 2 12άρια με 800€ σύνολο και είναι κομπλέ ή το 18αρι φτάνει .

Επίσης παίζει ρόλο αν θέλει πιο πολύ θέρμανση (βοηθάει το καλοριφέρ), ή ψύξη, αν το βλέπει ο ήλιος, αν είναι εκτεθειμένο κτλ

Θέλει μηχανικό ή αυτοψία με ψυκτικό ο φίλος για σιγουριά.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι για αυτό ρώτησα έξτρα στοιχεία, στα οποία ήταν λίγο φειδωλος ο φίλος.

Ίσως θέλει ένα 22αρι σοραι, ίσως 2 12άρια με 800€ σύνολο και είναι κομπλέ ή το 18αρι φτάνει .

Επίσης παίζει ρόλο αν θέλει πιο πολύ θέρμανση (βοηθάει το καλοριφέρ), ή ψύξη, αν το βλέπει ο ήλιος, αν είναι εκτεθειμένο κτλ

Θέλει μηχανικό ή αυτοψία με ψυκτικό ο φίλος για σιγουριά.

Εγώ γράψει παραπάνω ότι είμαι κέντρο Αθήνας σε διαμέρισμα του 07 με αλουμίνια με διπλά τζάμια..Εμενα ο χώρος είναι οριακά 50,ίσως και 45,έχω την εντύπωση ότι θα είμαι οκ με 18αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 26ska είπε

Εγώ γράψει παραπάνω ότι είμαι κέντρο Αθήνας σε διαμέρισμα του 07 με αλουμίνια με διπλά τζάμια..Εμενα ο χώρος είναι οριακά 50,ίσως και 45,έχω την εντύπωση ότι θα είμαι οκ με 18αρι.

Απαιτούνται και άλλα στοιχεία, αλλά μάλλον θα είναι οκ. Απλά θέλει λίγο προσοχή ώστε να μην προβείς σε λάθος αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...