Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, guzel είπε

Αν ισχύει μια χαρά και θα έχει ενδιαφερον. 

Πάντως οπτικά μοιάζει όντως στις γνωστες φασονοπατατες (Led δεξιά)

Και το toyotomi δεν τα έταζε αυτά;

6 ώρες πριν, danaos7 είπε

περιμενω πως και πως των δυο σας τις απαντησεις αχαχαχαχαχα.σε γενικες γραμμες μια χαρα δεν φαινεται?

Kλιματιστικό τύπου SPLIT 24000BTU INVERTER WiFi
Με συμπιεστή περιστροφικού τύπου για μεγαλύτερη οικονομία και χαμηλό επίπεδο θορύβου
Απόδοση : 22000(5150-23950)BTU σε λειτουργία ψύξης / 22000(5150-25650)BTU σε λειτουργία θέρμανσης
Κατανάλωση: 1940 (350-2800)W σε λειτουργία ψύξης / 1988 (300-3200)W σε λειτουργία θέρμανσης
Συντελεστής ισχύος ψύξης (SEER) : 6,30 / Ενεργειακή κλάση : A++
Συντελεστής ισχύος θέρμανσης (SCOP) : 5,1 (Ενεργειακή κλάση : A+++) για ζεστή κλιματική ζώνη / 4,0 (Ενεργειακή κλάση : Α+) για μέση κλιματική ζώνη

Στα λεφτά αυτά είναι καταπληκτικό.

Αφού διάβασες τις 100 τελευταίες σελίδες, θα έχεις καταλάβει ποιός είναι ο άγνωστος Χ που μας προβληματίζει , βλέπε τίποτα κοφτες με υψηλή ελάχιστη κατανάλωση.

Αν θες μπορείς να ρωτήσεις την μορρις για επιβεβαίωση ότι ισχύουν τα μίνιμουμ 300 τόσα watts που λένε και να το ρισκάρεις. Στην τελική το γυρνάς πίσω.

Επίσης κοίτα αν σε καλύπτει το 18αρι . Σε ποιά περιοχή είσαι; Αν σε καλύπτει, θα έχει πιο χαμηλό κόφτη, αν έχει δλδ.

Από απόδοση θα σκοτώνει πάντως λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και το toyotomi δεν τα έταζε αυτά;

Στα λεφτά αυτά είναι καταπληκτικό.

Αφού διάβασες τις 100 τελευταίες σελίδες, θα έχεις καταλάβει ποιός είναι ο άγνωστος Χ που μας προβληματίζει , βλέπε τίποτα κοφτες με υψηλή ελάχιστη κατανάλωση.

Αν θες μπορείς να ρωτήσεις την μορρις για επιβεβαίωση ότι ισχύουν τα μίνιμουμ 300 τόσα watts που λένε και να το ρισκάρεις. Στην τελική το γυρνάς πίσω.

Επίσης κοίτα αν σε καλύπτει το 18αρι . Σε ποιά περιοχή είσαι; Αν σε καλύπτει, θα έχει πιο χαμηλό κόφτη, αν έχει δλδ.

Από απόδοση θα σκοτώνει πάντως λογικά.

Ναι έχω καταλάβει για τον άγνωστο Χ...το ρώτησα εκτός από τις γνώμες σας μήπως κανείς έχει πάρει ξανά τέτοιο η έχει εμπειρία ανάλογη .εγώ προσωπικά έχω πάρει ψυγεοκαταψυκτη εδώ και 10 χρόνια περίπου για το χωριό και δεν έχει κάνει κιχ .ακόμα και να έχει τον κόφτη λέμε τώρα δεν τα αξίζει τα 599? Θα πάρω τηλ μετά αντιπροσωπεία να δω τι θα πουν.Καλημερα κιόλας. Αθηνα είμαστε και κοιτώ το 24. Καλύτερα παραπάνω btu πάρα λιγότερα σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, liakjim είπε

Με φασονακι της gree μου φέρνει.

@Rnd1978


συμφωνείς;

Δεν πρέπει να είναι, (ενω λιγο μοιάζει με το εμφανισιακα με Gree), έχει τελείως διαφορετικες οδηγίες χρήσης, διαφορετικό πρόγραμμα για το Wi-Fi, διαφορετικό τηλεκοντρολ και μερικές διαφορετικές λειτουγίες οπως π.χ. ISET  . :)

Ενδιαφέρον φαίνεται σαν μηχάνημα, οι κριτικές για άλλα μοντέλα της Morris στο skroutz είναι λίγο...ανάμικτες

Με επίφυλαξη μου φαίνεται είναι TCL :)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν θες κοίτα και το TCL XA412 το 12αρι.

Καλημέρα, κοιτάζω και εγώ για 12αρι, δεν έχω μεγάλο μπάτζετ (ναι ξέρω ότι πληρώνεις παίρνεις:P) και έχω βάλει στο μάτι ένα Haier Tundra.

https://www.bestprice.gr/item/2155327577/haier-tundra-green-as35tabhra-1u35beffra.html?qid=3iSRi7ZbX9v_3fc27&seq=2

Την TCL τώρα την έμαθα. Σε σχέση με το παραπάνω πως σας κάθετε αυτό;

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409112/tcl-elite-tac-12chsa-xa51-klimatistiko-r32-inverter.html?ref=bestprice.gr

SEER και SCOP έχουν μικρές διαφορές. Το Haier έχει 5 χρόνια εγγύηση (inventor) το TCl 10 χρόνια (Τουρνικιώτης). Έχουμε εμπειρία από την υποστήριξη του 2ου; Νομίζω γενικώς η inventor έχει καλό όνομα στο after sales.

Δε βιάζομαι ιδιαίτερα (τα τελευταία κρύα έχω πάρει απόφαση ότι δε θα το έχουμε και μετά θα το χρειαστούμε από Ιούνιο και βλέπουμε). Σε αυτά τα χρήματα (περίπου 350) υπάρχει κάτι καλύτερο που ίσως αξίζει να ψάχνω σε προσφορά;

Το δωμάτιο που θα μπει (γραφείο) είναι μικρό αλλά θέλω 12άρι γιατί θα χτυπάει διάδρομο για να συνεπικουρεί στη θέρμανση  και ψύξη του υπόλοιπου σπιτιού.

Ελπίζω να μην κούρασα, ευχαριστώ.

Επεξ/σία από kronos73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

@danaos7 τόλμησέ το τότε αλλά με ένα τηλέφωνο πρώτα στη Morris.

Αν το βάλεις , θυμήσου να μας πεις τι είδες.

μολις μιλισα μαζι τους .απαντηση στην ερωτηση  που εκανα οτι αναγραφει το σαιτ κυριε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, danaos7 είπε

μολις μιλισα μαζι τους .απαντηση στην ερωτηση  που εκανα οτι αναγραφει το σαιτ κυριε

Αναμενόμενο.

Στα λεφτά του είναι μια χαρά. Δεν βλέπω τίποτα μεμπτό .

Ίσως να πήγαινα για το 18άρι μιας και το βλέπω να ανεβαίνει μέχρι 2350W στη θέρμανση και τα τετραγωνικά είναι λίγα αλλά μιας και είναι μικρή η διαφορά και έχεις μέτριες μονώσεις δεν ξέρω. Κανονικά θέλει αυτοψία του χώρου από ψυκτικό ή μηχανικό.

Ίσως το 24άρι να είναι το πιο safe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kronos73 είπε

Καλημέρα, κοιτάζω και εγώ για 12αρι, δεν έχω μεγάλο μπάτζετ (ναι ξέρω ότι πληρώνεις παίρνεις:P) και έχω βάλει στο μάτι ένα Haier Tundra.

BestPrice iconHaier Tundra Green AS35TABHRA / 1U35BEFFRA (359,90€ σε 36 καταστήματα)

Την TCL τώρα την έμαθα. Σε σχέση με το παραπάνω πως σας κάθετε αυτό;

BestPrice iconTCL Elite TAC-12CHSA/XA51 κλιματιστικό R32 Inverter 12.000 btu A+++ (333,99€ στο Alpha Clima GR)

SEER και SCOP έχουν μικρές διαφορές. Το Haier έχει 5 χρόνια εγγύηση (inventor) το TCl 10 χρόνια (Τουρνικιώτης). Έχουμε εμπειρία από την υποστήριξη του 2ου; Νομίζω γενικώς η inventor έχει καλό όνομα στο after sales.

Δε βιάζομαι ιδιαίτερα (τα τελευταία κρύα έχω πάρει απόφαση ότι δε θα το έχουμε και μετά θα το χρειαστούμε από Ιούνιο και βλέπουμε). Σε αυτά τα χρήματα (περίπου 350) υπάρχει κάτι καλύτερο που ίσως αξίζει να ψάχνω σε προσφορά;

Το δωμάτιο που θα μπει (γραφείο) είναι μικρό αλλά θέλω 12άρι γιατί θα χτυπάει διάδρομο για να συνεπικουρεί στη θέρμανση  και ψύξη του υπόλοιπου σπιτιού.

Ελπίζω να μην κούρασα, ευχαριστώ.

Το 412 έχει στάνταρ ιονιστή και wifi.

Κάνω tag τον φίλο @mplevris που έβαλε το 9αρι να σου πει.

Αν και τοποθετήθηκε ήδη εδώ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αναμενόμενο.

Στα λεφτά του είναι μια χαρά. Δεν βλέπω τίποτα μεμπτό .

Ίσως να πήγαινα για το 18άρι μιας και το βλέπω να ανεβαίνει μέχρι 2350W στη θέρμανση και τα τετραγωνικά είναι λίγα αλλά μιας και είναι μικρή η διαφορά και έχεις μέτριες μονώσεις δεν ξέρω. Κανονικά θέλει αυτοψία του χώρου από ψυκτικό ή μηχανικό.

Ίσως το 24άρι να είναι το πιο safe.

Για να είμαι ειλικρινής το μέτρησα.συνολο με τον μικρό διάδρομο 50 τμ.στην χειρότερη για on off αν βγει στην 1 κιλοβατώρα δεν θα παίξει?ελάχιστο.εννοω.δεν βρίσκω και το Σότσι σε καλή τιμή ρε γαμοτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Για να είμαι ειλικρινής το μέτρησα.συνολο με τον μικρό διάδρομο 50 τμ.στην χειρότερη για on off αν βγει στην 1 κιλοβατώρα δεν θα παίξει?ελάχιστο.εννοω.δεν βρίσκω και το Σότσι σε καλή τιμή ρε γαμοτο.

Άγνωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Είσαι σίγουρος ότι σε καλύπτει το 18αρι;

Αν έχεις υπομονή, προσπάθησε να πετύχεις σε προσφορά το Toshiba Shorai το 18αρι.

Ναι με καλύπτει.... Ευχαριστώ κιόλας για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το παραγγείλα .αύριο λογικά παραλαβή και Δευτέρα εγκατάσταση.θα επανερθω με νέα και φωτό με τις μετρήσεις του εάν δεν κάνει ότι αναγράφει θα το γυρίσω πίσω μάλλον και θα κάνω ότι και ο guzel καταγγελία και κράξιμο.τι να προσέξω στην εγκατάσταση?κάτι ιδιαίτερο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, danaos7 είπε

τι να προσέξω στην εγκατάσταση?κάτι ιδιαίτερο?

Να διαβάσεις και να κατανοήσεις το εγχειρίδιο εγκατάστασης που θα συνοδεύει την συσκευή σου και να επιβεβαιώσεις ότι θα ακολουθηθεί κατά γράμμα από τους τεχνικούς που θα έρθουν πχ κενό, αλφαδιές, κλίσεις απορροής, μήκος χαλκού κτλ

Αν κάτι δεν αναφέρεται πχ το ελάχιστο αποδεκτό μήκος χαλκοσωλήνων που συνήθως για τα 24άρια είναι πάνω από 3μέτρα, μπορείς να ρωτήσεις την αντιπροσωπία .

Μην αποδεκτείς να αποχωρήσουν οι τεχνικοί αν δεν τα κάνουν όλα σωστά και by the book. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, sacarelis22 είπε

Καλησπέρα 

Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού 18000btu.

Υπάρχει κάποια πρόταση για μπάτζετ μέχρι 750-800€? 

Για ψύξη ή και για θέρμανση ;  Θα είναι κύρια πηγή θέρμανσης ; Θα δουλεύει αρκετές ώρες κάθε μέρα ; 

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν θες κοίτα και το TCL XA412 το 12αρι.

Ένας φίλος έβαλε το 9άρι και είναι πολύ ευχαριστημένος , συν ότι είναι αθόρυβο.

Επίσης 10 χρόνια εγγύηση, καλή τιμή και καλά SEER / SCOP.

Για αυτά που προσφέρει η τιμή του είναι πολύ καλή  αλλά για το υπνοδωμάτιο που το θέλει η χαμηλή του σκάλα είναι στα 26 db . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Για αυτά που προσφέρει η τιμή του είναι πολύ καλή  αλλά για το υπνοδωμάτιο που το θέλει η χαμηλή του σκάλα είναι στα 26 db . 

19 δεν λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...